Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Kościół

Kościół

Kościół – co to jest? Definicja

Kościół to słowo wieloznaczne, które może oznaczać zarówno budynek przeznaczony do sprawowania obrzędów religijnych, społeczność wyznawców danej religii, jak i – w najszerszym rozumieniu – organizację religijną, wraz ze wszystkimi jej dogmatami, mieniem, wyznawcami i strukturą porządkową.

W Polsce słysząc termin „kościół” od razu przychodzi nam do głowy Kościół Katolicki, jednak w rzeczywistości słowo to może odnosić się do każdej religii i związku wyznaniowego, nawet tych niechrześcijańskich.

Rolą kościoła jest ustalenie dogmatów wiary, sprecyzowanie ich źródeł, ich promocja oraz obrona. Określa on również zasady moralne, podług których powinni żyć członkowie danej wspólnoty. Każdy kościół określa także własną strukturę organizacyjną i terenową w ramach której działa, zasady przynależności oraz rodzaje i charakter rozmaitych obrzędów.

Największe religie świata

Ranking największych kościołów na świecie (wyznań, nie budynków) jest aktualizowany relatywnie często, jednak na pozycjach liderskich nie zauważa się znaczących zmian. Pierwsze miejsce zajmuje chrześcijaństwo, wyzwane przez 31,1% ludności świata. Na drugim miejscu uplasował się islam, który wyznaje 24,9% ludności, zaś na trzecim miejscu znajduje się hinduizm, wyznawany przez 15,2% ludności.

Kolejne miejsca w rankingu zajmuje buddyzm (6,6%), sikhizm (0,36%), judaizm (0,21%) i bahaizm (0,11%). Liczbę osób bezwyznaniowych (ateistów czy agnostyków) oszacowano na 15,6% światowego społeczeństwa.

Kościoły w Polsce – regulacje prawne

W Polsce panuje wolność wyznania, wobec czego każdy może wyznawać dowolną, odpowiadającą mu najbardziej religię i głosić jej dogmaty, a nawet zarejestrować kościół czy związek wyznaniowy. Nie jest to de facto obowiązkowe, jednak zaniechanie takiego działania uniemożliwi kościołowi uzyskanie szeregu uprawnień. Kościoły i związki zawodowe mogą między innymi korzystać z preferencji podatkowych i posiadają osobowość prawną (a więc i zdolność do czynności prawnych).

Rejestracją kościołów i związków zawodowych zajmuje się minister właściwy, którym aktualnie w Polsce jest Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. Aktualnie, rejestr kościołów i innych związków wyznaniowych w naszym kraju liczy sobie aż 203 rozmaite wspólnoty. Największą jest Kościół Katolicki, liczący sobie ponad 27 milionów wyznawców. Wniosek o rejestrację kościoła musi złożyć minimum 100 obywateli. 

Pokaż więcej

ksiądz, kościół
23.02.2024 10:07 Ksiądz zabrał głos ws. dzieci w kościele. Te słowa niosą się po sieci

Dziecko na mszy świętej w kościele nie zawsze zachowuje się tak, jak dorośli wierni. Ksiądz zabrał głos w tej sprawie. Kapłan wyjaśnił, co zrobić, gdy dziecko zacznie płakać. Takie stanowisko może być dla wielu zaskoczeniem. Niektórzy podzielili się przykrymi doświadczeniami ze swoich parafii.

kościół
19.02.2024 16:36 Wrocławskie kościoły proszą rodziców o pomoc. Chodzi o religię

W kościołach archidiecezji wrocławskiej podjęto stanowczą decyzję. Księża mają w najbliższym czasie odczytać ogłoszenia ze specjalnym apelem do rodziców. Kuria zwraca się do nich o pomoc w kwestii religii w szkołach.

kościół msza
18.02.2024 16:45 Podsłuchiwali Polaków w kościołach? Niepokojące doniesienia

Służby pod rządami Prawa i Sprawiedliwości podsłuchiwały inwigilowane osoby podczas sakramentu spowiedzi? Tak twierdzi Przemysław Wipler z Konfederacji, członek sejmowej komisji ds. Pegasusa. "Państwo podsłuchuje i wchodzi w tajemnice: tajemnicę zawodową, tajemnicę dziennikarską, tajemnicę spowiedzi" — alarmuje polityk.

