Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Joe Biden chce pomóc rozszerzyć NATO. Specjalne spotkanie w czwartek, Putin będzie wściekły
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 17.05.2022 18:33

Joe Biden chce pomóc rozszerzyć NATO. Specjalne spotkanie w czwartek, Putin będzie wściekły

Joe Biden organizuje specjalne spotkanie z dwoma przywódcami, to dla Putina cios
MANDEL NGAN/AFP/East News; ALEXANDER NEMENOV/AFP/East News

Joe Biden wymierza Władimirowi Putinowi symboliczny policzek. Prezydent USA zaprosił na rozmowy premier Szwecji oraz prezydenta Finlandii. 19 maja politycy będą omawiać wnioski dwóch europejskich państw o przystąpienie do NATO. Rosja nie kryje swojego oburzenia możliwością poszerzenia granic Sojuszu.

We wtorek 17 maja Karine Jean-Pierre, rzeczniczka Białego Domu, wydała oświadczenie dotyczące spotkania Joe Bidena z przywódcami Szwecji i Finlandii. Prezydent USA będzie wspierał te dwa kraje w ich dążeniu do wstąpienia do NATO.

Sprawa jest dla prezydenta Stanów Zjednoczonych tak ważna, że postanowił on osobiście przedyskutować szwedzki i finlandzki wniosek o członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim.

Władimir Putin, którego administracja głośno komentuje swoje niezadowolenie w tej materii, może być wściekły z powodu ruchu Joe Bidena. Należy podkreślić, iż prezydent USA już wcześniej demonstrował swoją chęć pokonania Rosji, a samego prezydenta Putina nazwał "zbrodniarzem wojennym".

Biały Dom potwierdza, Joe Biden organizuje specjalne spotkanie

To już oficjalne: Szwecja i Finlandia będą starać się o zasilenie szeregów państw NATO. Chociaż Turcja już teraz zapowiedziała, że nie poprze rozszerzenia listy krajów członkowskich, to politycy z północy Europy mogą liczyć na innego silnego sojusznika.

Joe Biden postanowił działań i zorganizował jeszcze w tym tygodniu specjalne spotkanie. - W czwartek prezydent Biden przywita w Białym Domu premier Szwecji Magdalenę Andersson i prezydenta Finlandii Sauli Niinistö - podała w oficjalnym komunikacie Karine Jean-Pierre.

Rzeczniczka Białego Domu nie tylko potwierdziła swoistą interwencję Joe Bidena, która będzie kolejnym ciosem dla Władimira Putina działającego przeciwko rozszerzeniu NATO. W przypadku dołączenia do Sojuszu Finlandii Rosja będzie bezpośrednio z nim graniczyć.

Prezydent USA chce pomóc Finlandii i Szwecji, NATO tematem numer jeden

Wizyta premier Szwecji i prezydenta Finlandii jest jasna. Biały Dom ujawnił, na jaki temat będą rozmawiać politycy za zamkniętymi drzwiami. Możliwe, że to właśnie czwartkowe ustalenia pomogą dwóm kolejnym krajom dołączyć do Sojuszu.

- Przywódcy będą rozmawiać o zastosowaniach Finlandii i Szwecji w NATO oraz o bezpieczeństwie europejskim, a także o wzmocnieniu naszych bliskich partnerstw w wielu kwestiach globalnych i wsparciu dla Ukrainy - dodała Karine Jean-Pierre w oficjalnym komunikacie.

Joe Biden działa w sprawie poszerzenia granic NATO
Joe Biden działa w sprawie poszerzenia granic NATO

Źródło: the White House

Rosja wcześniej groziła "krokami odwetowymi"

Jeszcze w zeszłym tygodniu w odniesieniu do doniesień o coraz bliższym fakcie ubiegania się o dołączenie Finlandii do NATO, resort Siergieja Ławrowa i rzecznik Kremla opublikowali ostre słowa.

Nie zabrakło charakterystycznych dla Rosji gróźb. - Rosja będzie zmuszona do podjęcia kroków odwetowych, zarówno o charakterze wojskowo-technicznym, jak i innym, w celu powstrzymania pojawiających się zagrożeń dla jej bezpieczeństwa narodowego - stwierdziło złowrogo 12 maja rosyjskie MSZ.

Finlandia jest jednak pewna, że decyzja dotycząca wstąpienia do międzynarodowej organizacji to dobra decyzja. - Bezpieczeństwo nie jest grą o sumie zerowej. Kiedy Finlandia maksymalizuje swoje bezpieczeństwo, nie umniejsza tego nikomu – powiedział prezydent Sauli Niinistö po pojawieniu się rządowego wniosku o członkowsko w NATO.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, o2