Wielkie poruszenie w sieci wywołało ostatnio nagranie z mszy św. w Świdniku (woj. lubelskie). Słychać na nim, jak prowadzący nabożeństwo ksiądz dość jasno wypowiada się na temat nadchodzących wyborów samorządowych. Kapłan nie kryje się ze swoimi poglądami i wskazuje, na jakich kandydatów przykładny katolik nigdy nie powinien głosować. Część komentujących krytykuje taką postawę, wskazując, że na ambonie nie ma miejsca na nachalną agitację wyborczą.
Chrzest dziecka to bardzo ważne i podniosłe wydarzenie w życiu katolickiej rodziny. Dzięki udzieleniu sakramentu maluch staje się częścią kościelnej wspólnoty, ale coraz częściej wiążę się to z dużymi kosztami. Wiele emocji od zawsze budzi m.in. kwestia opłaty dla księdza, która tylko w teorii wynosi “co łaska”. Jedna z mam w tej sprawie postanowiła poradzić się internautów. Oto, co odpowiedzieli.
Dobra wiadomość dla najbardziej zabieganych. W Wielkim Tygodniu będą oni mogli udać się do spowiedzi także w nocy. Wszystko dzięki czternastej już edycji “Nocy Konfesjonałów”, w ramach której kapłani będą czekali na wiernych w konfesjonałach przez całą dobę. W akcji z roku na rok udział bierze coraz więcej świątyń w całej Polsce, a zapisy na tegoroczne wydarzenia jeszcze nie zostały zamknięte.
Papież Franciszek nie przestaje zaskakiwać. Po ostatniej, kontrowersyjnej wypowiedzi na temat Ukrainy, głowa Kościoła katolickiego zszokowała wyznaniem na swój własny temat. 87-letni biskup Rzymu postanowił zdradzić opinii publicznej, co mogłoby przekonać go do pójścia w ślady Benedykta XVI i ewentualnej abdykacji. Kapłan ma już nawet pomysł, czym mógłby się wówczas zająć.
Mieszkańcy osiedla Maltańskiego w Poznaniu znaleźli się pod ścianą. “Głos Wielkopolski” informuje, że zamieszkiwane przez nich działki, decyzją archidiecezji, mają zostać zamknięte. Wszystko dlatego, że kościelni hierarchowie podjęli decyzję o sprzedaży ziemi inwestorom, a działkowcom rozsyłają pisma o eksmisji i umowy o dzierżawę. Pytany o konflikt proboszcz Paweł Deskur odpiera tymczasem zarzuty i zarzeka się, że nigdy nikomu nie groził. - Ksiądz bawi się w czyściciela - odpowiadają miejscowi.
Archidiecezja pelplińska przekazał smutną wiadomość. 4 marca w szpitalu w Tczewie zmarł emerytowany biskup pomocniczy archidiecezji Piotr Krupa. Duchowny miał 87 lat.
Czy osoby wierzące mogą odczuć różnicę pomiędzy wizytą w Kościele znajdującym się w małym miasteczku bądź wsi a dużym miastem? Okazuje się niestety, że zdarzają się takie sytuacje, a o jednej z nich wspomniała pewna kobieta, która była mocno rozczarowana wizytą w jednej z warszawskich świątyni.
Decyzja o odejściu z Kościoła katolickiego z pewnością nie jest łatwa, a to często jedynie początek długiej i pełnej przeszkód drogi. Nastawiona na walkę o swoje racje z księdzem była także pani Jolanta, która z duszą na ramieniu poinformowała proboszcza o chęci dokonania apostazji. Obrót spraw tak mocno zaskoczył jednak kobietę, że swoją historią postanowiła podzielić się z innymi. Niebywałe wprost, co odpisał jej kapłan na jednym z internetowych komunikatorów.
W wizje Nostradamusa można wierzyć lub nie, ale niektóre z nich rzeczywiście się sprawdzają. Inne zaś mają spełnić się już wkrótce. Jedna z nich tyczy się papieża Franciszka. Słowa proroka jasno wskazują, kto zostanie jego następcą. Nie wszyscy będą zachwyceni.
