Goniec.pl
Instagram/ Wołodymyr Zełeński

Instagram/ Wołodymyr Zełenski

Zełenski przemówił w rocznicę zakończenia II wojny światowej. Nawiązał do doświadczeń Polaków

8 Maja 2022

Autor tekstu:

Piotr Dutka

Wołodymyr Zełenski wygłosił przejmujące przemówienie w rocznice zakończenia II wojny światowej. Ukraiński przywódca w subtelny sposób uderzył w społeczność międzynarodową, która przygląda się działaniom Rosji na terenie okupowanego kraju. W swoim wystąpieniu nawiązał również do Polski. Podkreślił, że nasz kraj nie zapomniał o tym, czym jest nazizm, a także, że jego naród walczy z najnowszą odmianą tej zbrodniczej ideologii.

- W tym roku inaczej mówimy "Nigdy więcej", inaczej słyszymy "Nigdy więcej". Brzmi to boleśnie i okrutnie, bez wykrzyknika, ale ze znakiem zapytania. Mówisz: nigdy więcej? Powiedz to Ukrainie. 24 lutego słowo "nigdy" zostało przekreślone i zbombardowane - przekazał Wołodymyr Zełenski w czasie czarno-białego przemówienia, stworzonego w rocznicę zakończenia II wojny światowej.

Jakub Kaminski/East News / Aric Toler/Twitter

Rosyjski żołnierz pozostawił swój podpis w Buczy. Nagle jego dane poznał cały świat

CZYTAJ DALEJ

Ukraiński przywódca rozpoczął swoje wystąpienie od dosadnych słów. - Czy wiosna może być czarno-biała? Czy luty może istnieć wiecznie? Niestety, Ukraina zna odpowiedzi na te pytania. Niestety, odpowiedzi brzmią "tak" - zaznaczył.

Przemowa ukraińskiego prezydenta została nagrana na zgliszczach zbombardowanego przez Rosjan miasta Borodzianka. Zełenski podkreślił, że jest ono jednym z wielu przykładów bestialskich działań Federacji Rosyjskiej. W trakcie nagrania z ust polityka padło znamienne pytanie.

- Miasto Borodzianka jest jedną z wielu ofiar tej zbrodni! Za mną stoi jeden z wielu świadków! Nie obiekt wojskowy, nie tajna baza, lecz zwykły dziewięciopiętrowy budynek. Czy może on stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa Rosji, dla drugiej armii świata, państwa atomowego? Czy może być coś bardziej absurdalnego niż to pytanie? Może. 250-kilogramowe bomby z ładunkami wybuchowymi, którymi supermocarstwo ostrzelało to małe miasteczko - podkreślił Zełenski.

Prezydent Ukrainy nie ma najmniejszych wątpliwości. "Zło powróciło"

Zełenski nie przebierał w słowach, uderzając w rosyjski reżim, który od ponad dwóch miesięcy prowadzi barbarzyńską inwazję na terenie jego kraju.

PAVEL GOLOVKIN/AFP/East News

Co Putin szykuje na 9 maja? Eksperci przedstawili niepokojące scenariusze

CZYTAJ DALEJ

- Dziesiątki lat po II wojnie światowej do Ukrainy powróciły ciemności. I znów świat stał się czarno-biały. Znowu! Zło powróciło. Znów! W innym mundurze, pod innymi hasłami, ale w tym samym celu. W Ukrainie zorganizowano krwawą rekonstrukcję nazizmu. Fanatyczne powtórzenie tego reżimu. Jego idei, działań, słów i symboli - zaznaczył ukraiński przywódca.

Prezydent poinformował o dotkliwych stratach ludności cywilnej. Podał oficjalne statystyki.

- Nasze miasta, które przeżyły tak ohydną okupację, że 80 lat to za mało, by o niej zapomnieć, znów zobaczyły okupanta. I po raz kolejny w swojej historii muszą przeżywać okupację. Niektóre miasta jak na przykład Mariupol, już po raz trzeci. W ciągu dwóch lat hitlerowcy zabili tam 10 tys. cywilów. W ciągu dwóch miesięcy Rosjanie zabili ich 20 tys. - wskazał.

Prezydent Ukrainy ujawnił wstrząsający plan Putina

- Wszystkie narody, które zostały nazwane "krajami trzeciej kategorii", niewolnikami bez prawa do własnego państwa lub w ogóle do istnienia, słyszą wypowiedzi, które wywyższają jeden naród i z łatwością wymazują inne. Twierdzą, że tak naprawdę nie istniejesz, że zostałeś sztucznie stworzony i dlatego nie masz żadnych praw. Wszyscy ponownie słyszymy język zła - przekazał Zełenski.

W czasie swojego przemówienia Zełenski nawiązał również do naszego kraju. Podkreślił, że Polska doświadczyła, jak złą i zbrodniczą ideologią był nazizm.

- Polacy nie zapomnieli, na czyjej ziemi naziści rozpoczęli swój marsz i oddali pierwsze strzały w II wojnie światowej. Nie zapomnieli, jak zło najpierw cię oskarża, prowokuje, nazywa agresorem, a potem atakuje o 4.45 rano, mówiąc, że to samoobrona. I widzieli, jak to się powtarzało na naszej ziemi. Pamiętają zniszczoną przez nazistów Warszawę. I widzą, co zrobiono z Mariupolem - przypomniał przywódca.

Na sam koniec Zełenski podkreślił, że jego naród pokona okupantów, a działania wojenne już wkrótce się zakończą.

- Pokonamy zimę, która zaczęła się 24 lutego, trwa do 8 maja, ale na pewno się skończy, a ukraińskie słońce ją roztopi! - podsumował Zełenski.

Władimir Putin przed laty mówił o sobie

Tajemnice Putina wyszły na jaw. Jego słowa nie pozostawiają wątpliwości, niewiele osób wiedziało

- Można mnie uznać za udany produkt patriotycznego wychowania człowieka radzieckiego - mówił przed laty Władimira Putin. Archiwalne wypowiedzi prezydenta Rosji na swój własny temat rzucają światło nie tylko na pełną sukcesów zaskakującą karierę byłego agenta FSB, ale również na jego postawę jako polityka i agresora.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Rosjanie zabili mamę na oczach jej dzieci. Przechwycono rozmowę rosyjskiego żołnierza

  • Opozycja nazywa go "szkodnikiem", boi się go nawet Kaczyński. Będzie dymisja w rządzie?

  • Matura rozszerzona historia 2022. Arkusze maturalne z historii z lat ubiegłych

Źródło: Goniec.pl

Tagi:

Piotr DutkaAutor

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: pdutka1997@gmail.com

Podobne artykuły

Wiadomości

Polacy gorzko o horrendalnych premiach dla piłkarzy po mundialu w Katarze. "Za co?"

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Aresztowano podejrzanego o "oszustwo na policjanta". Odebrał seniorce 13 tys. zł

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński uderzył w lekarzy

Wiadomości

Kaczyński wytyka lekarzom pensje. Ile zarabiają naprawdę?

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Były prezes TVP zabrał głos ws. pomysłu PiS. "To jedyny powód"

Czytaj więcej >
Włodzimierz Cimoszewicz

Wiadomości

Włodzimierz Cimoszewicz wygrał w sądzie z TVP. Stacja ma przeprosić i wpłacić na WOŚP

Czytaj więcej >
MOs810/Wikimedia Commons

Wiadomości

Poznań: Mężczyzna zaatakował kobietę w autobusie. Próbował wydłubać jej oczy

Czytaj więcej >