Goniec.pl
Jarosław Gowin, Jarosław Kaczyński

Piotr Molecki/East News

Jarosław Gowin: PiS chciał wyprowadzić wojsko na ulice

25 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Jarosław Gowin wraca do polskiej polityki. Lider Porozumienia opublikował na Facebooku serię wpisów, w których uderza w Prawo i Sprawiedliwość. Polityk wyznał m.in. że Jarosław Kaczyński planował wyprowadzić wojsko przeciwko demonstrującym w sprawie legalnej aborcji, a także uknuł spisek z Adamem Bielanem, mający zniszczyć partię Gowina.

Dopłata do szkody OC/AC nawet w 48 godzin. Sprawdź jak ją uzyskać.

Jarosław Gowin i jego Porozumienie przez wiele miesięcy byli koalicjantami Prawa i Sprawiedliwości. Pod koniec listopada 2021 roku media obiegła wstrząsająca wiadomość, że polityk trafił do szpitala w wyniku zmagań z depresją. Od tamtej pory o Gowin skutecznie usunął się w cień z życia publicznego.

barbara krafftówna

Sąsiedzi Barbary Krafftówny ujawnili, co działo się przed jej śmiercią

CZYTAJ DALEJ

W połowie stycznia rzecznik koła parlamentarnego Porozumienia Jan Strzeżek ogłosił, że były minister nauki czuje się trochę lepiej i po chwili odpoczynku z pewnością wróci do polskiej polityki.

Wszystko wskazuje na to, że come back Gowina może nastąpić jeszcze szybciej niż myśleliśmy. Polityk opublikował dziś na Facebooku serię wstrząsających wpisów, w których rozlicza się z przeszłością.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Kaczyński chciał wyprowadzić wojsko przeciwko kobietom

- Czego boi się Jarosław Kaczyński? Utraty władzy. A właściwie tego, co jego zdaniem nastąpi potem. Czyli czasu rozliczeń, komisji śledczych, dochodzeń prokuratorskich. Dlatego jest tak zdeterminowany, żeby utrzymać władzę za wszelką cenę - napisał Gowin.

Polityk nie poprzestał jednak na subiektywnych opiniach i poszedł jeszcze dalej. Zdradził wprost, że prawdą jest to, co wiemy z ujawnionych ze skrzynki szefa KPRM Michała Dworczyka maili.

Okazuje się, że po wyroku Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej w sprawie aborcji, gdy na ulicach pojawiły się masowe demonstracje, w kierownictwie PiS rzeczywiście rozważano wyprowadzenie na ulice wojska. Jarosław Kaczyński musiał być więc zaskoczony masowymi protestami, jakie udało się zorganizować Strajkowi Kobiet w wielu miastach Polski.

Zemsta za wybory kopertowe

Na tym nie koniec. W tym samym czasie na profilu Jarosława Gowina pojawił się jeszcze jeden wpis, w którym były wicepremier przyznał, że prezes PiS nie potrafił wybaczyć mu zablokowania wyborów kopertowych w maju 2020 roku.

- Kiedy w lutym ubiegłego roku Adam Bielan podjął próbę pozbawienia mnie funkcji prezesa Porozumienia, poszedłem do Kaczyńskiego i usłyszałem: „Chyba nie sądziłeś, że puszczę ci płazem to, co zrobiłeś rok temu”. [...] To był początek akcji niszczenia naszego środowiska. Kaczyński nie był w stanie znieść, że ktoś wyznaczył granice jego władzy. Wyprowadzało go z równowagi, gdy Porozumienie przeciwstawiało się jego polityce - zdradził.Warto przypomnieć, że Porozumienie Jarosława Gowina rozpadło się i z grupy posłów początkowo wprowadzonych do parlamentu z ramienia ugrupowania dziś została już zaledwie garstka najwierniejszych współpracowników polityka.

Reszta przeszła w głównej mierze do nowej partii założonej przez Adama Bielana, która to prężnie współpracuje z Prawem i Sprawiedliwością. W przestrzeni medialnej już wcześniej pojawiały się sugestie, że wyprowadzenie posłów z Porozumienia to tak naprawdę akcja zainspirowana przez skonfliktowanego z Gowinem Jarosława Kaczyńskiego, który nie wybacza wszelkich przejawów nielojalności.

ZOBACZ: Krzysztof Bosak NA BAZARZE! Na mrozie OGNIŚCIE krytykuje rząd

Gwoździem do trumny lidera Porozumienia miały być właśnie wybory kopertowe. Jarosław Gowin nie zgodził się, by Polacy wybierali prezydenta w sposób korespondencyjny w maju 2020 roku, wskazując na liczne wady przygotowanego na kolanie głosowania. Ostatecznie wybory odbyły się w tradycyjny sposób na przełomie czerwca i lipca.

W następnych miesiącach coraz częściej dochodziło do różnic w zdaniach między Porozumieniem a Prawem i Sprawiedliwością. Jarosław Gowin i jego posłowie nie zgadzali się na przyjęcie lex TVN w proponowanym przez partię Jarosława Kaczyńskiego kształcie. Ich niezadowolenie budziły też rozwiązania mające być częścią Polskiego Ładu, uderzające w przedsiębiorców. Spory przerodziły się w końcu w poważny konflikt i doprowadziły do zerwania koalicji.

Pierwszej damy nie trzeba z pewnością nikomu przedstawiać. Choć zdania na temat jej działalności bywają podzielone, trzeba przyznać, że ma wyjątkowe wyczucie stylu i jest świetnym oparciem dla swojego męża. / fot. Andrzej Iwanczuk/Reporter

Nie tylko Agata Duda i Marianna Schreiber. Politycy PiS pokazali swoje żony

Choć politycy PiS wyjątkowo dbają o swoją prywatność, niektórzy z nich nie boją się pokazywać z żonami. Sprawdziliśmy kim są i jak prezentują się małżonki przedstawicieli partii rządzącej. / fot. Andrzej Iwanczuk/Reporter

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Goniec.pl

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

policjant kajdanki
Polska Policja

Wiadomości

Dolnośląskie: Przedstawiono zarzuty handlarzowi narkotykami. Miała mu pomagać 14-latka

Czytaj więcej >

Wiadomości

Oszuści podszywają się pod bank PKO. Wydano ostrzeżenie, klienci narażeni na straty

Czytaj więcej >
Szewach Weiss

Wiadomości

Szewach Weiss nie żyje. Były ambasador Izraela w Polsce miał 87 lat

Czytaj więcej >
Spalony Autobus, MPK Łódź

Wiadomości

Łódź: 5 zastępów straży pożarnej gasiło pożar autobusu MPK

Czytaj więcej >
JRG PSP Zakopane

Wiadomości

Podhale: Ewakuacja pasażerów pociągu. Linia wysokiego napięcia spadła na trakcję kolejową

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

Ogromne zagrożenie na południu Polski. Wysoki poziom alertów, trzeba wiedzieć

Czytaj więcej >