Goniec.pl > Pożar

Pożar

Pożar – czym jest?

Do pożaru dochodzi w przypadku niekontrolowanego procesu spalania materiałów palnych w miejscu, które nie jest do tego przeznaczone. Aby jednak mogło do tego dojść, konieczne jest wystąpienie tzw. „trójkąta spalania”, w którego skład wchodzą: materiał palny, utleniacz oraz źródło ciepła, które jest niezbędne do zapalenia materiału palnego. Oprócz tego pożarowi muszą sprzyjać warunki do jego podtrzymania.

Pożary mają cztery fazy rozwoju. W fazie I następuje rozszerzenie ognia od źródła zapalenia. W II fazie pożar obejmuje już całe pomieszczenie lub wnika w głąb materiału palnego, osiągając w ten sposób pełen rozwój. W fazie III miejsce ma dopalenie się resztek materiału palnego. Dochodzi także do stopniowego obniżania się temperatury. Pożar zakończony jest fazą IV, w której pogorzelisko wystyga.

Jakie są rodzaje pożarów?

Pożary oraz sposób ich zwalczania różnią się w zależności od materiału, który uległ podpaleniu. Do grupy A zaliczane są pożary ciał stałych takich jak drewno, papier czy tkaniny. Grupą B oznaczane są pożary cieczy palnych i substancji topniejących pod wpływem ciepła, jak np. nafta, aceton i parafina. Do grupy C należą pożary gazów palnych, takich jak metan, propan czy też wodór. Pożary metali lekkich, takich jak sód, potas lub glin, należą do grupy D, natomiast pożary tłuszczów oznaczone są grupą F.

Pożary dzieli się także ze względu na wielkość (od małego do bardzo dużego), a także ze względu na rodzaj. Pożar który obejmuje zespół obiektów lub kilka kondygnacji jednego obiektu nazywany jest blokowym. Pożar głębszych warstw gruntowych zwany jest podpowierzchniowym. Pożarem przestrzennym zwykle nazywany jest pożar lasów. Innymi rodzajami pożarów są: pożar otwarty, ukryty, wewnętrzny, wierzchołkowy, w zarodku oraz zewnętrzny.

Pożar – przyczyny

Przyczyny pożarów dzieli się na naturalne oraz na spowodowane przez czynnik ludzki. Do naturalnych pożarów dochodzi w wyniku erupcji wulkanów, czy też podczas wyładowań atmosferycznych. Jednak częściej winowajcą są błędy ludzkie, takie jak zaniedbania, wypadki, a także celowe podpalenia.

Jak ugasić pożar?

Do gaszenia pożarów przeważnie wykorzystuje się wodę, pianę, piasek, proszki lub gazy. Woda obniża ilość wytwarzanego ciepła hamując przy tym proces palenia. Nie można jej jednak stosować do gaszenia urządzeń elektrycznych pod napięciem, płynów łatwopalnych, które są lżejsze od wody, ciał żarzących się o bardzo wysokiej temperaturze żaru, oraz takich, które wchodzą w reakcje chemiczne z wodą.

Przy pomocy gaśnicy dochodzi do ochłodzenia palącego się materiału, a także do odcięcia dostępu tlenu do niego. Można jej używać do gaszenia płynów łatwopalnych, lżejszych od wody, jednak tak samo jak w przypadku gaszenia pożaru wodą, gaśnicą nie można gasić urządzeń elektrycznych pod napięciem, ciał żarzących się o bardzo wysokiej temperaturze żaru. oraz wchodzących w reakcję chemiczną z wodą.

Środkiem gaśniczym do zadań specjalnych jest dwutlenek węgla, a także inne gazy gaśnicze. W przeciwieństwie do wody nie przewodzi on prądu. Do gaszenia niewielkich powierzchni lub przedmiotów wykorzystywane są także koce gaśnicze.

