Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Joe Biden

Joe Biden

Joe Biden – kim jest? Podstawowe informacje

Joe Biden to amerykański polityk, a zarazem 46. Prezydent Stanów Zjednoczonych – jego poprzednikiem był Donald Trump. W latach 1973 – 2009 pełnił rolę senatora ze stanu Delaware, zaś w latach 2009 – 2017 był wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych.

 • Pełne imię i nazwisko: Joseph Robinette Biden Jr.
 • Data urodzenia: 20 listopada 1942
 • Miejsce urodzenia: Scranton, Pensylwania
 • Wzrost: 183 cm
 • Wykształcenie: doktor prawa (na Syracuse University College of Law)
 • Rodzice: Joseph Robinette Biden Sr. i Catherine Eugenia Biden, z domu Finnegan
 • Rodzeństwo: dwójka braci – Francis Biden i James Biden – oraz siostra, Valerie Biden
 • Stan cywilny: żonaty z Jill Biden (od 1977 roku), wcześniej żonaty z Neilią Hunter Biden (od 1966 do jej tragicznej śmierci w 1972)
 • Dzieci: z Neilią Hunter Biden: syn Beau Biden (ur. 3 lutego 1969 – zm. 30 maja 2015), syn Hunter Biden (ur. 4 lutego 1970), córka Naomi Christina Biden (ur. 8 listopada 1971 – zm. 18 grudnia 1972). Z Jill Biden: córka Ashley Biden (ur. 8 czerwca 1981)
 • Zawód: polityk, 46. Prezydent Stanów Zjednoczonych
 • Partia: Partia Demokratyczna

Joe Biden urodził się w Scranton, w Pensylwanii, w rodzinie o irlandzkich korzeniach. W 1968 roku uzyskał tytuł doktora prawa, natychmiast wstępując w szeregi centrolewicowej Partii Demokratycznej. Do 20. roku życia zmagał się z jąkaniem, co udało mu się w dużej mierze przezwyciężyć dzięki recytowaniu poezji przed lustrem.

Prezydentura Bidena – najważniejsze wydarzenia

Prezydentura Joe Bidena rozpoczęła się 20 stycznia 2021 roku. W chwili zaprzysiężenia Joe Biden miał 78 lat, dzięki czemu stał się najstarszym w historii prezydentem USA. W wyborach prezydenckich pokonał ubiegającego się o reelekcję Donalda Trumpa.

Dotychczasowa prezydentura Bidena przebiegała spokojnie. Wśród najistotniejszych decyzji zadekretowanych przez Biden wymienić można przystąpienie USA do paryskiego porozumienia klimatycznego, wprowadzenie szeregu praw antydyskryminacyjnych, czy zablokowanie budowy muru na granicy amerykańsko-meksykańskiej.

Sam Joe Biden budzi rozliczne kontrowersje, zarówno wśród członków społeczności międzynarodowej, jak i wśród obywateli USA. Najczęściej w tym kontekście wymieniane są rozmaite przejęzyczenia, niefortunny dobór słów czy po prostu kontrowersyjne wypowiedzi. Przez pryzmat tychże, przeciwnicy Joe Bidena zarzucali mu nawet demencję czy chorobę Alzheimera.

Najpoważniejszy zarzut wobec Bidena wysunął jednak Donald Trump, czyli jego główny oponent polityczny. Oskarżył on Bidena o to, że ten jeszcze jako wiceprezydent szantażem (wstrzymaniem 1 miliarda dolarów pomocy finansowej) wymusił na Ukrainie dymisję ówczesnego prokuratora generalnego, prowadzącego śledztwo w sprawie Burisma Holdings, w której pracował syn Bidena, Hunter.

Joe Biden – życie prywatne

Joe Biden ożenił się w 1977 roku z Jill Biden (z domu Jacobs) i ma z nią córkę, Ashley Biden (ur. 8 czerwca 1981). Wcześniej był żonaty z Neilią Hunter Biden – od 1966 roku do 1972, kiedy to Neilia zmarła w wypadku samochodowym. W tym samym wypadku zmarła także roczna córka Joe Bidena, Naomi, a dwóch synów – Hunter i Beau – odnieśli poważne obrażenia.

