Goniec.pl > Wiadomości > [ZAPIS RELACJI] Prezydent Zełenski przed chwilą wydał oświadczenie. Rosjanie chcą zniszczyć kolejne ukraińskie miasta
Patryk Przybyłowski
Patryk Przybyłowski 01.03.2022 06:34

[ZAPIS RELACJI] Prezydent Zełenski przed chwilą wydał oświadczenie. Rosjanie chcą zniszczyć kolejne ukraińskie miasta

Z ostatniej chwili czerwone
Goniec.pl

Rosyjskie wojska coraz bardziej napierają na ukraińską stolicę. Niepokojące doniesienia dochodzą również z innych miast. Z Charkowa napływa coraz więcej dowodów świadczących, że miasto jest zdewastowane.

Zapraszamy na relację na żywo portalu Goniec.pl

15:27 Kolejna runda negocjacji ukraińsko-rosyjskich odbędzie się w środę 2 marca - przekazał dziś ukraiński portal ZN.UA. Do pierwszego spotkania doszło doszło w poniedziałek.

15:21 Zbigniew Ziobro: "Na moje polecenie, wydane w poniedziałek, polska prokuratura wszczęła śledztwo w związku ze zbrodnią wojny napastniczej, której ofiarą padła Ukraina".

15:14 Cezary Kulesza: Z inicjatywy PZPN rozpoczynamy zbiórkę pieniędzy dla Ukrainy. Na start akcji przekażemy sto tysięcy złotych, taką kwotę wpłaci też Ekstraklasa. Zbiórka jest koordynowana przez Polski Czerwony Krzyż.

14:57 Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała, że w rosyjskojęzycznej sieci pojawia się coraz więcej wpisów dezinformacyjnych dotyczących rzekomej kapitulacji Ukrainy.

14:54 NEXTA opublikowała nagranie z dzisiejszego sesji Rady Praw Człowieka ONZ. Podczas przemówienia szefa rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa dyplomaci europejskich krajów opuścili salę plenarną.

14:44 Wołodymyr Zełenski: "Odbyłem rozmowę telefoniczną z kanclerzem Scholzem. Mówiłem o rosyjskim ostrzale osiedli mieszkaniowych w ukraińskich miastach podczas rozmów pokojowych. Podkreśliłem potrzebę zamknięcia nieba nad Ukrainą. Należy przyspieszyć prace nad przystąpieniem Ukrainy do UE".

14:41 Opublikowane zdjęcia ze zniszczonego Charkowa. - Autorem jest Juri Kochubei, który zgodził się je powszechnie udostępnić - relacjonuje dziennikarz WP Patryk Michalski.

14:25 Rosyjskie Ministerstwo Obrony wezwało mieszkańców Kijowa mieszkających w pobliżu "węzłów przekaźnikowych" do opuszczenia swoich domów. Rosjanie planują przeprowadzić atak "bronią o wysokiej precyzji" w celu "stłumienia ataków informacyjnych". Atak ma zostać przeprowadzony na obiekty należące do ukraińskiej służby bezpieczeństwa i jednostki ds. operacji specjalnych.

14:24 Ukraińscy eksperci z Państwowego Centrum Naukowo-Technicznego ds. Bezpieczeństwa Jądrowego i Radiacyjnego przekazali, że Rosjanie znajdujący się w okolicach elektrowni w Czarnobylu narażeni są na znaczen dawki promieniowania.

Rosyjscy żołnierze znajdują się w strefie Czarnobyla "bez umiejętności zapewnienia bezpieczeństwa osobistego podczas pracy na obszarach skażonych radioaktywnie" i narażają się na promieniowanie, które "niewątpliwie objawi się w postaci raka".

14:21 Prezes Pekao S.A. Leszek Skiba: "Podjęliśmy decyzję, że Pekao wstrzyma jakiekolwiek transakcje w rublach rosyjskich. Od dziś do odwołania".

14:13 Parlament Europejski przyjmuje wniosek Ukrainy o wstąpienie do Unii Europejskiej. Wszczęta zostaje procedura.

14:12 Ukraiński dziennikarz Illia Ponomarenko opublikował zdjęcie z Ukrainy. - Kałyniwka, miasto niedaleko Kijowa. Oto, co pozostało z miejscowego domu po uderzeniu rosyjskich rakiet - napisał.

14:06 PAP donosi, że Międzynarodowa Federacja Narciarska zdecydowała się na wykluczenie zawodników z Rosji i Białorusi.

13:58 Przemysław Czarnek o rozmowie z ukraińskim ministrem edukacji: Rozmawialiśmy o systemie przygotowanym dla dzieci i młodzieży ukraińskiej, która przeszła przez granicę polską. System edukacji musi być otwarty na przyjęcie ich do szkoły.

