Goniec.pl
Jarosław Kaczyński

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Opozycja nazywa go "szkodnikiem", boi się go nawet Kaczyński. Będzie dymisja w rządzie?

7 Maja 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

- Jeżeli chodzi o mechanizmy w wymiarze sprawiedliwości, to robi dokładnie to, co Orban, Putin czy inni, którzy z demokracją mają mało wspólnego - tak dokonania Zbigniewa Ziobry ocenił Borys Budka w programie "Tłit". Polityk komentował impas wokół Izby Dyscyplinarnej SN, oskarżając szefa Solidarnej Polski o zdemolowanie wymiaru sprawiedliwości, stwierdził też, że jest on "szkodnikiem", którego chętnie pozbyłby się premier Mateusz Morawiecki.

Zamieszanie związane z reformą Sądu Najwyższego trwa. W tym samym czasie Polska, zmagająca się z gigantyczną inflacją i obciążającymi budżet programami socjalnymi, nadal oczekuje na 250 mln euro z Krajowego Planu Odbudowy, które odblokowane zostaną tylko wtedy, gdy polskie władze zdecydują się na likwidację Izby Dyscyplinarnej.

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki ostrzega ws. wojny w Ukrainie. "Bierzemy udział w potwornie trudnym maratonie"

CZYTAJ DALEJ

Klincz, w jakim utkwiła koalicja rządząca i Pałac Prezydencki, wydaje się być sytuacją beznadziejną, w której trudno będzie znaleźć jakikolwiek porozumienie. Zarówno PiS, jak i prezydent oraz Solidarna Polska forsują swoje pomysły, a kary naliczane na nasz kraj rosną z dnia na dzień.

Zdaniem opozycji, głównym winowajcą jest minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, wniosek, o odwołanie którego zamierza wnieść Platforma Obywatelska. O tej inicjatywie mówił ostatnio w Międzyrzecu Podlaskim Donald Tusk, z kolei dziś do sprawy odniósł się inny polityk PO Borys Budka.

Ziobro do dymisji?

Goszczący w programie WP "Tłit" Borys Budka, jako były szef resortu sprawiedliwości w rządzie PO-PSL, negatywnie ocenił swojego następcę. Jak stwierdził, Zbigniew Ziobro to "człowiek, który zniszczył polski wymiar sprawiedliwości, wprowadził Polskę na wojnę z UE i nie rozumie czym jest trójpodział władzy".

- Jeżeli chodzi o mechanizmy w wymiarze sprawiedliwości, to robi dokładnie to, co Orban, Putin czy inni, którzy z demokracją mają mało wspólnego - powiedział Budka, przeciwstawiając szefowi Solidarnej Polski Donalda Tuska, z którym Ziobro od dawna prowadzi ostry spór.

Tajny plan PiS na przedterminowe wybory, jest już wstępny termin

PiS ma plan na przedterminowe wybory. Polityk z otoczenia prezesa ujawnił tajny plan

CZYTAJ DALEJ

Jego zdaniem, przewodniczący PO "zawsze walczył o najlepsze środki dla Polski", a za jego rządów "dokonaliśmy skoku cywilizacyjnego" i "wykorzystywaliśmy środki z UE".

"Morawiecki bardzo chciałby pozbyć się tego szkodnika"

Pytany o to, czy wniosek o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry, nie przyniesie przypadkiem przeciwnego efektu i nie scali obozu władzy, Budka stwierdził, że "oni i tak go bronią".

- Gdyby Kaczyński chciał, to już dawno odwołałby Ziobrę. Mateusz Morawiecki bardzo chciałby pozbyć się tego szkodnika z rządu - oznajmił.

Przypomniał również, że kara naliczona za funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej SN przez Komisję Europejską, wynosi już prawie 750 mln złotych. Zdaniem posła PO nie ma jednak szans na szybkie rozwiązanie problemu i odblokowanie pieniędzy z KPO, gdyż Jarosławowi Kaczyńskiemu bardziej zależy na rządzeniu, niż narażeniu się Ziobrze.

Nie jest tajemnicą, że Zbigniew Ziobro gwarantuje Kaczyńskiemu większość potrzebną do rządzenia i trzyma prezesa PiS w szachu. Wicepremier ds. bezpieczeństwa na poważnie boi się, że Solidarna Polska zdecyduje o samodzielnym starcie w wyborach, a wtedy, jak pokazują sondaże, wyniki PiS i opozycji niebezpiecznie się zbliżą.

Kaczyński i Duda

Ile wzrostu mają polscy politycy? Wzrost Andrzeja Dudy może zaskoczyć

Polscy politycy różnią się nie tylko poglądami i przynależnością do ugrupowań politycznych, ale również wzrostem. To, ile mierzą najpopularniejsi z nich nie idzie w parze z władzą, jaką posiadają i może zaskoczyć niejednego wyborcę. / fot. AFP/EAST NEWS

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, WP

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Kadr z programu "Sprawa dla reportera"/TVP VOD

Wiadomości

Mecenas Piotr Kaszewiak mocno o alimentach Marcinkiewicza. Nie gryzł się w język

Czytaj więcej >
Dawid Kubacki
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Wiadomości

Polscy skoczkowie nie mieli szczęścia w Willingen. Medaliści olimpijscy z kiepskimi wynikami

Czytaj więcej >
Jeśli ktoś trudnił się dodatkową pracą warto jest złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury (Iberion).

Wiadomości

Ponowne przeliczenie emerytury. Kto może skorzystać? Wystarczy jeden wniosek

Czytaj więcej >
Już od marca każdy właściciel nieruchomości będzie musiał mieć sporządzone świadectwo energetyczne (Iberion).

Wiadomości

Miliony Polaków muszą złożyć wniosek od 1 marca. Kto nie zrobi, dostanie mniej pieniędzy

Czytaj więcej >
W wieku 79 lat zmarł były prezydent Pakistanu Pervez Musharraf (Arcaion/Pixabay).

Wiadomości

Nie żyje Adam Gąsior, zasłużony dziennikarz turystyczny

Czytaj więcej >
Pożar, Katowice, KM PSP Katowice

Wiadomości

Pożar w Katowicach, konieczna była ewakuacja bloku. Trzy osoby poszkodowane

Czytaj więcej >