Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Rosja grozi Finlandii "krokami odwetowymi". Premierka Sanna Marin nie zmienia jednak zdania
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 12.05.2022 15:52

Rosja grozi Finlandii "krokami odwetowymi". Premierka Sanna Marin nie zmienia jednak zdania

Rosja grozi Finlandii, bo ta planuje wejść do NATO
MAXIM SHIPENKOV/AFP/East News; FRANCK ROBICHON/AFP/East News

Rzecznik Kremla i resort Siergieja Ławrowa zagroził Finlandii podjęcia kroków militarnych i technicznych w związku z deklaracją dotyczącą gotowości starania się o członkostwo w NATO. - To radykalna zmiana w polityce zagranicznej tego kraju - dodało rosyjskie MSZ. Moskwa wprost mówi, że gotowa jest do "odwetu" w przypadku postępowania procedury.

Wcześniej wskazywano, że to Mołdawia i jej Naddniestrze może trafić na celownik Rosji, ale najnowsze słowa rzecznika Kremla i Ministerstwa Spraw Zagranicznych wskazują, że to decyzje ze strony Finów wzbudzają w Moskwie największy niepokój.

Sytuacja stała się tak napięta, iż w środę Wielka Brytania zdecydowała o wydaniu oficjalnego stanowiska gwarantującego bezpieczeństwa Finlandii oraz Szwecji, która również rozważa staranie się o dołączenie do państw zrzeszonych w NATO.

Jakie słowa w związku z planami dotyczących rozszerzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego padły ze strony Rosji? Wyjaśniamy.

Rosja grozi Finlandii: Kreml nie chce by Finowie wstąpili do NATO

- Członkostwo w NATO wzmocniłoby bezpieczeństwo Finlandii. Jako członek NATO Finlandia wzmocniłaby cały sojusz obronny - czytamy w czwartkowym oświadczeniu prezydenta Sauli Niinistö oraz premierki Sanny Marin. Politycy jednoznacznie opowiedzieli się za tym, by Finlandia jak najszybciej dołączyła do NATO.

Ta deklaracja tylko jeszcze bardziej wyprowadziła Kreml z równowagi. - Przystąpienie Finlandii do NATO to radykalna zmiana w polityce zagranicznej tego kraju - poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji.

Resort kierowany przez Siergieja Ławrowa, który od początku wojny w Ukrainie stoi na stanowisku o konieczności przeprowadzenia "operacji specjalnej" nie poprzestał tylko na tej surowej uwadze dotyczącej planów Finlandii.

- Rosja będzie zmuszona do podjęcia kroków odwetowych, zarówno o charakterze wojskowo-technicznym, jak i innym, w celu powstrzymania pojawiających się zagrożeń dla jej bezpieczeństwa narodowego - zagroziło wprost rosyjskie MSZ.

Nie tylko Siergiej Ławrow, wcześniej ostrzegał Dmitrij Pieskow

24 lutego 2022 r. sprawił, że Finlandia i Szwecja przewartościowały swoje poglądy na temat członkostwa w NATO. Wcześniej Finowie sceptycznie nastawieni do Sojuszu drastycznie zmienili swoje zdanie.

Najnowszy sondaż wskazuje, iż aż 76 proc. wszystkich Finów chce wejścia do NATO. Przeciwko jest zaledwie 12 proc. W przypadku kraju Sauli Niinistö oraz premierki Sanny Marin sytuacja jest o tyle patowa, iż finlandzko-rosyjska granica wynosi aż 1300 km na drodze lądowej.

Jeszcze zanim MSZ Rosji zagroziło "krokami odwetowymi" sprawę komentował Dmitrij Pieskow. Rzecznik Kremla wprost mówił o tym, że dołączenie Finlandii do NATO będzie bezpośrednim zagrożeniem dla Rosji.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: radiozet.pl, rp.pl, goniec.pl