Pokaż więcej

straż
27.11.2023 10:56 Tragiczny pożar w kamienicy we Wrocławiu. Odnaleziono dwa ciała

Do tragedii doszło w niedzielny poranek 26 listopada we Wrocławiu. Strażacy otrzymali zgłoszenie o pożarze w dzielnicy Kleczków. Po ugaszeniu ognia służby dokonały makabrycznego odkrycia.

strażacy dom dym
25.11.2023 11:37 Strażacy zostali wezwani do pożaru. Zamiast ognia znaleźli zwłoki małżeństwa

Tajemnicza śmierć małżeństwa w Zawierciu. Strażacy zostali wezwani do pożaru domu, ale gdy dotarli na miejsce, ognia już nie było. Znaleźli natomiast dwa ciała. Policja i prokuratura bada sprawę. Co wiadomo w sprawie?

strażacy ksiądz
24.11.2023 14:46 Tragiczny pożar na plebanii. Badania DNA potwierdziły najgorsze, nie żyje ksiądz

Tragiczny pożar na plebanii parafii św. Mikołaja w Kozłowie na Śląsku miał miejsce w październiku, ale dopiero teraz śledczy zyskali pewność. Diecezja potwierdziła, że ludzkie szczątki znalezione w pogorzelisku należą do księdza Andrzeja Wandzla. Jest komunikat ws. pogrzebu.

pożar magazynu
23.11.2023 16:53 Wybuch w polskim mieście. Wezwano służby kryzysowe, jest pilny apel do mieszkańców

Niebezpieczny pożar w Kędzierzynie-Koźlu (woj. opolskie). Na terenie miasta płonie magazyn, w którym składowane są nielegalnie substancje chemiczne. W akcji biorą udział aż 33 zastępy straży pożarnej. Okoliczni mieszkańcy proszeni są o pozostanie w domach.

pożar
23.11.2023 09:37 Strażacy ugasili pożar domu. Potem dokonali dramatycznego odkrycia

Tragedia w miejscowości Gołębiew Stary pod Kutnem (woj. łódzkie). Nad ranem doszło do pożaru domu. Po ugaszeniu strażacy dokonali dramatycznego odkrycia. Są ofiary śmiertelne.

pożar straż pożarna
22.11.2023 17:04 Chciał ukarać partnerkę, nie żyją trzy osoby. Dramatyczny finał niespełnionej miłości

Pożar w Zduńskiej Woli to efekt działań odrzuconego mężczyzny. Obiekt jego uczuć nie chciał się z nim spotykać, więc Robert S. podpalił drzwi kobiety. Żywioł zabił łącznie trzech mieszkańców kamienicy, ale rannych było więcej. Sąd zdecydował o losie podpalacza. Pieniądze to jedynie jeden z wymiarów kary.

Straż pożarna
19.11.2023 22:05 Pożar w polskim mieście, ewakuowano mieszkańców. Nie żyje kobieta

Tragiczny pożar w Elblągu. W niedzielę 19 listopada około godziny 18.00 służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie o pożarze w budynku przy ulicy Słonecznej. Podczas akcji ratowniczej, strażacy ujawnili ciało. Z budynku ewakuowało się 10 mieszkańców.

straż pożarna
15.11.2023 10:51 Małżeństwo zginęło w tragicznym pożarze. Kilka godzin wcześniej para wzięła ślub

Ogromna tragedia na stołecznym Targówku. W pożarze mieszkania w bloku przy ul. Kolonijnej zginął 44-letni lekarz i jego małżonka. Ślub pary odbył się zaledwie kilka godzin wcześniej. Prokuratura wszczęła śledztwo w kierunku nieumyślnego spowodowania śmierci.

straż pożarna
12.11.2023 22:43 Pożar mieszkania w polskim mieście. Nie żyje starsza kobieta

Makabryczne doniesienia z woj. lubuskiego. Nie żyje 80-letnia kobieta, znaleziona nieprzytomna w mieszkaniu w Gorzowie Wielkopolskim. Wcześniej w lokalu wybuchł poważny pożar, który gasiły trzy zastępy straży. Przyczyny tragedii wyjaśniają policja pod nadzorem prokuratora.

pożar w Dusznej Górce
12.11.2023 22:38 Tragedia w Dusznej Górce, nie żyje 16-latka. Jej matka usłyszała zarzuty

41-latka z miejscowości Duszna Górka (woj. wielkopolskie) usłyszała zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci swojej 16-letniej córki. Kobiecie grozi nawet do 5 lat więzienia za to, że doprowadzić miała do pożaru, w wyniku którego 16-latka doznała śmiertelnych oparzeń. O dalszym losie matki zdecyduje sąd. Akt oskarżenia właśnie trafił na biurko sędziego.

pożar dym
12.11.2023 13:47 Pożar w fabryce trumien na Podkarpaciu. Straty wynoszą około milion złotych