W tym tygodniu, zgodnie z kalendarzem Kościoła katolickiego, wierni obchodzili Środę Popielcową. Tego dnia musieli oni nie tylko udać się do świątyni, ale także zachować post, unikając przy okazji pokarmów mięsnych. Dziennikarz “Super Expressu” udał się więc 14 lutego do toruńskiej kawiarni o. Tadeusza Rydzyka, by sprawdzić, jak do tej istotnej kwestii podchodzi przedsiębiorczy redemptorysta. Co zastał w menu? Odpowiedź wcale nie jest oczywista.
Środa Popielcowa to dzień, w którym rozpoczyna się w Kościele Katolickim 40-dniowy okres Wielkiego Postu. W tym roku Popielec nałożył się na dzień zakochanych. W kościołach odprawiane są msze, na których głowy wiernych posypuje się popiołem, co symbolizuje pokutowanie za grzechy.
Czy wspólne mieszkanie narzeczonych przed ślubem to grzech? Ta kwestia budzi wiele kontrowersji. Osoby religijne nie mają tu wątpliwości. Twierdzą, że katechizm Kościoła katolickiego mówi jednoznacznie: taka sytuacja jest nie do przyjęcia. Z drugiej strony, może być trudno znaleźć parę, która dopiero po ślubie zamieszkała razem. Do problemu odniósł się o. Adam Szustak.
Trzęsienie ziemi w Watykanie. Tamtejszy sąd apelacyjny właśnie wydał przełomowy wyrok w historii Kościoła katolickiego. Zgodnie z nim, na karę więzienia skazano obecnego księdza Gabriela Martinelli. Kapłan, jeszcze jako nastolatek, miał dopuścić się wykorzystania seksualnego innego nieletniego chłopca. Sprawa wyszła na jaw tylko dlatego, że milczenie przerwał świadek wielokrotnych przestępstw, ministrant z Polski.
Papież Franciszek znów wywołał poruszenie w Kościele. Następca św. Piotra w jednym z wywiadów podzielił się osobliwą opinią na temat istnienia piekła. To z kolei stało się punktem wyjścia do dyskusji na temat tego, czy przez lata karmiono nas nieuzasadnionymi lękami przed potępieniem. Sprawa nie jest jednak taka prosta. Dyskusja na ten temat trwa od wieków.
Ważna wiadomość z Watykanu dla wszystkich wierzących rozwodników. Stolica Apostolska wydała właśnie oświadczenie, w którym zajęła jasne stanowisko dotyczące udzielania komunii świętej osobom po rozwodzie i w nowych związkach. Chodzi dokładniej o katolików, niepraktykujących abstynencji seksualnej. Nowe stanowisko oparte jest przede wszystkim na wydanej w 2016 r. adhortacji papieża Franciszka.
Rafał Kołsut swój udział w katolickim programie "Ziarno" rozpoczął już od najmłodszych lat i dorastał na oczach widzów. Dlaczego dorosły dziś mężczyzna nie wspomina tej dziecięcej przygody najlepiej i należy do krytyków Kościoła Katolickiego? Na takie poglądy znaczący wpływ miało nie tylko to, co działo się na planie, ale także… spotkanie z papieżem Janem Pawłem II. Dlaczego?
Polska aktorka w pewnym momencie swojego życia otwarcie stanęła przeciwko Bogu, jednak paradoksalnie właśnie wtedy wydarzyło się coś, co na zawsze zmieniło jej myślenie. Okazuje się, że małżonek nie był wówczas orędownikiem tej światopoglądowej rewolucji. Jak dziś wygląda ich życie?
Gwiazdy coraz częściej decydują, że nie będą chrzcić swoich dzieci. Liczba udzielonych sakramentów w Polsce wciąż maleje, a celebryci chętnie argumentują swoje decyzje w mediach. Do kwestii chrztu podchodzą jednak z różną delikatnością. Które postacie z polskiego show-biznesu nie ochrzciły dzieci?
