Goniec.pl
Piotr Molecki/East News, Twitter

Piotr Molecki/East News, Twitter

Komentarze po rezygnacji 13 członków Rady Medycznej. Opozycja uderza w rząd

14 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Rezygnacja 13 z 17 członków Rady Medycznej poruszyła polityków i dziennikarzy. Borys Budka (PO) oskarża rząd o "tchórzostwo", a Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) twierdzi, że ekipa rządząca kieruje się tylko "sondażami". Zupełnie innego zdania jest Krzysztof Bosak (Konfederacja), który nawołuje rząd do zmiany strategii.

W oficjalnym oświadczeniu eksperci z Rady Medycznej wskazali, że "wyczerpała się dotychczasowa współpraca". Lekarze zwrócili uwagę również na "rozbieżności między przesłankami naukowymi i medycznymi a praktyką" w obliczu jesiennej fali pandemii i pojawienia się wariantu Omikron. 

13 członków Rady Medycznej złożyło na ręce premiera Mateusza Morawieckiego rezygnację

Morawiecki właśnie dostał do rąk trzynaście rezygnacji. Trzęsienie ziemi przy premierze

CZYTAJ DALEJ

Premier bez 13 ekspertów. Budka grzmi: władza tchórzy

Tuż przed godz. 14:00 PAP poinformowała, że 13 członków Rady Medycznej złożyło rezygnację na ręce premiera Mateusza Morawieckiego. Oznacza to, że szef rządu może liczyć na ekspertyzy już tylko czterech lekarzy. Pełną listę osób, które zrezygnowały z doradzania Morawieckiego można zobaczyć tutaj.

Większość komentatorów nie jest zaskoczona decyzją członków Rady Medycznej. Borys Budka (PO) wskazał we wpisie na Twitterze, że premier przykłada dużo większą wagę do zdania antyszczepionkowców. 

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

"Nie dziwi mnie decyzja ekspertów z rządowej Rady Medycznej o złożeniu rezygnacji, skoro premier #Morawiecki zamiast realnych działań w walce z pandemią kieruje się wyłącznie tym, by nie podpaść małej acz krzykliwej grupce antyszczepionkowców. Władza tchórzy…", czytamy w poście szefa klubu PO.

Na Twitterze nie brakuje także ironicznych wpisów. Jeden z nich opublikował poseł PO Dariusz Joński. Polityk sugeruje, że doradcą powinna zostać kurator Barbara Nowak, która stwierdziła, że szczepienia przeciwko koronawirusowi to "eksperyment medyczny".O lekceważeniu zdania ekspertów wspomniał również Marszałek Senatu Tomasz Grodzki (PO), który sam jest z wykształcenia lekarzem. "Autorytetem tej władzy nie są profesorowie, tylko antyszczepionkowcy. Wstyd!", czytamy na Twitterze. Z kolei Katarzyna Lubnauer (KO) napisała, że to "najwyższy czas".
"Mieli decydować lekarze, a decydują sondaże"

Dziennikarze zbierali także komentarze od polityków w Sejmie. - Mieli decydować lekarze, a decydują sondaże - przyznał rzecznik PSL Miłosz Motyka. 

Mniej krytyczny względem władzy jest Jan Maria Jackowski, senator klubu PiS, który deklaruje się jako bezpartyjny. - Rząd musi brać pod uwagę pewne realia społeczno-kulturowe, a lekarze kierują się zaleceniami sanitarnymi. [...] To jest taka walka karnawału z postem - ocenił polityk.

Pamiętasz największe afery PiS? Przy siódmym pytaniu trudno uwierzyć, że politycy mogą być aż tak bezczelni

Pytanie 1 z 3

Ile Jacek Sasin wydał z publicznych pieniędzy na wybory kopertowe, które się nie odbyły?

Dziennikarze "kibicują", Bosak nawołuje do zmiany strategii

Rezygnację członków Rady Medycznej komentują również dziennikarze. Publicysta Łukasz Warzecha przyznał, że "gorąco kibicuje" specjalistom i jego zdaniem "wszyscy" powinni odejść z ciała doradczego przy premierze.

Podobnego zdania jest wicenaczelny oko.press Michał Danielewski. "Po co komu jakaś Rada Medyczna, skoro jest Komitet Polityczny PiS. Zaraz się pewnie dowiemy z TVP, kto z członków Rady miał wujka Niemca, kto dziadka w SB, a kto wziął grant od Sorosa. Współpraca z tą władzą, to najmowanie się na zakładnika tej władzy, warto o tym pamiętać", czytamy we wpisie na Twitterze.

Zupełnie inaczej tę sprawę widzi Krzysztof Bosak (Konfederacja). Jego zdaniem rezygnacja członków Rady Medycznej to dobra okazja do rozpoczęcia dyskusji na temat kierunku, który obrał rząd w walce z pandemią.Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Twitter, PAP, TVN24

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Brakuje leków w aptekach, lekarze mają ograniczać ilość recept

Wiadomości

Dramat polskich seniorów, nie mają pieniędzy na leczenie. Farmaceuci ujawniają

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki

Wiadomości

Morawiecki wycofał się z obietnicy dla piłkarzy. Ekspert: "To postępująca erozja"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Władimir Putin: wojna w Ukrainie może być "długotrwałym procesem"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Białystok: Zaginął emerytowany ksiądz Jan Toczko

Czytaj więcej >

Wiadomości

Jest decyzja RPP ws. stóp procentowych

Czytaj więcej >

Wiadomości

Władimir Putin: "Nie zwariowaliśmy. Jesteśmy w pełni świadomi, czym jest broń nuklearna"

Czytaj więcej >