Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Burze i wichury to nie wszystko. IMGW pilnie ostrzega, właśnie się zaczęło
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 22.05.2024 17:11

Burze i wichury to nie wszystko. IMGW pilnie ostrzega, właśnie się zaczęło

burze
fot. Pixabay/Jan-Mallander, ventusky.com

Niebezpieczne burze i wichury nie opuściły Polski. IMGW stale alarmuje obywateli. Eksperci przekazali w środę 22 maja po godzinie 16.00, że ostrzeżenia przed żywiołem dotyczą nowych regionów. Spodziewane opady od 20 mm do 35 mm, a lokalnie pojawić się może również grad.

Burze nad Polską

W środę 22 maja mieszkańcy wielu regionów Polski ponownie otrzymali alerty RCB z ostrzeżeniem przed burzami i ulewami. Mimo iż dzień rozpoczął się pogodnie, to do naszego kraju dotarł niż, a wraz z nim burze i opady.

W tej chwili występują burze o natężeniu umiarkowanym, którym towarzyszą opady do 10-20 litrów na metr kwadratowy. Wiatr z prędkością ok. 50-60 kilometrów na godzinę. Lokalnie wciąż padać może grad, który w środę zaobserwowano m.in. w Kielcach. IMGW od rana ostrzega przed burzami w województwach:

  • łódzkim, w pasie: Warta - Blaszki - Zelów,
  • wielkopolskim: w pasie: Turek - Tuliszków - Zagorów - Jaraczewo - Nowy Tomyśl - Buk - Opalenica - Krzyż Wielkopolski,
  • podkarpackim: w okolicy Łańcuta,
  • małopolskim: w pasie: Dobczyce - Nowe Brzesko,
  • lubuskim: w rejonie Dębna, Lubniewic, Myśliborza, Lipek Wielkich,
  • świętokrzyskim: w pasie Klimontów - Sędziszów - Koniecpol.
Burze i silny wiatr to nie wszystko, alerty w wielu województwach. IMGW ostrzega Polaków

Niebezpieczna pogoda nad Polską. IMGW ostrzega

Eksperci z IMGW po godzinie 16.00 w środę przekazali, że ostrzeżenia przed burzami w woj. kujawsko-pomorskim zostały rozszerzone m.in. o Bydgoszcz i Toruń.

Opady od 20 mm do 35 mm, porywy do 80 km/h. Lokalnie grad - poinformowano.

ZOBACZ: Potężne ulewy nad Polską. Dramatyczne relacje zdesperowanych mieszkańców

Obecnie silna burza nawiedziła mieszkańców miejscowości Przedbórz w woj. łódzkim. Według danych miejscowej, prywatnej stacji meteorologicznej spadło tam ok. 50 mm deszczu w ciągu niecałej godziny. 

W związku z intensywnymi opadami deszczu eksperci ostrzegają także przed gwałtownym wzrostem stanów wody. W stacji Sucha Beskidzka na rzece Stryszawka w ciągu 10 minut stan wody wzrósł o ponad pół metra. 

Potężne burze nie tylko w Polsce

Potężne nawałnice i ulewy w ostatnich dniach paraliżują nie tylko Polskę. W poniedziałek w Holandii silna burza zalała ulice wielu miast. Ucierpiały także domy i piwnice. Opady silnego gradu spowodowały liczne podtopienia. W niektórych miejscach grad przedostawał się do budynków przez kanalizację. Zdjęcia, które pojawiły się w sieci, mieszkańcom Polski mogą przypominać poniedziałkową sytuację z Gniezna.

W Serbii wskutek burzy zginęła kobieta, na której samochód spadło drzewo. Na południu kraju obowiązuje stan wyjątkowy. W Chorwacji wichury także wyrywały drzewa z korzeniami. Pojawiły się również opady silnego gradu. Niebezpieczna pogoda nawiedziła niemal całą Europę.