Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Cała Polska na czerwono. Alert dla każdego regionu, IMGW ostrzega
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 14.05.2024 16:13

Cała Polska na czerwono. Alert dla każdego regionu, IMGW ostrzega

Polska mapa
fot. IMGW

- Wysokie temperatury, brak opadów oraz wzrost prędkości wiatru sprawią, że zagrożenie pożarowe utrzyma się na wysokim poziomie, a ogień będzie się rozprzestrzeniał błyskawicznie - ostrzega Instytut Badawczy Leśnictwa. IMGW wydało ostrzeżenia, które dotyczą całej Polski. Najbliższe dni wciąż bez opadów.

Zagrożenia w całej Polsce. Eksperci alarmują

Panujące obecnie wysokie temperatury znacznie przyczyniają się do możliwych zagrożeń pożarowych. Jak informuje Instytut Badawczy Leśnictwa, wilgotność ściółki w wielu miejscach w Polsce spada poniżej 10 procent. Jest to poziom, który równa się ekstremalną podatnością na zapalenie.

Jak przekazuje Instytut w graficznej mapie zagrożenia pożarowego lasu, najgorsza sytuacja obecnie jest w województwach:

  • lubuskim,
  • wielkopolskim,
  • śląskim,
  • świętokrzyskim,
  • lubelskim,
  • podkarpackim,
  • w części zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, podlaskiego, łódzkiego i dolnośląskiego. 
ibl.png
fot. Instytut Badawczy Leśnictwa
Nie żyją dwie osoby, są również ranni. Tragiczny wypadek z udziałem wojskowej ciężarówki

Ostrzeżenia przed zagrożeniem pożarowym. Dotyczą całej Polski

Eksperci podkreślają, że zbliżające się wysokie temperatury oraz brak opadów i znaczny wzrost prędkości wiatru przyczyni się do tego, że zagrożenia pożarowe utrzymywać się będą na wysokim poziomie.

Ogień będzie się rozprzestrzeniał błyskawicznie - ostrzega IBL.

Jak zaznacza Instytut Badawczy Leśnictwa, w dużej mierze za rozprzestrzenianie się pożarów odpowiada człowiek. Powinniśmy kierować się rozwagą i zachować szczególną ostrożność podczas przebywania w lasach. Od początku 2024 roku zanotowano 1369 pożarów lasu. Tylko w maju 749. 

IMGW alarmuje

O zagrożeniach pożarowych informuje także Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jak zaznaczają eksperci, najbliższe dni nie przyniosą zmiany w pogodzie. Wciąż będzie ciepło i bez opadów.

ZOBACZ: Kolejny ogromny pożar w Polsce. Spłonęło 10 autobusów

Susza meteorologiczna, deficyt opadów oraz duże usłonecznienie i czynnik wiatru od początku maja potęgują zagrożenie pożarami w zachodniej i centralnej Polsce. Najbliższe dni wciąż bez opadów i ciepłe - informuje IMGW.

Państwowa Straż Pożarna apeluje do obywateli o ostrożność w związku z zagrożeniem pożarowym w lasach. Jak podkreślił rzecznik prasowy PSP st. bryg. Karol Kierzkowski, "w lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk i w odległości do 100 m od granicy lasu zabronione jest rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi, wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych, palenie tytoniu, z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi".