Goniec.pl
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Ambasador Rosji skomentował incydent na cmentarzu. "To inscenizacja. Jestem dumny z mojego prezydenta"

9 Maja 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew został oblany czerwoną farbą w trakcie składania kwiatów na Cmentarzu-Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich. Jego zdaniem protesty zorganizowane w Dniu Zwycięstwa to "pogwałcenie polskiego prawa". - Jestem dumny z mojego kraju i prezydenta - przyznał.

9 maja Rosjanie obchodzą Dzień Zwycięstwa nad nazistowskimi Niemcami w czasie II wojny światowej. Z tej okazji ambasada Rosji w Polsce planowała zorganizować własne obchody w Warszawie, ale ostatecznie zrezygnowała, aby "nie narażać uczestników".

Ambasador

Warszawa: Ambasador Rosji oblany farbą przed Cmentarzem Żołnierzy Radzieckich

CZYTAJ DALEJ

Ambasador Rosji oblany czerwoną farbą

W ramach obchodów Dnia Zwycięstwa do jednego z miejsc pamięci udał się ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew. Na Cmentarzu-Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich miał złożyć wieniec, ale przeszkodziły mu protesty.

Manifestujący przynieśli ze sobą polskie i ukraińskie flagi. Niektórzy byli ucharakteryzowani na ofiary wojny w Ukrainie - na białe ubranie prysnęli czerwoną farbę. Rosjan przywitali krzykami: "faszyści" i "zabójcy". Otoczyli ambasadora, gdy zmierzał w stronę monumentu.

W pewnej chwili Siergiej Andriejew został oblany czerwoną farbą. Jej resztki poleciały w stronę delegacji. Czerwona farba miała symbolizować krew Ukraińców zabitych w czasie rosyjskiej agresji.

NATALIA KOLESNIKOVA/AFP/East News

Co planuje Putin na 9 maja? Polscy dyplomaci o możliwych scenariuszach

CZYTAJ DALEJ

Ostatecznie dyplomata nie złożył kwiatów przed pomnikiem i zostawił je przy drzewie. Policja podjęła interwencję, ale o szczegółach będzie informować "po zakończeniu działań".

Ambasador komentuje. "Jestem dumny z mojego prezydenta"

Tuż po incydencie Siergiej Andriejew stwierdził, że "to jest pogwałcenie polskiego prawa, to, co się tu dzieje". Dopytywany o to, kiedy Rosja wycofa wojska z Ukrainy przyznał: "kiedy będzie zakończona operacja wojskowa i jej cele".

Po raz kolejny powielił rosyjską propagandę, twierdząc, że masakra w Buczy to "inscenizacja i prowokacja służb", podobnie jak poniedziałkowe protesty. - To już wiele razy udowodniono, ale państwo nie chcą słuchać - oznajmił. Pytany, czy naprawdę wierzy w słowa przyznał, że "absolutnie wierzy, bo ma dostęp do informacji, do których inni dostępu nie mają".

Przed kamerami powtórzył słowa, które w trakcie przemówienia padły z ust Władimira Putina, że należy "zabezpieczyć bezpieczeństwo Rosji przeciwko NATO-wskiej agresji". - Dopytywany, czy czuje wstyd stwierdził: - Jestem dumny z mojego kraju i prezydenta.

Aleksiej Nawalny ujawnił, jak wygląda wnętrze obrzydliwie drogiego pałacu Władimira Putina

Władimir Putin myślał, że wszystko się ukryje? Wyciekły zdjęcia jego gigantycznej rezydencji

Dokument Aleksieja Nawalnego ujawnił prawdę na temat pałacu Putina, do którego Kreml usilnie nie chce się przyznać. Zdjęcia robotników zatrudnionych przy budowie i wykańczaniu pełnego przepychu, złota i prestiżowych marek budynku trafiły do sieci. Aquadyskoteka, podziemne lodowisko do gry w hokeja, meble warte fortunę i zapierający dech w piersiach widok na Morze Czarne - 16-piętrowy bunkier mający zdaniem rosyjskiego opozycjonisty należeć do Władimira Putina wydaje się wręcz nierealny.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: tvn24.pl, goniec.pl

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

KASIA ZAREMBA/AGENCJA SE/East News/slaska.policja.gov.pl

Wiadomości

Kuzyn Jacka Jaworka zdradził, co mogło doprowadzić do tragedii w Borowcach. "Na początku żyli jak w sielance"

Czytaj więcej >
fot. Facebook / Policja Lubelska

Wiadomości

Lubartów. Chciał przeskoczyć przez szlaban. Cały internet się śmieje, a policja szuka "akrobaty"

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News

Wiadomości

Jarosław Kaczyński ma zaskakującą propozycję. Chce zmienić sposób liczenia głosów

Czytaj więcej >

Wiadomości

Kiedy najbardziej opłaca się przejść na emeryturę? Ekspert zdradza jeden kluczowy moment

Czytaj więcej >
fot. Facebook / Ochotnicza Straż Pożarna Bełżec I

Wiadomości

24-latek i 17-latek nie żyją. Zginęli w wypadku na prostej drodze

Czytaj więcej >
fot. Facebook/ Rybnik i okolice-Informacje drogowe 24H

Wiadomości

Zwiększał prędkość i nie hamował. Dziwny wypadek w Rybniku. Mąż usiłował zabić żonę?

Czytaj więcej >