Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Ekstremalne zagrożenia pożarowe. W weekend będzie niebezpiecznie
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 18.05.2024 09:05

Ekstremalne zagrożenia pożarowe. W weekend będzie niebezpiecznie

Straż pożarna
fot. IMGW, PSP Konin (zdj. ilustracyjne)

Służby ostrzegają: w polskich lasach panują ekstremalnie niebezpieczne warunki pożarowe. Tylko w piątek strażacy zmagali się z trzema bardzo poważnymi pożarami. Na Podlasiu spłonęło ok. 10 hektarów obszarów leśnych w rejonie Puszczy Białowieskiej. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyła do Polaków alerty i apeluje. 

Ekstremalne zagrożenia pożarowe

Komenda Główna Straży Pożarnej informowała w piątek, że służby minionej walczyły z wieloma pożarami, w tym trzema bardzo poważnymi, do których doszło w powiecie chojnickim (woj. pomorskie), kieleckim (woj. świętokrzyskie) i hajnowskim (woj. podlaskie). Dzięki intensywnym działaniom i akcji gaśniczej wszystkie pożary udało się opanować, jednak walka z żywiołem trwała do późnych godzin nocnych. Najgorzej było na Podlasiu. Tam ogień rozprzestrzeniał się bardzo szybko ze względu na silny wiatr.

Do akcji gaśniczej na Podlasiu wysłano m.in. gaśnicze samoloty Lasów Państwowych, ale także policyjny śmigłowiec Black Hawk z podwieszanym zbiornikiem wodnym, mogącym pomieścić trzy tony wody.

13-latka urodziła w łazience podczas szkolnej wycieczki. Noworodek jest w ciężkim stanie

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje

Eksperci alarmują, że bardzo trudne warunki pogodowe utrzymają się w Polsce także w trakcie weekendu. Zgodnie z danymi Centrum Modelowania Matematycznego IMGW, w sobotę 18 maja po południu na terenie niemal całego kraju panować będzie ekstremalne i bardzo wysokie zagrożenie pożarowe. Najbardziej narażona jest północ oraz centrum Polski.

ZOBACZ: Wszyscy się mylili. Jest nowa prognoza pogody na Boże Ciało

W niedzielę sytuacja ulegnie poprawie, a ekstremalne zagrożenia pożarowe w większości regionów spadną do stopnia wysokiego i bardzo wysokiego.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert dla mieszkańców województw: podlaskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego oraz dolnośląskiego.

Nie używaj ognia w lesie i jego sąsiedztwie. W przypadku zagrożenia - dzwoń na 112 - podkreślono.

Ekstremalne zagrożenia pożarowe w Polsce

Eksperci z Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa podkreślają, że w dużej mierze to od nas zależy, czy dojdzie do powstania pożaru. Jak zaznacza IBL, 99 proc. pożarów powstaje z powodu nieumyślnego lub świadomego działania ludzi przebywających w lesie. Zaapelowano o ostrożność i rozwagę podczas przebywania na obszarach leśnych.

ZOBACZ: Cała Polska na czerwono. Alert dla każdego regionu, IMGW ostrzega

Większość stacji pomiarowych Instytutu Badawczego Leśnictwa zaznacza, że ekstremalnie podatna na zapalenie jest ściółka sosnowa, której wilgotność obecnie wynosi poniżej 10 procent.

imgw.png
fot. IMGW

W przypadku zauważenia pożaru należy niezwłocznie skontaktować się z numerem alarmowym Państwowej Straży Pożarnej 998 lub z numerem alarmowym 112.