kościół policja
16.02.2024 16:54 Bijatyka podczas mszy. Żona zaatakowała kochankę męża

Skandal w kościele w Bolton nieopodal Manchesteru. Dwie przyjaciółki pobiły się w świątyni z powodu zazdrości jednej z nich o męża. Jakby tego było mało, bójka przybrała tak nieoczekiwany obrót, że skończyła się zakładaniem 39-latce szwów. To pamiątka po tym, jak zdesperowana przeciwniczka odgryzła jej kawałek brody na oczach dzieci i kuzynów.

ksiądz
15.02.2024 14:41 Ksiądz zabrał głos ws. wydarzenia w Sejmie. Padły słowa ostrej krytyki

W mediach społecznościowych wciąż trwa dyskusja na temat tańca grupy posłanek w Sejmie, wykonanego wraz z reprezentantkami Antyprzemocowej Sieci Kobiet. Wszystko w ramach akcji „Nazywam się Miliard”. Przemyśleniami na temat wydarzenia podzielił się popularny w internecie ksiądz Daniel Wachowiak. “To trzeba głupio i banalnie” – stwierdził. 

ksiądz
13.02.2024 18:48 Kontrowersyjny pomysł księdza. Chce zmiany "Mazurka Dąbrowskiego"

Ksiądz Roman Kneblewski znany jest ze swoich dosyć kontrowersyjnych teorii w przestrzeni publicznej. Z duchownego zdjęto zakaz wypowiadania się w mediach, a ten bardzo szybko wrócił z niebywałym pomysłem. Chce zmiany hymnu narodowego. - Bardzo nie lubię owego masońskiego wynalazku - stwierdził o "Mazurku Dąbrowskiego".

parafia
13.02.2024 18:01 Ksiądz zorganizował w parafii nietypowe miejsce. Wierni zachwyceni

Proboszcz parafii pod wezwaniem Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Pleszewie (woj. wielkopolskie) zdecydował się na bardzo zaskakującą i niecodzienną inicjatywę. Wierni nie ukrywają swojego zadowolenia z decyzji duchownego i wspierają jego działania. Posypały się komentarze.

ksiądz msza
13.02.2024 14:52 Skandal w polskiej parafii. Ksiądz miał sporo na sumieniu

Takiego skandali z księdzem mało kto się spodziewał. Do sądu w Rybniku wpłynął akt oskarżenia przeciwko byłemu proboszczowi z parafii w Chałupkach. Duchowny miał fałszywie oskarżać biskupa i prokuratorów w sprawie różnorakich przestępstw. W tle jest także wątek romantyczny. Ksiądz miał mieć romans z szafarzem.

ksiądz hostia
12.02.2024 20:35 Upadł na ziemię i zrobił się czerwony. Wierni mówią o cudzie

Kielecka kuria opublikowała oświadczenie, w którym odniosła się do sprawy "cudu" sprzed dwóch lat. Po serii badań udało się ustalić, co wydarzyło się w niewielkim kościele w Topoli (woj. świętokrzyskie). Dlaczego komunikant przybrał czerwoną barwę?

kościół
11.02.2024 09:39 Nowe zasady bierzmowania. Ksiądz może odmówić sakramentu

Weszły w życie nowe zasady dotyczące bierzmowania. Jak się okazuje, nie każdy będzie mógł przystąpić do tego sakramentu. Co się zmienia?

ksiądz
08.02.2024 09:48 Szczere wyznanie byłego księdza. Mówił o miłości do kobiety

Na kanale "7 metrów pod ziemią" w serwisie YouTube opublikowano rozmowę z byłym duchownym. Pan Marcin, były ksiądz, zdradził w szczerym wywiadzie, że gdy sprawował posługę, "przez pół roku żył z kobietą, w której się zakochał". W rozmowie poruszono także tematy pedofilii w polskim Kościele.

