Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Straż Pożarna

Straż Pożarna

Straż pożarna – czym jest?

Straż pożarna jest zorganizowaną formacją, która zajmuje się uświadamianiem, zapobieganiem oraz walką z pożarami, a także walką z innymi zagrożeniami (z wyjątkiem działań przestępczych) dla ludzi, ich mienia, oraz dla środowiska.

Pierwotnie straż pożarną nazywano strażą ogniową. Początkowo zajmowała się głównie gaszeniem pożarów, jednak z czasem rozszerzono jej działalność o walkę z innymi klęskami żywiołowymi. Najstarszą, znaną nam dotychczas formacją, zajmującą się gaszeniem pożarów była rzymska formacja Vigiles, którą Oktawian August zorganizował w 6 roku p.n.e.

W państwach Unii Europejskiej oraz w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Nowej Zelandii oraz w Rosji, straż pożarna jest organizacją opartą na straży zawodowej (Państwowa Straż Pożarna) oraz społecznej (Ochotnicza Straż Pożarna). Niektóre przedsiębiorstwa organizują również zakładowe straże pożarne, takie, jak np. Lotniskowa Straż Pożarna (LSP). Oprócz tego istnieją również takie jednostki staży pożarnej jak Wojskowa Straż Pożarna, oraz Portowa Straż Pożarna „Florian”. 

Czym zajmuje się straż pożarna?

Oprócz gaszenia pożarów oraz usuwania skutków klęsk żywiołowych, do zadań specjalnych straży pożarnej należy również ratownictwo. Strażacy zajmują się ratownictwem biologicznym oraz chemicznym, usuwając czynniki zakaźne, wynikające z użycia broni biologicznej, bądź chemicznej. Zajmują się również ochroną ludzi przed promieniowaniem jonizującym. Udzielają także pomocy medycznej, gdy pojawią się na miejscu wypadku przed służbami medycznymi. Oprócz tego ich zadaniem jest pomoc poszukiwawcza, techniczna, wysokościowa, a także wodna.

Państwowa Straż Pożarna w Polsce

W Polsce organizacją straży pożarnej zajmuje się Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy. Straż pożarna dzieli się w zasadzie na dwie grupy. Formacją zawodową jest Państwowa Straż Pożarna (PSP). W każdym powiecie lub mieście na prawach powiatu znajduje się minimum jedna Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza, w której strażacy Państwowej Straży Pożarnej pełną dyżur przez całą dobę, oraz przez każdy dzień w roku, będąc przy tym cały czas w gotowości do udzielenia pomocy. 

Ochotnicze jednostki należą do Ochotniczej Straży Pożarnej. Zajmują się oni zasadniczo tym samym co Państwowa Straż Pożarna, jednak dodatkowo nierzadko udzielają im wsparcia w ludziach, czy też w sprzęcie. Zwykle pojawiają się na miejscu zdarzenia przed przyjazdem PSP. Jednostki PSP oraz OSP można rozróżnić po kolorach hełmów. Państwowa Straż Pożarna nosi hełmy w kolorze czerwonym, natomiast Ochotnicza Straż Pożarna zazwyczaj w kolorze białym.

Pokaż więcej

Pożar, akcja gaśnicza
18.04.2024 17:58 Ogromny pożar w polskiej miejscowości. W akcji 60 strażaków i 20 pojazdów gaśniczych

W miejscowości Bronków koło Krosna Odrzańskiego doszło do pożaru w stadninie koni. Kłęby dymu widać było z odległości kilku kilometrów. W akcji brało udział ok. 60 strażaków i 20 pojazdów gaśniczych. 

straż pożarna
18.04.2024 15:05 Tragiczny wypadek w Oławie. Ofiary to młodzi strażacy OSP

W tragicznym wypadku, do którego doszło w nocy ze środy na czwartek w Oławie, zginęło dwoje młodych strażaków OSP. - Dzisiaj we wszystkich remizach położonych na terenie gminy Oława zawyją syreny - poinformowano. Ofiary to 20-letnia kobieta oraz 23-letni mężczyzna. Ich auto zderzyło się z cysterną.

pieniądze, portfel
16.04.2024 22:15 300 zł co miesiąc dożywotniego dodatku. Tylko dla tych emerytów

Część seniorów może ubiegać się o przyznanie dodatku do emerytury. Dodatkowe pieniądze, o jakich mowa to aż 258 zł miesięcznie. MSWiA wypłaci jednak świadczenie ratownicze tylko określonej grupie osób. Ten dodatek został wprowadzony niedawno i niewiele osób o nim wie.

