Goniec.pl
Rosja grozi Finlandii, bo ta planuje wejść do NATO

MAXIM SHIPENKOV/AFP/East News; FRANCK ROBICHON/AFP/East News

Rosja grozi Finlandii "krokami odwetowymi". Premierka Sanna Marin nie zmienia jednak zdania

12 Maja 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Rzecznik Kremla i resort Siergieja Ławrowa zagroził Finlandii podjęcia kroków militarnych i technicznych w związku z deklaracją dotyczącą gotowości starania się o członkostwo w NATO. - To radykalna zmiana w polityce zagranicznej tego kraju - dodało rosyjskie MSZ. Moskwa wprost mówi, że gotowa jest do "odwetu" w przypadku postępowania procedury.

Wcześniej wskazywano, że to Mołdawia i jej Naddniestrze może trafić na celownik Rosji, ale najnowsze słowa rzecznika Kremla i Ministerstwa Spraw Zagranicznych wskazują, że to decyzje ze strony Finów wzbudzają w Moskwie największy niepokój.

emerytura czternastka

Czternasta emerytura: Kluczowe wieści dla seniorów. Znamy termin wypłaty i wysokość

CZYTAJ DALEJ

Sytuacja stała się tak napięta, iż w środę Wielka Brytania zdecydowała o wydaniu oficjalnego stanowiska gwarantującego bezpieczeństwa Finlandii oraz Szwecji, która również rozważa staranie się o dołączenie do państw zrzeszonych w NATO.

Jakie słowa w związku z planami dotyczących rozszerzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego padły ze strony Rosji? Wyjaśniamy.

Rosja grozi Finlandii: Kreml nie chce by Finowie wstąpili do NATO

- Członkostwo w NATO wzmocniłoby bezpieczeństwo Finlandii. Jako członek NATO Finlandia wzmocniłaby cały sojusz obronny - czytamy w czwartkowym oświadczeniu prezydenta Sauli Niinistö oraz premierki Sanny Marin. Politycy jednoznacznie opowiedzieli się za tym, by Finlandia jak najszybciej dołączyła do NATO.

Ta deklaracja tylko jeszcze bardziej wyprowadziła Kreml z równowagi. - Przystąpienie Finlandii do NATO to radykalna zmiana w polityce zagranicznej tego kraju - poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji.

Resort kierowany przez Siergieja Ławrowa, który od początku wojny w Ukrainie stoi na stanowisku o konieczności przeprowadzenia "operacji specjalnej" nie poprzestał tylko na tej surowej uwadze dotyczącej planów Finlandii.

Ona oblała rosyjskiego ambasadora czerwoną farbą, zabrała głos

"Na rosyjskich dyplomatach jest krew narodu ukraińskiego". Iryna Zemlyana zabrała głos, to ona oblała rosyjskiego ambasadora

CZYTAJ DALEJ

- Rosja będzie zmuszona do podjęcia kroków odwetowych, zarówno o charakterze wojskowo-technicznym, jak i innym, w celu powstrzymania pojawiających się zagrożeń dla jej bezpieczeństwa narodowego - zagroziło wprost rosyjskie MSZ.

Nie tylko Siergiej Ławrow, wcześniej ostrzegał Dmitrij Pieskow

24 lutego 2022 r. sprawił, że Finlandia i Szwecja przewartościowały swoje poglądy na temat członkostwa w NATO. Wcześniej Finowie sceptycznie nastawieni do Sojuszu drastycznie zmienili swoje zdanie.

Najnowszy sondaż wskazuje, iż aż 76 proc. wszystkich Finów chce wejścia do NATO. Przeciwko jest zaledwie 12 proc. W przypadku kraju Sauli Niinistö oraz premierki Sanny Marin sytuacja jest o tyle patowa, iż finlandzko-rosyjska granica wynosi aż 1300 km na drodze lądowej.

Jeszcze zanim MSZ Rosji zagroziło "krokami odwetowymi" sprawę komentował Dmitrij Pieskow. Rzecznik Kremla wprost mówił o tym, że dołączenie Finlandii do NATO będzie bezpośrednim zagrożeniem dla Rosji.

fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

ZOBACZ JAK AMBASADOR ROSJI DOSTAŁ FARBĄ PROSTO W TWARZ

Ambasador Rosji oblany czerwoną farbą w Warszawie (09.05.2022)

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: radiozet.pl, rp.pl, goniec.pl

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Agresywna pasażerka autobusu nie mogła powstrzymać emocji. Z jej ust padły przekleństwa

Wiadomości

Agresywna pasażerka autobusu nie mogła powstrzymać emocji. Z jej ust padły przekleństwa

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

W 2023 roku emerytury i renty pójdą znacząco w górę. Sprawdź, ile zyskasz na waloryzacji

Czytaj więcej >
Złodziej ukradł nastolatce plecak z insuliną w środku. Policja publikuje wizerunek rabusia

Wiadomości

Złodziej ukradł nastolatce plecak z insuliną w środku. Policja publikuje wizerunek rabusia

Czytaj więcej >
Wielkopolska: Śmiertelny wypadek w Brzezinach. 40-letni motorowerzysta uderzył w drogowy przepust

Wiadomości

Śmiertelny wypadek w Brzezinach. 40-letni motorowerzysta uderzył w drogowy przepust

Czytaj więcej >
Już od poniedziałku ceny paliw na Orlenie będą znacznie mniejsze. Są jednak aż trzy warunki do spełnienia

Wiadomości

Już od poniedziałku ceny paliw na Orlenie będą znacznie mniejsze. Są jednak aż trzy warunki do spełnienia

Czytaj więcej >

Wiadomości

Policja apeluje do Polaków o bezpieczny wypoczynek nad wodą. Nie żyją już 2 osoby, ofiar będzie znacznie więcej

Czytaj więcej >