Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Te dokumenty musisz mieć w plecaku na wypadek wojny. Polacy nie mają pojęcia, trzeba o tym wiedzieć
Elżbieta Włodarska
Elżbieta Włodarska 27.03.2025 10:26

Te dokumenty musisz mieć w plecaku na wypadek wojny. Polacy nie mają pojęcia, trzeba o tym wiedzieć

Dokumenty
fot. freepik/ kadr z Instagrama @z_pamietnika_policjantki

Mł. Insp. Małgorzata Sokołowska prężnie działa w sieci i informuje internautów, o czym warto pamiętać, by uniknąć niebezpiecznych sytuacji. Tym razem nagrała film, w którym wyjaśniła, jakie dokumenty powinny znaleźć się w plecaku ewakuacyjnym, na wypadek, gdyby konieczna okazała się ucieczka. Niewiele osób o tym wiedziało. Poznajcie zatem szczegóły jego zawartości.

Policjantka przy pomocy mediów społecznościowych edukuje internautów

Internet i media społecznościowe dają nam niezliczone możliwości. Wiele osób traktuje je jako formę rozrywki, lecz są również świetne źródła informacyjne. Z tej opcji postanowiła skorzystać także mł. insp. Małgorzata Sokołowska, która z powodzeniem prowadzi w sieci profil “Z pamiętnika policjantki”.

Policjantka publikuje w sieci materiały, w których informuje internautów o ważnych kwestiach, a niedawno wyjaśniła im, co powinno znaleźć się w plecaku ewakuacyjnym. Mł. Insp. Małgorzata Sokołowska nie ukrywa, że o niektórych rzeczach jej obserwatorzy mogli nawet nie wiedzieć. O czym zatem warto pamiętać, by mieć pod ręką w razie ewentualnej, natychmiastowej ucieczki?

Wygrała "Big Brothera" i nagle zniknęła. W głowie się nie mieści, co się dzisiaj dzieje z Jolą Rutowicz Pałys zabrała głos ws. "pochowania trzech mężów" przez Kipiel-Sztukę. "Przecież to była nieprawda"

Policjantka radzi, co spakować do plecaka ewakuacyjnego

Mł. Insp. Małgorzata Sokołowska nagrała kilka filmów, w których wyjaśnia, co powinno znaleźć się w plecakach ewakuacyjnych, na wypadek sytuacji kryzysowej. W pierwszej kolejności podkreśliła, że każdy z domowników, bez względu na to, czy jest pełnoletni, czy też nie, takowy powinien posiadać.

Co zatem taki plecak musi mieć w środku? W pierwszej kolejności policjantka zwróciła uwagę, że każdy z nich powinien być podpisany i zawierać podstawowe informacje, czyli imię, nazwisko oraz numer telefonu. 

ZOBACZ TAKŻE: "Dziecko nie będzie miało matki". Wstrząsające wyznanie Renaty Pałys, gwiazdy serialu “Świat według Kiepskich”

Następnie mł. insp. Małgorzata Sokołowska wyjaśniła, jakie dokumenty należy w nim umieścić - mowa tu o takich, których nie używamy na co dzień, w przeciwieństwie do np. dowodu osobistego czy prawa jazdy. Zwróciła uwagę, że musi się tam znaleźć miejsce na paszporty - również te dla zwierząt.

Zaczniemy od mniej oczywistych dokumentów, które musicie schować do takiego plecaka. Jest to przede wszystkim paszport. Dodatkowo paszport dla zwierzęcia. Pamiętajcie też, że zwierzęta muszą posiadać paszporty, zwłaszcza psy i koty. Mniejsze zwierzęta, np. chomik, którego ja posiadam, nie musi paszportu mieć - wyjaśniła.

Policjantka podkreśliła również, że w ewakuacyjnym plecaku powinno się schować kartę EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Mł. Insp. Małgorzata Sokołowska podkreśliła, że można ją wyrobić bezpłatnie, a jej posiadanie jest bardzo ważne.

O tym mogliście nie pomyśleć, ale jest to karta, dzięki której na terenie całej Unii Europejskiej możecie korzystać z pomocy medycznej. Kartę wyrobicie bezpłatnie na terenie całego kraju, w każdym oddziale NFZ - wyjaśniła.

Co należy spakować do plecaka ewakuacyjnego?

Mł. Insp. Małgorzata Sokołowska zamieściła na Instagramie kolejny, trzeci już film, w którym wyjaśnia internautom, co powinni spakować do plecaka ewakuacyjnego. Tym razem zwróciła uwagę na to, że niezbędnie należy zamieścić w nim dokumentację medyczną - np. w przypadku choroby przewlekłej, trzeba posiadać komplet badań, informacji o diagnozie lub ewentualne orzeczenia. Ponadto w plecaku ewakuacyjnym trzeba umieścić książeczkę zdrowia, w której zawarte są wszelkie informacje dotyczące stanu zdrowia nieletnich, w tym wpisy dotyczące szczepień.

Następnie policjantka przypomniała, że warto zapakować również wszelkie akty notarialne, czy akty własności innych posiadanych dóbr materialnych, bez względu, czy są to nieruchomości, samochody, lub inne sprzęty. 

Warto również do plecaka ewakuacyjnego spakować wszelkie dokumenty związane z ubezpieczeniem - zarówno zdrowotnych, jak i tych, pod które podlegają posiadane nieruchomości bądź sprzęty, np. auto. 

Mł. Insp. Małgorzata Sokołowska podkreśliła również, że w plecaku ewakuacyjnym powinny znaleźć się wszelkiego rodzaju świadectwa, dyplomy lub inne świadczenia, które udowadniają zdobyte umiejętności i kwalifikacje. 

Policjantka podkreśliła, że należy również pamiętać o spakowaniu do plecaka ewakuacyjnego wszelkich innych dokumentów, zawierających istotne informacje. Mogą to być np. dokumenty adopcyjne w przypadku adopcji dziecka lub dzieci.

A jak najlepiej przechowywać wszystkie dokumenty, które zostały umieszczone w plecaku ewakuacyjnym? Należy pamiętać, że trzeba o nie szczególnie dbać, dlatego też powinny być umieszczone w wodoszczelnych opakowaniach, a ponadto wszystkie powinny być zeskanowane i umieszczone w chmurze, by mieć do nich dostęp również w wersji elektronicznej. Warto również zeskanowane dokumenty zapisać w pamięci podręcznej, np. na pendrive, lecz bezwzględnie musi być on zaszyfrowany, by w razie zgubienia lub kradzieży, osoby niepowołane, nie miały dostępu do jego zawartości.