Pokaż więcej

Joe Biden
04.06.2023 15:14 Były lekarz Białego Domu ostro o stanie zdrowia Joe Bidena. "Nie nadaje się na prezydenta"

Ronny Jackson, były lekarz Białego Domu i przedstawiciel Partii Republikańskiej w Teksasie, zabrał głos w sprawie stanu zdrowia obecnego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Joe Bidena. Jak podkreślił w jednym z programów w stacji "Fox News Channel", jego zdaniem niedawny upadek przywódcy podczas rozdania dyplomów absolwentom Akademii Sił Powietrznych USA wskazuje na "spadek funkcji poznawczych" 80-letniego polityka. 

Joe Biden
02.06.2023 09:52 Joe Biden nagle się przewrócił. Ochroniarze ruszyli z pomocą, jest nagranie

Joe Biden uczestniczył niedawno w ceremonii rozdania dyplomów nowym absolwentom Akademii Sił Powietrznych w Colorado Springs. Podczas uroczystości prezydent USA potknął się na scenie i runął na ziemię, a ochroniarze natychmiast ruszyli mu z pomocą. Nagranie incydentu trafiło do sieci.

Wołodymyr Zełenski, Joe Biden
21.05.2023 15:13 Joe Biden ogłosił nowy pakiet pomocy dla Ukrainy. Jest warty 375 mln dolarów

Na marginesie szczytu państw G7 w Hiroszimie odbyła się rozmowa pomiędzy Wołodymyrem Zełenskim a Joe Bidenem. Prezydent Stanów Zjednoczonych ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 375 mln dolarów.

Zełenski, Biden
19.05.2023 22:14 Joe Biden zmienił zdanie. Wołodymyr Zełenski mówi o "historycznej decyzji"

Prezydent Joe Biden poinformował w piątek przywódców państw wchodzących w skład grupy G7, że Stany Zjednoczone wesprą wspólne wysiłki sojusznicze w celu szkolenia ukraińskich pilotów na samolotach F-16. Na wieści te zareagował sam prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, który wspomniał o "historycznej decyzji".

Joe Biden
28.04.2023 19:10 Kilkuletnia Polka zaskoczyła Joe Bidena. Jego reakcja stała się hitem internetu

Joe Biden wziął udział w corocznej akcji odbywającej się pod hasłem "zabierz swoje dziecko do pracy" i w czwartek w Białym Domu polityk gościł pokaźną gromadę maluchów, które miały okazję zadać przywódcy różne pytania. Dociekliwe dzieci pytały prezydenta Stanów Zjednoczonych o ulubiony smak lodów, ulubiony film itd. Hitem jest jednak reakcja Bidena na pytanie zadane przez kilkuletnią Polkę, Ninę. 

Joe Biden
25.04.2023 14:30 Joe Biden podjął kluczową decyzję. Chodzi o przyszłoroczne wybory prezydenckie w USA

Wszystko stało się jasne! Joe Biden właśnie poinformował o tym, że w przyszłorocznych wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych będzie ubiegał się o reelekcję. Tym samym urzędujący prezydent zakończył spekulację o jego potencjalnym starcie w wyścigu o fotel prezydenta USA.

None
02.03.2023 22:50 Jarosław Kaczyński przyznał, co myśli o Polsce w Unii Europejskiej

Jarosław Kaczyński udzielił długiego wywiadu dla Telewizji Publicznej. Zawarł w nim swoją opinię o wizycie prezydenta USA Joe Bidena w Polsce, a także o kwestii Unii Europejskiej. Słowa prezesa PiS zaskakują.

None
23.02.2023 15:06 Rafał Trzaskowski udzielił wywiadu CNN. Nagranie robi w sieci prawdziwą furorę

Rafał Trzaskowski udzielił wywiadu dla amerykańskiej stacji CNN. Prezydent Warszawy komentował wizytę Joe Bidena w stolicy naszego kraju, a także mówił o działaniach Polski i innych państw Zachodu w związku z wojną w Ukrainie. Nagranie zdobyło ogromną popularność wśród internautów.

Joe Biden, Andrzej Duda
22.02.2023 20:17 Andrzej Duda zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Wszystko po wizycie Joe Bidena

Andrzej Duda zwołał pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego po wizycie Joe Bidena. Polski prezydent ma informacje z rozmowy przywódcą Stanów Zjednoczonych, do których Polska musi szybko się odnieść. Wiadomo, kiedy odbędzie się zebranie.

