Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Pożar

Pożar

Pożar – czym jest?

Do pożaru dochodzi w przypadku niekontrolowanego procesu spalania materiałów palnych w miejscu, które nie jest do tego przeznaczone. Aby jednak mogło do tego dojść, konieczne jest wystąpienie tzw. „trójkąta spalania”, w którego skład wchodzą: materiał palny, utleniacz oraz źródło ciepła, które jest niezbędne do zapalenia materiału palnego. Oprócz tego pożarowi muszą sprzyjać warunki do jego podtrzymania.

Pożary mają cztery fazy rozwoju. W fazie I następuje rozszerzenie ognia od źródła zapalenia. W II fazie pożar obejmuje już całe pomieszczenie lub wnika w głąb materiału palnego, osiągając w ten sposób pełen rozwój. W fazie III miejsce ma dopalenie się resztek materiału palnego. Dochodzi także do stopniowego obniżania się temperatury. Pożar zakończony jest fazą IV, w której pogorzelisko wystyga.

Jakie są rodzaje pożarów?

Pożary oraz sposób ich zwalczania różnią się w zależności od materiału, który uległ podpaleniu. Do grupy A zaliczane są pożary ciał stałych takich jak drewno, papier czy tkaniny. Grupą B oznaczane są pożary cieczy palnych i substancji topniejących pod wpływem ciepła, jak np. nafta, aceton i parafina. Do grupy C należą pożary gazów palnych, takich jak metan, propan czy też wodór. Pożary metali lekkich, takich jak sód, potas lub glin, należą do grupy D, natomiast pożary tłuszczów oznaczone są grupą F.

Pożary dzieli się także ze względu na wielkość (od małego do bardzo dużego), a także ze względu na rodzaj. Pożar który obejmuje zespół obiektów lub kilka kondygnacji jednego obiektu nazywany jest blokowym. Pożar głębszych warstw gruntowych zwany jest podpowierzchniowym. Pożarem przestrzennym zwykle nazywany jest pożar lasów. Innymi rodzajami pożarów są: pożar otwarty, ukryty, wewnętrzny, wierzchołkowy, w zarodku oraz zewnętrzny.

Pożar – przyczyny

Przyczyny pożarów dzieli się na naturalne oraz na spowodowane przez czynnik ludzki. Do naturalnych pożarów dochodzi w wyniku erupcji wulkanów, czy też podczas wyładowań atmosferycznych. Jednak częściej winowajcą są błędy ludzkie, takie jak zaniedbania, wypadki, a także celowe podpalenia.

Jak ugasić pożar?

Do gaszenia pożarów przeważnie wykorzystuje się wodę, pianę, piasek, proszki lub gazy. Woda obniża ilość wytwarzanego ciepła hamując przy tym proces palenia. Nie można jej jednak stosować do gaszenia urządzeń elektrycznych pod napięciem, płynów łatwopalnych, które są lżejsze od wody, ciał żarzących się o bardzo wysokiej temperaturze żaru, oraz takich, które wchodzą w reakcje chemiczne z wodą.

Przy pomocy gaśnicy dochodzi do ochłodzenia palącego się materiału, a także do odcięcia dostępu tlenu do niego. Można jej używać do gaszenia płynów łatwopalnych, lżejszych od wody, jednak tak samo jak w przypadku gaszenia pożaru wodą, gaśnicą nie można gasić urządzeń elektrycznych pod napięciem, ciał żarzących się o bardzo wysokiej temperaturze żaru. oraz wchodzących w reakcję chemiczną z wodą.

Środkiem gaśniczym do zadań specjalnych jest dwutlenek węgla, a także inne gazy gaśnicze. W przeciwieństwie do wody nie przewodzi on prądu. Do gaszenia niewielkich powierzchni lub przedmiotów wykorzystywane są także koce gaśnicze.

Pokaż więcej

Pożar w Gdańsku
15.07.2024 22:51 Stracili w pożarze dobytek życia. Straty są ogromne. Córki apelują o pomoc

W niedzielę, 14 lipca w hali magazynowej przy ulicy Oliwskiej w Gdańsku wybuchł olbrzymi pożar. Czarny, gryzący dym spowił niebo nad Nowym Portem. Ogień okazał się niszczycielski i doszczętnie strawił rodzinną firmę, zajmującą się importem i dystrybucją zabawek oraz pamiątek. Właściciele firmy, Tomasz i Agnieszka Stawscy, stracili dorobek całego życia.

Stra pożarna
02.07.2024 11:31 Ogień zaskoczył ich we śnie, nie żyje 20-latek. "Budynek stał w płomieniach"

Do tragicznego zdarzenia doszło dzisiejszej nocy w miejscowości Turbia (województwo podkarpackie), gdzie w wyniku pożaru domu jednorodzinnego zginęła jedna osoba. “Przy dojeździe do miejsca zdarzenia, budynek całkowicie stał w płomieniach" - mówi w rozmowie z Goniec.pl st. kpt. Krystian Bąk, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Stalowej Woli.

Pożar rosyjskiego instytutu badawczego
24.06.2024 18:52 Pożar rosyjskiego instytutu badawczego. Są ofiary śmiertelne

W rosyjskim instytucie badawczym "Platan" w miejscowości Friazino położonej na północny wschód od Moskwy wybuchł pożar. Placówka ta najprawdopodobniej związana jest z rosyjskim ministerstwem obrony. Zginęło co najmniej osiem osób.

pożar straż pożarna
21.06.2024 16:28 Wielki pożar w polskim mieście, dym widać z wielu kilometrów. Dramatyczna akcja służb

Strażacy walczyli z potężnym pożarem w Oświęcimiu (woj. małopolskie). Ogień pojawił się w hali firmy chemicznej. Rzecznik PSP w Małopolsce poinformował, że w wyniku zdarzenia jedna osoba została poszkodowana, trafiła już do szpitala. Internauci donosili, że dym widziany był nawet z odległości kilku kilometrów. 

pożar
18.06.2024 19:39 Pożar pod Warszawą po uderzeniu pioruna. 10 zastępów straży w akcji

We wtorek po godzinie 17 pod Konstancinem-Jeziorną (woj. mazowieckie) w jednym z bliźniaczych domów wybuchł pożar. Ogień zajął dach budynku. Jak informuje TVN Warszawa, przyczyną zdarzenia było uderzenie pioruna. W akcji gaśniczej uczestniczy 10 zastępów straży pożarnej.

policjant
16.06.2024 18:53 Pili i smażyli ziemniaki. Trzy osoby w szpitalu

Bohaterska postawa policjantów z radzyńskiej komendy uratowała życie 50-letniemu mężczyźnie. Mundurowi wynieśli go z płonącego domu. 50-latek razem z dwoma innymi mężczyznami wcześniej pił alkohol i smażył ziemniaki. Doszło do pożaru, który mógł skończyć się tragicznie. Przekazano szczegóły. 

pożar kościoła w Nowym Sączu
16.06.2024 11:05 Dramat w Małopolsce. Pożar zabytkowego kościoła. Z żywiołem walczyło wielu strażaków

Smutne wieści z Nowego Sącza. W niedzielę rano w zabytkowym, drewnianym kościele Świętej Heleny wybuchł pożar. Na miejscu błyskawicznie znaleźli się strażacy, jednak ogień rozprzestrzeniał się o wiele szybciej. Mimo ich szybkiej reakcji, nie udało się uratować kościoła od strat.

wypadek
13.06.2024 08:58 Tragiczny wypadek w polskiej miejscowości. Dwie osoby spłonęły w aucie

Tragiczny wypadek na drodze wojewódzkiej nr 112 w Gościnku (woj. zachodniopomorskie). Samochód osobowy zderzył się z ciężarówką i stanął w płomieniach. W pożarze zginęły dwie osoby. Droga jest zablokowana. 

strażacy
10.06.2024 12:58 Eksplozja w polskim mieście. Nie żyje jedna osoba

W zakładach zbrojeniowych Mesko w Skarżysku-Kamiennej (woj. świętokrzyskie) doszło do eksplozji, która następnie wywołała pożar. Nie żyje 59-letni mężczyzna. Wiadomości, jako pierwsze przekazało RMF FM.

pożar
08.06.2024 19:48 Ogromny pożar w polskim mieście. Strażacy wydali pilny apel do mieszkańców

W miejscowości Olszowa (woj. wielkopolskie) płonie wysypisko śmieci. Na miejscu pracują zastępy straży pożarnej, która wystosowała ważny apel do okolicznych mieszkańców. 

straż pożarna
01.06.2024 14:36 Nie żyje około 60-letni mężczyzna. Tragiczny pożar mieszkania