ksiądz duchowny kazanie
06.02.2024 16:02 Ksiądz zaprosił do siebie dzieci z serduszkami WOŚP. Zrobił jedną rzecz

Zaskakujące zachowanie księdza z Wrocławia. W jednej z podstawówek wezwał do siebie uczniów z serduszkami Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To, co im przekazał, z pewnością zaskoczy wielu. Duchowny ujawnił, jaki stosunek do Jurka Owsiaka mają biskupi.

dłonie
06.02.2024 14:39 W Polsce uznano oficjalnie nową religię. "Możemy poprosić szefa o wolne"

Polska uznała oficjalnie nową religię, której początki sięgają IX wieku. Nowy związek religijny został wpisany do rejestru Kościołów i innych związków wyznaniowych, który jest prowadzony przez MSWiA.

ślub ksiądz
06.02.2024 10:41 Coraz więcej rozwodów kościelnych w Polsce. Padł nowy rekord

„Rozwody kościelne” są coraz częstsze. Polskie diecezje odnotowują kolejne rekordy w kwestii unieważnienia ślubu kościelnego. Do nasilenia tego zjawiska mogła przyczynić się reforma papieża Franciszka. 

kościół
05.02.2024 22:15 Policja zatrzymała 41-latka, usłyszał zarzut obrazy uczuć religijnych. "Pluł na krzyż"

Zarzut obrazy uczuć religijnych innych osób usłyszał 41-latek, który w bazylice archikatedralnej w Białymstoku regularnie dopuszczał się haniebnych czynów. Świadkowie twierdzą m.in., że pluł na krzyż. To jednak nie wszystko. Policja zatrzymała białostoczanina.

ksiądz, zdjęcie ilustracyjne
05.02.2024 14:40 USA. Duchowny oszukał wiernych na miliony. Powoływał się na Słowo Boże

Amerykański duchowny wymyślił niebywały sposób na oszukiwanie parafian. Wyciągnął od nich miliony dolarów, które przeznaczył m.in. na luksusowe wakacje, zakup auta i remont domu. Pastor w swoim perfidnym planie powoływał się na Boga. Twierdził, że ma pomysł na “boski transfer pieniędzy”. Mieli zarobić wszyscy inwestorzy - zwykli parafianie, ale tak się nie stało: zarobił tylko pastor i jego rodzina.  

ksiądz msza
04.02.2024 22:56 Były ksiądz ujawnia prawdę o romansach w polskim Kościele. Dla wiernych będzie to szok

Szokujące wyznanie księdza. „Przez pół roku byłem jednocześnie księdzem i partnerem kobiety, w której się zakochałem”. Marcin Adamiec opowiada, jak porzucił duchowieństwo dla miłości. Ujawnia także, jak częsty jest jego przypadek. Ilu księży żyje w związkach z kobietami?

ksiądz
04.02.2024 12:25 Handel fałszywymi zaświadczeniami o bierzmowaniu. Ksiądz nie wytrzymał

Ksiądz Daniel Wachowiak, znany ze swojej aktywności w mediach społecznościowych odniósł się do ostatnich doniesień o coraz częstszym handlu fałszywymi zaświadczeniami sakramentu bierzmowania. Duchowny mocno się zirytował i zadał swoim odbiorcom otwarte pytanie.

ksiądz, ołtarz
01.02.2024 15:08 Wierni otrzymali specjalny list od biskupa. W niedzielę usłyszą go na mszach świętych w kościele

Księża coraz mocniej reagują na pomysł modyfikacji zajęć w szkołach i odebrania wagi lekcjom religii lub ich całkowitego usunięcia z planu lekcji. W niedzielę (04.02) w kościołach w całej diecezji kieleckiej odczytany zostanie specjalny list. Rodzice i dzieci usłyszą jednoznaczny apel. Nie ma opcji na to, by parafianie praktykowali swoją wiarę w kościołach na mszy świętej, a nie w szkołach publicznych?

papież franciszek uśmiech
31.01.2024 14:42 Papież Franciszek nagle zwrócił się z apelem do wszystkich Polaków. Padły znaczące słowa

