Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Mandat

Mandat

Mandat karny – uproszczony tryb postępowania w sprawach o wykroczenia i zarazem nakładania grzywny za wykroczenie.

klatka schodowa portfel
19.05.2024 15:09 Nawet 5000 zł kary. Tego nie zostawiają na klatce schodowej

Żyjąc w bloku, koniecznie trzeba pamiętać, że obowiązuje nas określony regulamin. We wspólnej przestrzeni, jaką jest klatka schodowa, nie można np. zostawiać wielu używanych na co dzień przedmiotów. To bardzo ważne, bo w przypadku pożaru, graty i rupiecie mogą skutecznie uniemożliwić szybką ewakuację. Nic więc dziwnego, że na łamiących przepisy czekają kary sięgające nawet 5 tys. złotych.

prawo jazdy
17.05.2024 08:55 Kierowcy mogą dziś stracić prawo jazdy. Grozi też 1500 zł mandatu

Polacy masowo tracą prawo jazdy. Powodem jest ignorowanie ważnego znaku. Mowa o znaku D-42, który bezpośrednio wskazuje na to, jak powinien zachować się kierowca. Policjanci rozpoczęli specjalną akcję i wszystko wskazuje na to, że posypią się mandaty wynoszące ponad 1500 zł.

carpooling
12.05.2024 17:18 Wielu kierowców nie wie, co to za znak. Mogą za to dostać wysoki mandat

Na francuskich drogach pojawił się zupełnie nowy znak drogowy. To biały romb na niebieskim tle. Jeśli pojedziesz do Francji, a nie dowiesz się co to za znak, może się to skończyć mandatem. Tamtejsze służby są bowiem wyjątkowo drobiazgowe w egzekwowaniu kar na niefrasobliwych kierowcach. 

tatry
11.05.2024 18:51 W Tatrach sypią się mandaty. Służby ostrzegają

Od początku maja służba oraz strażnicy Tatrzańskiego Parku Narodowego wystawili już prawie 80 mandatów. Przyjezdni nie przywiązują uwagi do obowiązujących reguł – śmiecą, parkują gdzie popadnie i rozpalają ogniska. Na pobłażliwość strażników liczyć nie można, a kary są wysokie. 

Kierowca
08.05.2024 23:09 Właściciele tych pojazdów muszą zainwestować. Inaczej słono zapłacą

By dostosować samochody ciężarowe oraz autobusy do unijnych przepisów, ich właściciele będą musieli kupić inteligentne tachografy. Należy to zrobić do sierpnia 2025 roku, w przeciwnym razie może skończyć się karą w wysokości 10 tysięcy zł. 

kierowca
30.04.2024 16:39 Kierowcy nagminnie robią ten błąd na rondach. Sypią się mandaty

Wszyscy aktywni kierowcy bez wątpienia wiedzą, że zawsze przed wykonaniem m.in. manewru skrętu należy powiadomić o tym innych uczestników ruchu drogowego za pomocą kierunkowskazu. Wielu kierujących popełnia jednak błąd gdy przychodzi im zmierzyć się z rondem. Nie wszyscy poprawnie używają wówczas sygnalizacji, co skutkować może mandatem w wysokości 200 zł. Trzeba o tym wiedzieć.

policja
29.04.2024 11:36 Wielka akcja Policji w całej Polsce. Kierowcy się tego nie spodziewali

Majówka 2024 zbliża się wielkimi krokami. Podczas gdy większość Polaków myśli o zasłużonym odpoczynku, służby chcą zadbać o to, by było on także bezpieczny i nie godził w obowiązujące przepisy. W związku z tym Policja wraz ze Strażą Leśną zainicjowały specjalną akcję, w ramach której kontrolowany będzie m.in. ruch w lasach. Na celowniku znajdą się zwłaszcza łamiący prawo kierowcy pojazdów mechanicznych, mogący otrzymać surowe mandaty.

ROD, pieniądze
22.04.2024 14:14 Kontrolują "abisynki". Wiele osób popełnia wykroczenie, grozi im grzywna

Kontrole na Rodzinnych Ogródkach Działkowych nie są rzadkością. Urzędnicy szukają tzw. abisynek. Za ich posiadanie grozi kara grzywny, a nawet areszt. Działkowcy od dawna apelują o zmianę przepisów, gdyż obecne regulacje uderzają w kilkadziesiąt tysięcy działek i ich właścicieli.

kontrola policyjna
18.04.2024 13:41 Widok tego auta zaniepokoił policjantów. "Kiedyś tak się jeździło"

Widok samochodu przewożącego ulicami Łodzi drewno w przyczepce, która zabezpieczona była jedynie cienką linką, wzbudził niepokój u policjantów. Mundurowi zatrzymali 59-letniego kierowcę, który swoim zachowaniem stwarzał realne zagrożenie na drodze. Mężczyzna tłumaczył się w kuriozalny sposób. 

