Goniec.pl
Rosyjska Duma chce zmienić prawo, do wojska będą mogli być wezwani straci Rosjanie

MLADEN ANTONOV/AFP/East News

Rosyjska Duma chce zmiany przepisów. Do wojska będą mogli być powołani starsi obywatele

22 Maja 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Już niedługo w Rosji do wojska będzie mógł zostać wezwany praktycznie każdy mężczyzna. Rosyjska Duma chce zmienić obecne prawo i znieść limit wieku dotyczący poboru. Obecnie wynosi od 40 lat. The New York Times wskazuje, że chodzi o to, by w armii ponownie znaleźli się specjaliści, którzy są w stanie obsługiwać sprzęt.

Wojna w Ukrainie przerzedziła szeregi rosyjskiej armii do tego stopnia, iż konieczna jest zmiana prawa dotycząca poboru do wojska. Duma zaproponowała zmiany. Dla wielu Rosjan będzie to wiązało się z opuszczeniem rodziny i wyjechaniem na front.

EN 01173232 0017

Magdalena Ogórek żyje w strachu. Dziennikarka otrzymuje pogróżki, doszło nawet do ataku

CZYTAJ DALEJ

Rosja zmienia prawo, limit wieku przy poborze zostanie zniesiony

Od początku wojny Rosja zdecydowała się na szereg zmian w swoich przepisach. Wśród dokumentów podpisanych przez Władimira Putina można znaleźć ten dotyczący możliwości konfiskowania samolotów zagranicznych przedsiębiorstw, czy komentowany od wielu tygodni postawiony "państwom wrogim" wymóg płacenia za gaz w rublach.

Szykuje się kolejna ważna zmiana. Będzie miała ona wielki wpływ na życie setek tysięcy rosyjskich rodzin. Niemal z dnia na dzień z domów zniknąć mogą mężczyźni powyżej 40. roku życia.

Rosyjska Duma chce zmiany prawa dotyczącego poboru. Obecnie limit wiekowy pozwalający na wezwanie obywatela Rosji do wojska wynosi od 18 do 40 lat. Parlamentarzyści Władimira Putina chcą znieść górną granicę wiekową.

Jak ustaliły zagraniczne media, w tym The New York Times, zabieg ten skierowany jest w konkretną grupę osób. Armia Władimira Putina potrzebuje specjalistów: inżynierów oraz pracowników medycznych. Był to argument podniesiony w czasie dyskusji na temat zmiany prawa w Rosji podniesiony w niższej izbie parlamentu rosyjskiego.

Nie ma ludzi do obsługi sprzętu, zmiana prawa ma to zmienić

Modyfikacja przepisów dotyczących powszechnego poboru do wojska w Rosji nie jest przypadkowa. Duma w czasie prezentowania pomysłu zniesienia limitu wieku nie odniosła się do odniesionych przez Rosję strat na wojnie w Ukrainie, ale to one mają być główną siłą napędową.

Od 21 maja rusza dobrowolna zasadnicza służba wojskowa

Od 21 maja w życie wchodzi dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. Nabór w całej Polsce

CZYTAJ DALEJ

Braki specjalistów mają być odczuwane. Według The New York Times zmiana rosyjskiego prawa właśnie ze względów odniesionych strat i skurczenia się wojskowych szeregów jest niezbędna. Dziennikarze wskazali, że "do obsługi sprzętu wojskowego potrzebni są wysoce profesjonalni specjaliści", a tych zwyczajnie praktycznie już nie ma.

NATO coraz bliżej Rosji, to również mogło być argumentem mobilizującym

W odniesieniu do strat Rosji The Guardian podał, iż Władimir Putin stracić mógł już nawet jedną trzecią swoich wszystkich sił lądowych. Dziennikarze powołują się na ustalenia brytyjskiego Ministerstwa Obrony.

Zmiana wieku limitu poboru do wojska jest związana również z decyzją Szwecji i Finlandii. Przyłączenie się tych krajów do NATO sprawi, że Rosja będzie bezpośrednio graniczyć z Sojuszem. Już wcześniej rosyjskie MSZ Siergieja Ławrowa groziło podjęciem "kroków odwetowych" w przypadku przesunięcia granicy Paktu.

NATO wskazuje, że nie tylko Finlandia walczy z realnym ryzykiem ze strony Moskwy. Wcześniej mówiło się o planie wykorzystania przez Władimira Putina Naddniestrza. Niedawno Sojusz ostrzegał, że na celowniku Kremla mogły znaleźć się dwa kolejne kraje.

Tak wyglądało ukraińskie "studio" skąd Timur Mirosznyczenko relacjonował Eurowizję 2022

Niewiarygodne, gdzie Ukraińcy urządzili studio Eurowizji. Lokalizacja musiała zostać w pełni tajna

Niewiarygodne, jak wyglądało "studio" ukraińskiego dziennikarza Timura Mirosznyczenki, który relacjonował konkurs Eurowizji 2022. Komentator nadawał wprost ze schronu, a informacje o jego lokalizacji były pilnie strzeżone. Zdjęcia mówią same za siebie.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: money.pl

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Pawel Wodzynski/East News

Wiadomości

Trzaskowski: "Poziom bezczelności pana premiera Jacka Sasina przekroczył już wszelkie granice"

Czytaj więcej >
Idabel Police Department

Wiadomości

USA. Zabiła ciężarną kobietę i wycięła z brzucha jej dziecko. Jest wyrok

Czytaj więcej >
Władimir Putin dekrety przygotowujące aneksję Chersonia i Zaporoża. Dyktator znów zadrwił z międzynarodowego prawa

Wiadomości

Rosyjska propaganda uderza w Polskę. "Działa na rzecz rozpadu NATO"

Czytaj więcej >
SERGEI BOBYLYOV/AFP/East News

Wiadomości

Władimir Putin zlecił przejęcie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Dekret został podpisany

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Ministerstwo Obrony Narodowej wydało komunikat ws. pogrzebu Jerzego Urbana

Czytaj więcej >
Flickr/Edward Makowski/zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Dolnośląskie: Tragiczna śmierć w kamieniołomach. Mężczyznę zmiażdżył blok granitu

Czytaj więcej >