Goniec.pl > Kościół

Kościół

Kościół - określenie niektórych związków wyznaniowych, najczęściej chrześcijańskich. Odnosi się również do budynku, w którym sprawowane są obrzędy religijne.

kościół
27.09.2023 10:45 Skandal w parafii w Dąbrowie Górniczej. Zaskakujące nowe ustalenia

Skandal seksualny, do którego doszło na terenie parafii w Dąbrowie Górniczej, ciągle jest szeroko komentowany w polskich mediach. W sprawie pojawiają się nowe zaskakujące szczegóły, do których dotarł dziennik "Fakt".

Ksiądz
25.09.2023 21:11 Ksiądz Tomasz Z. zorganizował orgię na plebanii. Kuria w końcu zabrała głos

Orgia na plebanii w Dąbrowie Górniczej to jeden z najgłośniej dyskutowanych tematów ostatnich dni. Inicjatora skandalicznej imprezy, księdza Tomasza Z., właśnie spotkały pierwsze poważne konsekwencje.

wikary
25.09.2023 12:26 Skandal w parafii w Dąbrowie Górniczej. Biskup prosił o modlitwę za księży. Jest stanowcza reakcja

Nie milknął echa skandalu z udziałem księży, do którego doszło w parafii w Dąbrowie Górniczej. Biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak zwrócił się do wiernych z prośbą, aby "modlili się i wspierali obolałych i zawstydzonych księży". Stanowczo na ten apel zareagował publicysta Tomasz Terlikowski, który stwierdził jednoznacznie, co powinien zrobić biskup.

ksiądz kościół
24.09.2023 16:48 Skandal z udziałem księży. Probosz przerwał milczenie na niedzielnej mszy

Proboszcz parafii NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej przerwał milczenie. W czasie niedzielnych mszy świętych wygłaszał specjalne stanowisko w związku ze skandalem z udziałem księdza Tomasza Z. - Mam świadomość zgorszenia - usłyszeli z ust ks. Andrzeja Stasiaka parafianie.

ksiądz
23.09.2023 17:17 Skandal z udziałem księży. Rodzice podjęli decyzję, nie darują duchownym

Nie milknął echa seksualnego skandalu z udziałem duchownych, do którego doszło na terenie parafii Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Ksiądz Tomasz Z., jeden z uczestników zabawy, został pozbawiony wszystkich urzędów i funkcji kościelnych. To jednak nie koniec konsekwencji i problemów duchownego.

ksiądz
23.09.2023 10:18 Skandal z udziałem księży. Biskup napisał list: "My, kapłani czujemy się zbici"

Impreza na plebanii w Dąbrowie Górniczej zatacza coraz szersze kręgi. Biskup sosnowiecki opublikował w piątek specjalne pismo. Nie tylko zapowiedział konkretne kroki, ale poskarżył się na to, że wszyscy księża czują się obecnie “zbici”. Nie zabrakło jednak przeprosin.

Zbigniew Lew Starowicz
22.09.2023 13:03 Prof. Zbigniew Lew-Starowicz zabrał głos na temat skandalu z udziałem księży. Ekspert nie ma wątpliwości

Skandal, którego dopuścili się duchowni z parafii Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, wciąż rozgrzewa i elektryzuje opinię publiczną. Całą sprawę skomentował dla "Faktu" prof. Zbigniew Lew-Starowicz. Znany seksuolog i ekspert nie ma żadnych wątpliwości. Padły mocne słowa w kierunku uczestników zabawy.

straż
22.09.2023 09:12 Najpierw skandal z udziałem księży, a teraz pożar. Ktoś podpalił bazylikę w Dąbrowie Górniczej?

Pożar w bazylice w Dąbrowie Górniczej. W czwartek 21 września późnym wieczorem strażacy interweniowali w parafii, o której w ostatnim czasie głośno z powodu seksualnego skandalu z udziałem księży. Teraz prawdopodobnie doszło tam do podpalenia. W sieci pojawiło się nagranie z miejsca zdarzenia.

Msza (Zdjęcie ilustracyjne)
21.09.2023 22:12 Uczniowie zmuszeni do udziału we mszy świętej. Dyrektor: "Nikt nie zmuszał do modlitwy"

Fundacja Wolność od Religii podjęła interwencję w jednej z gdańskich szkół, w której zobowiązano uczniów do obecności na mszy świętej z okazji inauguracji roku szkolnego. W grupie były osoby, które nie uczęszczały na katechezę, a w uroczystości musiały uczestniczyć wbrew własnej woli. Dyrekcja tłumaczy się ze sprawy.

lokal wyborczy vademecum
21.09.2023 14:19 Tak ma głosować Polak katolik. Episkopat opublikował "vademecum wyborcze"

Vademecum wyborcze dla Polaków-katolików ujrzało światło dzienne. Kościół postanowił pomóc wiernym przy wyborcze kandydatów, których 15 października wybiorą na karcie do głosowania. Księża postanowili wyjaśnić, na kogo powinno się głosować i co zrobić, gdy wygra kandydat, które wartości nie są zbieżne z kościelną wizją świata. 

ksiądz ołtarz
21.09.2023 09:58 Ksiądz wyprosił dwie rodziny z mszy. Oburzające sceny w polskim kościele

Ksiądz w czasie mszy zwrócił się do dwóch rodzin z dziećmi obecnymi w kościele. Wyprosił ich z mszy świętej, gdyż “akustyka kościoła” sprawiała, że dźwięki wydawane przez najmłodszych miały przeszkadzać innym wiernym. Ojciec dziewczynki zabrał głos i nie ukrywa, że był oburzony zachowaniem duszpasterza z gminy Września.

ksiądz szkoła uczeń
19.09.2023 21:29 Religia w szkołach zagrożona? Ksiądz ujawnił prawdę o katechetach

Religia w szkole staje się problemem. Mowa jednak nie o sprzeciwie nauczania wiary w publicznych placówkach, ale… o ilości katechetów. Kościoły borykają się z brakiem księży i wszystko wskazuje, że szkoły są następnym miejsce, gdzie Kościół zaczyna chwalić się u podstaw. - Najtrudniej jest w większych diecezjach, zwłaszcza w dużych miastach - ujawnił ks. prof. Piotr Tomasik.

Ksiądz Sebastian Picur
15.09.2023 15:16 Ksiądz pokazał, co robią uczniowie na katechezie. Obnażył wadę systemu

Popularny ksiądz pokazał w mediach społecznościowych, jak wyglądają jego uczniowie podczas lekcji religii na ósmej godzinie lekcyjnej. W komentarzach aż zaroiło się od głosów uczniów, którzy identyczne obrazki znają z autopsji.

Tadeusz Rydzyk
14.09.2023 21:46 Gigantyczne pieniądze dla Tadeusza Rydzyka od MON. Umowa podpisana

Ministerstwo Obrony Narodowej w przesłanej do senatora Krzysztofa Brejzy odpowiedzi potwierdziło, że resort podpisał umowę z fundacją Lux Veritatis, której prezesem jest ojciec Tadeusz Rydzyk. W wyniku zawartego porozumienia, imperium duchownego zainkasowało ogromne pieniądze.

policja
14.09.2023 16:05 Poszła do kościoła i straciła oszczędności życia. Dramat 66-latki w Toruniu

Policjanci z Torunia w czasie wolnym od służby zatrzymali 29-latka, który okradł 66-letnią kobietę. Mężczyzna zabrał torebkę seniorki, w której miała sporo gotówki, nie tylko w polskiej walucie. Niebywałe jest jednak to, gdzie doszło do tej kradzieży. Mężczyzna usłyszał już zarzuty. Jak się okazuje, są okoliczności, dzięki którym jego kara może być znacznie wyższa.

Ksiądz
13.09.2023 18:40 Ksiądz nagrywał mężczyznę w publicznej toalecie. Ruszył proces sądowy.

Ruszył proces 38-letniego księdza z Łukowa, który jest oskarżony o nagrywanie potajemnie telefonem młodego mężczyzny w publicznej toalecie jednej z lubelskich galerii handlowych. - To wydarzenia wpłynęło na psychikę nie tylko moją, ale i całej rodziny - mówi pokrzywdzony. Sąd właśnie zadecydował o dalszych losach duchownego.

księża
13.09.2023 14:22 Kto nie może zostać księdzem? Episkopat ma "czarną listę"

Malejącą liczbę kandydatów do wstąpienia do seminariów duchownych widać gołym okiem. Czy oznacza to, iż Kościół jest w tak tragicznej sytuacji, że przyjmie każdego chętnego? Nie do końca. Cały czas obowiązują bowiem ścisłe kryteria, dotyczące przyszłych kapłanów. Episkopat opracował nawet swoistą “czarną listę”.

Ksiądz
12.09.2023 13:54 Ksiądz bełkotał i pomylił kropidło z mikrofonem na pogrzebie. Prokuratura podjęła decyzję

Jak przekazała Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, zapadła decyzja w sprawie księdza, który miał odprawiać pogrzeb pod wpływem alkoholu. Duchowny miał m.in. pomylić kropidło z mikrofonem, chwiać się na nogach i bełkotać.

Sklep
12.09.2023 10:01 [TYLKO U NAS] Czy Polacy popierają zakaz handlu w niedziele?

Od kilku dobrych lat zdecydowana większość niedziel w Polsce jest niehandlowa, co oznacza, że niemal każdy sklep w te dni pozostaje zamknięty. Oczywiście wiele firm znalazło sposób, aby ominąć zakaz, czego najlepszym przykładem mogą być masowo otwarte w niehandlowe niedziele Żabki. Skoro opłaca się je otwierać, to znaczy, że Polacy potrzebują w ostatni dzień tygodnia robić zakupy. Czy tak jest istotnie? Na zlecenie portalu Goniec.pl sprawdziła to pracownia SW Research.

religia w szkole
11.09.2023 21:34 [TYLKO U NAS] Czy lekcje religii powinny być prowadzone w szkole?

W polskiej debacie publicznej coraz częściej powtarzają się postulaty wyprowadzenia lekcji religii ze szkół. Dane wskazują, że na katechezę uczęszcza coraz mniej dzieci i młodzieży, dlatego dyskusja na ten temat wcale nie jest bezzasadna. Najważniejsze jednak, co na ten temat twierdzą sami Polacy, korzystający z powszechnego systemu oświaty w ramach przysługujących ich praw. Na zlecenie portalu Goniec.pl sprawdziła to pracownia SW Research.

ksiądz
10.09.2023 17:49 Ksiądz przyznał się do molestowania dziecka. Wziął udział w ważnej uroczystości

Niecodzienny widok na mszy z okazji stulecia parafii w Czańcu (woj. śląskie). W nabożeństwie udział wziął m.in. były proboszcz, który przed laty przyznał się do molestowania nieletniego. Sprawę nagłośniła dopiero redakcja “Gazety Wyborczej”, pytająca diecezję Bielsko-Żywiecką o powody takiej decyzji. Odpowiedź niejednego może zaskoczyć.

papież
10.09.2023 10:10 Beatyfikacja rodziny Ulmów. Papież zdecydował: cała rodzina ogłoszona błogosławioną

W niedzielę 10 września w Markowej na Podkarpaciu odbędzie się beatyfikacja rodziny Ulmów zamordowanych przez niemieckich okupantów za ukrywanie w swoim domu Żydów w 1944. W uroczystości weźmie udział m.in. prezydent Andrzej Duda. Do miejscowości dotarły już dziesiątki tysięcy pielgrzymów.

ksiądz
08.09.2023 08:37 Księża odchodzą z kościoła. Abp Gądecki wzywa do nawrócenia

Niedawno z poznańskiej diecezji odeszło pięciu księży. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki napisał list, w którym zwrócił się do duchownych i wezwał do nawrócenia. Stwierdził również, że "ostatnio Kościół zaczął upodabniać się do korporacji".

ręce różaniec
07.09.2023 09:00 Chodziła do szkoły katolickiej, przerwała milczenie. "Jak za karę"

Szkoła katolicka miała ujarzmić nastoletni bunt, ale wspomnienia kobiety przeczą temu, że rodzice dokonali dobrego wyboru. Po latach od opuszczenia murów szkoły Dominika przerwała milczenie i opowiedziała, co działo się na lekcjach. Była uczennica podkreśla, że nie może powiedzieć nic złego w kwestii traktowania dzieci przez księży i zakonnice.

ksiadz
06.09.2023 20:22 Znany ksiądz zdradził, ile zarabia. Wielu może być zdziwionych. "Można za to wyżyć"

W jednym z ostatnich odcinków internetowego podcastu "Mój Świat" gościł popularny w mediach społecznościowych, a zwłaszcza na TikToku ksiądz Sebastian Kosecki. Duchowny podczas długiej rozmowy odpowiedział na wiele pytań. Poruszył również kwestię swoich zarobków i podał nawet konkretne kwoty. Wielu może być zaskoczonych.

Msza
03.09.2023 17:06 Dyrektorka szkoły chce wiedzieć, które dzieci nie pójdą na mszę. Rodzice są oburzeni

Rodzice dzieci uczęszczających do zespołu szkół w Piątnicy są oburzeni pomysłem dyrekcji, która życzy sobie, by zgłaszać które dzieci nie będą uczestniczyć we mszy świętej inaugurującej nowy rok szkolny. Dyrektorka usprawiedliwia swoje zarządzenie bezpieczeństwem podopiecznych.

konfesjonał, ksiądz
02.09.2023 17:15 Ksiądz może złamać tajemnicę spowiedzi? Odpowiedź zaskoczy wielu

Ksiądz Piotr Jarosiewicz znany jest z tego, że nie unika niełatwych tematów. Tym razem jednak stanęło przed nim prawdziwe wyzwanie. Pewien internauta zapytał o to, czy kapłan może złamać tajemnicę spowiedzi, jeśli spowiadający się przyzna, że popełnił morderstwo. Odpowiedź duchownego wywołała prawdziwe poruszenie i wielu zaskoczyła. Co zatem odpowiedział?

pieniądze ksiądz
28.08.2023 22:23 W programie padło pytanie o Kościół się zaczęło. "Zwykłe złodziejstwo"

Kościół musi przygotować się na opodatkowanie? Pytanie dotyczące danin i przepisów dotyczących księży i parafii wywołało stanowczą reakcję Krzysztofa Śmiszka. - To jest zwykłe złodziejstwo - powiedział polityk Lewicy.