13:44 Wojna w Ukrainie. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wystąpił w Parlamencie Europejskim - kliknij, by dowiedzieć się więcej

13:42 Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen: To chwila prawdy dla Europy. To, jak dziś zareagujemy na to, co robi Rosja, zadecyduje o przyszłości systemu międzynarodowego. Musimy pokazać siłę, która drzemie w naszych demokracjach.

13:40 Minister obrony Ukrainy współpracuje z żołnierzami na ulicach Kijowa.

13:28 Wojna w Ukrainie. Wołodymyr Zełenski apeluje o uznanie Rosji za państwo terrorystyczne - kliknij, by dowiedzieć się więcej

13:25 W wyniku ostrzału Charkowa, śmierć poniósł indyjski student. Informację przekazał rzecznik indyjskiego MSZ.

13:22 Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg: Zwiększamy naszą obecność na wschodzie, aby bronić i chronić naszych ludzi.

13:15 Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba: Najlepszą decyzją, jaką może teraz podjąć Unia Europejska, jest natychmiastowe przyjęcie Ukrainy w swoje szeregi. Sprawić po prostu, aby Ukraina stała się pełnoprawnym członkiem UE. Historyczne czasy wymagają wielkich i historycznych decyzji, które mogą radykalnie zmienić bieg wydarzeń.

13:11 Wielkie studia filmowe Hollywood: Disney, Warner Bros i Sony Pictures Entertainment wstrzymują premiery swoich nadchodzących filmów w Rosji. To odpowiedź na atak na Ukrainę.

13:04 Ks. Grzegorz Semenkow, kanclerz diecezji charkowsko-zaporskiej Kościoła katolickiego obrządku łacińskiego poinformował, że bomba uderzyła w budynek kurii.

12:59 Zniszczone mieszkanie w Wasyłkowie. Pojawiło się nagranie.

12:57 Wojna w Ukrainie. NBC News: Władimir Putin jest sfrustrowany. Polityk traci nad sobą kontrolę - kliknij, by uzyskać więcej informacji

12:55 Przemówienie Wołodymyra Zełeńskiego w Parlamencie Europejskim dobiegło końca.

12:54 Wołodymyr Zełeński do eurodeputowanych: Udowodnijcie, że jesteście z nami. Udowodnijcie, że nie pozwolicie nam stać samotnie, że w istocie jesteście Europejczykami, a wtedy życie zwycięży śmierć, światło zwycięży mrok. Chwała Ukrainie....

12:53 Wołodymyr Zełeński w Parlamencie Europejskim: Chcemy, by nasze dzieci żyły, to przeciez nie są wielkie wymagania. Wczoraj szesnaścioro dzieci zostało zabitych, a prezydent Putin twierdzi, że to operacja wojskowa i że uderza w infrastrukturę wojskową.

12:51 Wołodymyr Zełeński w Parlamencie Europejskim: Wierzę w to, że dzisiaj poświęcamy życie za wartości, za wolność, za pragnienie bycia równym. Tracimy najlepszych ludzi, najsilniejszych, najbardziej wartościowych, ale zwyciężymy każdego, wygramy z każdym.

12:46 Pojawienie się na ekranie prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego spotkało się z gromkim aplauzem.

12:38 W Europarlamencie rozpoczęła się nadzwyczajna sesja na temat wojny w Ukrainie. Ambasador kraju został powitany gromkimi oklaskami na stojąco, trwającymi ponad minutę.

12:34 W związku z trwającą wojną w Ukrainie, serwis YouTube zablokował kanały powiązane z programami Russia Today i Sputnik, nadające w Europie.

12:27 Wojna w Ukrainie. Nieuzbrojeni cywile zatrzymali rosyjski konwój. Do sieci trafiło nagranie - kliknij i przeczytaj

12:25 ONZ informuje, że w przeciągu sześciu dni wojny w Ukrainie, do Polski przybyło już 660 tys. uchodźców.

12:19 Rzecznik chińskiego MSZ, Wang Wenbin, zadeklarował poparcie dla rozmów pokojowych pomiędzy Rosją i Ukrainą. Wyraził też nadzieję na kontynuację negocjacji delegacji obu narodów.

12:16 Już za chwilę rozpocznie się sesja nadzwyczajna Parlamentu Europejskiego w sprawie wojny na Ukrainie.

12.00 Według Organizacji Narodów Zjednoczonych od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę przed wojną uciekło aż 660 tysięcy osób. Szacunki mówią, że w przeciągu całego konfliktu ta liczba może wzrosnąć nawet do kilku milionów.

