Goniec.pl > Polska > Czarna seria pożarów w Rosji. Płonie instytut lotniczy pod Moskwą
Piotr Dutka
Piotr Dutka 21.05.2022 15:19

Czarna seria pożarów w Rosji. Płonie instytut lotniczy pod Moskwą

ALEXANDER NEMENOV/AFP/East News / Screen Nexta
ALEXANDER NEMENOV/AFP/East News / Screen Nexta

Rosyjska agencja Interfax poinformowała o potężnym pożarze na terenie Centralnego Instytutu Aerohydrodynamiki Żukowskiego (TsAGI) w obwodzie moskiewskim. Według przekazanych danych płomienie miały się pojawić w podstacji transformatorowej.

Doniesienia o pożarze przekazało w sobotni poranek jedno ze źródeł rosyjskiej agencji Interfax. W komunikacie przekazano, że płonie podstacja transformatorowa znajdująca się na terenie Centralnego Instytutu Aerohydrodynamicznego (TsAGI) im. N.E. Żukowskiego w regionie moskiewskim.

Płomienie miały się pojawić się na obszarze około 30 m kwadratowych. Informator agencji przekazał, że pożar został już opanowany. Nie przekazano żadnych wiadomości dotyczących potencjalnych ofiar.

Warto podkreślić, że Instytut Aerohydrodynamiczny został założony pod Moskwą w 1918 roku przez pioniera rosyjskiego lotnictwa Nikołaja Żukowskiego. TsAGI brało udział m.in. w projektach rakiety Energia, a także promu kosmicznego Buran. W ostatnich latach pracowało w głównej mierze nad nowoczesnym śmigłowcami. 

Czarna seria pożarów w Rosji

Jak można się spodziewać, nie jest to pierwszy tego typu incydent, który miał miejsce w Rosji, tuż po rozpoczęciu złowrogiej agresji na terytorium Ukrainy.

21 kwietnia ogromny pożar wybuchł w instytucie produkującym części do rakiet Iskander w Twerze położonym około 150 kilometrów od Moskwy. Kolejne podejrzane zdarzenie miało miejsce kilka dni później w Dmitrowskim Kombinacie Chemicznym w mieście Kineszma, 400 kilometrów od stolicy. 

W pierwszy dzień maja wybuchł pożar w zakładzie w Permie na Uralu, gdzie produkowane są elementy m.in. do systemów rakietowych Grad i Smiercz.

Trzy dni później spłonął magazyn o niebagatelnej powierzchni 33 800 metrów kwadratowych, który według medialnych doniesień należy do prokremlowskiego wydawnictwa "Prosveshchenie".

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Interia.pl / Goniec.pl