Trumny produkowane na Podkarpaciu stanęli w ogniu. W fabryce w Pilźnie wybuchł potężny pożar, który gasić musiało ponad 60 strażaków. Zdjęcia ze zdarzenia trafiły do sieci, widać na nich potęgę żywiołu.

pożar Kozłów
21.10.2023 15:06 Śląskie. Dramat na plebanii w Kozłowie. Nie żyje wikary

Dramat w miejscowości Kozłów w powiecie gliwickim (woj. śląskie). W sobotę nad ranem na tamtejszej plebanii wybuchł pożar, który okazał się być tragiczny w skutkach. Płomienie pojawiły się najpierw w pokoju wikarego i to jego przez długi czas poszukiwały służby. Niestety, gdy mężczyznę odnaleziono, na ratunek było już za późno.

straż pożarna
13.10.2023 08:17 Wieczorną ciszę przerwał potężny huk. Nie żyje jedna osoba, w akcji wszystkie służby

Tragedia w Kole (woj. wielkopolskie). W czwartek 13 października wieczorem na ulicy Mikołajczyka w jednym z domów jednorodzinnych doszło do potężnego wybuchu. Są ofiary śmiertelne.

straż
08.10.2023 14:08 Nocny pożar w bloku w Warszawie, są ofiary. Strażacy mieli wielki problem

Nocny pożar na Targówku w Warszawie. W jednym z bloków tuż przed godziną 1 w nocy pojawił się ogień. Strażacy mieli problem z dojazdem do balkonu i musieli zmienić plan na akcję gaśniczą. Niestety w mieszkaniu znaleziono dwa ciała.

straż pożarna
07.10.2023 19:39 Wybuch w domu jednorodzinnym. Ranna ciężarna kobieta i dwoje dzieci

W domu jednorodzinnym w Pokrzywnicy niedaleko Starachowic (woj. świętokrzyskie) doszło do wybuchu. W jego wyniku ranna została ciężarna kobieta oraz dwoje dzieci.

pożar
01.10.2023 15:02 Hiszpania. Wyszli w sobotę na imprezę, już nie wrócili do domu. Nie żyje 9 osób

W nocy z soboty na niedzielę doszło do tragicznego pożaru w jednej z dyskotek. Początkowo informowano o 7 ofiarach śmiertelnych. Teraz wiadomo już, że bilans wzrósł do co najmniej 9 ofiar. Ratownicy cały czas pracują na miejscu. 

strażacy
30.09.2023 22:40 Pożar pustostanu w Starej Miłosnej. "Natrafiono w środku na dwa zwęglone ciała"

Tragiczny pożar pustostanu w Starej Miłosnej pod Warszawą. Strażacy zostali wezwani do ognia trwającego budynek. Nic nie wskazywało na to, że w środku znajdują się jacyś mieszkańcy. Dopiero akcja gaśnicza i przeczesywanie zgliszczy ujawniło prawdę.

straż pożarna pogotowie
22.09.2023 19:50 Dramatyczne sceny na weselu. Ogromny pożar, ewakuowano 150 osób

Piątek to idealny dzień tygodnia na planowanie wesela i świętowanie wkroczenia na nową drogę życia. Bez wątpienia każda para młoda dokłada wszelkich starań, aby w tej wyjątkowej chwili wszystko było dopięte na ostatni guzik i przebiegło zgodnie z planem. Niestety, nie zawsze się to udaje, czego przykładem jest dramatyczny finał biesiady w jednym z domów weselnych pod Pruszkowem.

straż
22.09.2023 09:12 Najpierw skandal z udziałem księży, a teraz pożar. Ktoś podpalił bazylikę w Dąbrowie Górniczej?

Pożar w bazylice w Dąbrowie Górniczej. W czwartek 21 września późnym wieczorem strażacy interweniowali w parafii, o której w ostatnim czasie głośno z powodu seksualnego skandalu z udziałem księży. Teraz prawdopodobnie doszło tam do podpalenia. W sieci pojawiło się nagranie z miejsca zdarzenia.

pożar
20.09.2023 17:27 Śląsk. Samochód stał obok lasu, w środku zwęglone zwłoki

Do tragicznego zdarzenia doszło w środę 20 września w samym środku nocy w Gilowicach (woj. śląskie). Policjanci zostali wezwani do zgłoszenia dotyczącego płonącego samochodu. Na miejsce skierowano wszystkie służby ratunkowe. Chwilę później, strażacy dokonali makabrycznego odkrycia.