Agata Duda, Joe Biden
22.02.2023 12:44 Agata Kornhauser-Duda wyróżniona przez Joe Bidena. Takich słów nikt się nie spodziewał

Joe Biden sprawił Polakom nie lada prezent, obierając nasz za cel swojej kolejnej zagranicznej wizyty w tak symbolicznym czasie, jak zbliżająca się pierwsza rocznica rosyjskiej napaści na Ukrainę. Pełne pasji przemówienie amerykańskiego przywódcy transmitowały media na całym świecie, jednak niewiele osób zwróciło uwagę na fakt, że prezydent USA zwrócił się bezpośrednio do Agaty Kornhauser-Dudy. Pierwsza Dama została bowiem doceniona za swój wkład w pomoc obywatelom Ukrainy. W jej stronę powędrowały naprawdę piękne słowa.

Jarosław Kaczyński
22.02.2023 09:49 Jarosław Kaczyński podsumował wystąpienie Joe Bidena. Prezes PiS nie był usatysfakcjonowany

Politycy Prawa i Sprawiedliwości oficjalnie rozpływają się w zachwytach nad inicjatywą prezydenta Joe Bidena, który drugi raz w ciągu roku odwiedził Polskę. Gdy reflektory gasną, prezentują już jednak nieco inne zdanie na ten temat, o czym świadczy nagranie, jakie aktywista Bart Staszewski zamieścił w sieci. Krótkie wideo brutalnie obnażyło prawdę o tym, jak Jarosław Kaczyński podsumował wtorkowe wystąpienie amerykańskiego przywódcy. Z takiej recenzji nasi sojusznicy nie będą zadowoleni.

Donald Tusk
22.02.2023 09:03 Donald Tusk zdradził, co usłyszał od Joe Bidena. Politykom PiS puściły hamulce

Donald Tusk ma powody do zadowolenia. Mimo iż od lat nie sprawuje w Polsce żadnej istotnej funkcji państwowej, nie ominął go zaszczyt wymienienia kilku zdań z goszczącym w Warszawie prezydentem USA Joe Bidenem. Po spotkaniu lider Platformy Obywatelskiej spiesznie poinformował za pośrednictwem Twittera o tym, co takiego usłyszał od światowego przywódcy. Słowa te, co mało zaskakujące, nie przypadły do gustu politykom Prawa i Sprawiedliwości, którzy uruchomili w sieci lawinę nienawistnych komentarzy.

None
21.02.2023 21:36 Krzysztof Jackowski miał nagłą wizję. Pokazał zdjęcie Bidena i Dudy i wszystko zobaczył

Popularny jasnowidz Krzysztof Jackowski błyskawicznie zareagował na wizytę Joe Bidena w Polsce. W filmie opublikowanym na YouTube, trzymając w ręku zdjęcia prezydenta USA oraz Andrzeja Dudy podzielił się z widzami kolejną zaskakującą wizją. Wspominał m.in. o zadaniach, jakie czekają na Polaków.

None
21.02.2023 20:16 Przemówienie Joe Bidena w Warszawie. Ważne deklaracje ze strony prezydenta USA

Joe Biden odbywa dwudniową wizytę w naszym kraju. W pierwszej kolejności prezydent USA przeprowadził osobistą rozmowę z Andrzejem Dudą w Pałacu Prezydenckim. Następnie w Arkadach Kubickiego w Warszawie miało miejsce przemówienie przywódcy Stanów Zjednoczonych. Z ust głowy amerykańskiego państwa padły stanowcze deklaracje. 

None
21.02.2023 18:45 Niebezpieczny incydent podczas lądowania Bidena. Wszystko się nagrało

W poniedziałek 20 lutego prezydent Joe Biden wylądował na warszawskim lotnisku im. Fryderyka Chopina. Uwaga mediów skupiona była na przywódcy amerykańskiego państwa. Mało kto dostrzegł incydent z udziałem innego członka delegacji z USA. Wychodzący z samolotu mężczyzna potknął się, spadając z dużym impetem ze schodów.

None
21.02.2023 18:39 Rozmowa Joe Bidena z Andrzejem Dudą. Padły istotne słowa

Uwaga świata skupiona jest od 20 lutego na Polsce, gdzie wizytę odbywa prezydent USA Joe Biden. We wtorek w Pałacu Prezydenckim miała miejsce rozmowa głowy Stanów Zjednoczonych z Andrzejem Dudą. Przywódca USA w słowach uznania zwrócił się do Polaków. Wspomniał także spotkanie z Janem Pawłem II, które odbył w latach 80.

None
21.02.2023 08:16 Miedwiediew zabrał głos po wizycie Bidena. Z ust przyjaciela Putina padły skandaliczne słowa

Prezydent USA Joe Biden udał się z niespodziewaną wizytą do Kijowa, o której Rosjanie mieli być poinformowani kilka godzin wcześniej. Na Kremlu pojawiły się oczywiście słowa krytyki wobec Amerykanów. Głos zabrał m.in. były przywódca Dmitrij Miedwiediew, który wypowiedział skandaliczne słowa pod adresem Bidena.

