Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Telewizja > TV Republika pokazała sondaż. Komentarz Holeckiej zaskoczył wszystkich
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 29.02.2024 19:05

TV Republika pokazała sondaż. Komentarz Holeckiej zaskoczył wszystkich

danuta holecka tv studio
Screen TV Republika / YouTube.com

W środowym wydaniu programu „Dzisiaj” TV Republika pokazała sondaż poparcia dla partii politycznych. Liczby nie pozostawiały złudzeń, ale przy ich prezentacji Danuta Holecka podzieliła się specjalnym komentarzem. Jej interpretacja wyników mogła zadziwić nawet stałych widzów stacji. 

Sondaż poparcia dla partii politycznych

Październikowe wybory samorządowe rozpoczęły trudny okres dla Prawa i Sprawiedliwości. Po utracie władzy formacja ma przechodzić kryzys, czego wielu dopatruje się w zachowaniu samego jej prezesa. Do tego dochodzą niekorzystne wyniki sondaży. PiS od kilku tygodni notuje spadek poparcia. Jak przypomina portal o2, w latach 2018-2019 partię popierało nawet 40 proc. społeczeństwa. Wynik ten obniżył się do poziomu 29 proc. jedynie w październiku 2020 roku, kiedy Trybunał Konstytucyjny wydał decyzję zaostrzającą prawo aborcyjne.

ZOBACZ TAKŻE: Zapytaliśmy emerytów, jak im się żyje. Odpowiedzi mocno zaskoczyły

Minimum 1335 zł miesięcznie z ZUS. O tym świadczeniu wie niewielu

Sondaż w TV Republika

Warto jednak zaznaczyć, iż PiS wciąż może cieszyć się największym poparciem Polaków. Wynika to z ostatniego badania przeprowadzonego w dniach 22-26 lutego przez Ipsos dla OKO.press i TOK FM. Głos na formacje oddałoby dziś 30 proc. badanych. Tuż za nią znalazła się Koalicja Obywatelska z wynikiem 29 proc. poparcia. Trzecią Drogę wybrało 13 proc. pytanych, a Lewice 6 proc. Wzrost poparcia w stosunku do wyborów z października notuje Konfederacja – dziś 12 proc.

Wyniki sondażu zaprezentowano widzom TV Republika w programie „Dzisiaj”, prowadzonym przez Danutę Holecką. Stacja stała się nowym źródłem informacji dla fanów poprzedniej Telewizji Polskiej. Jak się okazuje, spadek poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości zdaje się nie być zauważany przez twórców programu. Niegdysiejsza gwiazda „Wiadomości”, Danuta Holecka, postanowiła w ciekawy sposób zinterpretować wyniki badania.

ZOBACZ TAKŻE: Wojsko pilnie apeluje do Polaków. Mówi o “obcym wywiadzie”

Zaskakujący komentarz Danuty Holeckiej

Prowadząca programu „Dzisiaj” znalazła w wynikach sondażu optymistyczny aspekt. Podkreśliła, że PiS wciąż jest najbardziej popieraną partią w Polsce. 

Zwykle w pierwszych miesiącach po przejęciu władzy poparcie dla nowego rządu rośnie, wyborcy dają mu kredyt zaufania. Najnowszy sondaż preferencji politycznych pokazuje jasno, że nowy, koalicyjny rząd nie odcina tak zwanej premii za rządzenie – mówiła Danuta Holecka

Następnie stwierdziła, że poparcie dla partii przynależących do koalicji rządzących maleje.

Przewaga, którą siły liberalno-lewicowe uzyskały w zeszłorocznych wyborach parlamentarnych nad partiami konserwatywnymi, dynamicznie topnieje – powiedziała.

Interpretacja Danuty Holeckiej może zaskoczyć. Prowadząca pominęła, że sytuacja ta wynika z wzrostu poparcia dla Konfederacji, a nie sukcesu PiS.

 

Źródło: o2.pl