Nieszczęśliwy finał pożaru mieszkania w Trzebini (woj. małopolskie). Nie żyje około 60-letni mężczyzna, którego ciało znaleziono w pogorzelisku. Lokalne media podają nieoficjalnie, że zasnął on z zapalonym papierosem. Poza nim, nikt nie został poszkodowany.

spalony autobus
28.05.2024 17:58 Dzieci jechały na wycieczkę. Autokar nagle stanął w płomieniach

Do bardzo niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek na trasie S5 niedaleko Ostródy. Autokar, którym podróżowała szkolna wycieczka, nagle się zapalił. W pojeździe przebywało 32 dzieci i 4 opiekunów. Na miejsce natychmiast wezwano straż pożarną. W akcji gaśniczej brało udział kilka zastępów funkcjonariuszy.

pogotowie
26.05.2024 14:42 Karetka pędziła do szpitala, w środku był pacjent. Nagle pojawił się ogień

Niecodzienna sytuacja przydarzyła się medykom z Jeleniej Góry podczas pracy. Karetka pogotowia, którą transportowali pacjenta do szpitala, nagle stanęła w płomieniach na środku drogi wojewódzkiej nr 297 w Golejowie. Załoga razem z pacjentem natychmiast się ewakuowała. Wezwano straż pożarną. 

pożar Indie
26.05.2024 10:56 Nie żyje 7 niemowląt, pożar w ośrodku opieki dla dzieci. Tragiczne doniesienia ze świata

Tragiczne doniesienia z Indii. W sobotę wieczorem w stolicy kraju Delhi wybuchł potężny pożar w centrum opieki nad dziećmi. Miejscowa straż pożarna przekazała druzgocące informacje o śmierci siedmiorga niemowląt. 

pożar złomowiska
25.05.2024 10:58 Potężny pożar w polskiej miejscowości. W akcji ponad 100 strażaków i grupa chemiczna

Pożar w Tomaszowie koło Żaganie (woj. lubuskie). W sobotę rano w płomieniach stanęło lokalne składowisko samochodów. Na miejscu trwa akcja gaśnicza, w której uczestniczy 30 zastępów straży pożarnej. Podjęto także decyzję o skierowaniu grupy chemicznej, monitorującej skażenie powietrza.

pożar
22.05.2024 21:24 Ogromny pożar na A2. Kłęby czarnego dymu widoczne z daleka

W środę 22 maja na poznańskim odcinku autostrady A2 doszło do bardzo poważnego pożaru. Między węzłami Poznań Wschód i Krzesiny zapalił się dźwig samojezdny. Ogień bardzo szybko zajął niemal cały pojazd, a kłęby gęstego dymu było widać z daleka. Trasa w kierunku Świecka została zablokowana, a strażacy przez niemal godzinę walczyli z ogniem.

straż
22.05.2024 12:17 Kłęby dymu nad Warszawą, przeprowadzono ewakuację. W akcji wielu strażaków

W środę 22 maja wybuchł na jednym z wysypisk w Warszawie wybuchł groźny pożar. Na miejscu trwa akcja straży pożarnej, policja zabezpiecza teren. Kłębu dymu widać z dużej odległości. 

pożar
22.05.2024 09:22 Tragedia na Pomorzu. W pożarze domu zginęła matka z dzieckiem

Dramat rozegrał się nad ranem w miejscowości Łąki Tczewskie (woj. pomorskie). W pożarze domu zginęła 40-letnia kobieta i jej 6-letnia córka. Poparzony został także ojciec dziecka, który trafił do szpitala. 

Straż pożarna
18.05.2024 09:05 Ekstremalne zagrożenia pożarowe. W weekend będzie niebezpiecznie

Służby ostrzegają: w polskich lasach panują ekstremalnie niebezpieczne warunki pożarowe. Tylko w piątek strażacy zmagali się z trzema bardzo poważnymi pożarami. Na Podlasiu spłonęło ok. 10 hektarów obszarów leśnych w rejonie Puszczy Białowieskiej. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyła do Polaków alerty i apeluje. 

telefon alert RCB
15.05.2024 12:41 Alert RCB trafił do Polaków. Sytuacja jest ekstremalna, rozesłano pilny apel

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało pilny alert. Powodem jest fatalna sytuacja w lasach, które zagrożone są rozległymi pożarami. Jak wskazują eksperci, podatność na zapalenie się ściółki jest obecnie ekstremalna. Wiadomo, w których powiatach trzeba zachować szczególną ostrożność.

