Goniec.pl
Władimir Putin dekrety przygotowujące aneksję Chersonia i Zaporoża. Dyktator znów zadrwił z międzynarodowego prawa

kremlin.ru

Władimir Putin podjął kluczową decyzję. Podpisał dekrety przygotowujące aneksję Chersonia i Zaporoża

30 Września 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Władimir Putin dopiął swego i podpisał dekrety ws. aneksji Chersonia i Zaporoża, uznając ich niepodległość. W piątek na Kremlu ma się odbyć natomiast oficjalna ceremonia, podczas której dyktator włączy w granice swojego państwa cztery okupowane ukraińskie obwody, w których przeprowadzono pseudoreferenda. Uwieńczeniem barbarzyńskiego spektaklu będzie zatwierdzenie decyzji przez rosyjski parlament.

Informacje w tym artykule zostały zweryfikowane w trzech niezależnych źródłach.

Władimir Putin po raz kolejny według własnego widzimisię przestawia granice państw i tworzy własną mapę świata. Rosyjski przywódca nic nie robi sobie z międzynarodowych umów i bezprawnie bierze to, co akurat znajduje się w sferze jego pożądania.

Kremlin.ru

Eksperci nie mają żadnych wątpliwości, ujawniono, po co Putinowi mobilizacja. Jest tylko jeden cel

CZYTAJ DALEJ

Tak było już w 2014 roku, kiedy to bezczelnie zaanektował ukraiński Krym, gwałcąc Memorandum budapesztańskie i tak jest też teraz. Mroczna historia powtarza się na naszych oczach, a świat bezsilnie patrzy na kolejne posunięcia dyktatora, dyplomatycznie traktując tego, który rozumie jedynie język siły.

Własna gra Putina

Wojna w Ukrainie miała być dla Władimira Putina szybka akcją, zakończoną sukcesem, czyli odbudową wielkiej Rosji, zyskaniem powszechnego szacunku w oczach Rosjan i demonstracją siły wobec Zachodu.

To jednak okazało się nie być takie łatwe, bowiem na drodze ku realizacji cynicznego planu stanęli gotowi bić się o każdy skrawek ziemi Ukraińcy. Gdy więc okazało się, że wymazanie Ukrainy z mapy świata nie będzie kwestią dni, a nawet kilku tygodni, a wokół satrapy zaczęły zbierać się czarne chmury, zaczął on posuwać się do coraz bardziej radykalnych kroków.

Brutalne ataki na obiekty cywilne, masowe egzekucje, szantaż nuklearny i przymusowe wcielanie do wojska to tylko niektóre z grzechów przywódcy, motywowanego strachem przed utratą władzy. Aby tak naprawdę ogłosić sztuczny sukces potrzebne mu były spektakularne zdobycze, których skoro nie można było zdobyć honorowo, wzięto sobie tupiąc nogą.

Dekrety ws. Chersonia i Zaporoża podpisane

Już w lutym Władimir Putin prowokował świat, demonstracyjnie uznając niepodległość samozwańczych Republik Donieckiej i Ługańskiej, oświadczając bohatersko, że będzie bronił tych terenów wszelkimi możliwymi środkami.

W ubiegłym tygodniu natomiast zapowiedział swoje poparcie dla pseudoreferendów, które okupacyjne władze zorganizowały w czterech ukraińskich obwodach: donieckim, ługańskim, chersońskim i zaporoskim.

Głosowania były czystą fikcją, ale zgodnie z linią Kremla, obwołano je wielkim rosyjskim triumfem, bowiem za przyłączeniem do Federacji Rosyjskiej miała opowiedzieć się znaczna większość ich mieszkańców.

Po przedstawieniu wyników, co nie było zaskoczeniem, prorosyjskie władze złożyły do Władimira Putina wnioski o zaanektowanie terytoriów. Ten przychylił się do ich próśb i błyskawicznie podpisał dekrety ws. aneksji Chersonia i Zaporoża.

- Decyzja prezydenta Rosji opiera się na uniwersalnych zasadach i normach prawa międzynarodowego, uznając i potwierdzając zasadę równości i samostanowienia narodów zapisaną w Karcie Narodów Zjednoczonych oraz uwzględniając wolę narodu wyrażoną w referendum - czytamy w dekrecie Władimira Putina, który cytuje rosyjska agencja TASS.

