Goniec.pl
NATALIA KOLESNIKOVA/AFP/EAST NEWS

NATALIA KOLESNIKOVA/AFP/EAST NEWS

Wojna w Ukrainie jest przegrana nie tylko dla Ukrainy. Tracą też Polska, USA i liderzy UE

21 Maja 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Wojna w Ukrainie jest porażką dla wszystkich, ale nie w równym stopniu. Niewykluczone, że to Polska okaże się jednym z największych przegranych. Stała się bowiem państwem frontowym, które nie dysponuje wystarczającą siłą militarną. Traci też na unijnych słabościach w wymiarze politycznym, gospodarczym czy dyplomatycznym.

Choć mogłoby się wydawać, że przegranymi są tylko Ukraina i Rosja, to grono państw, które traci na inwazji jest znacznie większe. Tracą też Niemcy, Francja, a nawet USA.

EN 01173232 0017

Magdalena Ogórek żyje w strachu. Dziennikarka otrzymuje pogróżki, doszło nawet do ataku

CZYTAJ DALEJ

Polska traci na wojnie w Ukrainie

Polska, choć wspiera Ukrainę od pierwszego dnia rosyjskiej inwazji, może być jednym z jej największych przegranych. Pozycja Polski zmieniła się bowiem na niekorzyść - nasz kraj stał się państwem frontowym Zachodu.

Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, ponieważ Warszawa nie potrafi już rozmawiać z Moskwą. Napięte stosunki dyplomatyczne tylko pogorszyły się w czasie wojny w Ukrainie, czego dowodem są wydalenia rosyjskich pracowników polskiej ambasady, czy incydenty z udziałem ambasadora Rosji w Polsce.

Poza tym nasza pozycja frontowa jest niekorzystna również z punktu widzenia militarnego. Polska nie posiada wystarczającej siły wojskowej, aby odgrywać kluczową rolę w najważniejszych sprawach dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Jeżeli Zachód zdecyduje się rozstrzygnąć spory przy pomocy siły militarnej, to dla Polski może być to najgorszy scenariusz.

Polska traci też osłabieniu międzynarodowej pozycji Unii Europejskiej i Zachodu. Interesem Warszawy było umacnianie unijnego potencjału politycznego, społecznego, wojskowego i dyplomatycznego. Wojna w Ukrainie obnażyła słabości wszystkich tych aspektów, a Polska nie zabiega o ich ponowne umocnienie.

Screen Nexta

Gubernator Kaliningradu skarżył się na wojnę w Ukrainie. Odpowiedź Putina była natychmiastowa

CZYTAJ DALEJ

USA i kluczowe państwa europejskie wśród przegranych

Jednak Polska to nie jedyny dość nieoczywisty przegrany wojny w Ukrainie. Wbrew pozorom tracą też bowiem USA, choć zdecydowanie najmniej spośród wszystkich państw przede wszystkim z powodu geopolitycznego dystansu.

USA mają jeden cel - zwyciężyć nad Rosją, ale nie określono, na czym to zwycięstwo miałoby polegać. W rezultacie konflikt może się wydłużyć, co wymusi jeszcze większe zaangażowanie militarne w Europie, czego Waszyngton chciał uniknąć.

Wątpliwości budzi także ewentualne rozszerzenie NATO o Finlandię i Szwecję. Przyjęcie tych państw do sojuszu będzie oznaczało wydłużenie natowskiej granicy z Rosją o 1000 km. Trudno ocenić, na ile to wzmocni bezpieczeństwo USA.

Poza tym Waszyngton przez lata forsował nuklearne tabu. Tymczasem wątek użycia broni jądrowej pojawia się dość często w trakcie wojny w Ukrainie, co jest niekorzystne dla USA.

Na wojnie w Ukrainie tracą też państwa, które uchodzą za liderów Europy. Mimo inicjatyw dyplomatycznych ani Niemcom, ani Francuzom nie udało się zapobiec inwazji. Kolejne rozmowy prezydenta Emmanuela Macrona z Władimirem Putinem nie przynoszą rezultatów, a Niemcy bezskutecznie stawiały opór w sprawie sankcji.

W rezultacie Berlin dużo stracił - z pozycji państwa, które rozdawało karty przy europejskich stole stało się krajem pozbawionym realnego wpływu na sytuację w Europie. Silne powiązanie Berlina z Warszawą sprawiają, że utrzymanie się takiego stanu w perspektywie długoterminowej będzie także niekorzystne dla Polski.

/fot. Goniec.pl

Druzgocący atak rosyjskich wojsk. Napadli na szkołę, zdjęcia zniszczeń łamią serca

Wczoraj w nocy rosyjskie wojska prowadziły intensywny ostrzał w miejscowości Wasylkowo pod Kijowem. Armia Władimira Putina przypuściła atak rakietowy na bazę paliwową we wsi Kriaczky, gdzie natychmiast wybuchł ogromny pożar. Zaatakowane zostało także pobliskie lotnisko. – Pali się baza paliwowa. Wróg chce wszystko zniszczyć. Dziś w ciągu dnia ostrzelano rakietami balistycznymi nasze lotnisko, ale wytrzymamy – informowała w nagraniu wideo zamieszczonym na Facebooku szefowa władz miejskich Wasylkowa, Natalia Bałasynowycz. Ostrzelane przez wojska rosyjskie Wasylkowo poniosło ogromne straty. Jedna ze miejscowych szkół została doszczętnie zniszczona wskutek ataku okupantów. Zobacz zdjęcia ze zrujnowanego miasta. /fot. Goniec.pl

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: onet.pl, goniec.pl

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Polacy gorzko o horrendalnych premiach dla piłkarzy po mundialu w Katarze. "Za co?"

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Aresztowano podejrzanego o "oszustwo na policjanta". Odebrał seniorce 13 tys. zł

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński uderzył w lekarzy

Wiadomości

Kaczyński wytyka lekarzom pensje. Ile zarabiają naprawdę?

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Były prezes TVP zabrał głos ws. pomysłu PiS. "To jedyny powód"

Czytaj więcej >
Włodzimierz Cimoszewicz

Wiadomości

Włodzimierz Cimoszewicz wygrał w sądzie z TVP. Stacja ma przeprosić i wpłacić na WOŚP

Czytaj więcej >
MOs810/Wikimedia Commons

Wiadomości

Poznań: Mężczyzna zaatakował kobietę w autobusie. Próbował wydłubać jej oczy

Czytaj więcej >