Polska mapa
14.05.2024 16:13 Cała Polska na czerwono. Alert dla każdego regionu, IMGW ostrzega

- Wysokie temperatury, brak opadów oraz wzrost prędkości wiatru sprawią, że zagrożenie pożarowe utrzyma się na wysokim poziomie, a ogień będzie się rozprzestrzeniał błyskawicznie - ostrzega Instytut Badawczy Leśnictwa. IMGW wydało ostrzeżenia, które dotyczą całej Polski. Najbliższe dni wciąż bez opadów.

straż pożarna
14.05.2024 09:19 Pożar na Grzybowskiej. Świadek tragedii: "Nie mogę tego zapomnieć"

Dwie osoby zginęły w pożarze, do którego doszło w niedzielę (12 maja) przy ul. Grzybowskiej w Warszawie. Ciało jednej z nich znaleziono w pogorzelisku, drugiej - przed płonącym wieżowcem. Przyczyny i okoliczności tego tragicznego zdarzenia wyjaśniają policja i prokuratura. Relacje sąsiadów, do których dotarł reporter “Faktu”, są wyjątkowo dramatyczne.

strażacy
13.05.2024 14:46 Pożar w szkole. Matury przerwane, ewakuowano nauczycieli i uczniów

W poniedziałek 13 maja podczas trwania egzaminu maturalnego w liceum przy ulicy Żwirki i Wigury w Grodzisku Mazowieckim wybuchł pożar. Ogień zajął dach budynku. Strażacy ewakuowali z placówki uczniów i nauczycieli, łącznie około 60 osób.

pożar
13.05.2024 12:07 Kolejny ogromny pożar w Polsce. Spłonęło 10 autobusów

W nocy 13 maja w Bytomiu (woj. śląskie) doszło do bardzo poważnego pożaru. Strażacy otrzymali zgłoszenie ok. 2:20, że na terenie parkingu prywatnej firmy przewozowej pojawił się ogień. Żywioł doszczętnie strawił 10 autobusów. Straż pożarna opublikowała dramatyczne zdjęcia z akcji gaśniczej.

pożar w Warszawie
12.05.2024 10:39 Pożar Marywilskiej 44 w Warszawie. Coraz więcej niejasności

Niepokojące doniesienia po pożarze w centrum handlowym na warszawskiej Białołęce. Straż pożarna poinformowała o pierwszych wnioskach po opanowaniu ognia, który aktualnie jest dogaszany. Jak ujawnił przedstawiciel strażaków, sytuacja wygląda na nietypową, choć ostateczne przyczyny wyjaśniać będzie policja. - To bardzo dziwna sytuacja, że po 11 minutach była taka powierzchnia pożarem objęta - wskazał nadbrygadier Mariusz Feltynowski.

pożar hali w Warszawie
12.05.2024 08:12 Ogromny pożar hali targowej w Warszawie. RCB pilnie rozesłało alert

Wielkie kłęby szarego dymu nad Warszawą. To rezultat pożaru, jaki wybuchł w kompleksie hal targowych przy ul. Marywilskiej 44. Straż pożarna walczy z żywiołem, który objął swoim zasięgiem ponad 80 proc. powierzchni obiektu. W sieci ukazały się pierwsze zdjęcia i nagrania pokazujące ogromną skalę zdarzenia. 

służby
10.05.2024 22:33 Ewakuowano 39 osób, 17 trafiło do szpitali. Dramat w domu pomocy społecznej

W piątek 10 maja w Kielcach doszło do pożaru w domu pomocy społecznej przy ul. Tobruckiej. Strażacy ewakuowali z płonącego budynku 39 pensjonariuszy. 17 osób trafiło do szpitali. W akcji gaśniczej brało udział ponad 40 strażaków.

alert RCB
10.05.2024 16:53 Pilny alert trafia do kolejnych osób. RCB ostrzega, sytuacja jest poważna

Trwa walka z ogniem na składowisku odpadów w Siemianowicach Śląskich. Strażacy próbują uporać się z żywiołem, który objął już swoim zasięgiem obszar o powierzchni 5 tys. mkw. W związku z tym, że płoną bardzo niebezpieczne substancje, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało alert. - Nie zbliżaj się do miejsca pożaru. Jeśli możesz, zostań w domu i zamknij okna — apeluje.