Goniec.pl
Viktor Orban ujawnił szczegóły swojej rozmowy z Władimirem Putinem

AFP PHOTO / HUNGARIAN PRIME MINISTER'S OFFICE / GERGELY BOTAR

Viktor Orban ujawnił szczegóły swojej rozmowy z Władimirem Putinem. Skandaliczne słowa

6 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Cieszący się wygraną w wyborach Viktor Organ rozmawiał z Władimirem Putinem. Prezydent Węgier chciał przekonać prezydenta Rosji to tego, by ten ogłosił "zawieszenie broni". Wśród wątków pojawiło się nie tylko zaproszenie na rozmowę Putin-Zełenski, ale również stanowisko Władimira Putina na temat masakry w Buczy.

Nawet w prywatnej rozmowach z Viktorem Organem Władimir Putin nie rezygnuje z kremlowskiej linii propagandy na temat wojny w Ukrainie. Tematów było wiele, jednak słowa na temat niewiarygodnej masakry w podkijowskiej Buczy wstrząsają.

AFP/EAST NEWS

Perfidne działania rosyjskiej propagandy. W kierunku Polski padły haniebne oskarżenia

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Rosji podczas rozmowy telefonicznej z Budapesztem stwierdził, że za zbrodnie w Buczy odpowiadają Ukraińcy. Prezydent Węgier nie zaprzeczył temu stwierdzeniu i wskazał jedynie, że "żyjemy w czasach masowych manipulacji" i osądzenie Rosjan jest zbyt wczesne, gdyż przypadki te "trzeba zbadać". Viktor Organ ujawnił więcej szczegółów swojej rozmowy z Władimirem Putinem.

Viktor Orban rozmawiał z Władimirem Putinem

Podczas konferencji prasowej prezydent Węgier postanowił uchylić rąbka tajemnicy swojej rozmowy z Władimirem Putinem. Viktor Orban w odróżnieniu od innych wysokich polityków, którzy kontaktują się z Kremlem, ujawnił wiele bardzo dokładnych ustaleń i słów, jakie padły w czasie rozmowy telefonicznej.

- Zasugerowałem prezydentowi Putinowi, aby natychmiast ogłosił zawieszenie broni - oświadczył Viktor Orban podczas spotkania z przedstawicielami mediów. Prezydent Węgier nie ujawnił, jakie było stanowisko jego rozmówcy w tej kwestii.

Więcej informacji podał natomiast w odniesieniu do złożonej przez siebie propozycji dyplomatycznego spotkania na szczycie. Viktor Orban zaprosił Władimira Putina do Budapesztu, by ten w stolicy Węgier spotkał się na Wołodomyrem Zełenskim. Przypomnijmy, że już wcześniej Kreml deklarował, że takie spotkanie nie jest wykluczone, choć w ostatnim czasie zmienił narrację na temat ewentualnej daty takiego wydarzenia.

Jak na propozycję wizyty w Budapeszcie zareagował Władimir Putin? - Odpowiedź była pozytywna, ale Putin postawił warunki - oświadczył prezydent Węgier. Viktor Orban wyjaśnił, że w stolicy Węgier prezydent Rosji miałby spotkać się nie tylko z Wołodomyrem Zełenskim, ale również z kanclerzem Niemiec oraz prezydentem Francji.

Kolejne słowa Viktora Orbana wywołały ogrom kontrowersji. Podczas rozmowy Orban-Putin poruszona została kwestia masakry w Buczy, która ujawniona została po opuszczeniu przez rosyjską armię podkijowskiego miasta.

Jarosław Kaczyński nie krytykuje Victora Orbana w związku ze stanowiskiem wobec Rosji i Ukrainy

Jarosław Kaczyński nie był zaskoczony postawą Orbana. Prezes PiS udzielił szczerego wywiadu

CZYTAJ DALEJ

Viktor Orban podważa odpowiedzialność Rosji za zbrodnię w Buczy?

Nie wiadomo, ile trwała rozmowa na linii Budapeszt Moskwa, jednak nie zabrakło w niej tematu numer jeden w kwestii wojny w Ukrainie na całym świecie: zbrodni w Buczy. Viktor Orban ujawnił, że Władimir Putin zaprzecza, jakoby to Rosjanie byli odpowiedzialni za zabójstwa, kradzieże i gwałty na kobietach, dziewczynkach, a nawet dzieciach.

W rozmowie padło stwierdzenie, iż prezydent Rosji o masakrę w Buczy obwinia Ukraińców. Prezydent Rosji powiedział, że to nic innego jak prowokacja, a same czyny były "brudne i cyniczne".

Ku zaskoczeniu opinii międzynarodowej Viktor Orban nie zaprzeczył słowom Władimira Putina. - Wszystkie przypadki trzeba dokładnie zbadać, żyjemy w czasach masowych manipulacji, gdzie nie możemy wierzyć nawet temu, co widzimy na własne oczy - oświadczył na konferencji prasowej przywódca Węgier.

Węgry nie popierają sankcji wobec Rosji

Niedawny największy sojusznik rządu PiS zaprezentował stanowisko zupełne różne od poglądu Warszawy na konieczność zwiększania sankcji wobec Moskwy. - Nigdy nie ukrywaliśmy, że generalnie nie zgadzamy się z polityką sankcji, ale tam, gdzie nie szkodzi to interesom Węgier, to akceptujemy - powiedział Viktor Orban.

Wśród kontrowersyjnych tez, jakie padły z ust prezydenta Węgier pojawiło się jeszcze oficjalne stanowisko na temat żądania Władimira Putina, by za rosyjski gaz płacić w rublach. Chociaż kraje europejskie zgodnie przekazały, że odrzucają taką możliwość, to Viktor Orban podszedł do sprawy zdecydowanie łagodniej.

- Nie mamy problemu z płaceniem w rublach. Jeśli Rosjanie poproszą, to będziemy płacić w rublach - powiedział węgierski prezydent.

Władimir Putin przed laty mówił o sobie

Tajemnice Putina wyszły na jaw. Jego słowa nie pozostawiają wątpliwości, niewiele osób wiedziało

- Można mnie uznać za udany produkt patriotycznego wychowania człowieka radzieckiego - mówił przed laty Władimira Putin. Archiwalne wypowiedzi prezydenta Rosji na swój własny temat rzucają światło nie tylko na pełną sukcesów zaskakującą karierę byłego agenta FSB, ale również na jego postawę jako polityka i agresora.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: pap, goniec.pl

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Dofinansowanie dla TVP

Wiadomości

PiS wykorzystało nieuwagę Polaków przed meczem. Jest decyzja ws. TVP

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki

Wiadomości

Jacek Ozdoba o Mateuszu Morawieckim: "Konsekwencje ponosi Polska"

Czytaj więcej >
Trafiła na czarną listę Putina

Wiadomości

Trafiła na czarną listę Putina. "Nie mogę wrócić do Rosji, bo będę tam prześladowana"

Czytaj więcej >
Rosjanie mają dość wojny w Ukrainie?

Wiadomości

Rosjanie mają dość? Sondaż na zlecenie Kremla nie pozostawia złudzeń

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rosja zapowiada gigantyczną podwyżkę wydatków na broń. 50 proc więcej w 2023 roku

Czytaj więcej >

Wiadomości

Byliśmy na grobie matki Jarosława Kaczyńskiego. Jeden szczegół zadziwia

Czytaj więcej >