Joe Biden przybył już do Polski
20.02.2023 22:28 Wizyta Joe Bidena. "Prezydent USA jest już w Polsce"

Joe Biden jest już w Polsce. Informację tę przekazał PAP wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk. Prezydenta USA odbierze kolumna samochodów oczekująca go na dworcu w Przemyślu, skąd uda się bezpośrednio do Warszawy.

Nad Polską znalazły się tajemnicze samoloty.
20.02.2023 16:46 Tajemnicze samoloty nad Polską. Ich obecność oznacza tylko jedno

Nad wschodnią granicą Polski znalazły się 2 samoloty AWACS amerykańskich Sił Powietrznych. Informację tę podał portal Flightradar24. Aktywność powietrzna maszyn ma być związana z poniedziałkową wizytą Joe Bidena w Ukrainie. Do głównych działań strategicznych tego rodzaju samolotów należy wykrywanie innych statków powietrznych.

21 lutego Joe Biden wyląduje w Polsce.
19.02.2023 18:35 Joe Biden w Polsce. W Warszawie szykują się bardzo duże utrudnienia

Już w najbliższy wtorek w godzinach porannych samolot z Joe Bidenem na pokładzie wyląduje w Polsce. Na wizytę tę pieczołowicie przygotowują się polskie władze. Jak podały media, w Warszawie wylądował już Boeing C-17 Globemaster III wyposażony w sprzęt amerykańskiego prezydenta. Mieszkańcy stolicy muszą liczyć się z poważnymi utrudnieniami w komunikacji miejskiej.

Joe Biden tylko się uśmiechnął.
17.02.2023 22:07 Zapytał Bidena o wizytę w Polsce. Zaskakująca reakcja prezydenta

Już we wtorek Joe Biden przybędzie do Polski z oficjalną wizytą w związku ze zbliżającą się pierwszą rocznicą rosyjskiej napaści na Ukrainę. Tuż po dzisiejszej konferencji prasowej, będący w USA polski dziennikarz, zapytał amerykańskiego prezydenta o koincydencję miejsca oraz daty planowanych odwiedzin. Reakcja Joe Bidena była zaskakująca. 

Zachodnie czołgi trafią do Ukrainy. Zełenski i Biden
27.01.2023 20:58 Zachodnie czołgi trafią do Ukrainy. Czy to punkt zwrotny wojny? [KOMENTARZ]

Zgodnie z informacjami przekazanymi m.in. przez Joe Bidena oraz Olafa Scholza do Ukrainy trafią zaawansowane czołgi zachodniej produkcji. Po tygodniach negocjacji niemiecki kanclerz zdecydował o wysłaniu Leopardów, a prezydent USA podjął decyzję o wsparciu ukraińskich sił czołgami Abrams. Dla Ukrainy może być to punkt zwrotny w trwającej wojnie.Olaf Scholz poinformował wczoraj (25.01), że wydał zgodę na dostarczenie ukraińskim siłom 14 czołgów Leopard 2 pochodzącym z zasobów niemieckiej armii, a także na reeksport tych maszyn z państw, które są w ich posiadaniu. Z kolei kilka godzin po tej informacji prezydent Joe Biden przekazał, że Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie czołgi amerykańskiej produkcji. Obie decyzje zostały przyjęte z dużym zadowoleniem zarówno w Ukrainie, jak i wśród państw członkowskich NATO.

Joe Biden
23.12.2022 22:13 "USA popełniają ogromny błąd". Konsekwencje mogą być opłakane

Stany Zjednoczone popełniły błąd podczas rozmów z Wołodymyrem Zełenskim? - Samą obroną Ukraina nie odniesie zwycięstwa. USA nie chcą dać Ukrainie pocisków dalekiego zasięgu, co moim zdaniem jest błędem - mówi w rozmowie z portalem Wirtualna Polska gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych. Ekspert uważa, że Zachód nie docenia Rosjan, a niektóre akcje propagandowe Ukrainy działają na jej szkodę.Rosja przygotowuje się do ofensywy, która - według szacunków analityków - ma rozpocząć się na przełomie stycznia i lutego. Siergiej Szojgu oznajmił niedawno, że "dla zagwarantowania bezpieczeństwa militarnego Federacji Rosyjskiej konieczne jest zwiększenie liczebności Sił Zbrojnych do 1,5 mln żołnierzy, w tym 695 tys. żołnierzy kontraktowych", co może mieć związek ze spotkaniem Putina i Łukaszenki, a także ćwiczeniami na Białorusi.

