Sondaż to rodzaj badań statystycznych, którego celem jest zbadanie poglądów lub doświadczeń określonej grupy ludzi w danej kwestii. We współczesnym świecie wszelkiego rodzaju sondaże stały się bardzo ważnym, a wręcz nieodłącznym elementem wielu dziedzin życia – zarówno politycznego, jak i ekonomicznego. Przeprowadzaniem sondaży zajmują się wyspecjalizowane w tym zakresie firmy.
Sondaże najpowszechniej kojarzymy z okresem przedwyborczym, kiedy to media zalewają nas informacjami na temat przewidywanych wyników wyborów. Niektóre partie polityczne same zlecają badania sondażowe, by jak najpełniej zapoznać się z nastrojami społecznymi w określonej kwestii – na podstawie otrzymanych wyników mogą dostosować swój program wyborczy do preferencji obywateli.
Wszelkiego rodzaju sondaże są niezmiernie istotne również dla przedsiębiorców. Wiele firm zleca kompleksowe badania rynku, by – podobnie jak politycy – rozeznać się w preferencjach swoich potencjalnych odbiorców, mogąc tym samym ograniczać ryzyko wprowadzania na rynek nowych produktów, lub dostosowywać do bieżących trendów te już na nim obecne.
Do przeprowadzania sondaży stosuje się przede wszystkim kwestionariusze, ankiety czy wywiady. Podstawowy podział rodzajowy sondaży dotyczyć będzie techniki, w ramach której sondaże są przeprowadzane.
Zwykle dla ich przeprowadzenia niezbędny jest udział ankietera. Sondaż może mieć charakter tradycyjny (odbywając się w miejscu publicznym lub metodą „door-to-door”), lub przybrać nieco nowocześniejszą metodę. Wśród tych drugich możemy wyróżnić CATI (wywiad telefoniczny wspomagany komputerowo) lub CAWI (wywiad internetowy wspomagany komputerowo). Niektóre formy sondaży, takie jak ankiety pocztowe czy ankiety internetowe, mogą być przeprowadzane bez udziału ankietera.
Sondaże możemy dzielić na kategorie również poprzez pryzmat celu ich powstania – mogą to być ankiety pracownicze, badania rynku konsumenckiego, czy też najpopularniejsze sondaże przedwyborcze.
Pomimo upowszechnienia się sondaży różnego rodzaju we współczesnym świecie, warto pamiętać, że badania statystycznie tego rodzaju nie spełniają zasad metodologii naukowej – bez względu na zastosowane narzędzia analityczne czy metody badawcze, które często stoją w kontrze do klasycznych zasad logiki i empiryzmu. Jedną z bolączek wszelkiego typu sondaży jest wyciąganie nazbyt szczegółowych wniosków z nazbyt ogólnych danych. Przed taką praktyką przestrzega światowej klasy psycholog i ekonomista Daniel Kahneman.
Nie oznacza to oczywiście, że powinniśmy a priori odrzucać wyniki wszystkich sondaży, bowiem będą one tym dokładniejsze, im mniejszy jest zakres tematyczny badania i im węższej puli badanych on dotyczy. Dla przykładu, badanie dotyczące światowych trendów w konsumpcji czekolady przeprowadzone na „reprezentatywnej” grupie 1000 osób nijak się ma do rzeczywistego rozłożenia procentowego tychże trendów w przypadku miliardów ludzi. Niemniej, ankiety firmowe badające satysfakcję pracownika w danym przedsiębiorstwie mogą już dać kadrze zarządzającej wiele cennych i precyzyjnych informacji.
Pokaż więcej
Polska 2050 złożyła w Sejmie projekt przepisów liberalizujących zakaz handlu w niedzielę. Za powrotem możliwości robienia zakupów tego dnia jest również Koalicja Obywatelska. Już niebawem zmiany, które dzielą obywateli, mogą wejść w życie. Niemal połowa Polaków opowiada się za zniesieniem zakazu handlu w niedzielę. Przeciwni są głównie ci, którzy podkreślają, że jest to czas przeznaczony dla rodziny. Poparcie dla projektu również w rządzie nie jest jednoznaczne.
