Kościół to słowo wieloznaczne, które może oznaczać zarówno budynek przeznaczony do sprawowania obrzędów religijnych, społeczność wyznawców danej religii, jak i – w najszerszym rozumieniu – organizację religijną, wraz ze wszystkimi jej dogmatami, mieniem, wyznawcami i strukturą porządkową.
W Polsce słysząc termin „kościół” od razu przychodzi nam do głowy Kościół Katolicki, jednak w rzeczywistości słowo to może odnosić się do każdej religii i związku wyznaniowego, nawet tych niechrześcijańskich.
Rolą kościoła jest ustalenie dogmatów wiary, sprecyzowanie ich źródeł, ich promocja oraz obrona. Określa on również zasady moralne, podług których powinni żyć członkowie danej wspólnoty. Każdy kościół określa także własną strukturę organizacyjną i terenową w ramach której działa, zasady przynależności oraz rodzaje i charakter rozmaitych obrzędów.
Ranking największych kościołów na świecie (wyznań, nie budynków) jest aktualizowany relatywnie często, jednak na pozycjach liderskich nie zauważa się znaczących zmian. Pierwsze miejsce zajmuje chrześcijaństwo, wyzwane przez 31,1% ludności świata. Na drugim miejscu uplasował się islam, który wyznaje 24,9% ludności, zaś na trzecim miejscu znajduje się hinduizm, wyznawany przez 15,2% ludności.
Kolejne miejsca w rankingu zajmuje buddyzm (6,6%), sikhizm (0,36%), judaizm (0,21%) i bahaizm (0,11%). Liczbę osób bezwyznaniowych (ateistów czy agnostyków) oszacowano na 15,6% światowego społeczeństwa.
W Polsce panuje wolność wyznania, wobec czego każdy może wyznawać dowolną, odpowiadającą mu najbardziej religię i głosić jej dogmaty, a nawet zarejestrować kościół czy związek wyznaniowy. Nie jest to de facto obowiązkowe, jednak zaniechanie takiego działania uniemożliwi kościołowi uzyskanie szeregu uprawnień. Kościoły i związki zawodowe mogą między innymi korzystać z preferencji podatkowych i posiadają osobowość prawną (a więc i zdolność do czynności prawnych).
Rejestracją kościołów i związków zawodowych zajmuje się minister właściwy, którym aktualnie w Polsce jest Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. Aktualnie, rejestr kościołów i innych związków wyznaniowych w naszym kraju liczy sobie aż 203 rozmaite wspólnoty. Największą jest Kościół Katolicki, liczący sobie ponad 27 milionów wyznawców. Wniosek o rejestrację kościoła musi złożyć minimum 100 obywateli.
Pokaż więcej
Wygląd papieża Franciszka wywołał poruszenie w mediach. Uczestnicy sobotnich audiencji papieża oraz konsystorza w Watykanie zamarli, kiedy zobaczyli przywódcę Kościoła katolickiego. Watykan z początku odmówił udzielenia informacji co do siniaków i krwiaka papieża.
Duchowni coraz częściej mówią o nowych praktykach w sprawie kolędy, które mogą zaskoczyć wielu wiernych. O krok dalej poszła pewna parafia z Poznania, która zrezygnowała z tradycyjnych wizyt duszpasterskich. Znamy już szczegóły, niektórzy duchowni stawiają na SMS-y od wiernych.
7 grudnia w Toruniu odbyły się obchody urodzin Radia Maryja, na których nie zabrakło wystąpienia ojca Tadeusza Rydzyka. Po modlitwie i odśpiewaniu religijnych pieśni, redemptorysta nagle zwrócił się z apelem do katolików. Jak się okazało, chciał zmotywować ich do “wzięcia się do roboty”.
Sezon kolędowy to czas wizyt duszpasterskich, ale także okazja dla oszustów, którzy podszywają się pod księży, próbując wyłudzić pieniądze lub informacje. Jak odróżnić prawdziwego kapłana od naciągacza? Redakcja “Faktu” zapytała o to księdza, który podzielił się prostymi spostrzeżeniami. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać.
Kuria łowicka przekazała przykrą informację o śmierci ks. Zbigniewa Świsłowskiego, proboszcza związanego z parafią w Dąbrowicach od przeszło 20 lat. Wiadomo, kiedy odbędą się uroczystości pogrzebowe.