blok, balkon
14.04.2024 17:41 Nie rób tego na balkonie. Kara to nawet 500 zł

Rozpalenie grilla na balkonie nie zawsze musi wiązać się z otrzymaniem wysokiego mandatu. Niemniej osoby mieszkające w bloku muszą pamiętać o konkretnych zasadach. Są rzeczy, których nie wolno robić i jednoznacznie wynika to z przepisów. Pieniądze stracone na karę to nic w obliczu innych konsekwencji nierozsądnego działania.

policjant
29.03.2024 22:44 Policja ostrzega przed 1 kwietnia. Kara to nawet 5000 zł

Śmigus-dyngus przypada w Poniedziałek Wielkanocny. Policja wydała specjalny komunikat skierowany do wszystkich, którzy planują partycypować w tradycji. 1 kwietnia niektórzy stracą spore pieniądze, a to wszystko ze względu na otrzymanie mandatu lub grzywny.

emerytka, policja
18.03.2024 10:23 Nagranie z interwencji wobec emerytki oburzyło Polaków. "Bezduszność"

Emerytka została zatrzymana przez policjantów. Nagranie z interwencji wobec seniorki trafiło do sieci. Internauci nie kryją oburzenia. Kobieta przyznaje, że otrzymany mandat to połowa pieniędzy z emerytury przeznaczanych na jedzenie.

policja
15.03.2024 21:40 Akcja policji w całej Polsce. Na celowniku są konkretni kierowcy

Polska policja kręci bat na niesfornych kierowców. Do końca marca na drogach możemy spodziewać się większej ilości funkcjonariuszy, którzy przyjrzą się, czy za kółkiem nie korzystamy z telefonów komórkowych. Akcja nosi nazwę “Łapki na kierownicę” i ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu. Dla łamiących prawo nie będzie taryfy ulgowej - czekają ich surowe kary.

skrzynka na listy, kobieta
14.03.2024 14:14 Specjalne listy z Opola trafiają do Polaków. Adresaci mają tylko 7 dni

Dostałeś urzędowy list z Opola, chociaż mieszkasz z daleka od tego miasta? Nie jest to ani błąd, ani próba wyłudzenia pieniędzy. Masz tylko 7 dni na spełnienie instrukcji zawartych w dokumencie. Lepiej tego nie ignorować, gdyż wtedy do akcji włączy się Urząd Skarbowy.

pieniądze, mandat
11.03.2024 22:50 Wysokie mandaty za recydywę dla kierowców. Nawet 5 tys. zł kary

Lepiej wiedzieć, ile pieniędzy trzeba szykować w przypadku otrzymania mandatu. W niektórych wypadkach kwota widoczna na blankiecie będzie rekordowo wysoka. Ile wynoszą najwyższe mandaty w Polsce? Tych występków lepiej nie popełniać.

balkon
10.03.2024 11:44 Nawet 500 zł mandatu. Tego nie wolno robić na balkonach

Mieszkanie w bloku nie pozostawia wielu możliwości obcowania z naturą. Nic więc dziwnego, że Polacy bardzo chętnie kupują lokale z balkonami, umożliwiającymi m.in. relaks pod chmurką. Nie każdy wie jednak, że ten nie może być całkowicie swobodny, a możliwość otrzymania kary za “balkonowe” przewinienia czyha na każdym kroku. Wysokie mandaty grożą nawet tym, którzy hodują kwiatki doniczkowe i suszą pranie.

radiowóz światła policjanci
05.03.2024 10:55 Policjant w czasie kontroli może zadać to pytanie. Brak odpowiedzi oznacza mandat

Możesz wpaść w kłopoty po błędnym odpowiedzeniu na to pytanie policjantów. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że gaśnica musi znajdować się w wyposażeniu pojazdu. Często jednak zdarza się, że nie wiemy, bądź zapominamy, gdzie ona się znajduje. Jest to kluczowa kwestia, być może ważniejsza niż legalizacja gaśnicy. Takie niedopatrzenie może słono kosztować.

pieniądze cmentarz
02.03.2024 20:14 5000 zł kary, a nawet więzienie. Tego nigdy nie rób na cmentarzu

Wizyta na cmentarzu zawsze powinna sprzyjać refleksji i zadumie. Bywa jednak i tak, że zamiast wspominać w ciszy zmarłych, musimy być świadkami haniebnych zachowań innych osób lub sami nie do końca wiemy, co można, a czego nie można robić w tych wyjątkowych miejscach. Warto więc zdawać sobie sprawę z zasad tam panujących. W ten sposób nie tylko oszczędzimy swoją reputację, ale także i nasze portfele.

dowód osobisty
25.02.2024 20:42 Prawie 3 mln Polaków musi w tym roku wymienić dowód

Zgodnie z rządowymi szacunkami, w 2024 roku niemal 3 miliony Polaków będzie musiało wymienić swój dowód osobisty na nowy egzemplarz. Jeśli nie zrobimy tego w terminie, powinniśmy liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Za brak dokumentu czekają kary finansowe. Jakie konkretnie, oraz ile trzeba czekać na wydanie nowego dowodu? Zdradzamy szczegóły. 

pojemniki na śmieci
25.02.2024 10:03 Nie wyrzucaj do zwykłych pojemników. Grozi mandat