Papież miał ważny apel do Polaków podczas spotkania z wiernymi na środowej audiencji. Podkreślił także, że trzeba zbudować „cywilizację miłości”. Przypomniał o okrucieństwie, które ma teraz miejsce na Bliskim Wschodzie i w Ukrainie. Zwrócił się także z apelem do światowych przywódców.

ksiądz ręka popiół
31.01.2024 10:19 Środa Popielcowa – czy trzeba iść do kościoła? Duchowni mówią jasno

Nadchodzi Środa Popielcowa. Wciąż wiele osób nie wie, że Kościół nakazuje zachowanie postu tego dnia. A co z uczestnictwem we mszy świętej?  Czy każdy przykładny katolik powinien zjawić się tego dnia w kościele? Odpowiedź może zadziwić.

protest obraz kobieta leży
30.01.2024 13:58 Protestującą leżała krzyżem przed warszawską restauracją. „Nawróćcie się, piekło istnieje!”

Pod restauracją „Madonna”  ponownie zjawili się protestujący katolicy. Śpiewają kościelne pieśni, dzierżąc różańce w dłoniach – wszystko po to, aby zaapelować o „zaprzestanie grzechu”. Jedna z „obrończyń” nagle padła na ziemie. Niebywałe, o czym mówiła.

Kamiński i Wąsik
29.01.2024 11:20 W kościele modlili się za Kamińskiego i Wąsika. "Wyszedłem z mszy"

Polityk Platformy Obywatelskiej nie kryje oburzenia. W swoich mediach społecznościowych poinformował o zaskakującym incydencie, do którego doszło w niedzielę 28 stycznia w jednym z warszawskich kościołów. Działacz PO nie mógł dłużej tego wytrzymać, musiał opuścić świątynie.

kościół wnętrze jurek owsiak
28.01.2024 20:36 Parafianie usłyszeli w kościele nietypową melodię. Organista zagrał hymn WOŚP

Takiego zakończenia dzisiejszej mszy z pewnością nie spodziewali się parafianie. Sprawcą „zamieszania” był organista, który w nietypowy sposób pożegnał osoby wychodzące z kościoła. Jak się okazuje, zrobił to w szczytnym celu. Tak postanowił wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

ksiądz
27.01.2024 22:23 Ksiądz oświadczył w czasie mszy, że złamał celibat. To był dopiero początek

Proboszcz zgotował wiernym nabożeństwo, którego długo nie zapomną. Wszedł na ambonę i wtedy się zaczęło. Jak się okazuje, miał do przekazania parafianom kilka informacji na temat swojego prywatnego życia. Tym wyznaniem zaszokował wszystkich zebranych.

ksiądz ludzie kościół dziecko
27.01.2024 21:36 Skandaliczne zachowanie księdza podczas chrztu. Wszystko się nagrało

Nagranie z jednego z kościołów poruszyło cały internet. Zaledwie 44-sekundowe wideo ujawnia szokujące zachowanie księdza, który udzielał dziecku pierwszego sakramentu. W pewnym momencie maleństwo zaczęło płakać, a duchowny zachował się w niecodzienny sposób.

cmentarz, trumna, zakłąd pogrzebowy
27.01.2024 13:04 Skremowani zmarli dostąpią zmartwychwstania? Ksiądz wywołał burzę

Kwestia kremowania ciała podzieliła wiernych. Ksiądz otrzymał pytanie dotyczące tego, czy skremowani po śmierci ludzie pójdą do piekła. Odpowiedź kapłana wywołała burzę, gdyż ten nie zdecydował się na rozwianie wątpliwości. Było wręcz przeciwnie, a to wszystko w cieniu odniesienia do słów jednego z proroków.

krzyż, kościół
27.01.2024 10:09 Afera w jednej z dzielnic. Mieszkaniec poskarżył się na świecący krzyż. Zaskakujące, jak tłumaczy się duchowny

Świecący krzyż jest powodem sporu w jednej z warszawskich parafii. Mężczyzna mieszkający nieopodal Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej na Grochowie zgłosił, że natężenie światła jest zbyt duże. Sprawa trafiła do nadzoru budowlanego. Stanowisko księdza zaskakuje.