Kardynał Stanisław Dziwisz przeszedł na biskupią emeryturę siedem lat temu i wygląda na to, że nie może narzekać na biedę. Mimo faktu, że aktywna posługa już za nim, to wciąż korzysta z wielu udogodnień, jakie mu gwarantowała. W jakich warunkach mieszka były metropolita krakowski? Możecie być zaskoczeni.
Choć zarobki księży nie są jawną informacją, to w Polsce utarło się przekonanie, że nie mogą narzekać na brak pieniędzy. Dla wielu duchownych jest to temat tabu, jednak istnieją też tacy, którzy bez ogródek mówią, na jaką “pensję” można liczyć. Wiele osób może być bardzo zaskoczonych.
Ile pieniędzy dać po wizycie duszpasterskiej w tym roku? Duchowni coraz cześciej mówią o nowej praktyce, która może zaskoczyć część wiernych. Warto także pamiętać o ważnej zasadzie, zgodnie z którą księża nie zapukają w tym roku do wszystkich drzwi.
Aleksandra Konieczna w ostatnim wywiadzie dla serwisu Plejada opowiedziała o swoich metafizycznych doświadczeniach. W wieku 33 lat zmieniła wyznanie na inne; jak mówi – przechrzciła się. Zanim wyjaśniła, co ją do tego skłoniło, zapytała redaktora, czy obieca o tym napisać. Jej historia faktycznie wydaje się nieprawdopodobna i wystawia wiarę na próbę. “Nagle usłyszałam młody męski głos, który mówił coś w nieznanym mi języku" – zaczęła.
Już niebawem w Polsce rozpocznie się okres wizyt duszpasterskich. Jak co roku przy okazji tradycyjnej kolędy pojawiają się kontrowersje w temacie tzw. kopert. Wierni zastanawiają się, ile dać księdzu po kolędzie? Zdania są mocno podzielone. Jak się okazuje, również nie wszystkie parafie są tu zgodne.
Zbliżający się okres świąt łączy się w wierze katolickiej z tradycyjną kolędą. Już niebawem księża ruszą z wizytą duszpasterską, by błogosławić wiernym na nadchodzący rok. Zazwyczaj podczas kolędy, parafianie pozostawiają duchownym datki na kościół, tzw. kopertę. Jak się okazuje, w ostatnim czasie niektórzy księża rezygnują z tych darów.
Choć w niektórych regionach Polski kolędy już się rozpoczęły, to sezon na wizyty duszpasterskie z pewnością rozkwitnie dopiero po świętach Bożego Narodzenia. W związku z tym szczególnym okresem część parafii wprowadza nowe zasady dotyczące wizyt. Okazuje się, że księża odwiedzą domy, jeśli wierni spełnią konkretne warunki.
Wielki krokami zbliża się okres świąt Bożego Narodzenia, a także czas wizyt duszpasterskich. To właśnie temat kolędy oraz wytycznych, jakie pojawiły się w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Swarożynie wywołał lawinę kontrowersji. Zwłaszcza temat transportu dla księdza odbił się szerokim echem.
Temat zarobków osób duchownych w Polsce wywołuje wiele emocji. Kwoty te owiane są pewną tajemnicą, jednak nie w przypadku emerytur. Wysokość comiesięcznego świadczenia arcybiskupów, takich jak Andrzej Dzięga i Sławoj Leszek Głódź, może zaskoczyć. Nie tylko polscy seniorzy, ale i nawet sam papież mogą im pozazdrościć.
O “Imperium Rydzyka” krążą już legendy, a w przestrzeni medialnej często pojawiają się informacje, jakoby toruński redemptorysta opiewał na co dzień w luksusy. Do tych plotek postanowił się odnieść sam zainteresowany podczas niedawnej rozmowy na antenie Radia Maryja.
Janusz Palikot znalazł się w sytuacji nie do pozazdroszczenia. Problemy finansowe, które spotęgowała zdecydowana interwencja organów ścigania, zmusiła go do wyprzedawania majątku. Były poseł stracił już kamienicę, ale to zdecydowanie nie wystarczy. Pod młotek idzie zabytkowy kościół, choć trudno się spodziewać szybkiej sprzedaży, bo kwota zwala z nóg. Czy to chociaż warte swojej ceny?
Na początku roku papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Andrzeja Dzięgi z funkcji arcybiskupa metropolity szczecińsko-kamieńskiego. Do przestrzeni medialnej trafiło wówczas mnóstwo spekulacji na temat powodów decyzji o jego odejściu, a część z nich dotyczyła afery w związku z wykorzystaniem nieletnich. Teraz okazuje się, że kontrowersyjny duchowny nie może narzekać na emeryturze, a wysokość świadczenia, jakie co miesiąc wpływa na jego konto, jest wręcz potężna.
