Goniec.pl

www.kremlin.ru; The Presidential Press and Information Office; Creative Commons Attribution 4.0

Kraje G7 odrzuciły żądania Władimira Putina. "Jesteśmy przygotowani na wszystkie scenariusze"

28 Marca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Władimir Putin myślał, że przechytrzy wszystkich, ale najpotężniejsze kraje zrzeszone w G7 ponownie pokazały prezydentowi Rosji, że to nie on rozdaje karty. Decyzja dotycząca płatności za rosyjski gaz tylko i wyłącznie w rublach została kategorycznie odrzucona przez "państwa nieprzyjazne". - Jesteśmy przygotowani na wszystkie scenariusze - powiedział wicekanclerz Niemiec.

Minister gospodarki i ochrony klimatu w Niemczech i jednocześnie zastępca Olafa Scholza wskazał, że Władimir Putin jednoznaczną odpowiedzią na żądanie płatności za gaz w rublach został "przyparty do muru".

Kiedy pięć dni temu Władimir Putin ogłosił, że "podjął decyzję" nie spodziewał się, że w tak delikatnej i kluczowej kwestii, jak dostawy gazu Zachód krytykujący go za wojnę w Ukrainie ponownie się zjednoczy. Stało się jednak inaczej.

Zachód odrzuca warunki Putina, nie będzie płatności za gaz w rublach

- Podjąłem decyzję o przejściu na płatność rublami za nasze dostawy gazu ziemnego do tzw. państw nieprzyjaznych, zaprzestaniu wykorzystywania skompromitowanych walut w takich transakcjach - deklarował w zeszłym tygodniu Władimir Putin.

W poniedziałek 28 marca kraje wchodzące w skład grupy G7 wysłały prezydentowi Rosji jasny sygnał, że to nie on znajduje się na pozycji, gdzie można dyktować warunki. Okazuje się, że nie tylko odcinanie się kolejnych państw od rosyjskich surowców energetycznych to dla Władimira Putina ogromny problem .

Płatność za gaz w rublach jest niemożliwa. To oficjalne stanowisko ministrów G7. Wszyscy politycy mający głos na poniedziałkowej naradzie G7 zagłosowali przeciwko przychyleniu się do żądań Władimira Putina.

Wicekanclerz Niemiec Robert Habeck nie pozostawia złudzeń, decyzja jest ostateczna

Minister gospodarki Robert Habeck odniósł się do poniedziałkowych ustaleń G7. Wicekanclerz, który już wcześniej publicznie ogłaszał, że będzie dążył do jak najszybszego uniezależnienia Niemiec od rosyjskich surowców , wskazał, że stanowisko Władimira Putina jest niemożliwe do zaakceptowania.

Robert Habeck nie miał wątpliwości, że zawarte wcześniej z rosyjską stroną umowy nadal pozostają w mocy. Przedsiębiorstwa, które są nimi zobowiązane do uiszczanie należności za gaz Władimira Putina, nie mają zamiaru łamać postanowień i nadal płacić za surowiec nadal płacić będą wskazaną w dokumencie walutą.

- Oznacza to, że płatność w rublach jest niedopuszczalna, a dotknięte przedsiębiorstwa są nakłaniane do niestosowania się do wymagań - powiedział stanowczo wicekanclerz Niemiec. Dodatkowo padły słowa podobne do niedawnej deklaracji Joe Bidena dotyczącej podzielonego przez kwestie gospodarcze i polityczne Zachodu .

Kraje G7 mówią jednym głosem i gotowe są na zemstę Moskwy

Robert Habeck wskazał, iż próba wymuszenia płatności za rosyjski gaz w rublach to nic innego, ja próba podzielenia Zachodu. Okazuje się, że kraje G7 biorą pod uwagę, że Władimir Putin zdecyduje się "zakręcić kurek z gazem".

O takiej możliwości otwarcie poinformował po ogłoszeniu decyzji po poniedziałkowej naradzie rosyjski deputowany Iwan Abramow. Niemiecki "Bild" podaje, że Iwan Abramow, który wchodzi w skład Komitetu Ekonomicznego oraz państwowa rosyjska agencja informacyjna RIA podali, iż prezydent Rosji może zdecydować się na taką formę zemsty.

Okazuje się, że decydując się na odrzucenie żądania Władimira Putina, kraje zrzeszone w G7 są gotowe na "wszystkie scenariusze". Poszczególne państwa mają być przygotowane, że w rurach Gazpromu popłynie mniej gazu lub wcale.

W G7 zrzeszone są: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja, Japonia, Włochy oraz Niemcy. Obecnie to właśnie zachodni sąsiedzi Polski przewodzą grupie.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: PAP, bild

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Tajemniczy samolot nad głowami maszerujących w Warszawie. Ciągnął za sobą hasło
Czytaj więcej >

Wiadomości

Igor Tuleya odrzuca zarzuty wiceministra. Zapowiada podjęcie kroków prawnych
Czytaj więcej >

Polska

Boże Ciało 2023. Kościół podjął pilną decyzję, wierni powinni wiedzieć
Czytaj więcej >

Wiadomości

Poseł Suwerennej Polski oskarża sędziów. Ich obecność na marszu 4 czerwca to złamanie konstytucji?
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nowe wiadomości o Władimirze Putinie. Miał skulony trząść się ze strachu w łazience
Czytaj więcej >

Wiadomości

Papież Franciszek spełnił obietnicę. Rusza misja pokojowa w Ukrainie
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Wiadomości

Polska

Jan Jałowczyk

Ojciec Kamilka z Częstochowy powalczy o opiekę nad Fabiankiem. Ważną decyzję podejmie sąd
Czytaj więcej >
Życie

Jan Jałowczyk

Jeśli poczekasz, możesz liczyć na 400 zł do emerytury. Znamy szczegóły
Czytaj więcej >
Polska

Jan Jałowczyk

Pacjenci płonęli żywcem przywiązani do łóżek? Prokurator ujawnia
Czytaj więcej >
Życie

Jan Jałowczyk

Banki podnoszą opłaty. Miliony Polaków dostaną po kieszeniach
Czytaj więcej >
Wiadomości

Jan Jałowczyk

Planujesz przelew w Boże Ciało? Jeśli się nie pospieszysz, zostanie tylko gotówka
Czytaj więcej >
Wiadomości

Zuzanna Ptaszyńska

Wyrok TSUE: "Polska złamała traktat". Zbigniew Ziobro: "To wyrok łamie traktat"
Czytaj więcej >