Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Hakerzy przejęli stronę parafii. "Szatański atak"
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 22.05.2024 18:09

Hakerzy przejęli stronę parafii. "Szatański atak"

kościół
fot. Pexels/LukasHartmann, materiały policyjne (zdj. ilustracyjne)

Wiernych z Nowego Sącza w ostatnich dniach zaskoczył bardzo niecodzienny widok na profilu w mediach społecznościowych parafii Matki Bożej Niepokalanej Sanktuarium św. Rity. Na facebookowym koncie od kilku dni pojawiają się filmy dla dorosłych i treści erotyczne. Parafia padła ofiarą hakerów, co zostało już zgłoszone miejscowej policji. 

Treści dla dorosłych na profilu parafii

W ostatnich dniach na profilu parafii Matki Bożej Niepokalanej Sanktuarium św. Rity w Nowym Sączu pojawiają się nieprzyzwoite treści i filmy o charakterze erotycznym, a także podejrzane linki. Parafia padła ofiarą hakerów, którzy regularnie publikują na facebookowym koncie treści dla dorosłych.

Przedstawiciele parafii Matki Bożej Niepokalanej podjęli już w tej sprawie odpowiednie czynności. Jak potwierdziła nam w rozmowie kancelaria, policja została powiadomiona o tym incydencie. Mundurowi obiecali zająć się sprawą.

Kościół w Polsce w fatalnej sytuacji. Dawno nie było tak źle

"Iście szatański atak"

O tym, że policja zajmuje się sprawą ataku hakerskiego na profil parafii Matki Bożej Niepokalanej Sanktuarium św. Rity w Nowym Sączu informuje również lokalny portal dts24.pl, który skontaktował się w tej sprawie z miejscowym księdzem proboszczem.

ZOBACZ: 10-latka poszła do spowiedzi. “Ksiądz krzyczał na cały kościół”

Zgłosiliśmy już sprawę na policję, bo tyle mogliśmy w tym temacie jedynie zrobić. Mam nadzieje, że organy ścigania ustalą nie tylko sprawcę, ale też pomogą, aby treści te na stałe zostały usunięte. To jest iście szatański atak, bo przecież mamy Odpust ku czci św. Rity - powiedział ksiądz Czesław Paszyński, proboszcz Parafii Matki Bożej Niepokalanej w rozmowie z serwisem dts24.pl.

Sprawcom za haniebne czyny grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Duchowni z Nowego Sącza w związku z atakiem hakerskim, postanowili założyć nowy profil parafialny "Aktualności Parafia Matki Bożej Niepokalanej Sanktuarium św. Rity".

To nie pierwszy atak hakerski na polskie instytucje

Parafia w Nowym Sączu to nie pierwsza instytucja w ostatnim czasie, która padła ofiarą hakerów internetowych. Niedawno podobny los spotkał oficjalny profil Piekar Śląskich, czy profil Samorządu Studentów Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

ZOBACZ: Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Prawo kanoniczne daje aż dwie możliwości

Warto podkreślić, że treści, które obecnie pojawiają się na profilu parafii z Nowego Sącza, są nie tylko haniebne i kontrowersyjne, ale również niebezpieczne dla internautów. Klikając w podejrzane linki, można narazić się na poważne konsekwencje - wirusy i zainfekowanie naszego prywatnego konta.