Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Prawo kanoniczne daje aż dwie możliwości
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 19.05.2024 11:09

Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Prawo kanoniczne daje aż dwie możliwości

kościół ludzie
Fot. Parafia Konin (zdj. ilustracyjne)

Wielkimi krokami zbliża się dzień, w którym katolicy obchodzić będą tzw. Boże Ciało. Dzień ten jest ustawowo wolny od pracy, dlatego wielu z nas myśli już o tym, by połączyć go z dłuższym urlopem. Z drugiej strony część wierzących waha się, czy tego dnia nie powinna przykładnie wybrać się na procesję lub mszę świętą. A co na to sam Kościół? Odpowiadamy.

Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła?

Boże Ciało to tak naprawdę uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, obchodzona na pamiątkę ustanowienia sakramentu Eucharystii w trakcie Ostatniej Wieczerzy. Zwyczajowo wypada ona zawsze w czwartek po Uroczystości Trójcy Przenajświętszej, 60 dni po Wielkanocy. To święto ruchome, które Kościół rzymskokatolicki celebruje albo w maju, albo też w czerwcu.

Dla większości z nas Boże Ciało kojarzy się przede wszystkim z ulicznymi procesjami z Najświętszym Sakramentem, choć tak naprawdę istotą jest odprawiana tego dnia msza święta. Udział w pochodzie, zgodnie z prawem kościelnym, nie jest obowiązkowy i nie jest równoważny z udziałem w nabożeństwie. Ale czy w ogóle tego dnia musimy iść do kościoła? Przepisy kanoniczne są precyzyjne.

Była 13:59. Trudno uwierzyć, co nagrały kamery na plaży w Międzyzdrojach

Prawo kanoniczne daje dwie możliwości

Boże Ciało należy do tzw. świąt nakazanych, a to oznacza, że jest obowiązkowe. Tego dnia wszyscy katolicy mają powinność uczestniczenia we mszy świętej. Jeśli tego nie zrobią, będą mieli na sumieniu grzech.

Jeśli jednak ktoś nie może udać się do kościoła akurat w Boże Ciało, rozwiązaniem może być dla niego udział w nabożeństwie dzień przed samą uroczystością. Kodeks Prawa Kanonicznego stanowi, że uznaje się uczestnictwo we mszy św. zarówno w dzień świąteczny, jak i w jego wigilię, gdziekolwiek jest ona odprawiana w obrządku katolickim.

Kiedy wypada Boże Ciało 2024?

W 2024 roku Boże Ciało wypada w czwartek 30 maja. Oznacza to, że jeśli ktoś weźmie urlop na piątek 31 maja, będzie miał wolne aż cztery dni. To już kolejna okazja w ostatnim czasie, aby niedużym kosztem móc cieszyć się z dłuższego weekendu.

Kolejną szansą na większy wypoczynek będzie 15 sierpnia, czyli święto Wojska Polskiego i jednocześnie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Podobnie, jak Boże Ciało, obchodzić je będziemy w czwartek.

Źródło: msze.info