Goniec.pl
Jan BIELECKI/East News

Jan BIELECKI/East News

Ambasada Rosji zorganizuje własną uroczystość w Warszawie. Poprosiła o wsparcie MSZ

7 Maja 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Ambasada Rosji w Polsce umieściła na Twitterze zaproszenie na obchody Dnia Zwycięstwa, które mają zostać zorganizowane 9 maja w Warszawie, ale wpis szybko usunęła. Jednak z ustaleń Onetu wynika, że placówka zgłosiła się po wsparcie do polskiego MSZ i powiadomiła władze stolicy, że chce zorganizować własne obchody. Rzeczniczka magistratu przyznała, że nie można tego zabronić.

9 maja przypada jedno z najważniejszych świąt w Rosji - Dzień Zwycięstwa nad nazistowskimi Niemcami w czasie II wojny światowej. Każdego 9 maja na Placu Czerwonym w Moskwie organizowana jest defilada wojskowa.

Pawel Wodzynski/East News, Twitter/Rafał Trzaskowski

Trzaskowski nie zgadza się na obchody Dnia Zwycięstwa w Warszawie. Wysłał list do szefa MSZ

CZYTAJ DALEJ

Zaginiony wpis rosyjskiej ambasady. Zamierza zorganizować uroczystości w Warszawie

Tegoroczne obchody Dnia Zwycięstwa odbędą się w cieniu rosyjskiej agresji na Ukrainę. W piątek na Twitterze ambasady Rosji w Polsce pojawił się komunikat, z którego wynika, że zamierza zorganizować własne uroczystości w Warszawie. W samej stolicy przebywa około 300 tys. uchodźców z Ukrainy.

"Z okazji 77. rocznicy Dnia Zwycięstwa 9 maja o 12.00 odbędzie się ceremonia złożenia wieńców na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich przy ul. Żwirki i Wigury oraz zostanie przeprowadzona akcja "Nieśmiertelny Pułk". Zaprasza się uczestników dorosłych, zbiórka jest o godz. 11:30", czytamy we wpisie, który już został usunięty z mediów społecznościowych.

Onet wysłał zapytanie do ambasady, aby poznać szczegóły uroczystości. W odpowiedzi placówka wskazała, że ceremonia "ma charakter otwarty i mogą w niej uczestniczyć wszyscy chętni". Zaproszenie mieli otrzymać "szefowie misji dyplomatycznych byłego Związku Radzieckiego w Polsce". "Z reguły przychodzą obywatele Rosji i innych krajów byłego Związku Radzieckiego, nasi rodacy w Polsce oraz obywatele polscy", czytamy w komunikacie.

Onet: Rosjanie poprosili o wsparcie polskie MSZ. Ratusz zabrał głos

Z nieoficjalnych ustaleń Onetu wynika, że Rosjanie powiadomili o obchodach polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Mieli także poprosić o wsparcie "w zorganizowaniu na wskazanym miejscu podczas przeprowadzenia ceremonii ochrony porządku publicznego i regulowaniu ruchu drogowego".

Z dokumentu, do którego dotarli dziennikarze portalu wynika, że Rosjanie obawiają się "prowokacji i aktów wandalizmu przy cmentarzu na ul. Żwirki i Wigury". W związku z tym ambasada "zwraca się do Ministerstwa z prośbą o podjęcie wszelkich niezbędnych środków, aby zapobiec temu w przededniu uroczystości". Do tej pory polski resort nie poinformował, jakie działania planuje podjąć.

Putin

Kolejny kraj dostał "ostrzeżenie" przed rosyjskim atakiem. Już nie tylko Ukraina i Mołdawia

CZYTAJ DALEJ

O ewentualną reakcję Onet zapytał także ratusz. - My nie mamy upoważnień i narzędzi do zabezpieczania imprez i zgromadzeń. To jest zawsze sprawa policji. Nie możemy też zakazać organizacji tego wydarzenia - tłumaczyła Monika Beuth-Lutyk, rzeczniczka urzędu m. st. Warszawy.

Co Putin planuje na 9 maja?

Obchody Dnia Zwycięstwa Rosja planuje zorganizować także w ogarniętej wojną Ukrainie. Z informacji zastępcy mera Mariupola, gdzie toczą się zacięte walki, wynika, że Rosjanie przygotowują w mieście "groteskową masówkę".

Petro Andruszczenko, cytowany przez portal Ukraińska Prawda przekazał, że "mężczyźni zostaną przebrani w ukraińskie mundury i zabrani na tzw. paradę więźniów w Mariupolu, ponieważ brakuje prawdziwych jeńców".

Jednak scenariuszy na Dzień Zwycięstwa jest więcej. Kanał 24, bazując na źródłach w ukraińskim kontrywywiadzie, twierdzi, że 9 maja Rosja może zaatakować Mołdawię od strony separatystycznej republiki Naddniestrza. Natomiast brytyjski minister obrony Ben Wallace stwierdził, że Władimir Putin może wykorzystać święto, aby ogłosić powszechną mobilizację.

Władimir Putin przed laty mówił o sobie
Władimir Putin przed laty mówił o sobie
Władimir Putin o sobie i swoich stosunkach z miliarderami
Władimir Putin przed laty wykazywał się większą wyrozumiałością

Tajemnice Putina wyszły na jaw. Jego słowa nie pozostawiają wątpliwości, niewiele osób wiedziało

- Można mnie uznać za udany produkt patriotycznego wychowania człowieka radzieckiego - mówił przed laty Władimira Putin. Archiwalne wypowiedzi prezydenta Rosji na swój własny temat rzucają światło nie tylko na pełną sukcesów zaskakującą karierę byłego agenta FSB, ale również na jego postawę jako polityka i agresora.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: onet.pl, RMF FM, goniec.pl

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Obowiązkowa hospitalizacja i kwarantanna. Minister zdrowia podpisał rozporządzenia dot. małpiej ospy

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News, PETRAS MALUKAS/AFP/East News, ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Wiadomości

Sondaż zaufania do polityków. Duda na czele, jest kilka niespodzianek

Czytaj więcej >
Wikimedia/The Russian Presidential Press and Information Office

Wiadomości

Władimir Putin rozmawiał z kanclerzem Austrii. Padły absurdalne oskarżenia pod adresem Ukrainy

Czytaj więcej >
Boris Johnson

Wiadomości

"Corriere della Sera": Tajny plan Borisa Johnsona. Pod uwagę brana jest także Polska

Czytaj więcej >

Wiadomości

Kolejny absurdalny materiał białoruskiej telewizji. Nie zabrakło przykładów z Polski

Czytaj więcej >
goniec.pl

Wiadomości

"Kłamią, manipulują i lekceważą nasz naród". Emerytka miażdży rząd PiS-u

Czytaj więcej >