Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Nie minęła nawet doba od rezolucji Senatu USA, a Joe Biden już z niej skorzystał. Historyczne słowa
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 17.03.2022 06:10

Nie minęła nawet doba od rezolucji Senatu USA, a Joe Biden już z niej skorzystał. Historyczne słowa

Joe Biden nazwał Władimira Putina zbrodniarzem wojennym
SAUL LOEB/AFP/East News

Historyczne słowa Joe Bidena na temat Władimira Putina. - Jest zbrodniarzem wojennym - stwierdził prezydent USA. To pierwsze takie słowa po środowym jednogłośnym głosowaniu w Senacie USA, gdzie oficjalnie przyjęto rezolucję na temat prezydenta Rosji.

Środa to w amerykańskiej polityce niezwykle istotny dzień. Prezydent USA złożył podpis pod kolejnym pakietem pomocy dla Ukrainy, dzięki któremu do Kijowa trafi sprzęt wojskowy i aż 800 mln dolarów.

Dodatkowo Senat USA z niespotykaną dotąd jednością przegłosował rezolucję, która nadaje Władimirowi Putinowi miano zbrodniarza wojennego. Nie minęła nawet doba, a określenie to padło z usta samego Joe Bidena.

Joe Biden nazwał Władimira Putina zbrodniarzem wojennym

Dzień pełen konferencji w Białym Domu przyniósł ze sobą chwilę, którą zapisze się w historii nie tylko Stanów Zjednoczonych, ale całego świata. Nagranie z momentu, gdy prezydent USA nazywa Władira Putina zbrodniarzem wojennym obiegło sieć.

Joe Biden rozmawiał z dziennikarzami, gdy nagle z jego ust padła krótkie, ale historyczne zdanie. - Myślę, że jest zbrodniarzem wojennym - powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych. Wszystko zostało nagrane przez reporterów.

Rzeczniczka Białego Domu niemal natychmiast odniosła się do deklaracji Joe Bidena. Jen Psaki nie miała zamiaru tłumaczyć użycia tak poważnych słów wobec Władimira Putina. - Mówił z głębi serca - stwierdziła rzeczniczka prezydenta USA.

Prezydent USA jest pewien, że Putin zapłaci cenę za wojnę w Ukrainie

Mocnych słów na temat prezydenta Rosji minionej doby padło w Stanach Zjednoczonych więcej. Podczas ogłaszania podjęcia decyzji o ponownej pomocy Ukrainie, Joe Biden odniósł się do działań rosyjskiej armii. Nie ukrywał swojego oburzenia docierającymi z frontu relacjami.

- Wczoraj mieliśmy doniesienia, że rosyjskie siły wzięły lekarzy i pielęgniarki w największym szpitalu Mariupola za zakładników. To są zbrodnie i skandal - mówił prezydent USA, który w środę po raz pierwszy nazwał Władimira Putina zbrodniarzem wojennym.

Kilka słów padło również w kierunku samego prezydenta Rosji. Joe Biden, którego nieżyjący ojciec objęty został rosyjskimi sankcjami, wprost stwierdził, że Władimir Putin "sieje zatrważające zniszczenie i horror" i "zapłaci za to wysoką cenę".

Mocne głowy Stanów Zjednoczonych

Od początku wojny w Ukrainie USA stoją po stronie Ukrainy i aktywnie wspiera Wołodomyra Zełenskiego. Rosja znalazła się na skraju bankructwa. W ekspresowym tempie objęta została sankcjami ze strony USA, w tym tymi dotyczącymi importu surowców energetycznych.

Nazwanie Władimira Putina przez Joe Bidena zbrodniarzem wojennym nie jest pierwszym bezpośrednim ciosem w prezydenta Rosji. Już wcześniej prezydent USA jednoznacznie wskazał, że Kreml rozpoczynając 24 lutego wojnę w Ukrainie zakładał inny scenariusz. - Putin liczył na podzielone NATO, podzielony Zachód i szczerze mówiąc, podzieloną Amerykę - napisał 13 marca na Twitterze Joe Biden.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: wp.pl, goniec.pl