W Polsce w ostatnim czasie zauważalna jest tendencja do odchodzenia rodaków z kościoła. Wszystkie dane statystyczne jasno to potwierdzają. Również księży i święceń kapłańskich jest coraz mniej. Duchowni w swojej roli podejmują się między innymi udzielania wiernym rozgrzeszenia, lecz jest to proces niezwykle trudny, gdyż nie wszystkie grzechy podlegają rozgrzeszeniu. Sprawdź, czy są takie, za które ksiądz może ci go odmówić.
Ksiądz Piotr Jarosiewicz swoje posłannictwo wypełnia nie tylko w lokalnej parafii, ale także w Internecie. Nie ma wątpliwości, że to właśnie tam anonimowi internauci zadają mu najbardziej wymagające pytania. Popularny duchowny został bowiem spytany o to, co ludzie najczęściej mówią podczas spowiedzi. Odpowiedź księdza nie pozostawia wątpliwości.
Wielkie zmiany w Kościele na horyzoncie. Watykan właśnie podjął decyzję, która może dawać nadzieję wierzącym rozwodnikom, tworzącym nowe związki. Na stronie Dykasterii Nauki Wiary ukazało się specjalne rozporządzenie w tej sprawie. Na czym ma polegać rewolucja?
Które polskie gwiazdy dokonały apostazji, czyli rezygnacji z bycia częścią kościoła? Lista nazwisk jest długa, jednak każdy z artystów nie miał problemu, by publicznie wyjaśnić, jakimi pobudkami kierował się, podejmując taką decyzję. Oto dlaczego polscy aktorzy, piosenkarze i inni celebryci odeszli od praktyk religijnych.
Ks. Paulina Hławiczka-Trotman jest pierwszą polską biskupką. Historia duchownej Luterańskiego Kościoła w Wielkiej Brytanii pełna jest determinacji i wyrzeczeń, jednak dzięki pracowitości udało jej się osiągnąć cel, który do niedawna wydawał się nierealny. Biskupka Paulina Hławiczka-Trotman szczerze o swojej drodze ku kapłaństwu.
Polacy odwracają się od kościoła. Statystyki jasno temu potwierdzają. Najmniej katolików na tle całego kraju jest zwłaszcza w jednym regionie Polski. Czym jest to spowodowane?
Lekcje religii w szkołach nie są obowiązkowe, więc katechetom czasem trudno jest zapełnić szkolne ławki uczniami. Na taki problem napotkała katechetka z placówki w Sopocie. Z iście misyjną gorliwością rozpoczęła kampanię mającą na celu namówienie dzieci i rodziców, by zaczęły uczęszczać na religię. Niestety, metody zakonnicy okazały się skandaliczne, o czym bez zbędnych subtelności opowiedzieli oburzeni rodzice. Czy siostra poniosła konsekwencje?
Polskie społeczeństwo coraz bardziej odwraca się od kościoła katolickiego. Świadczą o tym pustoszejące świątynie, coraz mniejsze zainteresowanie lekcjami religii i nie tylko. Jak się okazuje, coraz poważniejszym wyzwaniem są także malejąca z roku na rok ilość chętnych do wstąpienia w szeregi duchowieństwa. W niektórych parafiach sytuacja staje się bardzo krytyczna.
Czy dzieci powinny chodzić do spowiedzi? To pytanie od dawna zadaje sobie wielu wierzących i niewierzących, dlatego postanowiliśmy poznać oficjalne stanowisko Polaków w tej sprawie. Pracownia SW Research na zlecenie Goniec.pl przeprowadziła sondaż, którego wyniki są sporym zaskoczeniem i powinny dać jasny sygnał dla hierarchów polskiego Kościoła.
Ksiądz Michał Woźnicki swoje chrześcijańskie posłannictwo traktuje bardzo poważnie. Z równie gorliwą surowością podczas swoich kazań atakuje różne grupy społeczne, często okraszając swoje poglądy epitetami uznawanymi za obelżywe. Tym razem kontrowersyjny kapłan poruszył temat niewłaściwych, w jego mniemaniu, strojów kobiet. To jednak nie wszystko, co go oburza.