Goniec.pl
Rosyjskie firmy tracą na giełdzie

YURI KOCHETKOV/AFP/East News

Wojna w Ukrainie. Rosyjskie firmy tracą na giełdzie

1 Marca 2022

Autor tekstu:

Piotr Szczurowski

Udostępnij:

Wojna na Ukrainie. Akcje rosyjskich spółek notowanych na giełdach gwałtownie tracą na wartości. W poniedziałek rano niektóre spadki kursów wynosiły po kilkadziesiąt procent. Wszystko to jest efektem sankcji nałożonych na Rosję za atak na Ukrainę. Inwestorzy sprzedają również papiery zachodnich banków w obawie, że upadające rosyjskie firmy nie będą w stanie spłacić długów zaciągniętych w instytucjach.

Neo-angin. Działa antyseptycznie. Łagodzi ból gardła

Akcje rosyjskiego Sbierbanku potaniały na londyńskiej giełdzie o ponad 70 proc., a kurs akcji Gazpromu spadł o ponad 40 proc. W podobnej skali tracił Rosnieft, a papiery Łukoil potaniały o połowę.

Porsche, na które Cię stać! Sprawdź niesamowitą ofertę.

Tak poważne spadki wartości rosyjskich firm to efekt sankcji nałożonych na Rosję przez Zachód po jej inwazji na Ukrainę. Unia Europejska zakazała transakcji z rosyjskim bankiem centralnym, a Rosja została wykluczona z międzynarodowego systemu informacji o transakcjach SWIFT.

Z ostatniej chwili czerwone

[ZAPIS RELACJI] Prezydent Zełenski przed chwilą wydał oświadczenie. Rosjanie chcą zniszczyć kolejne ukraińskie miasta

CZYTAJ DALEJ

Bezpośrednią przyczyną największych spadków były deklaracje dużych inwestorów o pozbyciu się akcji firm z Rosji ze swoich portfeli inwestycyjnych. M.in. Norweski Państwowy Fundusz Emerytalny, największy fundusz inwestycyjny świata, zapowiedział, że pozbędzie się wszystkich rosyjskich aktywów.

Wojna na Ukrainie. Sankcje nałożone na Rosję uderzą w europejskie banki

Rykoszetem ucierpiały również europejskie banki, szczególnie te zaangażowane w finansowanie rosyjskich podmiotów. Akcje austriackiego Raiffeisen Bank spadały o około 13,5 proc., a Erste Group Bank stracił ponad 12 proc. Duże straty notowali też właściciele niemieckiego Deutsche Bank (spadek o 9 proc.), czy francuskich Societe Generale (spadek o ponad 10 proc) i Credit Agricole (prawie 6 proc. w dół). Włoski UniCredit taniał natomiast o prawie 9 proc.

Wszystko przez strach inwestorów, że odcięcie Rosji od międzynarodowego systemu może utrudnić odzyskanie należności, jakie banki mają u rosyjskich podmiotów.

Wskutek nałożonych na Rosję sankcji Rubel w ciągu kilku dni stracił połowę swojej wartości, dolar się umacnia, ropa drożeje, a największe rosyjskie banki prawdopodobnie zbankrutują.

Bank centralny Rosji podniósł stopy procentowe z obecnych 9,5 proc. do 20 proc. - Rosyjski system finansowy właśnie wpada w przepaść - mówi Elina Ribakova, ekonomistka z waszyngtońskiego Instytutu Finansów Międzynarodowych.

Jak donosi wyborcza.biz, przez pierwsze dwa dni inwazji, rosyjskie przedsiębiorstwa straciły ok. 200 mld dolarów wartości. 

/fot. Goniec.pl

Druzgocący atak rosyjskich wojsk. Napadli na szkołę, zdjęcia zniszczeń łamią serca

Wczoraj w nocy rosyjskie wojska prowadziły intensywny ostrzał w miejscowości Wasylkowo pod Kijowem. Armia Władimira Putina przypuściła atak rakietowy na bazę paliwową we wsi Kriaczky, gdzie natychmiast wybuchł ogromny pożar. Zaatakowane zostało także pobliskie lotnisko. – Pali się baza paliwowa. Wróg chce wszystko zniszczyć. Dziś w ciągu dnia ostrzelano rakietami balistycznymi nasze lotnisko, ale wytrzymamy – informowała w nagraniu wideo zamieszczonym na Facebooku szefowa władz miejskich Wasylkowa, Natalia Bałasynowycz. Ostrzelane przez wojska rosyjskie Wasylkowo poniosło ogromne straty. Jedna ze miejscowych szkół została doszczętnie zniszczona wskutek ataku okupantów. Zobacz zdjęcia ze zrujnowanego miasta. /fot. Goniec.pl

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: 300gospodarka.pl/NEXTA


Piotr SzczurowskiAutor

Od najmłodszych lat zainteresowany głównie motoryzacją. Od kilkunastu lat codziennie sprawdzam co nowego w branży - od lat na bieżąco.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

atpeka iberion

Wiadomości

Seniorzy muszą wybierać pomiędzy lekami a jedzeniem. 80 proc. nie realizuje wszystkich recept

Czytaj więcej >
kremlin.ru Jakub Szymczuk/KPRM

Wiadomości

"Równie dobrze Putin może ogłosić aneksję Księżyca czy Marsa". Ostre reakcje na decyzję dyktatora

Czytaj więcej >
Karkonoski Park Narodowy/Facebook

Wiadomości

Mamy dopiero wrzesień, a w Polsce już szalała śnieżyca. Mamy nagranie

Czytaj więcej >
Kreml zapowiedział specjalną ceremonię, Władimir Putin podpisze tam ważny dekret

Wiadomości

Władimir Putin anektował kolejne regiony Ukrainy. Zebrani skandowali "Rossija!"

Czytaj więcej >
Flickr/ facebook.com/DorotaOstrowskaFoto/zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Skandal na cmentarzu. Poszedł na cmentarz i nie znalazł grobu bliskich, ksiądz sprzedał miejsce

Czytaj więcej >
Michał Dworczyk rezygnuje ze stanowiska. Polityk nie będzie już szefem Kancelarii Premiera

Wiadomości

Michał Dworczyk zrezygnował ze stanowiska. Polityk nie będzie już szefem Kancelarii Premiera

Czytaj więcej >