Warto nadmienić, że przywódcy tak bardzo zależało na szybkim sfinalizowaniu procesu, że zrobił to w samym środku nocy z czwartku na piątek.

Rosja anektuje kolejne ukraińskie terytoria

Skąd ten pośpiech? W oficjalnym komunikacie Kremla podano, że w piątek 30 września Putin zamierza włączyć wspomniane cztery okupowane obwody w granice Federacji Rosyjskiej, a uczyni to podczas specjalnej uroczystości.

Następnie, jak informowaliśmy, wystąpi przed obiema izbami rosyjskiego parlamentu, wygłaszając przemówienie podobne do tego z 2014 roku po aneksji Krymu.

Aby zachować pozory przestrzegania procedur, umowy z obwodami zostaną jeszcze zaakceptowane przez Sąd Konstytucyjny i parlament. Ten zbierze się 3 i 4 października, chyba, że w planach znajdzie się nadzwyczajna sesja.

Władimir Putin trenował na żonie ciosy judo? Były przyjaciel przerywa milczenie

Władimir Putin ćwiczył na żonie ciosy judo? Były przyjaciel przerywa milczenie, oto co działo się za zamkniętymi drzwiami

CZYTAJ DALEJ

Świat potępia barbarzyństwo w Ukrainie

Decyzja, która nie była wielką niespodzianką dla społeczności międzynarodowej, została jednoznacznie potępiona i wywołała falę krytyki.

- Każda decyzja o przystąpieniu do aneksji obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego na Ukrainie nie miałaby podstawy prawnej i zasługuje na potępienie - powiedział sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

Z kolei prezydent USA Joe Biden zapowiedział, że Stany Zjednoczone nie uznają roszczeń Rosji do suwerennego terytorium Ukrainy, a "tak zwane referenda" zorganizowane przez Moskwę na kontrolowanych przez nią ukraińskich terytoriach "były absolutną fikcją".

Głos zabrali również sami Ukraińcy, których przywódca "docenił" stanowisko Guterresa i podkreślił, że rosyjskie działania nie mają żadnej mocy prawnej.

- Podpisywanie dokumentów w sprawie aneksji ukraińskich ziem przez Rosję, to będzie freak show (cyrk dziwadeł), które nie ma żadnego prawnego znaczenia - mówił zaś w czwartek Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy.

W związku z kolejnymi haniebnymi krokami Władimira Putina, Wołodymyr Zełenski zwołał na piątek pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy, na którym zapaść mają "fundamentalne decyzje".

Będzie nam miło, jeśli jutro rano odwiedzisz naszą stronę główną - Goniec.pl

"Incydenty" na granicy z Polską. Ujawniono kolejne kroki Putina, nasz kraj odgrywa kluczową rolę

Znany łotewski profesor Andris Spruds przekazał, że prawdopodobieństwo rosyjskiego ataku na jakiegokolwiek członka NATO w trakcie najbliższych miesięcy jest niezwykle niskie. Nie wyklucza on jednak licznych incydentów na granicach, np. na granicy polsko-ukraińskiej. W jego opinii dołączenie Szwecji i Finlandii do NATO przyczyniło się do wzmocnienia bezpieczeństwa w regionie.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: RMF FM, WP, Fakt

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

policjant kajdanki
Polska Policja

Wiadomości

Dolnośląskie: Przedstawiono zarzuty handlarzowi narkotykami. Miała mu pomagać 14-latka

Czytaj więcej >

Wiadomości

Oszuści podszywają się pod bank PKO. Wydano ostrzeżenie, klienci narażeni na straty

Czytaj więcej >
Szewach Weiss

Wiadomości

Szewach Weiss nie żyje. Były ambasador Izraela w Polsce miał 87 lat

Czytaj więcej >
Spalony Autobus, MPK Łódź

Wiadomości

Łódź: 5 zastępów straży pożarnej gasiło pożar autobusu MPK

Czytaj więcej >
JRG PSP Zakopane

Wiadomości

Podhale: Ewakuacja pasażerów pociągu. Linia wysokiego napięcia spadła na trakcję kolejową

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

Ogromne zagrożenie na południu Polski. Wysoki poziom alertów, trzeba wiedzieć

Czytaj więcej >