Akcja straży
16.04.2024 08:24 Groźny pożar w Przemyślu, płonie sortownia odpadów. W akcji wiele zastępów straży pożarnej

Straż pożarna sygnał o pożarze hali zakładu przetwarzania odpadów otrzymała o godzinie 4 nad ranem. Płomienie sięgały kilkudziesięciu metrów, a kłęby dymu widać było z daleka. Do akcji ściągnięto zastępy z sąsiednich powiatów. Z żywiołem walczy aż kilkanaście jednostek.  

straż pożarna
14.04.2024 15:35 Tragiczny finał poszukiwań. Nie żyje 23-latek

Ciało 23-latka wyłowiono w niedzielę (14 kwietnia) z Jeziora Ostrowickiego w Bieślinie nieopodal Gniezna (woj. wielkopolskie). Mężczyzna był poszukiwany przez służby przez kilka godzin. Wcześniej wraz z dwójką towarzyszy wypłynął na zbiornik łódką, która uległa wywróceniu. Do akcji ratunkowej zadysponowano aż 12 zastępów straży, w tym grupę nurków.

Akcja gaśnicza
13.04.2024 10:28 Dramatyczny początek weekendu. W akcji aż 9 zastępów strażaków

Nad ranem w sobotę 13 kwietnia w miejscowości Nowogrodziec na Dolnym Śląsku, doszło do pożaru budynku gospodarczego. W akcji gaśniczej uczestniczyło aż 9 zastępów straży pożarnej.

wypadek
12.04.2024 15:36 Czołowe zderzenie na DK55. Ranne trzy osoby, w tym małe dziecko

Do niebezpiecznego wypadku doszło w piątek 12 kwietnia na drodze krajowej nr 55 w miejscowości Mokre pod Grudziądzem (woj. kujawsko-pomorskie). Samochód osobowy zderzył się z ciężarówką. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Są ranni, w tym dziecko.

pożar gorzów
12.04.2024 13:59 Potężny pożar Akademii w Gorzowie Wlkp. Trwa walka z żywiołem

Potężny pożar w Gorzowie Wielkopolskim (woj. lubuskie). Płonie dach Akademii im. Jakuba z Paradyża, a także przyległy do niej budynek. Z ogniem walczy aż piętnaście zastępów straży pożarnej. Nie ma informacji o poszkodowanych.

straż pożarna
12.04.2024 13:37 Ewakuacja w szkole w Przasnyszu. Uczniowie tracili przytomność, sześć osób jest w szpitalu

Ewakuacja uczniów ze szkoły w Przasnyszu. W piątek (12 kwietnia) w placówce musiały interweniować służby. Powodem było zatrucie kilku osób najprawdopodobniej gazem. Do szpitala trafiło sześć osób.

wypadek
11.04.2024 19:38 Groźny wypadek na Mazowszu. O poranku bus zatrzymał się na ogrodzeniu

Do niebezpiecznego wypadku doszło w środę w miejscowości Rembelszczyzna pod Legionowem (woj. mazowieckie). Mieszkańców nad ranem zbudził z łóżek potężny huk. Gdy wyszli na zewnątrz, zobaczyli pojazd, który wbił się w ogrodzenie posesji i pozostawał w pozycji pionowej. Strażacy opublikowali wstrząsające zdjęcia z miejsca zdarzenia. 

zmarły strażak
11.04.2024 17:00 Żałoba w Wyszkowie. Zmarł wieloletni komendant Państwowej Straży Pożarnej

Bardzo przykre informacje napłynęły w ostatnich godzinach z Wyszkowa (woj. mazowieckie). Zmarł tamtejszy wieloletni komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej. Ignacy Woźniak odszedł w wieku 66 lat. Został pożegnany przez kolegów z jednostki we wzruszających słowach.