Najnowsze dane dotyczące Kościoła mówią jasno – w Polsce spada liczba wiernych. Jak informuje CBOS, od początku pandemii odsetek osób deklarujących się jako wierzące w naszym kraju spadł poniżej 90 proc. - Jednocześnie rośnie – w ostatnim czasie wyraźnie – odsetek Polaków zaliczających się do raczej lub całkowicie niewierzących - informuje CBOS.
Najnowszy sondaż IBRiS ujawnił stosunek Polaków do zakazu wyjazdu z kraju w razie wybuchu wojny. Jak się okazuje, ponad 50 proc. badanych uważa, że w przypadku konfliktu zbrojnego powinno zabronić się wyjazd z Polski dla mężczyzn w wieku poborowym. Warto zwrócić uwagę, jak rozkładają się głosy w poszczególnych grupach wiekowych.
Z sondaży wynika, że aż 50 proc. Polaków uważa, że groźba ataku Rosji na Polskę lub inne państwo NATO w ciągu 3-8 lat jest realna. Mniej niż połowa respondentów zadeklarowała, że w czasie wojny stanęłaby w obronie kraju.
Wybory samorządowe bez badania late poll. Dyrektor Ipsos Paweł Predko potwierdził, że w niedzielę 7 kwietnia wyborcy mogą oczekiwać jedynie badania exit poll. Jak wygląda to badanie i kiedy zostaną ogłoszone wyniki? Wyjaśniamy.
W środowym wydaniu programu „Dzisiaj” TV Republika pokazała sondaż poparcia dla partii politycznych. Liczby nie pozostawiały złudzeń, ale przy ich prezentacji Danuta Holecka podzieliła się specjalnym komentarzem. Jej interpretacja wyników mogła zadziwić nawet stałych widzów stacji.
Przed nami naprawdę ciężkie miesiące. Wraz z końcem czerwca przestanie obowiązywać tarcza osłonowa, mrożąca ceny energii elektrycznej. Zdaniem ekspertów, prąd podrożeje wówczas nawet o prawie 70 proc. Czy Polacy obawiają się rekordowych rachunków? O to zapytano w najnowszym sondażu dla Wirtualnej Polski.
Grudzień to okres przedświątecznych zakupów i przygotowań do zbliżających się wielkimi krokami Świąt Bożego Narodzenia. Czy w związku z inflacją i wzrostem cen Polacy zamierzają w tym roku wyjątkowo zacisnąć pasa przed świętami? SW Research na zlecenie portalu Goniec.pl przeprowadził w tej sprawie specjalny sondaż. Wyniki mogą zaskoczyć.
Od październikowych wyborów na Woronicza panują naprawdę podłe nastroje. Pracownicy telewizji publicznej poważnie obawiają się zmian, jakie może przeprowadzić w państwowych mediach nowa władza, dlatego też nie ustają w jej atakowaniu. TVP utrzymuje zresztą, że Polacy stoją za nią murem i pokazuje rzekome dowody, jakimi mają być głosy telewidzów. Czy jednak rzeczywiście sprzeciwiają się oni gruntownym zmianom? O to dla portalu WP zapytała pracownia United Surveys.
Czy kara śmierci powinna obowiązywać w Polsce? Ten bardzo często poruszany temat bez wątpienia wywołuje spore kontrowersje. Politycy niektórych partii obiecują, że po przejęciu władzy wprowadzą karę śmierci, czym chcą zachęcić do siebie wyborców. Ale czy grupa, która chciałaby wprowadzenia tego rozwiązania w Polsce, rzeczywiście jest duża? Sprawdziliśmy to. Pracownia SW Research na zlecenie portalu Goniec.pl przeprowadziła specjalny sondaż.
Po de facto przegranych przez Zjednoczoną Prawicę wyborach parlamentarnych jedną z palących kwestii dyskutowanych w przestrzeni publicznej stało się to, jaki los czeka zależne od organów państwa media. Duże zainteresowanie budzą przy tym, co oczywiste, największa tuba propagandowa PiS, czyli TVP i sztandarowy program stacji, “Wiadomości”. Właśnie dlatego sondażownia SW Reserach, na zlecenie Goniec.pl, zapytała Polaków o to, co powinno stać się z prezenterami serwisu. Jak odpowiedzieli telewidzowie?
To już ostatni moment na publikowanie przedwyborczych sondaży. W niedzielę 15 października Polacy pójdą do urn, by wybrać nowych przedstawicieli do parlamentu i być może także zagłosować w referendum. Ile partii wejdzie do Sejmu i kto stworzy rząd? Tego nie wiadomo. Pewne jednak, że walka będzie trwała do samego końca, o czym świadczy zaskakujący sondaż IBRIS na zlecenie “Wydarzeń” Telewizji Polsat.
Co jakiś czas zarówno “Fakty” TVN, jak i “Wiadomości” TVP chwalą się wspaniałymi wynikami oglądalności, świadczących o rzekomej sympatii widzów. Nic więc dziwnego, że z tych przechwałek ciężko rzetelnie wywnioskować, który z serwisów jest wśród Polaków absolutnym “numerem jeden”. Portal Goniec.pl postanowił więc raz na zawsze rozstrzygnąć trwający spór i z pomocą agencji SW Research sprawdzić, któremu z programów informacyjnych bardziej ufają telewidzowie. Jak wyszło? Jedno jest pewne, wygrany zdecydowanie przebił konkurencję.
Czy dzieci powinny chodzić do spowiedzi? To pytanie od dawna zadaje sobie wielu wierzących i niewierzących, dlatego postanowiliśmy poznać oficjalne stanowisko Polaków w tej sprawie. Pracownia SW Research na zlecenie Goniec.pl przeprowadziła sondaż, którego wyniki są sporym zaskoczeniem i powinny dać jasny sygnał dla hierarchów polskiego Kościoła.
Po dyskusji na temat sposobu prezentowania numerów list wyborczych przez “Wiadomości” kurz jeszcze nie opadł, a tymczasem na horyzoncie pojawiła się kolejna “perełka”. Na jeden z większych kuriozów zwrócił uwagę ekonomista Rafał Mundry, który wyśmiał wykres pokazany także w piątkowym (15 września) wydaniu serwisu. Patrząc na wspomnianą ilustrację przyznać trzeba, że grafika Telewizji Polskiej po raz kolejny poniosła fantazja. Naprawdę myśleli, że nikt nie zauważy?
W polskiej debacie publicznej coraz częściej powtarzają się postulaty wyprowadzenia lekcji religii ze szkół. Dane wskazują, że na katechezę uczęszcza coraz mniej dzieci i młodzieży, dlatego dyskusja na ten temat wcale nie jest bezzasadna. Najważniejsze jednak, co na ten temat twierdzą sami Polacy, korzystający z powszechnego systemu oświaty w ramach przysługujących ich praw. Na zlecenie portalu Goniec.pl sprawdziła to pracownia SW Research.
Papież Franciszek naraził się Polakom. Słowa przywódcy Kościoła nie są zdaniem wiernych wystarczające. Najnowszy sondaż nie pozostawia złudzeń. Sposób, w jaki Watykan podchodzi do wojny w Ukrainie, a konkretnie brak potępienia Rosji za agresję, nie zyskał aprobaty i zrozumienia.
Śmierć jest rzeczą nieuniknioną, dlatego też temat samego pogrzebu oraz jego formy nie jest nikomu obcy i coraz częściej staje się przedmiotem debaty publicznej. W Polsce wciąż najpopularniejsze jest tradycyjne złożenie ciała do grobu, ale coraz więcej osób wybiera również kremację. Właśnie dlatego portal Goniec.pl postanowił sprawdzić, czy trend ten ma szansę wkrótce opanować branżę funeralną. Na nasze zlecenie pracownia SW Research zapytała Polaków wprost o to, jaką formę pochówku preferują.
Zasiłek pogrzebowy od ponad 12 lat nie zmienił się nawet o grosz i wciąż wynosi 4 tys. złotych. Nie da się jednak nie zauważyć, że od 2011 roku ceny także i w branży funeralnej mocno poszły w górę. Właśnie dlatego tak aktualna i potrzebna jest debata nad zasadnością podwyższenia świadczenia. A co na to Polacy? Pracownia SW Research przeprowadziła na zlecenie Goniec.pl sondaż w tej sprawie.
Świadczenie społeczne 500, a niedługo już 800 plus budzi emocje. Niektórych oburza jego zbyt niska wysokość, jednak wielu Polaków uważa, że jest to zwykły przykład rozdawnictwa, a pieniądze nie powinny wpływać na konta niepracujących osób. Pracownia SW Research przeprowadziła na zlecenie Gońca sondaż w tej sprawie.
Kwestie wieku emerytalnego nie przestają interesować Polaków. Jednym z bardziej żywych tematów wydaje się być przede wszystkim to, czy wiek ten zostanie podwyższony, a jeśli tak, to czy dla wszystkich, czy może tylko dla kobiet. Zdaniem niektórych, pracujące obecnie do 60. roku życia panie powinny zrównać się z panami i pozostawać aktywne zawodowe jeszcze pięć lat dłużej. Co na to sami zainteresowani? Odpowiedź jest jednoznaczna.
15 lipca doszło do tragicznego wypadku, w którym na ulicach Krakowa zginęło czterech mężczyzn, w tym syn celebrytki Sylwii Peretti. Wirtualna Polska przeprowadziła sondaż z nim związany. Jego wyniki pokazują stosunek Polaków do ścigania piratów drogowych.
Niemałe zamieszanie wywołało wraz z początkiem tygodnia Centrum Badania Opinii Społecznej, które najpierw zamieściło na swoim Twitterze wyniki najnowszego sondażu wyborczego, a po chwili je skasowało. Szefowa instytucji twierdzi, że przyczyną takiego stanu rzeczy był “chochlik graficzny”, a nie fakt, że rezultaty były mocno niekorzystne dla partii rządzącej. Sprawę jednoznacznie zrecenzowali jednak oburzeni komentatorzy, a także sam Donald Tusk. Ostatecznie CBOS przyznało, że Koalicja Obywatelska idzie niemalże łeb w łeb z PiS.
Prawo i Sprawiedliwość stara się odbudować zaufanie Polaków. Do rządu wrócił Jarosław Kaczyński, który z pierwszej linii zamierza poprowadzić swoją partię do zwycięstwa w jesiennych wyborach. Póki co, działania te zdają się powodować skutek odwrotny. Prawo i Sprawiedliwość traci poparcie. Jak wygląda najnowszy sondaż?
Widzowie TVP Info mieli okazję usłyszeć pytanie dziennikarza TVN dotyczące najnowszego sondażu, w którym Platforma Obywatelska wyprzedziła Prawo i Sprawiedliwość. Premier zbagatelizował te wyniki, ale prezenterka Magdalena Ogórek zareagowała. Wyraziła niezadowolenie, zarzucając TVN, że zadaje pytania o sondaże w momencie, kiedy polski rząd koncentruje się na walce o polską kopalnię.
Kadencja Andrzeja Dudy kończy się za dwa lata, jednak rozważania w obozie rządzącym na temat tego, kto mógłby go zastąpić, już pewnie trwają. W najnowszym sondażu Polacy wskazali, kto według nich może zostać kandydatem PiS w kolejnych wyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują, ponieważ poza podium znalazł się lider ugrupowania, Jarosław Kaczyński.
Od kilku tygodni sprawa odnalezionego w podbydgoskim lesie rosyjskiego pocisku emocjonuje Polaków. Organy państwa przerzucają się odpowiedzialnością za tak późne wypłynięcie incydentu - szczególnie widoczny jest konflikt ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka z polską armią. Polacy zabrali głos w sondażu SW Research i ocenili, kto zawinił.
Polacy słyną z tendencji do narzekania, ale tak krytyczni już dawno nie byli. Miażdżąca większość telewidzów znad Wisły właśnie pokazała czerwone światło głównemu serwisowi informacyjnemu TVP, czyli “Wiadomościom”. Co ciekawe, nawet wśród wyborców PiS z łatwością można znaleźć osobę wystawiającą programowi nieprzychylną opinię. Tylko czy takie wyniki mają szansę skłonić kierownictwo stacji do jakiejkolwiek refleksji?