Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Trudno uwierzyć, co zrobił policyjny patrol. Nagranie obiegło całą Polskę, w sieci zawrzało
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 31.03.2023 08:38

Trudno uwierzyć, co zrobił policyjny patrol. Nagranie obiegło całą Polskę, w sieci zawrzało

policjant nie zatrzymuje się przy pasach
Youtube/StopCHAM

Policjanci z reguły powinni być pierwszymi osobami, które stoją na straży obowiązującego prawa. Ta prosta zasada nie zawsze ma, niestety, odzwierciedlenie w rzeczywistości, o czym nie raz przekonaliśmy się dzięki czujności “zwykłych” obywateli. Co więcej, jednym tchem można by wymieniać sytuacje, w których funkcjonariusz wyraźnie złamał przepisy, ale nie poniósł za to należytej kary. Do takiego właśnie incydentu doszło ostatnio na ulicach Łodzi.

Policja też popełnia wykroczenia

Nie ma dnia, by na oficjalnych stronach polskiej policji nie pojawiały się informacje o sukcesach funkcjonariuszy. Zazwyczaj dowiadujemy się o rozbiciu szajki gangsterów, złapaniu groźnego przestępcy, bohaterskiej interwencji w obronie słabszych i wielu podobnych sprawach.

Niestety, bez względu na te godne pochwały czyny, należy stwierdzić, iż obraz, jaki próbuje nam malować KGP nie jest do końca pełny i zawiera pewne dosyć istotne luki. Obok chwalebnych dokonań nie brak bowiem również tych, którymi, przyznajmy, chwalić się nie powinno. Tak właśnie było w przypadku sytuacji, jaka zaistniała w środę na ulicach Łodzi, a która to natychmiast obiegła sieć, wywołując uzasadnione poruszenie.

Piotr Żyła miał się czego bać. Przeżywał stresujące chwile, padły niecenzuralne słowa

Skandaliczne nagranie obiegło sieć

W tę historię może i trudno byłoby uwierzyć, gdyby nie fakt, że w tym konkretnym przypadku doszło do złamania jednego z częściej naruszanych przepisów. Co prawda, każdy z kierowców, w tym siedzący za kierownicą policjant, powinien znać swoje prawa i obowiązki, jednakże wciąż kwestią podlegającą dyskusji są zajścia w okolicach przejść dla pieszych.

Na zamieszczonym na kanale Stop CHAM na YouTube filmie widać właśnie tego typu incydent z udziałem policyjnego radiowozu. Kamera zarejestrowała, jak policyjna osobówka nie dość, że nie zatrzymuje się, to jeszcze nawet nie zwalnia przed pasami, przy których stoi kobieta.

Autor nagrania informuje w opisie, że kierujący samochodem policjant dodatkowo ominął inny pojazd przed przejściem, co wydłuża jeszcze katalog jego przewinień. Warto przy tym zaznaczyć, że nie tak dawno temu to sama policja prowadziła w całym kraju akcję ukierunkowaną na zwiększenie bezpieczeństwa m.in. pieszych.

Surowe kary za drogowe wykroczenia

Co może grozić policjantowi, który złamał prawo? Tego w praktyce nie wiemy, jednak teoria mówi o naprawdę surowych konsekwencjach.

Od 1 czerwca 2021 r. to pieszy znajdujący się na pasach ma pierwszeństwo przed pojazdem, ale, tu można by się spierać o to, czy kobieta zdążyła w ogóle wkroczyć na przejście.

Według najnowszych regulacji, kierowca, który zbliża się do przejścia dla pieszych musi zachować szczególną ostrożność, ustąpić pierwszeństwa przechodniowi na pasach oraz dopiero wchodzącemu na nie, a także zmniejszyć prędkość pojazdu.

Za samo nieustąpienie pierwszeństwa grozi mandat w wysokości 1500 zł i 15 pkt karnych, podobnie jak za wyprzedzanie na przejściu lub przed nim, czy też omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Źródło: YouTube