11.41 Aleksandr Łukaszenka powiedział dzisiaj z samego rana, że nie ma planów dołączenia białoruskich wojsk do ofensywy na Ukrainę. Tymczasem władze ukraińskie poinformowały, że wojska z Białorusi już przekroczyły granicę państw.

11:23 Konferencja prezydenta Polski i sekretarza generalnego NATO. Jens Stoltenberg: Wojna toczona przez Putina wpływa na nas wszystkich, dlatego musimy okazać jedność i to, że stoimy razem i bronimy wszystkich sojuszników NATO. Tu, w bazie, widzimy solidarność, widzimy myśliwce amerykańskie i polskie, które strzegą sojuszu 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

11:19 Konferencja prezydenta Polski i sekretarza generalnego NATO. Andrzej Duda: Jestem przekonany, że dzięki naszym działaniom i jedności zapewnimy bezpieczeństwo i pokój mieszkańcom Europy, mieszkańcom mojego kraju – Polski. To jest dla nas wszystkich najważniejsze. Chcemy, żeby Europa rozwijała się w spokoju i spokoju i dlatego tutaj jesteśmy.

11:15 Konferencja premierów Polski i Wielkiej Brytanii. Boris Johnson: Ta tragedia, którą przewidywaliśmy, sprawdziła się. Jest gorsza, niż przewidywaliśmy.

11:14 Konferencja premierów Polski i Wielkiej Brytanii. Boris Johnson: Jesteśmy gotowi przyjąć znaczące liczby uchodźców z Ukrainy. Jest jasne, że Władimir Putin jest przygotowany na używanie barbarzyńskich taktyk, spuszczając bomby na niewinnych cywilów, zabijając dzieci, tak jak widzieliśmy. Sądzę, że w tej strasznej wojnie, która ma miejsce, dwie rzeczy zostały niedocenione – po pierwsze, pasja Ukraińców do obrony swojego kraju. Putin nie docenił też jedności i determinacji zachodniego świata.

11:10 Konferencja premierów Polski i Wielkiej Brytanii. Mateusz Morawiecki: Dzisiaj konfrontujemy się z dramatycznymi wydarzeniami na Ukrainie. Cywile giną, kobiety, dzieci, osoby starsze, giną od bomb, rakiet, kul rosyjskich żołnierzy, wysłanych tam przez Putina. I temu przede wszystkim chcemy zapobiec, rozlewowi krwi.

11:06 Konferencja premierów Polski i Wielkiej Brytanii. Mateusz Morawiecki: Dzisiaj przede wszystkim chcemy razem zamanifestować naszą solidarność z narodem ukraińskim, z Wołodymirem Zełeńskim, bo to oni tam walczą po prostu o wolność, o niepodległość Ukrainy, my wypełniamy nasze humanitarne obowiązki.

11:05 Tak wygląda obecnie centrum Charkowa.

11:01 O 12.30 prezydent Wołodymyr Zełeński wygłosi przemówienie w Parlamencie Europejskim. Przywódca Ukrainy połączy się z eurodeputowanymi zdalnie.

10:58 Trwa spotkanie delegacji Polski i Wielkiej Brytanii, w którym udział biorą premiery Mateusz Morawiecki i Boris Johnson.

10:52 Minister obrony Ukrainy Oleksii Reznikov: 122 godziny oporu. Piątego dnia inwazji nie da się ukryć, że rosyjskie siły okupacyjne znajdują się w agonii.

10:50 Rozpoczęły się rozmowy delegacji prezydenta Andrzeja Dudy i sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga.

10:49 Jak donosi agencja Reuters, duński konglomerat Maersk zdecydował się na wstrzymanie wszystkich kontenerowców płynących do Rosji, poza tymi przewożącymi artykuły spożywcze, medyczne i humanitarne.

10:47 Wojna w Ukrainie. Rosyjskie wojsko otrzymuje przeterminowane racje żywnościowe

10:40 Rodzinne miasto ukraińskiego dziennikarza zostało zrównane z ziemią. Cudem przekonał swoją matkę, by opuściła je na czas.

10:34 Ukraińska straż graniczna informuje, że doszło do próby przekupienia ich funkcjonariuszy przez dziesięciu mężczyzn. Wszyscy zostali zatrzymani.

10:25 Wojna w Ukrainie. Rosyjskie wojsko otrzymuje przeterminowane racje żywnościowe

10:24 Płonące mieszkanie na osiedlu Saltivka w Charkowie. Pojawiło się nagranie.

10:16 Związek Nauczycielstwa Polskiego organizuje dziś o 17.00 webinar dla nauczycieli i pedagogów na temat tego, jak należy rozmawiać z uczniami na temat wojny.