Zełenski w USA
21.12.2022 21:40 Po co Zełenski poleciał do USA? Generał: "Inaczej może być katastrofa"

Gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca wojska lądowych i analityk wydarzeń na wojnie w Ukrainie, w rozmowie z portalem Wirtualna Polska ujawnił, jakie motywacje może mieć Wołodymyr Zełenski, który gości w USA. - Najważniejszym dla Ukrainy zadaniem w najbliższych tygodniach będzie uderzenie w rosyjskie oddziały skoncentrowane 150-200 kilometrów od granicy. Tam odbudowuje się armia Władimira Putina - ocenia.Wołodymyr Zełenski udał się do Stanów Zjednoczonych. Podczas wizyty ma zostać ogłoszony nowy pakiet pomocy dla Ukrainy, w którym niezwykle istotną rolę odgrywa Polska. Prezydent Ukrainy i Joe Biden mają także omówić sytuację na ukraińskim froncie.

Zełenski w USA. Spotkanie z Bidenem
21.12.2022 19:34 Zełenski przyleciał do USA. Kluczowa wizyta i dodatkowe miliardy dla Ukrainy

Wołodymyr Zełenski wylądował w Stanach Zjednoczonych, gdzie m.in. spotka się z prezydentem Joe Bidenem oraz wygłosi przemówienie na wspólnym posiedzeniu Kongresu Stanów Zjednoczonych. Oczekuje się, że podczas wizyty ukraińskiego prezydenta w Waszyngtonie Joe Biden ogłosi kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, w skład którego wejdzie również system obrony przeciwpowietrznej Patriot. Prezydent Ukrainy zostanie powitany przez Joe Bidena w Białym Domu około godziny 14 czasu lokalnego (20:00 czasu polskiego). To pierwsza zagraniczna wizyta Wołodymyra Zełenskiego od 24 lutego, kiedy Rosja przeprowadziła inwazję na Ukrainę. Podróż ukraińskiego prezydenta do USA, a także jej szczegóły, były do samego końca trzymane w tajemnicy ze względów bezpieczeństwa.

EN 01547048 0026
02.12.2022 15:52 Joe Biden jest gotowy do rozmowy z Władimirem Putinem. Stawia jeden warunek

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że nie planuje "natychmiastowego" kontaktu z Władimirem Putinem, ale jest gotów rozmawiać z przywódcą Rosji, jeśli ten wykaże zainteresowanie zakończeniem wojny w Ukrainie.

Joe Biden nie zgadza się z Wołodomyrem Zełenskim ws. rakiety ze wsi Przewodów
17.11.2022 08:10 Przewodów. Joe Biden zareagował na słowa Zełenskiego ws. eksplozji w Polsce

Joe Biden odpowiedział Wołodymyrowie Zełenskiemu. Prezydent USA nie zgadza się ze stanowiskiem głowy Ukrainy, zaprzeczającemu możliwości, że rakieta ze wsi Przewodów została wystrzelona przez ukraińską obronę.Joe Biden jasno zadeklarował, że nie zgadza się ze stanowiskiem Wołodomyra Zełenskiego w sprawie rakiety, która we wtorek zabiła we wsi Przewodów dwóch obywateli Polski.Prezydent USA, tuż po tym, jak wrócił z Bali ze szczytu G20 w krótkich słowach odniósł się do słów prezydenta Ukrainy. Postawił sprawę jasno. Szykuje się pierwszy kryzys relacji Zachód-Ukraina od początku wojny?

Joe Biden przekazał, że rakieta ze wsi Przewodowo wystrzelona została przez Ukrainę
16.11.2022 11:31 Reuters: Joe Biden przekazał, że wybuch rakiety w Polsce spowodował ukraiński pocisk przeciwlotniczy

Nowe wiadomości na temat rakiety, która we wtorek trafiła w wieś Przewodów w powiecie hrubieszowskim. Joe Biden podczas szczytu G20 w Indonezji poinformował, członków G7, że pocisk wystrzelony został przez ukraińską obronę powietrzną. Wiadomość przekazała ceniona agencja Reuters.Reuters: Joe Biden poinformował członków G7, iż rakieta, która wybuchła na terenie Polski nie została wystrzelona przez Rosjan. Prezydent Stanów Zjednoczonych miał przekazać, że pocisk wystrzelony został przez stronę ukraińską.