Goniec.pl
Rosja grozi Finlandii, bo ta planuje wejść do NATO

MAXIM SHIPENKOV/AFP/East News; FRANCK ROBICHON/AFP/East News

Rosja grozi Finlandii "krokami odwetowymi". Premierka Sanna Marin nie zmienia jednak zdania

12 Maja 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Rzecznik Kremla i resort Siergieja Ławrowa zagroził Finlandii podjęcia kroków militarnych i technicznych w związku z deklaracją dotyczącą gotowości starania się o członkostwo w NATO. - To radykalna zmiana w polityce zagranicznej tego kraju - dodało rosyjskie MSZ. Moskwa wprost mówi, że gotowa jest do "odwetu" w przypadku postępowania procedury.

Wcześniej wskazywano, że to Mołdawia i jej Naddniestrze może trafić na celownik Rosji, ale najnowsze słowa rzecznika Kremla i Ministerstwa Spraw Zagranicznych wskazują, że to decyzje ze strony Finów wzbudzają w Moskwie największy niepokój.

emerytura czternastka

Czternasta emerytura: Kluczowe wieści dla seniorów. Znamy termin wypłaty i wysokość

CZYTAJ DALEJ

Sytuacja stała się tak napięta, iż w środę Wielka Brytania zdecydowała o wydaniu oficjalnego stanowiska gwarantującego bezpieczeństwa Finlandii oraz Szwecji, która również rozważa staranie się o dołączenie do państw zrzeszonych w NATO.

Jakie słowa w związku z planami dotyczących rozszerzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego padły ze strony Rosji? Wyjaśniamy.

Rosja grozi Finlandii: Kreml nie chce by Finowie wstąpili do NATO

- Członkostwo w NATO wzmocniłoby bezpieczeństwo Finlandii. Jako członek NATO Finlandia wzmocniłaby cały sojusz obronny - czytamy w czwartkowym oświadczeniu prezydenta Sauli Niinistö oraz premierki Sanny Marin. Politycy jednoznacznie opowiedzieli się za tym, by Finlandia jak najszybciej dołączyła do NATO.

Ta deklaracja tylko jeszcze bardziej wyprowadziła Kreml z równowagi. - Przystąpienie Finlandii do NATO to radykalna zmiana w polityce zagranicznej tego kraju - poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji.

Resort kierowany przez Siergieja Ławrowa, który od początku wojny w Ukrainie stoi na stanowisku o konieczności przeprowadzenia "operacji specjalnej" nie poprzestał tylko na tej surowej uwadze dotyczącej planów Finlandii.

Ona oblała rosyjskiego ambasadora czerwoną farbą, zabrała głos

"Na rosyjskich dyplomatach jest krew narodu ukraińskiego". Iryna Zemlyana zabrała głos, to ona oblała rosyjskiego ambasadora

CZYTAJ DALEJ

- Rosja będzie zmuszona do podjęcia kroków odwetowych, zarówno o charakterze wojskowo-technicznym, jak i innym, w celu powstrzymania pojawiających się zagrożeń dla jej bezpieczeństwa narodowego - zagroziło wprost rosyjskie MSZ.

Nie tylko Siergiej Ławrow, wcześniej ostrzegał Dmitrij Pieskow

24 lutego 2022 r. sprawił, że Finlandia i Szwecja przewartościowały swoje poglądy na temat członkostwa w NATO. Wcześniej Finowie sceptycznie nastawieni do Sojuszu drastycznie zmienili swoje zdanie.

Najnowszy sondaż wskazuje, iż aż 76 proc. wszystkich Finów chce wejścia do NATO. Przeciwko jest zaledwie 12 proc. W przypadku kraju Sauli Niinistö oraz premierki Sanny Marin sytuacja jest o tyle patowa, iż finlandzko-rosyjska granica wynosi aż 1300 km na drodze lądowej.

Jeszcze zanim MSZ Rosji zagroziło "krokami odwetowymi" sprawę komentował Dmitrij Pieskow. Rzecznik Kremla wprost mówił o tym, że dołączenie Finlandii do NATO będzie bezpośrednim zagrożeniem dla Rosji.

fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

ZOBACZ JAK AMBASADOR ROSJI DOSTAŁ FARBĄ PROSTO W TWARZ

Ambasador Rosji oblany czerwoną farbą w Warszawie (09.05.2022)

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: radiozet.pl, rp.pl, goniec.pl

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Wydanie "Wiadomości" TVP przypadły do gustu nawet zagorzałym krytykom. "Paskowy" ostro podsumował Władimira Putina

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński uderzył w Radosława Sikorskiego, mówił o... slipkach

Wiadomości

Jarosław Kaczyński uderzył w Radosława Sikorskiego, mówił o... slipkach

Czytaj więcej >
Potężny kożuch z piany i limonkowa, parząca w ręce woda. Szokująca relacja właścicielki przystani nad Odrą

Wiadomości

Skażenie Odry. Wstrząsająca relacja właścicielki przystani nad skażoną rzeką. "Woda zmieniła kolor na limonkowy, parzyła w ręce"

Czytaj więcej >
Jerzy Urban nie żyje

Wiadomości

Jerzy Urban nie żyje. Polityk i publicysta miał 89 lat

Czytaj więcej >
Smutny początek sezonu grzewczego. Pierwsze podtrucia czadem i jedna ofiara śmiertelna

Wiadomości

Tragiczny początek sezonu grzewczego. Jest już pierwsza ofiara śmiertelna, dwoje dzieci trafiło do szpitala

Czytaj więcej >
"Wiadomości" TVP znowu to zrobiły. Serwis wykorzystał skandal z udziałem celebrytki i mocno uderzył w TVN

Wiadomości

"Wiadomości" TVP znowu to zrobiły. Serwis wykorzystał skandal z udziałem celebrytki i mocno uderzył w TVN

Czytaj więcej >