Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Hołownia oszukuje i unika odpowiedzialności. Biejat ostro: "Koniec z opłacaniem księży"
Oliwia Stojek
Oliwia Stojek 31.03.2025 14:06

Hołownia oszukuje i unika odpowiedzialności. Biejat ostro: "Koniec z opłacaniem księży"

Magdalena Biejat
Fot. Goniec/YouTube

- Koniec z pieniędzmi na kościół - przyznała gościni Studia Prezydenckiego, Magdalena Biejat. Kandydatka Lewicy na prezydenta RP w mocnych słowach wypowiedziała się na temat funkcjonowania Kościoła Katolickiego i dotowania go przez państwo. Biejat mówiła o skandalicznych zachowaniach kapelanów. Wicemarszałkini Senatu mówiła także o wysokich kredytach hipotecznych.

Banki zarabiają na kredytach

​W Polsce oprocentowanie kredytów hipotecznych należy do najwyższych w Unii Europejskiej. W grudniu 2024 roku średnia rzeczywista roczna stopa procentowa (RRSO) dla nowych kredytów mieszkaniowych wynosiła 8,37%, co po odliczeniu stopy referencyjnej NBP (5,75%) daje marżę bankową na poziomie 2,6%.

Zyski banków w Polsce są większe niż w Holandii. W poprzednim roku to było 42 miliardy złotych. I kiedy poprosiłam współpracujących ze mną ekonomistów, żeby sprawdzili skąd się biorą te zyski, to biorą się przede wszystkim z marż na kredytach hipotetycznych - informuje Magdalena Biejat.

​Pomysłem na rozwiązanie problemu mieszkaniowego w Polsce jest propozycja Magdaleny Biejat, wicemarszałkini Senatu i kandydatki Lewicy na prezydenta. Postuluje ona, aby samorządy inwestowały w budownictwo komunalne i społeczne, oferując mieszkania dla osób w średnich dochodach.

Samorządy dopiero zaczynają budować te mieszkania i dopóki tego segmentu nie rozbudujemy, musimy zrobić porządek na rynku kredytów hipotecznych - powiedziała Magdalena Biejat.

ZOBACZ: Dramatyczny wypadek, nie żyje dwóch 18-latów. Strażacy ujawnili, co zastali na miejscu tragedii

Musimy ukrócić spekulacje na mieszkaniach, pomysły z dopłatami do kredytów, żeby zakończyć nadymanie tej bańki cenowej, która powoduje, że nawet w najmniejszych miastach coraz ciężej jest młodym ludziom w ogóle dostać kredyt na najmniejsze mieszkanie - dodała Magdalena Biejat.

Atak służb na polskie rolnictwo. Były wiceminister z PiS ujawnia "Zniszczyli nas" Duda krył Morawieckiego, wielki problem byłego premiera. Kwiatkowski: "Chłop ma dużo spraw"

Finansowanie ochrony zdrowia

Jednym z kluczowych tematów, które dzielą obecną koalicję, jest finansowanie ochrony zdrowia. Szymon Hołownia, lider Polski 2050, zaproponował projekt obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Według tego projektu, minimalna składka zdrowotna miałaby wynosić 9% i być naliczana od 75% minimalnego wynagrodzenia, co stanowiłoby obniżkę w porównaniu z dotychczasowym naliczaniem od 100% minimalnej pensji.

To nie jest prawda, co mówi marszałek Hołownia, że na tym zyskają fryzjerzy, kwiaciarki i drobni przedsiębiorcy. Najwięcej zyskają wielcy ci, którzy zarabiają po kilkadziesiąt tysięcy złotych - skomentowała Magdalena Biejat.

ZOBACZ: Nowy trend komunijny podbija Polskę, ludzie płacą za to krocie. W sieci poruszenie

Według propozycji Lewicy należy przejść na finansowanie służby zdrowia z budżetu państwa i większy udział wielkich korporacji w tym procesie.

To nie jest normalne, że zwykły pracownik najemny, osoba, która pracuje na etacie i zarabia 4 czy 6 tysięcy złotych na rękę, płaci więcej i dokłada się więcej na utrzymanie tego systemu, niż prezesi banków czy wielkie korporacje - stwierdziła Magdalena Biejat.

Fragment programu Goniec na YouTube
Wojciech Mulik, Magdalena Biejat, źródło: Goniec/YouTube
Fragment programu Goniec na YouTube
Magdalena Biejat, źródło: Goniec/YouTube

Lewica chce zlikwidować religię w szkołach

W Polsce od lat toczą się dyskusje na temat roli kościoła w życiu publicznym, w tym kwestii finansowania oraz obecności religii w szkołach. Kandydatka na prezydenta w swoich publicznych wystąpieniach podkreśla konieczność ograniczenia finansowania kościoła katolickiego z budżetu państwa i zlikwidowanie religii w szkołach.

Według dostępnych informacji, roczne wsparcie dla Kościoła katolickiego wynosi około 2 miliardów złotych.

Wydajemy na katechetów, co do których nie mamy żadnej kontroli kim oni są, co to są za ludzie. Zdarzyło się już niestety, że parafie wysyłały do pracy z dziećmi ludzi podejrzanych o pedofilię albo krycie pedofilów - zaznaczyła Magdalena Biejat.

Polska, zgodnie z ustawą z 1989 roku o stosunkach między państwem a Kościołem katolickim, nie ma obowiązku finansowania kapelanów, choć w praktyce państwo zapewnia im wynagrodzenia. Kapelani pracują w różnych instytucjach publicznych, takich jak wojsko, szpitale, więzienia i zakłady poprawcze. Pełnią tam rolę duszpasterzy, udzielają sakramentów i wspierają osoby znajdujące się w trudnych sytuacjach.

Spotkałam się i sama osobiście, i z relacjami kobiet, kiedy kompletnie nieproszeni kapelani wchodzili na sale, gdzie w połogu leżały kobiety po porodzie, karmiące piersią, oczekujące trochę prywatności. To jest moim zdaniem skandaliczne - podkreśliła Magdalena Biejat.

Zachęcamy do obejrzenia całego programu ,,Studio Prezydenckie" na kanale Goniec na YouTube.