Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Wojna w Ukrainie. NBC News: Władimir Putin jest sfrustrowany. Polityk traci nad sobą kontrolę
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 01.03.2022 12:39

Wojna w Ukrainie. NBC News: Władimir Putin jest sfrustrowany. Polityk traci nad sobą kontrolę

Putin Wikimedia/The Presidential Press and Information Office
Wikimedia/The Presidential Press and Information Office

Wojna w Ukrainie. Władimir Putin źle znosi fakt, że jego plany wciąż krzyżują bohaterscy Ukraińcy i zaczyna tracić nad sobą jakąkolwiek kontrolę. Przywódca Rosji jest sfrustrowany i rozładowuje nagromadzoną agresję na osobach z bliskiego otoczenia. Amerykańskie media obawiają się, że to popchnie tyrana do nieobliczalnych kroków. Ustalenia rodzimego wywiadu przedstawiła stacja NBC.

Wojna w Ukrainie trwa już kolejny dzień, a Władimirowi Putinowi nadal nie udało się osiągnąć zamierzonych celów. Prezydent Rosji jest z tego powodu bliski obłędu, co odzwierciedla się w jego coraz mniej racjonalnych i chaotycznych decyzjach.

Wojna w Ukrainie. Władimir Putin traci nad sobą kontrolę

Władimir Putin był przekonany, że upadek Ukrainy nastąpi po klikudziesięciu godzinach od podjęcia przez niego decyzji o rozpoczęciu inwazji. Tymczasem walki trwają już szósty dzień i są niezwykle zacięte. Dodatkowo, ukraińska armia co jakiś czas donosi o dezercji rosyjskich żołnierzy, którzy nie chcą umierać w imię chorych ambicji swojego prezydenta.

Doniesienia te docierają na Kreml, który coraz bardziej niepokoi się o losy wojny i posuwa się do drastycznych metod walki. Amerykańskie media podają, że administracja USA jest zatrwożona stanem psychicznym Putina i spodziewa się, że klęski popchną go do realizacji tragicznych scenariuszy.

- Rozmiar ukraińskiego oporu mocno go zaskoczył. Putin się odizolował, nie bywa zbyt często w Kremlu. Boję się, że został przyparty do muru. Boję się, że dla niego nie ma już zbyt wielu wyjść - twierdzi amerykański senator Mark Warner cytowany przez NBC News.

Jak donosi wywiad, w ostatnich dniach przywódca Rosji miał diametralnie zmienić swoje zachowanie. Z trzymającego emocje na wodzy wytrawnego polityka stał się furiatem, wyładowującym złość na najbliższym otoczeniu.

- Nie jest już tym zimnokrwistym, trzeźwo myślącym dyktatorem, którym był w 2008 roku - powiedział NBC News dyrektor CIA John Brennan.

Amerykański senator o Putinie: "Jego jedynymi opcjami są te katastroficzne"

Tym, co wprawia w złość rosyjskiego tyrana jest również niespodziewane zjednoczenie Zachodu. Putin w najgorszych koszmarach nie śnił, że podzielona wspólnota międzynarodowa zewrze szyki i prężnie wesprze Ukrainę, jednocześnie nakładając na Rosję bezprecedensowe sankcje.

Wczoraj informowaliśmy o tym, że rosyjska gospodarka znajduje się w dużym kryzysie. W poniedziałek nie otwarto więc moskiewskiej giełdy, a rosyjski przywódca zwołał nadzwyczajne spotkanie z prezesami banków.

Wszystkie te problemy sprawiły, że coraz częściej wybiera on osamotnienie i izolację. Mówi się, że jego otoczenie celowo wprowadza go w błąd w obawie przed tym, do czego może się posunąć.

- Naszym głównym zmartwieniem są informacje, jakie dostaje Putin, i to jak jest odizolowany. Ta izolacja jest naprawdę dużym zmartwieniem. Nie sądzimy, by miał realne rozumienie tego, co się dzieje - twierdzi jeden z rozmówców NBC News.

Jeszcze bardziej niepokojące są słowa senatora Florydy Marca Rubio, który napisał na Twitterze, że znajdujemy się obecnie w najbardziej niebezpiecznym momencie ostatnich 60 lat.

- Putin jest upokorzony swoim militarnym fiaskiem i doświadcza niespotykanych konsekwencji dla gospodarki Rosji. Jego jedynymi opcjami, by to odwrócić, są te katastroficzne - oznajmił.

Świat wstrzymuje oddech po ostatnich doniesieniach Amerykanów, którzy wskazują, że Putin może podwoić wysiłki i zaangażować więcej wojsk w walki w Ukrainie. Ataki przybierać będą coraz bardziej krwawe oblicze, czego przedsmak mieliśmy, chociażby w Ochtyrce, gdzie zginęło ponad 70 osób.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Goniec.pl, Fakt