Pożar w Jegłownikach
20.09.2023 10:28 Pożar w domu wielorodzinnym. Matka z dziećmi wyskoczyła z okna. Do szpitala trafiło dziewięć osób

Do mrożącego krew w żyłach zdarzenia doszło w Jegłowniku pod Elblągiem (woj. warmińsko-mazurskie). Po godzinie 3 w nocy doszło do wybuchu pożaru w domu wielorodzinnym. Łącznie dziewięć osób trafiło do szpitala, w tym kobieta i troje dzieci, którzy wyskoczyli przez okno.

pożar szpitala w Żaganiu
17.09.2023 17:43 Pożar szpitala w polskim mieście. Mimo ewakuacji są poszkodowani

Groźny pożar w szpitalu w Żaganiu (woj. lubuskie). Do akcji trzeba było wezwać aż 14 zastępów straży pożarnej oraz pogotowie gazowe. Nie obyło się też bez ewakuacji z jednego z oddziałów 39 pacjentów, którzy w środku nocy trafili do innych części szpitala. Sześć osób zostało poszkodowanych.

Pożar samochodu na autostradzie
17.09.2023 08:17 Pożar na autostradzie A1, trzy osoby nie żyją, w tym dziecko

Śmiertelny wypadek na autostradzie. Zginęły trzy osoby. W jakiej miejscowości doszło do tego nieszczęśliwego zdarzenia? Oto najważniejsze informacje.

Pożar
16.09.2023 15:29 Warszawa. Pożar karetki na Bemowie. Interweniowali strażacy

W czwartek 14 września na warszawskim Bemowie doszło do niebezpiecznego wypadku. Jak przekazała lokalna straż pożarna, w ogniu stanęły dwa samochody, w tym karetka pogotowia. W sieci pojawiły się zdjęcia z miejsca zdarzenia.

straż pożarna
13.09.2023 09:38 7-latka w jednej chwili zajęła się ogniem. Dziadek zdradził wstrząsające szczegóły

Tragiczne zdarzenie w Helenowie pod Warszawą. W poniedziałkowy (11 września) wieczór na jednej z posesji zaroiło się od służb ratunkowych. Okazało się, że doszło do pożaru, w wyniku którego dotkliwie poparzona została 7-latka. Z relacji dziadka dziecka wynika, że dramat wcale nie musiał być wynikiem nieszczęśliwego wypadku i niewykluczone, że stać za nim mogła jedna z najbliższych dziewczynce osób.

Marika
12.09.2023 21:55 4-latka zginęła w pożarze. Niebywałe, co po jej śmierci zrobili sąsiedzi

5 września w miejscowości Rokitnica na Pomorzu doszło do ogromnej tragedii. W jednym z budynków wybuchł pożar. Ewakuowało się 19 osób. Niestety, w wyniku zdarzenia zginęła 4-letnia Marika, a jej mama i dziadek trafili do szpitala. Po tych dramatycznych wydarzeniach sprawę w swoje ręce wzięli sąsiedzi rodziny.

pożar
12.09.2023 11:25 Wybuch gazu w Kołobrzegu. Budynek płonie, są poszkodowani. Ewakuowano ponad dwadzieścia osób

We wtorek rano 12 września doszło do wybuchu gazu w budynku mieszkalnym przy ul. Dworcowej w Kołobrzegu w wyniku tego w płomieniach stanął jeden z lokali. Jak przekazują służby, trzy osoby zostały poszkodowane.

straż pożarna
05.09.2023 14:41 Roczna Ania zginęła w pożarze razem z babcią. Nie powinno jej tam w ogóle być

Ani w sierocińcu, ani w rodzinie zastępczej. Nigdzie nie było miejsca dla zaledwie rocznej Ani, której rodzice nie potrafili zapewnić odpowiednich warunków do życia. Dziś dziewczynka nie żyje, choć, zdaniem wielu, mogłaby, gdyby nie bezwzględna rzeczywistość. Niestety, dziecko zginęło razem ze swoją babcią w pożarze hostelu, który tymczasowo zamieszkiwało. I choć od tragedii mija właśnie rok, jej echa do dziś brzmią bardzo wyraźnie.