Goniec.pl > Wiadomości > Putin powoli traci kontrolę? Ekspertka nie ma wątpliwości, dyktator próbuje ratować swoją pozycję
Piotr Dutka
Piotr Dutka 28.09.2022 10:53

Putin powoli traci kontrolę? Ekspertka nie ma wątpliwości, dyktator próbuje ratować swoją pozycję

Kremlin ru
Kremlin.ru

Wielu niezależnych ekspertów przyznaje, że aktualne działania podejmowane przez Władimira Putina mają na celu uratować jego wizerunek. W rozmowie z Wirtualną Polską, dr hab. Agnieszka Legucka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych zaznaczyła, że rosyjski przywódca wdrożył "plan B", a potencjalna aneksja okupowanych terytorium na wschodzie Ukrainy zostanie przeprowadzona "na wewnętrzny użytek" Kremla.

Choć wzmożone walki tuż za naszą wschodnią granicą trwają już od kilkuset dni, Federacja Rosyjska, która w tym konflikcie występuję w roli agresora, nie zdołała osiągnąć ani jednego ze swoich strategicznych celów. Jak można się spodziewać, bohaterski opór Ukraińców, a także brak skutecznych działań armii rosyjskiej mocno irytują Władimira Putina.

Nie ulega wątpliwości, że sam dyktator bardzo dobrze zdaje sobie sprawę, że sytuacja powoli wymyka się spod kontroli, dlatego potrzeba twardej i zdecydowanej reakcji.

Władimir Putin traci kontrolę? "Kreml wdrożył plan B"

W tym celu zdecydował się na przeprowadzenie pseudoreferendów w okupowanych częściach Ukrainy. Dotyczyły potencjalnego przyłączenia obwodów chersońskiego, zaporoskiego, donieckiego i ługańskiego do Federacji Rosyjskiej. W opinii aparatów propagandowych Putina, każde głosowanie uzyskało od 87 do 99 proc. poparcia mieszkańców Ukrainy.

Zarówno amerykański Instytutu Studiów nad Wojną (ISW), jak i brytyjski wywiad przewidują, przyłączenie wyżej wymienionych regionów zostanie ogłoszone przez Władimira Putina jeszcze w ten piątek 30 września.

Dr hab. Agnieszka Legucka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych w rozmowie z Wirtualną Polską przekazała, że rosyjski dyktator próbuje za wszelką cenę poprawić swój wizerunek, który został mocno osłabiony poprzez regularne porażki na ukraińskim froncie. Kompletnie nieudana ofensywa, a także przejęcie inicjatywy przez Ukraińców pokazują słabość rosyjskiej armii, jak również jej przywódcy.

W jej opinii aneksja okupowanych terytoriów to działanie "na wewnętrzny użytek" Władimira Putina.

- Kreml wdrożył plan B, czyli ogłoszenia części ukraińskich ziem jako rosyjskich - zasugerowała dr hab. Agnieszka Legucka.

Według niej Władimir Putin musi pokazać zarówno Rosjanom, jak i całemu światu, że wciąż posiada siłę sprawczą. Chodzi o wpływ na politykę zagraniczną, jak i tą prowadzoną na własnym podwórku.

Zaznaczyła również, że ostatnie wydarzenia sprawiły, że krwawy dyktator stracił swoją pozycję na Kremlu.

Artykuły polecane przez Goniec.pl: