Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Kościół w Polsce w fatalnej sytuacji. Dawno nie było tak źle
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 21.05.2024 20:34

Kościół w Polsce w fatalnej sytuacji. Dawno nie było tak źle

ksiądz
fot. Unsplash/Thays Orrico

Najnowsze dane dotyczące Kościoła mówią jasno – w Polsce spada liczba wiernych. Jak informuje CBOS, od początku pandemii odsetek osób deklarujących się jako wierzące w naszym kraju spadł poniżej 90 proc. - Jednocześnie rośnie – w ostatnim czasie wyraźnie – odsetek Polaków zaliczających się do raczej lub całkowicie niewierzących - informuje CBOS.

Spada liczba wiernych w Polsce

CBOS przeprowadziło badania, w których zapytano Polaków o deklarację wiary. Najnowsze dane dla wielu mogą być zaskoczeniem. Spadek osób, które deklarują się jako wierzące, od początku pandemii spadł poniżej 90 procent. 

Od końca lat 90. do 2019 r. udział osób identyfikujących się jako wierzące oraz głęboko wierzące (łącznie) przekraczał 90 proc. W pierwszym roku pandemii przestał przewyższać 90 proc. i od tego czasu widocznie spada. (...) Jednocześnie rośnie – w ostatnim czasie wyraźnie – odsetek Polaków zaliczających się do raczej lub całkowicie niewierzących - donosi CBOS.

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w okresie styczeń – kwiecień, 78 proc. Polaków deklaruje się jako wierzący. 9 procent określa się jako głęboko wierzący, a 14 proc. jako niewierzący lub "raczej niewierzący" i "zdecydowanie niewierzący. Jeszcze 5 lat temu liczba niewierzących w Polsce wynosiła 8 procent.

Sondaż Gońca: prawie 70 proc. Polaków przeciwna startowi Jacka Kurskiego w wyborach do PE

Polacy odwracają się od Kościoła

Jak wynika z badania CBOS, spada również udział praktykujących obywateli. Od 1997 do 2024 r. ten odsetek waha się od 13 proc. do 16 proc. Polacy praktykujących kilka razy w ciągu 12 miesięcy od 2011 r. to ok. 22 proc. 

Być może 2024 r. będzie pierwszym przynoszącym większą zmianę tego wskaźnika, bo dane do kwietnia wskazują na 24 proc. praktykujących kilka razy w roku - informuje CBOS.

ZOBACZ: Przepracował ponad 62 lata. Taką emeryturę co miesiąc wypłaca mu ZUS

Odsetek osób, które deklarują, że zupełnie nie uczestniczą w nabożeństwach, do 2011 r. oscylował wokół 9-11 proc. Obecnie wynosi już 22 proc.

W badaniu CBOS wyróżniono, że:

  • wierzący i praktykujący regularnie stanowią - 39 proc.,
  • wierzący i praktykujący nieregularnie - 38 proc.,
  • wierzących i niepraktykujących jest 10 proc. badanych,
  • niewierzących i niepraktykujących 11 proc.
  • 2 proc. to niewierzący i praktykujący.

W latach 2015 - 2018 odsetki poszczególnych grup znów utrzymywały się na niemal niezmienionym poziomie, ale ostatnie lata ponownie świadczą o spadku zaangażowania religijnego – tym razem bardziej gwałtownym – wyjaśniono.

Kościół katolicki wciąż największą wspólnotą

Prawie 9 na 10 dorosłych obywateli Polski czuje przynależność do Kościoła rzymskokatolickiego - tak wynika z deklaracji wyznaniowej w 2024. Ten odsetek to - 88,8 proc. W tym zestawieniu drugą najczęściej pojawiającą się odpowiedzią jest brak przynależności do jakiegokolwiek wyznania - 7,3 proc. Niecałe 2 proc. nie chciało udzielić odpowiedzi na to pytanie. Mniej niż 1 procent badanych wybierało inne religie lub wyznania.

 

Źródło: Goniec/PAP