Goniec.pl

ALEXANDER ZEMLIANICHENKO/AFP/East News

Putin złożył życzenia Ukraińcom. "Spokojnej i sprawiedliwej przyszłości"

9 Maja 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Z okazji Dnia Zwycięstwa prezydent Rosji Władimir Putin wysłał depeszę gratulacyjną do Ukraińców i ukraińskich weteranów wojennych. Podkreślił, że to ich "wspólne święto", ale mają także "wspólny obowiązek". Przywódca, który wydał rozkaz zaatakowania Ukrainy, życzył mieszkańcom "spokojnej i sprawiedliwej przyszłości".

Służby prasowe Kremla poinformowały, że Władimir Putin wysłał depesze gratulacyjne z okazji 77. rocznicy II wojny światowej również do przywódców i mieszkańców Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Kazachstanu, Kirgistanu, Mołdawii, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Uzbekistanu oraz separatystycznych republik nieuznawanych na arenie międzynarodowej - Abchazji, Osetii, Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej.

Putin złożył życzenia Ukraińcom. Pisze o "wspólnym obowiązku"

Wśród adresatów depeszy znalazły się także narody Gruzji i Ukrainy. "Serdecznie gratuluję wspaniałego i wspólnego święta: Dnia Zwycięstwa", czytamy w depeszy prezydenta Rosji, której treść cytuje w komunikacie biuro prasowe Kremla.

W liście do Ukraińców Władimir Putin wspomniał o "zmiażdżeniu faszyzmu" siedemdziesiąt lat temu. Jego zdaniem nie byłoby to możliwe, gdyby nie "odwaga i bohaterstwo frontowych żołnierzy oraz wytrwałości i bezinteresowności robotników na froncie wewnętrznym".

"Dzisiaj nazizm po raz kolejny podnosi głowę i próbuje narzucić swój barbarzyński, nieludzki porządek. "Naszym świętym obowiązkiem jest zapobieganie zemście ideologicznych spadkobierców tych, którzy zostali pokonani w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej", czytamy dalej. Podkreślił, że planują oni "rewolucję", która jest nie do przyjęcia.

W dalszej części odezwy Władimir Putin wskazał, że "niezliczone ofiary, poniesione w imię naszego wspólnego zwycięstwa, stały się niezbędne dla naszego życia i wolności. Pamięć o tym nie może pozostać w zapomnieniu".

"Życzę ukraińskim weteranom Wielkiej Wojny Ojczyźnianej siły ich serc, dobrego zdrowia i długiego życia, a wszystkim ludziom Ukrainy spokojnej i sprawiedliwej przyszłości", czytamy na końcu depeszy.

Mniej wojsk, odwołania do wojny w Ukrainie. Obchody Dnia Zwycięstwa bez zagranicznych gości

9 maja w Rosji obchodzony jest Dzień Zwycięstwa nad nazistowskimi Niemcami w czasie II wojny światowej. To jedno z najważniejszych świąt patriotycznych o ogromnym znaczeniu propagandowym.

Co roku na Placu Czerwonym w Moskwie organizowana jest defilada wojskowa. W ten sposób Rosja podkreśla swoją historyczną mocarstwowość i jedność republik ZSRR, których wojskowi uczestniczyli w pochodach.

Defilada z okazji Dnia Zwycięstwa to także okazja do pokazania siły armii. Jednak jak zauważa "The Moscow Times" w tym roku na Placu Czerwonym pojawi się znacznie mniej żołnierzy i sprzętu. Z informacji opublikowanych przez rosyjskie Ministerstwo Obrony wynika, że w paradzie weźmie udział 129 pojazdów wojskowych i 10 tys. personelu (w 2021 r. - 191 pojazdów wojskowych i 12 tys. personelu).

Tegoroczne uroczystości mają być także krótsze. Gazeta wskazuje, że nie zabraknie odwołań do wojny w Ukrainie - w planach jest m.in. parada myśliwców rozstawionych w literę "Z" (która widnieje m.in. na rosyjskich czołgach, biorących udział w inwazji na Ukrainę).

Poza tym do Moskwy nie przyjedzie żaden zagraniczny przywódca. - To jest nasze święto, to święty dzień dla całej Rosji, dla wszystkich Rosjan. Ale nie zaprosiliśmy zagranicznych przywódców - wskazał rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Rosjanie zabili mamę na oczach jej dzieci. Przechwycono rozmowę rosyjskiego żołnierza

  • Jarosław Kaczyński i Donald Tusk powinni przejść na emeryturę? Polacy zdecydowali

  • Matura rozszerzona historia 2022. Arkusze maturalne z historii z lat ubiegłych

Źródło: interia.pl, goniec.pl, "The Moscow Times"

Tagi:

Podobne artykuły

Świat

Egipt: zatonęła łódź z 26. Polakami na pokładzie. Akcja ratunkowa służb
Czytaj więcej >

Wiadomości

Kontrowersyjna zmiana definicji prezydenckiego prawa łaski. W tle sprawa Mariusza Kamińskiego
Czytaj więcej >

Wiadomości

Profil Konfederacji na Facebooku został odblokowany. Minister cyfryzacji ogłosił triumf wolności słowa
Czytaj więcej >

Życie

PiS z sensacyjną propozycją przed wyborami? Chodzi o wiek emerytalny
Czytaj więcej >

Polska

18-latka wiozła mamę, za rogiem czekała śmierć. Obie kobiety nie żyją
Czytaj więcej >

Wiadomości

Komisja Europejska zapowiedziała powstanie nowego organu ds. etyki. Będzie pilnował wszystkich instytucji
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Wiadomości

Polska

Jan Jałowczyk

Wielkopolskie: 3-letnia dziewczynka wpadła do żaru po ognisku. Lekarze walczą o jej zdrowie
Czytaj więcej >
Polska

Jan Jałowczyk

Miesiąc temu zmarł Kamilek. Ulicami Częstochowy przeszedł marsz, tata chłopca zabrał głos
Czytaj więcej >
Polska

Jan Jałowczyk

Silny wybuch w Stalowej Woli, są ranni. Na miejscu zaroiło się od służb
Czytaj więcej >
Życie

Jan Jałowczyk

Lody już tylko dla bogatych? Porównali ceny gałki w różnych miastach, aż ich "zmroziło"
Czytaj więcej >
Polska

Jan Jałowczyk

Rybnik: operator miejskiej kamery przecierał oczy ze zdumienia. "Rusałka" w centrum miasta
Czytaj więcej >
Polska

Jan Jałowczyk

Turek: 11-latek porażony prądem podczas jazdy na rolkach. Chwycił się latarni ulicznej
Czytaj więcej >