Świadomość konieczności segregacji odpadów rośnie w Polsce z roku na rok. Większość z nas już dzieli śmieci na papier, szkło, plastik i zmieszane, ale to nie wszystkie kategorie, jakie powinniśmy uwzględniać. Istnieje bowiem specjalna grupa odpadów, które też trzeba odpowiednio wyrzucać, aby nie zaszkodzić planecie. Jeśli ktoś nie jest zapalonym ekologiem, motywacją dla niego z pewnością będzie fakt, że za nieprawidłowe wyrzucenie pewnych zużytych rzeczy, grożą nam surowe kary.

mandat
23.02.2024 14:13 Mandat za palenie gałęzi na działce. Można zapłacić nawet 5000 zł

Nadchodząca wiosna sprawia, iż coraz większa ilość Polaków będzie popełniać błąd, który może ich wiele kosztować. Wystarczy nieznajomość jednego przepisu, aby wiosenne porządki zakończyły się wręczeniem mandatu wynoszącego nawet 5 tys. zł. Niemniej nie jest wykluczone, iż dojdzie do pozbawienia wolności.

pukanie do drzwi ręka komin dym
01.02.2024 12:34 Ruszają masowe kontrole. Nie dopilnujesz jednej rzeczy i możesz słono za to zapłacić

W sezonie zimowym należy spodziewać się kontroli pieców, a dokładnie tego, czym w nich palimy. Wiele osób wciąż decyduje się na wrzucanie do tzw. kopciuchów śmieci i odpadów. Kontrolerzy mówią jasno – za takie przewinienie należy się wysoka kara. Grzywna może wynosić nawet 5000 zł.

samochody
29.01.2024 10:09 Od dzisiaj obowiązuje nowy znak. Kierowcy muszą go znać, by uniknąć ogromnego mandatu

Znajomość prawa drogowego to obowiązek absolutnie każdego kierowcy. W przeciwnym razie może dojść albo do tragedii, albo też do otrzymania surowej kary, jaką może wymierzyć nam policyjna drogówka. Mało który kierowca doskonale orientuje się jednak we wszystkich regulacjach i prawidłowo czyta znaki, zwłaszcza te mniej popularne. Właśnie dlatego przypominamy dwa z nich, obowiązujące na zmianę. Ich ignorowanie kończy się zazwyczaj mocnym uderzeniem w portfele.

drzwi ręka mężczyzna
25.01.2024 17:21 Ruszyły masowe kontrole. Przychodzą do domów w całej Polsce, sprawdzają jedno

Zaczęły się masowe kontrole domów w całym kraju. Urzędnicy mogą zjawić się pod drzwiami ponad 10 milionów Polaków. Można zapłacić sporą karę, jeśli nie przedstawi się odpowiednich dokumentów. Chodzi o zmiany w prawie względem sieci kanalizacyjnych.

None
23.01.2024 17:43 Kierowca audi szalał na drodze, centymetry dzieliły od tragedii. Policja pokazała nagranie

Śląska policja za pośrednictwem swoich platform społecznościowych opublikowała skandaliczne nagranie zarejestrowane na jednej z gliwickich ulic. Brawura, a wręcz skrajna głupota kierującego audi mogła doprowadzić do tragicznego wypadku. Mundurowi informują, że “bohater” materiału wideo będzie mieć spory problem zarówno finansowy, jak i z liczbą punktów karnych. 

policja
22.01.2024 19:46 Zawisł na płocie, a na pomoc wezwał służby. Niecodzienna interwencja nie zakończyła się dla niego pozytywnie

Młody mężczyzna, wracając do domu, postanowił skrócić sobie drogę powrotną i przejść przez wysoki na ok. 1,5 metra płot. Niefortunnie stracił równowagę i zaczepił butem o sam szczyt ogrodzenia. Nie mogąc uwolnić się z nietypowej pułapki, postanowił na pomoc wezwać służby. Nie spodziewał się takiego finału interwencji.

fajerwerki mandat
31.12.2023 08:25 Policja alarmuje, można dostać nawet 500 zł mandatu. Lepiej pamiętać o tym w Sylwestra

Sylwester skończy się mandatem, jeśli zapomnisz, iż nawet w ostatni dzień roku obowiązują przepisy. Tylko amatorzy petard i fajerwerków mogą być zadowoleni, gdyż to czas, gdy nie zostaną ukarani za ich odpalanie, o ile robią to w bezpiecznym miejscu oraz w odpowiedzialny sposób. Jakie pieniądze możesz zapłacić za wybryki 31 grudnia?

straż miejska
14.12.2023 16:35 Straż miejska puka do domów i sumiennie kontroluje mieszkańców. Sypią się mandaty

Warszawska straż miejska w ostatnich tygodniach ma ręce pełne roboty. Wszystko w związku z sezonem grzewczym. Służby sumiennie kontrolują mieszkańców, wystawiając jak do tej pory już blisko 100 mandatów. Przewidziane kary mogą być naprawdę surowe. Zdradzamy szczegóły.