Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Kościół Katolicki

Kościół Katolicki

Kościół Katolicki – definicja i historia

Kościół Katolicki stanowi największy pod względem liczby wyznawców odłam chrześcijaństwa, będącego jedną z trzech największych religii na świecie (obok islamu i hinduizmu). Innymi dużymi odłamami chrześcijaństwa jest prawosławie i protestantyzm. Kościół Katolicki określa się jako „jeden, święty, powszechny i apostolski”, odwołując się tym samym do osoby Jezusa Chrystusa, będącego w oczach katolików (i innych chrześcijan) nie tylko założycielem omawianej religii, ale i Bogiem samym w sobie. Warto w tym miejscu podkreślić, że samo słowo „kościół” oznacza nie tylko struktury religijne czy budynek sakralny, ale również wspólnotę religijną jako zbiór ludzi.

Choć Kościół Katolicki może upatrywać swoich początków w najwcześniejszym chrześcijaństwie i określać się ideowym spadkobiercą i dziedzicem pierwszego kościoła, to trzeba nadmienić, że przydomek wyłącznie Kościoła Katolickiego uzyskał dużo później. Do czasu „Wielkiej Schizmy”, a w zasadzie do podbicia Konstantynopola w 1204 roku przez Krzyżowców (co przypieczętowało rozłam), był to po prostu Kościół Chrześcijański, a zwrot „katolicki” stanowił wyłącznie jeden z przymiotników określających chrześcijan (od łacińskiego „catholicam”, oznaczającego powszechność).

Kościół Katolicki – zasady wiary

Kościół Katolicki w głosząc podstawy swojej wiary, w pierwszej kolejności odwołuje się do nauk Jezusa Chrystusa, Ewangelii głoszonej przez jego apostołów i Biblii, która stanowi najświętszą księgę katolików. W skład istotnych dokumentów można zaliczyć encykliki papieskie oraz dokumentację sporządzaną na rozlicznych soborach.

Podstawę wiary Kościoła Katolickiego stanowi przekonanie o tym, że Jezus Chrystus był Bogiem (jeden Bóg w trzech osobach), który zstąpił na Ziemię by poświęcić się, w celu odkupienia ludzkich grzechów. Dokonał tego oddając życie na krzyżu, stanowiącym dziś symbol religii katolickiej, jednak po trzech dniach zmartwychwstał i ciałem wstąpił do Nieba. Katolicy oczekują jego ponownego nadejścia równoznacznego z końcem świata i osądzeniem wszystkich ludzi, w wyniku czego część ma trafić do Nieba, a część do Piekła.

Hierarchia władzy w Kościele Katolickim

Głową Kościoła Katolickiego jest papież, wybierany podczas konklawe (tajne wybory papieża) przez kardynałów – elektorów. Aktualnie stanowisko to pełni papież Franciszek, przejmując to stanowisko po abdykującym Benedykcie XVI. Siedzibą papieża jest Stolica Apostolska, związana unią personalną z Watykanem. W dalszej kolejności znajdują się kardynałowie, potem patriarchowie i metropolici, a jeszcze dalej arcybiskupi.

Kolejną warstwę w hierarchii tworzą biskupi, których dzieli się na biskupów diecezjalnych i pozostałych. Później są wikariusze generalni, wikariusz sądowy i wikariusz biskupi, a w ostatniej kategorii znajdzie się dziekan, proboszcz, wikariusz parafialny i na końcu diakon.

Pokaż więcej

Kościół w Szydłowcu
11.06.2024 09:38 Koszmar w polskiej parafii, księża umarli jeden po drugim. "Nikt tego nie przewidział"

Ostatnie dni to trudny czas dla wiernych z parafii św. Zygmunta w Szydłowcu (woj. mazowieckie). Jeszcze kilka dni temu uczestniczyli w uroczystościach pogrzebowych swojego wieloletniego proboszcza, ks. kan. Adama Radzimirskiego. Dwa dni później miasto obiegła wieść o śmierci jego następcy, ks. Marka Kucharskiego.

