Goniec.pl
Ceny zniczy poszybują, ale to niejedyny problem przez 1 listopada

materiały własne Iberion

Ceny zniczy poszybują, ale to niejedyny problem przed 1 listopada. Producenci alarmują

29 Września 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Ceny zniczy osiągną kosmiczny poziom i lepiej zaopatrzyć się w nie jeszcze przed 1 listopada. Producenci ostrzegają, że klienci mogą zdziwić się kwotą, jaką będą musieli zapłacić za pojedynczy znicz. Na tegoroczne święto Wszystkich Świętych groby będą świecić pustkami? Powodem będą nie tylko duże pieniądze niezbędne na zakup, ale także sam brak zniczy.

Ceny zniczy już za kilka dni staną się głównym tematem rozmów wszystkich Polaków. Przygotowując się na 1 listopada, wydamy prawdziwą fortunę. Znicze na groby najbliższych zabiorą ostatnie pieniądze w portfelach.

"Ranczo". Reżyser wspomina Franciszka Pieczkę. "Tylko raz stracił cierpliwość"

Pogrzeb Franciszka Pieczki. Poruszające słowa księdza nad trumną aktora, w oczach żałobników zaszkliły się łzy

CZYTAJ DALEJ

Ceny zniczy to jednak niejedyny problem. Producenci alarmują, że jeśli popyt na znicze nie spadnie to jedynie kwestią czasu stanie się ryzyko braku towaru. Sklepowe półki będą puste i ci, którzy zostawią zakupy na ostatnią chwilę, mogą tuż przed Wszystkimi Świętymi jedynie obejść się smakiem.

Ceny zniczy szaleją, ale lepiej się śpieszyć z ich zakupem

Ceny zniczy są jedną z kwestii, która na długo przed 1 listopada rozgrzewa Polaków. W tym roku nie będzie inaczej, ale emocje mogą sięgnąć jeszcze wyżej. Znicze są kolejnym produktem, który zagarnie rekordowe pieniądze z portfeli.

Ceny zniczy dołączają do grona rzeczy objętych podwyżką. Producenci podnieśli jednak alarm. - Wszystkim hutom koszty produkcji wzrosły kilkukrotnie. Ceny szkła do zniczy są podniesione o około 60 procent. Podwyżki musiały zostać wprowadzone - powiedział  Łukasz Busz, prezes Huty Szkła Gloss w Pońcu w rozmowie z portalem money.pl.

- Na to, co się dzieje, nie ma mocnych. Nikt nie będzie produkował poniżej kosztów - dodał producent. Kiedy ceny zniczy stają się głównym powodem zmartwień rodzin przygotowujących się na 1 listopada, zza rogu wychyla się kolejny problem.

Groby we Wszystkich Świętych mogą być puste? Wszystko za sprawą niesłabnącego popytu i konieczności ograniczenia produkcji ze względu na podwyżki cen półproduktów.

Nowy Sącz: grabarze zemdleli nad grobem, na miejsce wezwano straż pożarną

Sceny jak z horroru na cmentarzu w Nowym Sączu. Grabarze odsunęli pokrywę grobowca i zemdleli

CZYTAJ DALEJ

Ceny to jedno, ale zniczy może po prostu zabraknąć

1 listopada to dla Polaków bardzo ważny dzień zadumy. Symbolem Wszystkich Świętych jest właśnie płonący na grobie znicz. W tym roku polskie cmentarze mogą jednak nie rozświetlić się blaskiem porównywalnym do zeszłych lat.

Drożyzna nie omija branży producentów zniczy. Parafina niezbędna do produkcji jest od 3 do 4 razy droższa niż wcześniej. Obecnie sprowadza się ją z Chin, a przed wybuchem wojny w Ukrainie parafina przyjeżdżała do Polski z Rosji. Nie tylko dłużej czeka się na dostawę, ale i więcej za nią płaci. Producenci wiedzieli, że zaowocuje to wyższymi cenami zniczy, więc nie chcieli ryzykować.

- Producenci przystopowali produkcję, bo bali się, że ich towar może się nie sprzedać. Inflacja dotknęła wszystkich, w tym także kupujących. Firmy miały obawy, czy Kowalski, idąc na cmentarz, kupi znicze znacznie droższe niż rok temu. W związku z tym nie zrobili tak dużego zapasu, jak do tej pory - przekazała prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Producentów Świec i Zniczy Joanna Karpeta.

Przekaz jest jasny. - Jeśli popyt nie zmaleje i klienci faktycznie wykupią to, co jest na półkach, zniczy może zabraknąć - wyjaśniła Joanna Karpeta.

TRICOLORS/East News

Odwiedziliśmy grób Krzysztofa Kowalewskiego. Poruszający widok wyciska łzy z oczu

Śmierć Krzysztofa Kowalewskiego zasmuciła wielu Polaków, którzy uwielbiali aktora za jego niezwykły talent komediowy. Gwiazdor serialu "Daleko od noszy" zmarł 6 lutego 2021 roku w wieku 83 lat, a jego odejście poruszyło nie tylko fanów i bliskich, ale również całe środowisko filmowe w Polsce. Krzysztof Kowalewski został pochowany na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim, a w ostatniej drodze towarzyszyło mu wielu kolegów i koleżanek z branży. Odwiedziliśmy z kamerą grób aktora. Jak teraz wygląda?

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: money.pl, radiozet.pl

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Rzecznik PiS skomentował słowa Jarosława Kaczyńskiego o "zniszczeniu tych ludzi". Niewiarygodne, kim się zasłonił

Wiadomości

Burza po słowach Jarosława Kaczyńskiego. Rzecznik PiS nieudolnie broni prezesa

Czytaj więcej >
Szokujące słowa Magdaleny Ogórek na antenie TVP Info. Nie do wiary, do czego wezwała prezenterka

Wiadomości

Oburzające słowa Magdaleny Ogórek na antenie TVP Info. Prezenterka nawołuje do buntu

Czytaj więcej >
Sejm przyjął rewolucyjne zmiany w Kodeksie pracy. Pracodawcy zyskają nowe uprawnienia

Wiadomości

Sejm przyjął rewolucyjne zmiany w Kodeksie pracy. Pracodawcy zyskają nowe uprawnienia

Czytaj więcej >
Prognoza pogody. Intensywne opady śniegu, zawieje, zamiecie i potężny mróz. Zima nagle zaatakuje

Wiadomości

Prognoza pogody. Intensywne opady śniegu, zawieje, zamiecie i potężny mróz. Zima nagle zaatakuje

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

Przemyśl. Mężczyzna podpalił się w budynku sądu. Na miejscu wszystkie służby

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki podsumował pięć lat swoich rządów. Premier nie był specjalnie skromny

Wiadomości

Mateusz Morawiecki podsumował pięć lat swoich rządów. Premier nie był specjalnie skromny

Czytaj więcej >