Choć mogłoby się wydawać, że kolęda to jeszcze całkiem odległa sprawa, to w wielu parafiach wizyty duszpasterskie już się rozpoczęły. Inne z kolei są dopiero na etapie przygotowań. Przykładem jest chociażby wspólnota z województwa pomorskiego, gdzie duchowny stworzył specjalne wytyczne na czas swoich wizyt. Szczególną uwagę zwracają podpunkty dotyczące transportu i pieniędzy.
Aleksander Kwaśniewski wprost i bardzo szczerze opowiedział w autobiograficznej książce o swojej postawie wobec Kościoła. Jest osobą niewierzącą, ale w żadnym wypadku nie ignorantem. Były prezydent Polski wspominał problemy polityczne, jakie przynosiły mu jego poglądy, kiedy jeszcze pełnił funkcję głowy państwa.
W ostatnich dniach w Watykanie wybuchła niemała afera, która dotyczy zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Niemal natychmiast pojawiły się zdecydowane głosy sprzeciwu i wyrazy oburzenia. Wystosowano nawet specjalną petycję do papieża Franciszka.
W wielu parafiach rozpoczęły się już pierwsze kolędy, czyli wizyty duszpasterskie. Coraz częściej odbywają się one na zaproszenie, co oznacza, że ksiądz odwiedza tylko tych parafian, którzy wcześniej wyrażą chęć przyjęcia go w swoim domu. W niektórych miejscach duchowni przygotowują szczegółowe wytyczne, jak należy się do takiej wizyty przygotować. Przykładem jest parafia w Swarożynie, gdzie ksiądz zaplanował niemal wszystko.
Tadeusz Rydzyk to postać w wielu kręgach bardzo kontrowersyjna. Jak się okazuje, nie najlepsze zdanie o jego działalności mają również inni duchowni. W najnowszym odcinku podcastu "WojewódzkiKędzierski" pojawił się ojciec Paweł Gużyński. Dominikanin został zapytany o Rydzyka i nie zamierzał się hamować.
Wielu wiernych regularnie uczestniczy w niedzielnych mszach świętych, podczas których na tacę zbierane są pieniądze. Niewielu z nich zdaje sobie jednak sprawę, na co przeznaczane są te środki. Wbrew powszechnemu przekonaniu, pieniądze zebrane w ramach ofiar podczas mszy nie trafiają bezpośrednio do kieszeni duchownych.
Do niecodziennej sytuacji w ostatnich dniach doszło w miejscowości Jawor w województwie dolnośląskim. Podczas remontu kościoła pw. św. Marcina dokonano nietypowego odkrycia. W kapsule czasu ukryte były prawdziwe skarby. Parafia przekazała szczegóły.
Podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański papież Franciszek zaapelował do wiernych. Prosił m.in. o wpłaty na pomoc ofiarom powodzi. Jednocześnie prosił o modlitwę za Ukrainę, Palestynę, oraz inne kraje objęte wojną. Wspomniał również o Polakach.
Potężny ogień zbudził w sobotę nad ranem mieszkańców Braniewa (woj. warmińsko-mazurskie). W klasztorze ojców redemptorystów wybuchł pożar. Płomienie pojawiły się na poddaszu i bardzo szybko zajęły niemal cały dach. Strażacy walczą z ogniem, pojawiły się zdjęcia i filmy z miejsca akcji. Na miejscu pracuje od samego rana ponad 40 funkcjonariuszy.
Zaledwie kilka tygodni dzieli nas od tegorocznego Sylwestra. Przygotowania do tej wyjątkowej okazji trwają już w niektórych lokalach, ale także w uczelni ojca Tadeusza Rydzyka. Znany redemptorysta przychodzi z pomocą tym, którzy jeszcze nie wiedzą, co chcą robić w ostatni wieczór roku. Jak zapewniają organizatorzy, chętnych czeka “czas dla ciała i ducha”. Cena za tę przyjemność może zaskoczyć.
Kwestia tego, ile Polacy dają na tacę oraz co później dzieje się z pieniędzy z pewnością ciekawi wiele osób. Księża zazwyczaj niechętnie dzielą się takimi informacjami, jednak istnieją też tacy, którzy mówią o tym bez ogródek.