Dziewica konsekrowana Anna Szcześniak
05.06.2024 17:04 34-letnia nauczycielka z Łodzi dziewicą konsekrowaną

Anna Szcześniak pochodząca z Piotrkowa Trybunalskiego i ucząca matematyki w jednym z łódzkich liceów ślubowała dożywotnie dziewictwo w kościele jezuitów w Łodzi. Stając się tym samym kolejną w Polsce dziewicą konsekrowaną.

kościół
04.06.2024 14:11 Czy w piątek 7 czerwca można jeść mięso? Kościół stawia sprawę jasno

Piątek to w religii chrześcijańskiej dzień, w którym katolicy z reguły powstrzymują się od jedzenia mięsa. Czy 7 czerwca w związku z uroczystością Najświętszego Serca Pana Jezusa również obowiązuje post? Wyjaśniamy.

kościół
30.05.2024 17:03 Ksiądz po latach wyjawił prawdę o życiu w seminarium. Wyznanie niesie się po kraju

Kościół katolicki zmaga się z prawdziwym kryzysem – nie tylko rośnie liczba dokonywanych apostazji, ale i znajduje się coraz mniej chętnych do przystąpienia do seminarium. Ksiądz Sebastian Kosecki stwierdza, że przyczyną kryzysu powołań mogą być krążące w sieci historię na temat przygotowania do bycia kapłanem. Ujawnił, jak naprawdę wygląda życie w seminarium.

Kazimierz Nycz
30.05.2024 15:07 Kard. Kazimierz Nycz grzmi w Boże Ciało. "Nie potrzeba nowych wojenek"

W czwartek (30 maja) w całej Polsce odbywają się uroczystości związane z przypadającym na dziś świętem Bożego Ciała. Centralne obchody zorganizowane zostały, jak co roku, w Warszawie. Przewodniczył im kard. Kazimierz Nycz, który napominał wiernych, że “świeckości państwa nie przekreślają ani znaki religijne, ani krzyże”. - Dziś nikomu w naszym podzielonym społeczeństwie nie potrzeba nowych wojenek i podziałów - mówił, nawiązując do ostatniej decyzji Rafała Trzaskowskiego.

procesja
30.05.2024 10:22 Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Odpowiedź zaskoczy niejednego

Wierni Kościoła katolickiego obchodzą dziś święto Bożego Ciała. Wielu z nas z tej okazji wybiera się albo na procesję, albo też na nabożeństwo, ale są i tacy, którzy wolne planują spędzić w inny sposób. Warto więc wiedzieć, czy brak uczestnictwa we mszy św. niesie dla osób wierzących jakiekolwiek negatywne konsekwencje. Czy nie będąc tego dnia w kościele, popełniamy grzech?

ksiądz
21.05.2024 20:34 Kościół w Polsce w fatalnej sytuacji. Dawno nie było tak źle

Najnowsze dane dotyczące Kościoła mówią jasno – w Polsce spada liczba wiernych. Jak informuje CBOS, od początku pandemii odsetek osób deklarujących się jako wierzące w naszym kraju spadł poniżej 90 proc. - Jednocześnie rośnie – w ostatnim czasie wyraźnie – odsetek Polaków zaliczających się do raczej lub całkowicie niewierzących - informuje CBOS.

papież Franciszek
19.05.2024 14:28 W Watykanie zapadła ostateczna decyzja. Od dziś obowiązuje nowy dokument

W niedzielę (19 maja) w życie wchodzi nowy dokument Dykasterii Nauki Wiary. Rozpatruje on sześć możliwości różnych ocen w rozeznawaniu zjawisk nadprzyrodzonych. Nowe normy dotyczą m.in. objawień, cudów maryjnych czy opętania przez demony. Watykan instruuje poprzez nie, w jaki sposób rozpoznawać poszczególne zjawiska, a także kto może brać udział w ich identyfikacji.

kościół ludzie
19.05.2024 11:09 Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Prawo kanoniczne daje aż dwie możliwości

Wielkimi krokami zbliża się dzień, w którym katolicy obchodzić będą tzw. Boże Ciało. Dzień ten jest ustawowo wolny od pracy, dlatego wielu z nas myśli już o tym, by połączyć go z dłuższym urlopem. Z drugiej strony część wierzących waha się, czy tego dnia nie powinna przykładnie wybrać się na procesję lub mszę świętą. A co na to sam Kościół? Odpowiadamy.

ksiądz
16.05.2024 17:50 Te osoby nie muszą się spowiadać. Ksiądz wyjaśnia, wielu nie ma o tym pojęcia

Spowiedź to bardzo ważny element życia katolików. Wielu podkreśla, że wyznanie swoich win daje im nie tylko rozgrzeszenie, ale i ukojenie od trosk. Niestety, może zdarzyć się sytuacja, w której nie będziemy mogli udać się do kościoła. Czy jest na to jakieś rozwiązanie? Ksiądz postawił sprawę jasno.