świeczka
10.04.2024 13:48 Żałoba w OSP Bińcze. Nie żyje Piotr Serafin. Strażak miał 18 lat

Smutne wieści z miejscowości Bińcze na Pomorzu. Nie żyje 18-letni druh miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. Piotr Serafin kilka dni temu uległ poważnemu wypadkowi samochodowemu. W mediach społecznościowych strażaka pożegnali koledzy.

straż pożarna
09.04.2024 21:01 Dramatyczna akcja ratunkowa. 2-latek wpadł do studzienki kanalizacyjnej

Do dramatycznego zdarzenia doszło we wtorek, 9 kwietnia, w Gdyni. 2-letnie dziecko wpadło do studzienki kanalizacyjnej. Na miejscu natychmiast pojawiły się służby. - Nie mogliśmy go wydobyć, musieliśmy kopać - informował oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni kpt. Paweł Przybyłowicz. 

Rozbity bus
09.04.2024 09:01 Dramat w Wielkopolsce. Interweniował śmigłowiec LPR, dwie osoby ranne

W poniedziałek 8 kwietnia na drodze krajowej nr 32 koło Strykowa pod Poznaniem, doszło do poważnego wypadku. Bus czołowo zderzył się z ciężarówką. Interweniował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dwie osoby zostały poszkodowane. 

strażak, pożar
08.04.2024 10:05 Dramat w środku nocy. Z ogniem walczyło 5 zastępów strażaków

W nocy z niedzielę (07.04) na poniedziałek (08.04) w miejscowości Wojcieszyce na Dolnym Śląsku doszło do groźnego pożaru domu mieszkalnego. Strażacy walczyli z ogniem aż siedem godzin i dopiero około godziny 8.30 udało się opanować żywioł.

samochód, wypadek
05.04.2024 20:38 Nie żyje kobieta. Jej samochód został zmiażdżony przez TIR-a

Tragiczny wypadek w Sękowie (woj. wielkopolskie). Samochód osobowy jadący drogą krajową numer 92 został przygnieciony przez naczepę ciężarówki. Kobieta została uwięziona we wraku zmiażdżonego auta.

wypadek Sękowo
05.04.2024 09:40 Śmiertelny wypadek w Wielkopolsce. Nie żyje 39-latka, z jej auta nic nie zostało

Tragiczny finał wypadku na drodze powiatowej pod Szamotułami (woj. wielkopolskie). Nie żyje 39-letnia kobieta, której samochód został przygnieciony przez naczepę ciężarówki. Wszelkie okoliczności i przyczyny zdarzenia wyjaśni teraz prokuratorskie śledztwo. Kierowcy drugiego z pojazdów nic poważnego się nie stało.

wypadek
02.04.2024 22:35 Tragiczna śmierć trzech osób w Rabce-Zdroju. "Wyszli tylko na spacer"

Nie milknął echa tragicznego wypadku, do którego doszło w wielkanocny poniedziałek w Rabce-Zdroju. Konar drzewa przygniótł trzy osoby, wszystkie nie żyją. Ofiary to 7-letni chłopiec, jego 43-letnia mama oraz 69-letnia mieszkanka miejscowości. Burmistrz Rabki-Zdrój ogłosił we wtorek dwudniową żałobę, a mieszkańcy miasta w rozmowie z WP nie ukrywają, że są głęboko wstrząśnięci tragedią. - Wyszli tylko na spacer i stała się tragedia - mówią.

straż pożarna
01.04.2024 16:59 Wichury w górach. Nie żyją trzy osoby, w tym 6-letnie dziecko

Służby poinformowały o kolejnym dramatycznym zdarzeniu w górach. W wyniku silnych podmuchów wiatru w Zakopanem drzewo przygniotło 9-letnie dziecko, jego życia nie udało się uratować. Kilka godzin później trzy osoby, w tym 6-letnie dziecko, zostały śmiertelnie przygniecione przez konar w Rabce-Zdroju. W wyniku huraganowego wiatru śmierć poniosło łącznie 5 osób.

