Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Wojsko pilnie apeluje do Polaków. Mówi o "obcym wywiadzie"
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 29.02.2024 12:07

Wojsko pilnie apeluje do Polaków. Mówi o "obcym wywiadzie"

żołnierz
Facebook/DORSZ

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych zaapelowało do Polaków. To już kolejny raz, gdy podobny komunikat pojawił się w sieci. Jest on związany z prowadzonym na terenie naszego kraju ćwiczeniami wojskowymi żołnierzy NATO. O co więc proszą wojskowi?

Wojsko apeluje. Nie udostępniaj wrażliwych informacji

Komunikat Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych pojawił się na platformie X (dawniej Twitter) w czwartek (29 lutego) o poranku. Wojskowi zamieścili w nim bardzo ważny apel, związany z akcją, mającą miejsce na terenie całego kraju.

Prosimy Wszystkich, aby nie publikować informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych, tablic rejestracyjnych, znaków rozpoznawczych i identyfikacyjnych. Dziękujemy za wasze zrozumienie i wsparcie! - przekazano.

Jak wynika z zamieszczonej grafiki, wszystkie osoby proszone są szczególnie o to, by nie publikować zdjęć, filmów ani jakichkolwiek innych informacji na temat: miejsc pobytu lub transportu żołnierzy, dat i godzin przejazdów, wylotów oraz lądowań, liczby i rodzaju wojska, a także znaków i tablic rejestracyjnych pojazdów wojskowych.

23-latek wjechał pod koła ciężarówki. Nie było szans na ratunek

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych wyjaśnia apel

Taki komunikat DGRSZ nie pojawia się w przestrzeni publicznej po raz pierwszy, ale warto za każdym razem przypominać o jego aktualności i istotności. Wiele osób wciąż nie rozumie, dlaczego udostępnianie niektórych informacji może szkodzić działaniom Wojska Polskiego i jego sojuszników. Właśnie dlatego Dowództwo zdecydowało się odpowiedzieć na pytanie jednego z użytkowników sieci.

A dlaczego, skoro to "tylko" ćwiczenia? - zapytał internauta.

Bez względu na to, czy są to “tylko” ćwiczenia, czy też nie, a także jaki mają one charakter, wrażliwe dane nigdy nie powinny być zamieszczane w internecie. Robiąc to, ułatwiamy pracę obcym wywiadom, co w kontekście wojny w Ukrainie jest szczególnie newralgiczną kwestią.

Ćwiczenia wojskowe NATO w Polsce

Przypominamy, że od 12 lutego na terenie naszego kraju odbywają się ćwiczenia wojskowe państw członkowskich NATO pod kryptonimem Steadfast Defender-24. Ich kulminacyjna faza, czyli Dragon-24, rozpoczęła się właśnie w poniedziałek (26 lutego), co skutkuje wzmożonym ruchem kolumn wojskowych na polskich drogach.

W ramach akcji do Polski przybyli żołnierze z różnych zakątków Europy oraz Stanów Zjednoczonych, a także pojawił się specjalistyczny sprzęt. Łącznie w działania zaangażowanych jest ok. 20 tys. wojskowych z 9 państw NATO, w tym ok. 15 tys. służących w Polskim Wojsku.

Policja monitoruje i zabezpiecza drogi przejazdu kolumn wojskowych tak, aby zapewnić bezpieczeństwo i porządek publiczny. Niemniej, użytkownicy dróg proszeni są o dyscyplinę oraz stosowanie się do poleceń służb.

Źródło: X, Goniec.pl