Goniec.pl
Twitter/Donald Tusk

Twitter/Donald Tusk

Tusk komentuje rezygnację członków Rady Medycznej. "Morawiecki, Kaczyński odpowiecie za to"

14 Stycznia 2022

(Ostatnia zmiana: 14 Stycznia 2022)

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Donald Tusk skomentował rezygnację 13 członków Rady Medycznej. W nagraniu, które opublikował na Twitterze, stwierdził, że Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński kierują się "politycznym interesem" i "odpowiedzą" za śmierć tysięcy obywateli. - Nie macie prawa spojrzeć w oczy Polakom - stwierdził lider Platformy Obywatelskiej (PO).

Choć ekipa rządząca milczy w sprawie odejścia większości członków Rady Medycznej, to na krótki komentarz zdecydował się Adam Niedzielski. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj. 

13 członków Rady Medycznej złożyło na ręce premiera Mateusza Morawieckiego rezygnację

Morawiecki właśnie dostał do rąk trzynaście rezygnacji. Trzęsienie ziemi przy premierze

CZYTAJ DALEJ

Tusk: przedkładali polityczne i brudne, finansowe interesy ponad życie obywateli

Nagranie zaczyna się od przytoczenia okoliczności. - Rozpadła się Rada Medyczna, która doradzała, a raczej miała doradzać polskiemu rządowi w walce z pandemią - oznajmił Donald Tusk.

Następnie działacz opozycji zacytował fragment oświadczenia odchodzących członków Rady Medycznej. - Z upływem czasu, z narastającą frustracją obserwowaliśmy brak politycznych możliwości wprowadzania optymalnych i sprawdzonych w świecie rozwiązań w walce z pandemią - mówił.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Zdaniem Donalda Tuska brak reakcji na przyrosty zachorowań oznacza, że dla rządzących ważniejsze są "interesy" niż dobro obywateli. - Od początku pandemii ten rząd - Morawiecki, Kaczyński - przedkładali własne, polityczny interes, a niektórzy także własne, brudne, finansowe interesy ponad zdrowie i życie obywateli - zaznaczył lider PO.

Tusk: nie macie prawa spojrzeć w oczy Polakom

Następnie Donald Tusk przywołał niepokojące dane dotyczące zgonów covidowych. - Umarło ponad 100 tys. Polek i Polaków. [...] To jest naprawdę największa polska tragedia od końca wojny [II wojny światowej - przyp. red.] - podkreślił. 

W dalszej części nagrania lider PO zwrócił uwagę, że za tę sytuację "odpowiadają politycy, którzy nie słuchali rekomendacji przez siebie powołanej Rady Medycznej". - Bo ważniejszy był dla nich pijarowski i finansowy interes - przekonywał.

Wielu już nie pamięta, Tusk nie był jedyny. Lista przyłapanych nie jest krótka

Slajd 1 z 6

Były premier Donald Tusk został zatrzymany przez policję w Wiśniewie nieopodal Mławy. Przekroczył dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym o ok. 50 km/h. Został ukarany punktami karnymi, mandatem i odebraniem prawa jazdy. Nie jest to jednak jedyny polityk, który miał wyjątkowo "ciężką nogę". / fot. Andrzej Iwanczuk/Reporter

Donald Tusk

Były premier Donald Tusk został zatrzymany przez policję w Wiśniewie nieopodal Mławy. Przekroczył dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym o ok. 50 km/h. Został ukarany punktami karnymi, mandatem i odebraniem prawa jazdy. Nie jest to jednak jedyny polityk, który miał wyjątkowo "ciężką nogę". / fot. Andrzej Iwanczuk/Reporter

- Wiem, że jeszcze przez jakiś czas będziecie rządzić, ale już dziś nie macie prawa spojrzeć w oczy Polakom. Odpowiecie za to. Za tę niepotrzebną śmierć tysięcy ludzi, tylko dlatego, że nie mieliście odwagi albo interesu w tym, żeby respektować [...] rekomendacje Rady Medycznej - grzmiał Donald Tusk. Na koniec zaznaczył, że "wszyscy będziemy o tym pamiętać".

Donald Tusk to nie jedyny polityk, który zwrócił uwagę na bierność rządu w obliczu pandemii po tym, jak rezygnację ogłosiło 13 członków Rady Medycznej. O oglądaniu się na sondaże mówi PSL, a niektórzy członkowie PO już wskazują, kto może zastąpić ekspertów w doradzaniu rządowi. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.Rada Medyczna w rozsypce, premier reaguje

W piątek około godz. 14:00 13 z 17 członków Rady Medycznej złożyło rezygnację na ręce premiera Mateusza Morawieckiego. Eksperci doradzali rządowi w sprawie pandemii od listopada 2020 r.

Jednak z oświadczenia opublikowanego przez odchodzących specjalistów wynika, że współpraca "wyczerpała się". Lekarze zaznaczyli, że mierzą się "oskarżeniami o niedostateczny wpływ na poczynania rządu". W dokumencie podkreślili również, że pojawiły się "rozbieżności" zwłaszcza w obliczu czwartej fali pandemii i pojawienia się wariantu Omikron.

Dwie godziny od publikacji stanowiska 13 członków Rady Medycznej głos zabrało Centrum Informacyjne Rządu (CIR). Z oświadczenia wynika, że premier podziękował ekspertom i będzie z nimi współpracował, ale w innej formule. Mateusz Morawiecki zadecydował, że nowy model współpracy na linii specjaliści-rząd określi minister zdrowia. 

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Twitter

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Andrzej Duda

Wiadomości

Andrzej Duda zwołał na piątek posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego

Czytaj więcej >
Niedzielski, Morawiecki

Wiadomości

Kwarantanna skrócona. Rozporządzenie ministerstwa zdrowia wchodzi w życie

Czytaj więcej >
Paweł Wojtunik

Wiadomości

Paweł Wojtunik oferuje 20 tysięcy za pomoc w schwytaniu sprawców ataku na jego bliskich

Czytaj więcej >
SOR Lubin

Wiadomości

Poseł KO pokazał realia pracy szpitali. Sparaliżowane SORy i kolejki karetek stają się faktem

Czytaj więcej >
Adam Niedzielski podjął decyzję, że dawkę przypominającą będą mogły przyjmować dzieci, który skończyły 16 lat

Wiadomości

Ministerstwo Zdrowia wydało ważny komunikat. Zmiana zasad dawki przypominającej

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński odbiera nagrodę za zmarłego brata i docenia dokonania Lecha Wałęsy

Wiadomości

Człowiekiem 30-lecia "Wprost" został Lech Kaczyński, a prezes PiS ze sceny docenia dokonania Lecha Wałęsy

Czytaj więcej >