Goniec.pl
Jarosław Kaczyński

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Opozycja nazywa go "szkodnikiem", boi się go nawet Kaczyński. Będzie dymisja w rządzie?

7 Maja 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

- Jeżeli chodzi o mechanizmy w wymiarze sprawiedliwości, to robi dokładnie to, co Orban, Putin czy inni, którzy z demokracją mają mało wspólnego - tak dokonania Zbigniewa Ziobry ocenił Borys Budka w programie "Tłit". Polityk komentował impas wokół Izby Dyscyplinarnej SN, oskarżając szefa Solidarnej Polski o zdemolowanie wymiaru sprawiedliwości, stwierdził też, że jest on "szkodnikiem", którego chętnie pozbyłby się premier Mateusz Morawiecki.

Zamieszanie związane z reformą Sądu Najwyższego trwa. W tym samym czasie Polska, zmagająca się z gigantyczną inflacją i obciążającymi budżet programami socjalnymi, nadal oczekuje na 250 mln euro z Krajowego Planu Odbudowy, które odblokowane zostaną tylko wtedy, gdy polskie władze zdecydują się na likwidację Izby Dyscyplinarnej.

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki ostrzega ws. wojny w Ukrainie. "Bierzemy udział w potwornie trudnym maratonie"

CZYTAJ DALEJ

Klincz, w jakim utkwiła koalicja rządząca i Pałac Prezydencki, wydaje się być sytuacją beznadziejną, w której trudno będzie znaleźć jakikolwiek porozumienie. Zarówno PiS, jak i prezydent oraz Solidarna Polska forsują swoje pomysły, a kary naliczane na nasz kraj rosną z dnia na dzień.

Zdaniem opozycji, głównym winowajcą jest minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, wniosek, o odwołanie którego zamierza wnieść Platforma Obywatelska. O tej inicjatywie mówił ostatnio w Międzyrzecu Podlaskim Donald Tusk, z kolei dziś do sprawy odniósł się inny polityk PO Borys Budka.

Ziobro do dymisji?

Goszczący w programie WP "Tłit" Borys Budka, jako były szef resortu sprawiedliwości w rządzie PO-PSL, negatywnie ocenił swojego następcę. Jak stwierdził, Zbigniew Ziobro to "człowiek, który zniszczył polski wymiar sprawiedliwości, wprowadził Polskę na wojnę z UE i nie rozumie czym jest trójpodział władzy".

- Jeżeli chodzi o mechanizmy w wymiarze sprawiedliwości, to robi dokładnie to, co Orban, Putin czy inni, którzy z demokracją mają mało wspólnego - powiedział Budka, przeciwstawiając szefowi Solidarnej Polski Donalda Tuska, z którym Ziobro od dawna prowadzi ostry spór.

Tajny plan PiS na przedterminowe wybory, jest już wstępny termin

PiS ma plan na przedterminowe wybory. Polityk z otoczenia prezesa ujawnił tajny plan

CZYTAJ DALEJ

Jego zdaniem, przewodniczący PO "zawsze walczył o najlepsze środki dla Polski", a za jego rządów "dokonaliśmy skoku cywilizacyjnego" i "wykorzystywaliśmy środki z UE".

"Morawiecki bardzo chciałby pozbyć się tego szkodnika"

Pytany o to, czy wniosek o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry, nie przyniesie przypadkiem przeciwnego efektu i nie scali obozu władzy, Budka stwierdził, że "oni i tak go bronią".

- Gdyby Kaczyński chciał, to już dawno odwołałby Ziobrę. Mateusz Morawiecki bardzo chciałby pozbyć się tego szkodnika z rządu - oznajmił.

Przypomniał również, że kara naliczona za funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej SN przez Komisję Europejską, wynosi już prawie 750 mln złotych. Zdaniem posła PO nie ma jednak szans na szybkie rozwiązanie problemu i odblokowanie pieniędzy z KPO, gdyż Jarosławowi Kaczyńskiemu bardziej zależy na rządzeniu, niż narażeniu się Ziobrze.

Nie jest tajemnicą, że Zbigniew Ziobro gwarantuje Kaczyńskiemu większość potrzebną do rządzenia i trzyma prezesa PiS w szachu. Wicepremier ds. bezpieczeństwa na poważnie boi się, że Solidarna Polska zdecyduje o samodzielnym starcie w wyborach, a wtedy, jak pokazują sondaże, wyniki PiS i opozycji niebezpiecznie się zbliżą.

Kaczyński i Duda

Ile wzrostu mają polscy politycy? Wzrost Andrzeja Dudy może zaskoczyć

Polscy politycy różnią się nie tylko poglądami i przynależnością do ugrupowań politycznych, ale również wzrostem. To, ile mierzą najpopularniejsi z nich nie idzie w parze z władzą, jaką posiadają i może zaskoczyć niejednego wyborcę. / fot. AFP/EAST NEWS

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, WP

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Agresywna pasażerka autobusu nie mogła powstrzymać emocji. Z jej ust padły przekleństwa

Wiadomości

Agresywna pasażerka autobusu nie mogła powstrzymać emocji. Z jej ust padły przekleństwa

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

W 2023 roku emerytury i renty pójdą znacząco w górę. Sprawdź, ile zyskasz na waloryzacji

Czytaj więcej >
Złodziej ukradł nastolatce plecak z insuliną w środku. Policja publikuje wizerunek rabusia

Wiadomości

Złodziej ukradł nastolatce plecak z insuliną w środku. Policja publikuje wizerunek rabusia

Czytaj więcej >
Wielkopolska: Śmiertelny wypadek w Brzezinach. 40-letni motorowerzysta uderzył w drogowy przepust

Wiadomości

Śmiertelny wypadek w Brzezinach. 40-letni motorowerzysta uderzył w drogowy przepust

Czytaj więcej >
Już od poniedziałku ceny paliw na Orlenie będą znacznie mniejsze. Są jednak aż trzy warunki do spełnienia

Wiadomości

Już od poniedziałku ceny paliw na Orlenie będą znacznie mniejsze. Są jednak aż trzy warunki do spełnienia

Czytaj więcej >

Wiadomości

Policja apeluje do Polaków o bezpieczny wypoczynek nad wodą. Nie żyją już 2 osoby, ofiar będzie znacznie więcej

Czytaj więcej >