Goniec.pl

MLADEN ANTONOV/AFP/East News

Rosyjska Duma chce zmiany przepisów. Do wojska będą mogli być powołani starsi obywatele

22 Maja 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Już niedługo w Rosji do wojska będzie mógł zostać wezwany praktycznie każdy mężczyzna. Rosyjska Duma chce zmienić obecne prawo i znieść limit wieku dotyczący poboru. Obecnie wynosi od 40 lat. The New York Times wskazuje, że chodzi o to, by w armii ponownie znaleźli się specjaliści, którzy są w stanie obsługiwać sprzęt.

Wojna w Ukrainie przerzedziła szeregi rosyjskiej armii do tego stopnia, iż konieczna jest zmiana prawa dotycząca poboru do wojska. Duma zaproponowała zmiany. Dla wielu Rosjan będzie to wiązało się z opuszczeniem rodziny i wyjechaniem na front.

Rosja zmienia prawo, limit wieku przy poborze zostanie zniesiony

Od początku wojny Rosja zdecydowała się na szereg zmian w swoich przepisach. Wśród dokumentów podpisanych przez Władimira Putina można znaleźć ten dotyczący możliwości konfiskowania samolotów zagranicznych przedsiębiorstw , czy komentowany od wielu tygodni postawiony "państwom wrogim" wymóg płacenia za gaz w rublach .

Szykuje się kolejna ważna zmiana. Będzie miała ona wielki wpływ na życie setek tysięcy rosyjskich rodzin. Niemal z dnia na dzień z domów zniknąć mogą mężczyźni powyżej 40. roku życia.

Rosyjska Duma chce zmiany prawa dotyczącego poboru. Obecnie limit wiekowy pozwalający na wezwanie obywatela Rosji do wojska wynosi od 18 do 40 lat. Parlamentarzyści Władimira Putina chcą znieść górną granicę wiekową.

Jak ustaliły zagraniczne media, w tym The New York Times, zabieg ten skierowany jest w konkretną grupę osób. Armia Władimira Putina potrzebuje specjalistów : inżynierów oraz pracowników medycznych. Był to argument podniesiony w czasie dyskusji na temat zmiany prawa w Rosji podniesiony w niższej izbie parlamentu rosyjskiego.

Nie ma ludzi do obsługi sprzętu, zmiana prawa ma to zmienić

Modyfikacja przepisów dotyczących powszechnego poboru do wojska w Rosji nie jest przypadkowa. Duma w czasie prezentowania pomysłu zniesienia limitu wieku nie odniosła się do odniesionych przez Rosję strat na wojnie w Ukrainie , ale to one mają być główną siłą napędową.

Braki specjalistów mają być odczuwane. Według The New York Times zmiana rosyjskiego prawa właśnie ze względów odniesionych strat i skurczenia się wojskowych szeregów jest niezbędna. Dziennikarze wskazali, że "do obsługi sprzętu wojskowego potrzebni są wysoce profesjonalni specjaliści", a tych zwyczajnie praktycznie już nie ma.

NATO coraz bliżej Rosji, to również mogło być argumentem mobilizującym

W odniesieniu do strat Rosji The Guardian podał, iż Władimir Putin stracić mógł już nawet jedną trzecią swoich wszystkich sił lądowych. Dziennikarze powołują się na ustalenia brytyjskiego Ministerstwa Obrony.

Zmiana wieku limitu poboru do wojska jest związana również z decyzją Szwecji i Finlandii. Przyłączenie się tych krajów do NATO sprawi, że Rosja będzie bezpośrednio graniczyć z Sojuszem. Już wcześniej rosyjskie MSZ Siergieja Ławrowa groziło podjęciem "kroków odwetowych" w przypadku przesunięcia granicy Paktu .

NATO wskazuje, że nie tylko Finlandia walczy z realnym ryzykiem ze strony Moskwy. Wcześniej mówiło się o planie wykorzystania przez Władimira Putina Naddniestrza . Niedawno Sojusz ostrzegał, że na celowniku Kremla mogły znaleźć się dwa kolejne kraje .

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: money.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

14-latek z Wielkiego Wałcza pod Grudziądzem nie żyje. Jego ciało znaleziono w Wiśle
Czytaj więcej >

Świat

USA. Córka i wnuczka zabiły 71-latkę i upiekły jej ciało na grillu
Czytaj więcej >

Polska

Ulewy i burze na południu Polski. Ulice zamieniły się w rzeki, strażacy nie nadążali
Czytaj więcej >

Wiadomości

Motocykliści wbili się w skręcającą naczepę ciężarówki. Nie mieli żadnych szans
Czytaj więcej >

Wiadomości

Kasy samoobsługowe mogą zniknąć ze sklepów? Wszystko przez zwiększenie kradzieży
Czytaj więcej >

Polska

Dramatyczna akcja służb na Mazurach. Mężczyzna wyskoczył z łódki na jeziorze i nie wypłynął
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Wiadomości

Wiadomości

Agnieszka Kamińska

"Kobiety umierają i będą umierały". Lewica grzmi po śmierci ciężarnej 33-latki
Czytaj więcej >
Polska

Agata Jaroszewska

Nie żyje 17 osób. Policja opublikowała statystyki utonięć
Czytaj więcej >
Wiadomości

Agata Jaroszewska

Pożar w Bornem Sulinowie. Ogień pojawił się w czasie festynu, ewakuowano 300 osób
Czytaj więcej >
Wiadomości

Agata Jaroszewska

Wypadek Polki w Albanii. 55-latka wypadła z okna na 6. piętrze
Czytaj więcej >
Wiadomości

Agnieszka Kamińska

Jarosław Kaczyński w liście do zwolenników PiS: "Niemcom nie jest w smak silna Polska"
Czytaj więcej >
Polityka

Agnieszka Kamińska

Kto będzie lepszym premierem? Dziwi odpowiedź najmłodszych Polaków
Czytaj więcej >