Goniec.pl

AFP PHOTO/ RIA-NOVOSTI/ POOL/ ALEXEI NIKOLSKY; East News

"Podjąłem decyzję". Władimir Putin ogłosił zmianę dotyczącą płatności za gaz ziemny z Rosji

23 Marca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Władimir Putin grozi państwom, które zdecydowały się na nałożenie na Rosję sankcji. Kraje te zostały nazwane "państwami nieprzyjaznymi". Kreml przekazał, iż prezydent Rosji podjął istotną decyzję na temat płatności za gaz ziemny. Wśród państw, które muszą przygotować się na problemy z regulowaniem należności znalazła się Polska.

Nie tylko podpisanie specjalnej ustawy pozwalającej na rejestracje zachodnich samolotów przez rosyjskie linie lotnicze będzie sposobem Władimira Putina na potępienie jego ataku na Ukrainę.

W środę Kreml poinformował o kolejnej decyzji prezydenta Rosji. Chodzi o płatność za gaz ziemny oraz wywiązywanie się z zawartych przed wojną w Ukrainie kontraktów. Władimir Putin postanowił utrudnić regulowanie należności za surowiec energetyczny. Przypomnijmy, że niedawno Litwa jako kolejny kraj ogłosiła, że zmierza do uniezależnienia się od surowców z Rosji .

Płatność za gaz ziemny tylko w rublach, Władimir Putin podjął decyzję

Rosja chce ratować tonącego rubla i zmienia zasady płatności za gaz? Motywacji Władimira Putina może być kilka, jednak pewne jest, że decyzja już zapadła. Prezydent Rosji wydal stosowne polecenia.

- Podjąłem decyzję o przejściu na płatność rublami za nasze dostawy gazu ziemnego do tzw. państw nieprzyjaznych, zaprzestaniu wykorzystywania skompromitowanych walut w takich transakcjach - ogłosił Władimir Putin.

Służby prasowe Kremla dodały, że Rosja i sam Władimir Putin nie mają zamiaru zawieszać, czy zrywać obowiązujących umów. Dodatkowo nie zmienią się również ceny i wolumeny uzgodnionych kontraktów za rosyjski gaz ziemny.

Decyzja ta była powodem do wypowiedzenia przez prezydenta Rosji kąśliwej uwagi pod adresem zachodnich państw i firm, które w związku z wojną w Ukrainie postanowiły wycofać się z terenu Federacji Rosyjskiej . - W przeciwieństwie do niektórych kolegów, cenimy naszą reputację biznesową jako wiarygodnego partnera i dostawcy - stwierdził Władimir Putin.

- Zmiany wpłyną tylko na walutę płatności, która zostanie zmieniona na ruble rosyjskie - dodał prezydent Rosji. To istotna informacja dla wielu krajów, w tym dla Polski, która aktywnie włączyła się w pomoc Ukrainie.

Kim są "państwa nieprzyjazne", które będą płacić za gaz w rublach?

Decyzja o zmianie płatności i odrzucenie walut innych niż rubel w przypadku "państw nieprzyjaznych" to ważna zmiana dla największych państw na świecie. Są to między innymi Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Już za kilka dni ani dolar amerykański, ani brytyjski funt nie zostanie uznany w przypadku zapłaty za gaz ziemny z Rosji.

To jednak nie koniec listy "państw nieprzyjaznych" według Władimira Putina. Na "rosyjskiej czarnej liście" znalazła się również Polska. Rosja do grona tej grupy państwa zaliczyła bowiem kraje będące członkami Unii Europejskiej.

Agencja Interfax, powołując się na informacje z Kremla podała, iż Władimir Putin wydał już bankowi centralnemu oraz rządowi rozpoczęcia przygotować specjalnych procedur i mechanizmów, które pozwolą na przyjmowanie płatności tylko w rublach. Ostatecznie państwowe struktury mają być gotowe do wykonywania decyzji prezydenta Rosji w ciągu tygodnia.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: interfax, rp.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Tajemniczy samolot nad głowami maszerujących w Warszawie. Ciągnął za sobą hasło
Czytaj więcej >

Wiadomości

Igor Tuleya odrzuca zarzuty wiceministra. Zapowiada podjęcie kroków prawnych
Czytaj więcej >

Polska

Boże Ciało 2023. Kościół podjął pilną decyzję, wierni powinni wiedzieć
Czytaj więcej >

Wiadomości

Poseł Suwerennej Polski oskarża sędziów. Ich obecność na marszu 4 czerwca to złamanie konstytucji?
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nowe wiadomości o Władimirze Putinie. Miał skulony trząść się ze strachu w łazience
Czytaj więcej >

Wiadomości

Papież Franciszek spełnił obietnicę. Rusza misja pokojowa w Ukrainie
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Wiadomości

Polska

Jan Jałowczyk

Ojciec Kamilka z Częstochowy powalczy o opiekę nad Fabiankiem. Ważną decyzję podejmie sąd
Czytaj więcej >
Życie

Jan Jałowczyk

Jeśli poczekasz, możesz liczyć na 400 zł do emerytury. Znamy szczegóły
Czytaj więcej >
Polska

Jan Jałowczyk

Pacjenci płonęli żywcem przywiązani do łóżek? Prokurator ujawnia
Czytaj więcej >
Życie

Jan Jałowczyk

Banki podnoszą opłaty. Miliony Polaków dostaną po kieszeniach
Czytaj więcej >
Wiadomości

Jan Jałowczyk

Planujesz przelew w Boże Ciało? Jeśli się nie pospieszysz, zostanie tylko gotówka
Czytaj więcej >
Wiadomości

Zuzanna Ptaszyńska

Wyrok TSUE: "Polska złamała traktat". Zbigniew Ziobro: "To wyrok łamie traktat"
Czytaj więcej >