10:15 "Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym są wpuszczane do Polski. Nasz kraj udziela schronienia każdej osobie, której życie jest zagrożone - bez względu na jej narodowość" - to fragment komunikatu do osób uciekających przed wojną, wystosowanego przez polskie MSWiA.

10.03 - Olena i ja jesteśmy wdzięczni księciu i księżnej Cambridge, że w tym kluczowym momencie, kiedy Ukraina odważnie przeciwstawia się inwazji Rosji, stoją przy naszym kraju i wspierają naszych dzielnych obywateli. Dobra wola zatriumfuje - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy.

09.50 BiełTA cytuje Aleksandra Łukaszenko. Białoruski prezydent powiedział, że jego kraj nie ma zamiaru włączać się w konflikt zbrojny w Ukrainie.

09.40 Finlandia już niedługo może stać się członkiem NATO. Jeśli rozmowy wstępne przebiegną pomyślnie, wówczas sama procedura wstąpienia do wspólnoty mołgaby zająć zaledwie 24 godziny.

09.20 Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje o stratach po stronie Rosji.

09.10 Ukraińskie Ministerstwo Finansów ogłosiło sprzedaż wojskowych obligacji. Zyski zostaną przeznaczone na wsparcie Ukraińskich Sił Zbrojnych.

09.04 BBC podaje, że na terytorium Ukrainy działa obecnie 75% sił zgromadzonych przez Władimira Putina. Analizy postępu wojsk dokonał doktor Jack Watling z Royal United Services Institute.

08.55 Prezydent Andrzej Duda poinformował, o czym rozmawiał w nocy z prezydentem Zełenskim

08.47 Centrum Charkowa po bombardowaniu.

08.22 W coraz gorszej sytuacji jest rosyjska gospodarka. Notowania rosyjskich spółek na giełdzie spadają nawet o 70%.

08.05 Trwa zmasowany ostrzał Charkowa. Ukraiński parlament informuje o wielkiej eksplozji w centrum miasta.

07.50 "Gazeta Wyborcza" informuje, że Polskie Stronnictwo Ludowe zamierza złożyć wniosek o umożliwienie Polakom dołączenia do Legionu Międzynarodowego utworzonego przy Ukraińskich Siłach Zbrojnych. Wniosek ma być zgłoszony w formie poprawki do ustawy o obronie ojczyzny, którą Sejm zajmie się w środę.

07.40 Unia Europejska zapowiedziała bezprecedensową pomoc Ukrainie, po raz pierwszy pieniądze płynące ze wspólnoty zostaną przekazane na zakup broni ofensywnej. Wsparcie popłynie również z Polski - nasze władze przekażą ukraińskiej armii myśliwce MiG-29.

07.35 Nasi dziennikarze odwiedzili azyl dla uchodźców z Ukrainy, jaki powstaje obecnie w Warszawie. Tworzony jest oddolnie, z czystej chęci pomocy drugiemu człowiekowi.

07.20 W okolicach północy doszło do kolejnej rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Ukrainy.

07.12 W godzinach popołudniowych premier Mateusz Morawiecki spotka się dzisiaj z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Tematem rozmów będzie "systemowe wsparcie dla Ukrainy w kontekście jej członkostwa w UE".

07.09 70 żołnierzy ukraińskiej armii straciło życie na skutek uderzenia pocisku "Grad" w jednostkę wojskową w mieście Ochtyrka. Poważne straty potwierdził ukraiński parlament.

07.00 Straty w Charkowie również po stronie okupanta.

06.56 Witalij Kliczko: "Jesteśmy gotowi walczyć i gotowi umrzeć za nasz rodzinny kraj"

06.53 Ambasador Ukrainy w Polsce wyraził ubolewanie faktem, że tygodnik "Sieci" braci Karnowskich opublikował wczoraj na swoich łamach obszerny wywiad z ambasadorem Rosji w Polsce.

06.44 CNN informuje, że Władimir Putin zaplanował drugą falę uderzenia na Kijów. Jego siła ma być "przytłaczająca". Celem przełamanie oporu mieszkańców stolicy i ukraińskich żołnierzy.

06.39 Coraz więcej wskazuje na to, że rosyjscy żołnierze weszli do Chersonia.

06.30 Niewyobrażalna skala zniszczeń w Charkowie. Nagrania z przedmieść pokazują, że rosyjskie wojska bombardują obiekty cywilne.

06.27 Na zachodzie kraju zawyły syreny. Trwa bombardowanie ukraińskich miast.

06.25 Rosyjski konwój wojskowy na północ od Kijowa ciągnie się przez 64 km