Straż pożarna
01.04.2024 11:25 Tychy. Wybuch gazu o poranku. Ucierpiało kilkanaście osób

W Tychach trwa akcja ratownicza po eksplozji, do której doszło przy ul. Darwina. - Obecnie jest trzynastu poszkodowanych. Nie mamy informacji o ofiarach śmiertelnych. Działania polegają na ewakuacji budynku: klatki schodowej, w której doszło do wybuchu oraz klatek sąsiednich – mówi PAP rzecznik komendy miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tychach asp. Szymon Gniewkowski.

wypadek w Kraśniku
31.03.2024 21:28 15-latek nadział się na ogrodzenie. W akcji straż, policja i śmigłowiec LPR

Chwile grozy w Kraśniku (woj. lubelskie). Służby zostały wezwane do wypadku z udziałem 15-letniego chłopca, który nadział się na metalowy pręt ogrodzenia. Do pomocy nastolatkowi zaangażowano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Poszkodowany trafił do szpitala.

kościół straż
31.03.2024 17:03 Włochy. Nagłe omdlenia w kościele. 40 osób trafiło do szpitala

Niebezpieczna sytuacja w kościele we włoskim Pont Canavese. 40 osób trafiło do szpitala po tym, jak straciły przytomność podczas wielkosobotniej Wigilii Paschalnej. Wśród poszkodowanych znaleźli się m.in. proboszcz parafii i 8-letni chłopiec. Strażacy znają już przyczynę masowych omdleń.

cmentarz, wypadek, śmigłowiec LPR
31.03.2024 13:35 Strażak ratował motocyklistę. Chwilę później nie oddychał

Nietypowa akcja ratownicza podczas wypadku w województwie kujawsko-pomorskim. Strażak obecny na miejscu zdarzenia sam potrzebował pomocy medycznej. Druh przestał oddychać i stracił przytomność. Na miejscu lądował śmigłowiec LPR.

wypadek rower
30.03.2024 22:26 Mężczyzna chciał wyprzedzić pociąg. Nie żyje

Tragiczny wypadek na trasie Poznań-Wrocław. Jeden z rowerzystów postanowił wejść na przejazd kolejowy w Puszczykowie (woj. wielkopolskie) mimo opuszczonych rogatek. Pośpiech okazał się ważniejszy od rozsądku, mężczyzna został śmiertelnie potrącony przez pociąg.

śmigłowiec lpr
30.03.2024 18:38 Dramat przy cmentarzu. Lądowały dwa śmigłowce LPR

W miejscowości Płonne (woj. kujawsko-pomorskie) doszło do zderzenia samochodu osobowego z motocyklem. Kierowca drugiego z pojazdów doznał obrażeń nóg i miednicy. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wkrótce jednak okazało się, że konieczne będzie ściągnięcie jeszcze jednej maszyny. Poszkodowany został także strażak, który uczestniczył w akcji ratunkowej.

awantura
28.03.2024 17:25 Strażacy zaatakowani podczas gaszenia pożaru na romskim osiedlu

Do niecodziennego zdarzenia podczas akcji służb doszło w środę 27 marca w miejscowości Koszary (woj. małopolskie). Strażacy, gaszący pożar odpadów na romskim osiedlu, zostali zaatakowani przez tamtejszych mieszkańców. Jedna z funkcjonariuszek doznała urazu dłoni. Państwowa Straż Pożarna wydała komunikat w tej sprawie.

służby
28.03.2024 15:41 Tragedia w domu jednorodzinnym. Nie żyje jedna osoba, trzy w szpitalu

W środę 27 marca w jednym z domów jednorodzinnych w Dębogórzu niedaleko Gdyni doszło do tragedii. W wyniku rozszczelnienia instalacji pieca gazowego śmierć poniosła jedna osoba, a trzy trafiły do szpitala.

pożar
24.03.2024 22:48 Ogromny pożar w polskiej miejscowości. 15 zastępów strażaków w akcji

W miejscowości Nowiny w powiecie kłobuckim doszło do pożaru dwóch hal magazynowych. W środku składowane były europalety, istniało ryzyko rozprzestrzenienia się ognia na pozostałe budynki. Konieczne było zaangażowanie kilkudziesięciu strażaków z kilkunastu zastępów straży pożarnej. Nikt nie został ranny w wyniku zdarzenia.