Goniec.pl
wizyta prezydent Węgier w Polsce

Twitter/prezydentpl

Katalin Novak spotkała się z Andrzejem Dudą. Stanowcze oświadczenie prezydentów Polski i Węgier

17 Maja 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

We wtorek w Polsce gości nowa prezydentka Węgier Katalin Novak. To pierwsza zagraniczna podróż polityczki w tej roli. W programie zaplanowano m.in. spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą, a także premierem i marszałkinią Sejmu. Obie strony mają nadzieję na ożywienie wzajemnych relacji po tym, jak poróżniły je stanowiska ws. wojny w Ukrainie.

Katalin Novak już w ubiegłym tygodniu mówiąc o planowanej wizycie w Warszawie zapowiedziała, że będzie dążyć do ocieplenia stosunków z Polską. Do tego postulatu przychyliły się z chęcią polskie władze, które do niedawna miały Węgry za bliskiego sojusznika.

Putin

Nowe doniesienia o stanie zdrowia Putina. Media: przeszedł tajną operację

CZYTAJ DALEJ

- Zachęcamy naszych węgierskich przyjaciół do rewizji ich stanowiska zwłaszcza w sprawie dalszych sankcji wobec Rosji. Uważamy też, że państwa Europy Środkowej powinny akurat w tej sprawie mówić jednym głosem - mówił o wizycie węgierskiej przywódczyni szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Tuż po godzinie 12 prezydent Andrzej Duda powitał Novak w Belwederze, gdzie rozmawiali w towarzystwie członków swoich delegacji. Po wspólnych naradach odbyło się zaś spotkanie z przedstawicielami mediów.

Prezydent krytycznie o pomocy UE

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął konferencję od stwierdzenia, że fakt, iż Novak w sowją pierwszą podróż wybrała się do Polski to znak, że przyjaźń pomiędzy naszymi krajami będzie trwała.

- Sądzę, że w naszych krajach będziemy realizowali podobne polityki. Najdłużej dziś zajęło nam omówienie tematów bieżących. To kwestie związane z impasem, w którym znajduje się cały uczciwy, demokratyczny świat - powiedział.

Odnosząc się do kwestii wojny w Ukrainie, zapewnił, że nikt nie ma dziś wątpliwości, że trzeba zatrzymać rosyjską agresję środkami jak najbardziej pokojowymi i takimi środkami są właśnie sankcje.

Jedną z podnoszonych spraw była także kwestia pomocy humanitarnej Ukraińcom oraz uchodźcom, którzy przybywają zarówno do Polski, jak i na Węgry.

- Polska i Węgry nie otrzymują wsparcia od UE, aby mogły realizować pomoc dla uchodźców. Taka polityka podważa jedność europejską. Zapewniam naszych gości z Ukrainy, że będziemy robić wszystko, aby otrzymywali pomoc i dobrze się tu czuli - stwierdził krytycznie Andrzej Duda.

Novak zmienia węgierską narrację

Katalin Novak, zabierając głos, podkreśliła wspólne fundamenty chrześcijańskie, na których spoczywają Polska i Węgry. Powiedziała, że gdyby za naszymi granicami nie toczyła się wojna, to właśnie dbałość o rodzinę byłaby główną agendą spotkania.

- Jest jednak okres wojny. (...) Wojny, która została zainicjowana przez atak Rosjan. Jestem matką i jestem wzruszona i wstrząśnięta tym, co widzę - oświadczyła.

ATTILA KISBENEDEK/AFP/East News

Viktor Orban ogłosił swój wielki plan. Dotyczy całej Europy, żąda wielkich zmian

CZYTAJ DALEJ

Wbrew wcześniejszej narracji swojego partyjnego kolegi premiera Viktora Orbana, jasno opowiedziała się po stronie Ukrainy i wygłosiła 10 punktów, które określiła tuż po swoim wyborze na prezydentkę Węgier.

- Potępiamy agresję putinowską, zbrojny atak na suwerenne państwo - zaznaczyła, dodając, że mówi zdecydowane "nie" wszelkim wysiłkom mającym przywrócić istnienie ZSRR.

Stwierdziła także, że choć wojna w Ukrainie nie jest wojną Węgier, ale jest także toczona przeciwko im. Podkreśliła przy tym, że domaga się zbadania i ukarania winnych zbrodni wojennych oraz opowiada się za przyjęciem Ukrainy do Unii Europejskiej.

Nawiązała także do sprzeciwu Węgier wobec kolejnego pakietu sankcji. - Nie zgadzamy się na takie decyzje, które bardziej szkodzą Węgrom niż rosyjskiemu agresorowi - powiedziała.

Tak wyglądało ukraińskie "studio" skąd Timur Mirosznyczenko relacjonował Eurowizję 2022

Niewiarygodne, gdzie Ukraińcy urządzili studio Eurowizji. Lokalizacja musiała zostać w pełni tajna

Niewiarygodne, jak wyglądało "studio" ukraińskiego dziennikarza Timura Mirosznyczenki, który relacjonował konkurs Eurowizji 2022. Komentator nadawał wprost ze schronu, a informacje o jego lokalizacji były pilnie strzeżone. Zdjęcia mówią same za siebie.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • 14. emerytura. Wypłaty ruszają już w sierpniu. Świadczenie otrzyma aż 9 mln beneficjentów

  • Władimir Putin wtrąca się w dowodzenie armią. Może odpowiadać za klęskę w Donbasie

  • Matura historia 2022. Kiedy jest matura z historii? O której rozszerzona matura z historii?

Źródło: goniec.pl

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Polacy gorzko o horrendalnych premiach dla piłkarzy po mundialu w Katarze. "Za co?"

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Aresztowano podejrzanego o "oszustwo na policjanta". Odebrał seniorce 13 tys. zł

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński uderzył w lekarzy

Wiadomości

Kaczyński wytyka lekarzom pensje. Ile zarabiają naprawdę?

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Były prezes TVP zabrał głos ws. pomysłu PiS. "To jedyny powód"

Czytaj więcej >
Włodzimierz Cimoszewicz

Wiadomości

Włodzimierz Cimoszewicz wygrał w sądzie z TVP. Stacja ma przeprosić i wpłacić na WOŚP

Czytaj więcej >
MOs810/Wikimedia Commons

Wiadomości

Poznań: Mężczyzna zaatakował kobietę w autobusie. Próbował wydłubać jej oczy

Czytaj więcej >