Goniec.pl
ALEXANDER ZEMLIANICHENKO/AFP/East News

ALEXANDER ZEMLIANICHENKO/AFP/East News

Putin złożył życzenia Ukraińcom. "Spokojnej i sprawiedliwej przyszłości"

9 Maja 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Z okazji Dnia Zwycięstwa prezydent Rosji Władimir Putin wysłał depeszę gratulacyjną do Ukraińców i ukraińskich weteranów wojennych. Podkreślił, że to ich "wspólne święto", ale mają także "wspólny obowiązek". Przywódca, który wydał rozkaz zaatakowania Ukrainy, życzył mieszkańcom "spokojnej i sprawiedliwej przyszłości".

Służby prasowe Kremla poinformowały, że Władimir Putin wysłał depesze gratulacyjne z okazji 77. rocznicy II wojny światowej również do przywódców i mieszkańców Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Kazachstanu, Kirgistanu, Mołdawii, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Uzbekistanu oraz separatystycznych republik nieuznawanych na arenie międzynarodowej - Abchazji, Osetii, Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej.

Rosja przerzuca wojska z Syrii na Ukrainę

Putin nagle wydał pilny rozkaz. Jest ostrzeżenie, "Rosja bardzo chce nam zrobić coś złego"

CZYTAJ DALEJ

Putin złożył życzenia Ukraińcom. Pisze o "wspólnym obowiązku"

Wśród adresatów depeszy znalazły się także narody Gruzji i Ukrainy. "Serdecznie gratuluję wspaniałego i wspólnego święta: Dnia Zwycięstwa", czytamy w depeszy prezydenta Rosji, której treść cytuje w komunikacie biuro prasowe Kremla.

W liście do Ukraińców Władimir Putin wspomniał o "zmiażdżeniu faszyzmu" siedemdziesiąt lat temu. Jego zdaniem nie byłoby to możliwe, gdyby nie "odwaga i bohaterstwo frontowych żołnierzy oraz wytrwałości i bezinteresowności robotników na froncie wewnętrznym".

"Dzisiaj nazizm po raz kolejny podnosi głowę i próbuje narzucić swój barbarzyński, nieludzki porządek. "Naszym świętym obowiązkiem jest zapobieganie zemście ideologicznych spadkobierców tych, którzy zostali pokonani w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej", czytamy dalej. Podkreślił, że planują oni "rewolucję", która jest nie do przyjęcia.

W dalszej części odezwy Władimir Putin wskazał, że "niezliczone ofiary, poniesione w imię naszego wspólnego zwycięstwa, stały się niezbędne dla naszego życia i wolności. Pamięć o tym nie może pozostać w zapomnieniu".

"Życzę ukraińskim weteranom Wielkiej Wojny Ojczyźnianej siły ich serc, dobrego zdrowia i długiego życia, a wszystkim ludziom Ukrainy spokojnej i sprawiedliwej przyszłości", czytamy na końcu depeszy.

BRITTA PEDERSEN/AFP/East News

Orędzie kanclerza Niemiec w rocznicę zakończenia II wojny światowej. "Putin nie wygra tej wojny"

CZYTAJ DALEJ

Mniej wojsk, odwołania do wojny w Ukrainie. Obchody Dnia Zwycięstwa bez zagranicznych gości

9 maja w Rosji obchodzony jest Dzień Zwycięstwa nad nazistowskimi Niemcami w czasie II wojny światowej. To jedno z najważniejszych świąt patriotycznych o ogromnym znaczeniu propagandowym.

Co roku na Placu Czerwonym w Moskwie organizowana jest defilada wojskowa. W ten sposób Rosja podkreśla swoją historyczną mocarstwowość i jedność republik ZSRR, których wojskowi uczestniczyli w pochodach.

Defilada z okazji Dnia Zwycięstwa to także okazja do pokazania siły armii. Jednak jak zauważa "The Moscow Times" w tym roku na Placu Czerwonym pojawi się znacznie mniej żołnierzy i sprzętu. Z informacji opublikowanych przez rosyjskie Ministerstwo Obrony wynika, że w paradzie weźmie udział 129 pojazdów wojskowych i 10 tys. personelu (w 2021 r. - 191 pojazdów wojskowych i 12 tys. personelu).

Tegoroczne uroczystości mają być także krótsze. Gazeta wskazuje, że nie zabraknie odwołań do wojny w Ukrainie - w planach jest m.in. parada myśliwców rozstawionych w literę "Z" (która widnieje m.in. na rosyjskich czołgach, biorących udział w inwazji na Ukrainę).

Poza tym do Moskwy nie przyjedzie żaden zagraniczny przywódca. - To jest nasze święto, to święty dzień dla całej Rosji, dla wszystkich Rosjan. Ale nie zaprosiliśmy zagranicznych przywódców - wskazał rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Władimir Putin przed laty mówił o sobie

Tajemnice Putina wyszły na jaw. Jego słowa nie pozostawiają wątpliwości, niewiele osób wiedziało

- Można mnie uznać za udany produkt patriotycznego wychowania człowieka radzieckiego - mówił przed laty Władimira Putin. Archiwalne wypowiedzi prezydenta Rosji na swój własny temat rzucają światło nie tylko na pełną sukcesów zaskakującą karierę byłego agenta FSB, ale również na jego postawę jako polityka i agresora.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Rosjanie zabili mamę na oczach jej dzieci. Przechwycono rozmowę rosyjskiego żołnierza

  • Jarosław Kaczyński i Donald Tusk powinni przejść na emeryturę? Polacy zdecydowali

  • Matura rozszerzona historia 2022. Arkusze maturalne z historii z lat ubiegłych

Źródło: interia.pl, goniec.pl, "The Moscow Times"

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

IMAGO/Winfried Mausolf/Imago Stock and People/East News

Wiadomości

Przerażające doniesienia ws. katastrofy ekologicznej. Dzieci miały kąpać się w wodzie mimo skażenia

Czytaj więcej >

Wiadomości

Katastrofa ekologiczna na Odrze. Niebywałe, co wyłowiono ze skażonej rzeki. Polacy nie kryją zdziwienia

Czytaj więcej >
Eksperci przestrzegają przed możliwymi przerwami w dostawie prądu zimą.

Wiadomości

Zimą w polskich domach zabraknie prądu? "Sytuacja bilansowa może być trudna"

Czytaj więcej >
WOJTEK RADWANSKI/AFP/East News

Wiadomości

Lech Wałęsa opuścił szpital. Co dolegało byłemu prezydentowi?

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki straci stanowisko? Polacy wskazali, kto mógłby zastąpić premiera

Wiadomości

Skażenie na Odrze. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wprowadza zakaz wstępu do rzeki

Czytaj więcej >

Wiadomości

Tragiczny wypadek w okolicach Bydgoszczy. Trzy osoby nie żyją, dwie są ranne

Czytaj więcej >