Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Minimum 1335 zł miesięcznie z ZUS. O tym świadczeniu wie niewielu
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 29.02.2024 14:19

Minimum 1335 zł miesięcznie z ZUS. O tym świadczeniu wie niewielu

pieniądze zus
Iberion

Minione miesiące, naznaczone nieustannie wysoką inflacją, były ciężkie dla wielu osób. I choć ceny póki co przyhamowały, Polacy nadal muszą zaciskać pasa, dlatego niektórzy szukają wszelkich możliwości podreperowania domowego budżetu. Tu z pomocą przychodzi niespodziewanie Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który przypomina o pewnym mało popularnym świadczeniu. Sprawdź, czy jesteś w gronie potencjalnych beneficjentów. Być może i Tobie należy się minimum 1335 zł miesięcznie.

Szansa na dodatkowe pieniądze z ZUS. Czym jest renta szkoleniowa?

Rozwiązanie, o którym mowa, dla wielu osób wciąż pozostaje tajemnicą. Tymczasem może być ono wielkim wsparciem dla beneficjenta w jego codziennym życiu, zwłaszcza w obliczu wciąż wysokiej, choć nieco hamującej, inflacji. W związku z tym warto mieć świadomość możliwości ubiegania się o tzw. rentę szkoleniową. Wynosi ona bowiem nie mniej niż 1191,33 zł, a od marca 2024 r. wzrośnie do minimum 1335,72 zł, co związane jest z waloryzacją wszystkich ZUS-owskich świadczeń.

Oczywiście, aby móc skorzystać z renty szkoleniowej, konieczne jest spełnienie kilku niezbędnych warunków. Przede wszystkim trzeba być osobą z orzeczeniem o celowości przekwalifikowania zawodowego z uwagi na niezdolność do pracy w dotychczas wykonywanym zawodzie. Oprócz tego, wymagane jest bycie osobą niezdolną do pracy i taką, która posiada ściśle określony okres składkowy i nieskładkowy, tj.

  • 1 rok - jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat
  • 2 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat
  • 3 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat
  • 4 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat
  • 5 lat - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.
Wojsko pilnie apeluje do Polaków. Mówi o "obcym wywiadzie"

Renta szkoleniowa. Takie warunki stawia ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w przypadku nieposiadania przez ubezpieczonego odpowiedniego okresu składkowego i nieskładkowego, warunek posiadania wymaganego stażu jest spełniony wtedy, gdy osoba taka została zgłoszona do ubezpieczenia zanim osiągnęła pełnoletniość lub w ciągu pół roku po zakończeniu nauki w szkole ponadpodstawowej, ponadgimnazjalnej albo w szkole wyższej. Dodatkowo, do dnia powstania niezdolności do pracy posiadać musiała, bez przerwy lub z przerwami nieprzekraczającymi 6 miesięcy, okresy składkowe i nieskładkowe.

Okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 5 lat dla osoby, której niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat, powinien przypadać w ciągu ostatniego dziesięciolecia przed zgłoszeniem wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy, chyba że ubezpieczony udowodnił okres składkowy wynoszący co najmniej 25 lat dla kobiety i 30 lat dla mężczyzny oraz jest całkowicie niezdolny do pracy - wyjaśnia organ.

Wszystko, co trzeba wiedzieć o rencie szkoleniowej

Okresy składkowe i nieskładkowe nie są wymagane jedynie wówczas, gdy niezdolność do pracy nastąpiła wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy, wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

ZOBACZ: Marcowa waloryzacja emerytur i rent. Seniorzy będą zawiedzeni

Co warto jeszcze wiedzieć o rencie szkoleniowej, to to, że przyznawana jest ona na sześć miesięcy, ale na wniosek starosty okres ten może zostać wydłużony nawet o kolejne 30 miesięcy. Z drugiej strony, na wniosek starosty okres 6 miesięcy może zostać równie dobrze skrócony.

Wysokość renty szkoleniowej to 75 proc. wymiaru renty, ale jak wspomniano, nie mniej niż wysokość najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy.

Źródło: ZUS, rynekzdrowia.pl