Tadeusz Rydzyk
09.05.2024 20:01 Największe hity w sklepie Tadeusza Rydzyka. Niebywałe, co kupują Polacy

Fundacja Lux Veritatis, której współzałożycielem jest Tadeusz Rydzyk, od dawna prowadzi na swojej stronie internetowej sklep, w którym oferuje masę przeróżnych produktów. W ofercie są m.in. dewocjonalia, ale także książki czy filmy. W zakładce "bestsellery" możemy znaleźć z kolei same największe hity. Niektóre zaskakują.

dzieci
05.05.2024 22:10 Prawie wszyscy się mylili ws. pierwszej komunii. Ksiądz ujawnił, jak jest naprawdę

Nastał czas tegorocznych pierwszych komunii świętych. Już niedługo przed ołtarzem, aby przyjąć eucharystię, staną dziewięciolatkowie w całym kraju. Okazuje się jednak, że możliwe, aby wśród nich znalazły się także i młodsze dzieci. W jaki sposób? Sprawę wyjaśnił na łamach PAP ks. prof. Piotr Tomasik.

Tadeusz Rydzyk
05.05.2024 16:02 Odwiedzili księgarnię Tadeusza Rydzyka. Trudno uwierzyć, co tam znaleźli

Ojciec Tadeusz Rydzyk szerszej publice znany jest głównie z działalności w założonych przez siebie mediach - Telewizji Trwam i Radiu Maryja. Wielu nie wie, ale toruński redemptorysta jest również współzałożycielem fundacji Lux Veritatis. Biznesy duchownego to również m.in. bistro czy księgarnia prowadzona przez fundację. Będziecie zdziwieni, co można znaleźć na półkach. 

ksiądz
29.04.2024 14:07 Kościół w Polsce alarmuje. Tak źle jeszcze nigdy nie było

Kościół katolicki jest w poważnym kryzysie. Młodzi ludzie odwracają się od niego coraz częściej, na co wyraźnie wskazują statystyki. Zgodnie z nimi, w 2022 r. przeprowadzono najmniej chrztów w historii dokonywania zapisów i niewykluczone, że zapaść będzie się pogłębiać. Chrzest, ale nie tylko, to jedna z głównych przyczyn poważnych rodzinnych sporów, jakie toczą się między reprezentantami poszczególnych pokoleń.

Papież Franciszek
24.04.2024 19:53 Papież Franciszek nagle zwrócił się do Polaków. Padły ważne słowa

Podczas odbywającej się w środę 24 kwietnia, cotygodniowej audiencji generalnej w Watykanie, papież Franciszek zwrócił się ze specjalnym apelem do Polaków. Biskup Rzymu nawiązał  do zbliżającej się rocznicy kanonizacji Jana Pawła II, z okazji której odbędzie się w Watykanie uroczysta msza św. 

kościół pieniądze
21.04.2024 20:05 Jak dawać pieniądze na tacę w kościele? Mało kto zna te zasady

Idąc do kościoła, wybieramy się tam głównie po to, by się pomodlić, ale nieodłączną częścią nabożeństwa jest też łożenie na tzw. tacę. Dla wielu z nas to, ile na nią położyć to odwieczny problem, a tymczasem okazuje się, że nie tylko kwota datku ma znaczenie. Nie mniej istotne jest bowiem to, w jaki sposób ofiarowujemy swoje pieniądze, na co zwrócono uwagę już lata temu. Teraz dziennik “Fakt” postanowił przypomnieć te zasady. Jak one brzmią?

papież
19.04.2024 14:55 Papież Franciszek zaapelował o pokój. ”Ciemne chmury nad ludzkością”

Podczas spotkania z młodzieżą w Watykanie, papież ostrzegał o “ciemnych chmurach” gromadzących się nad ludzkością. Mówił o wojnie oraz o problemach społecznych i tych związanych z ekologią. 

ksiądz
17.04.2024 10:05 Ważne wydarzenie w polskim Kościele. Potrwa tydzień, wierni będą zaskoczeni

Trwa bardzo ważny tydzień w życiu Kościoła Katolickiego w Polsce. Od niedzieli 14 kwietnia wierni celebrują XVI Ogólnopolski Tydzień Biblijny. Obchody rozpoczęły się uroczystymi nabożeństwami m.in. w krakowskich Łagiewnikach i na Jasnej Górze, gdzie odczytano wybrane fragmenty Pisma Świętego. Specjalne wydarzenia, do soboty 20 kwietnia, odbywać się będą także w poszczególnych parafiach w kraju.

ksiądz
14.04.2024 13:09 Ksiądz w kalendarzu dla mężczyzn. Jest reakcja kurii

Jest oficjalne stanowisko kurii w Częstochowie ws. polskiego księdza, który stał się bohaterem obyczajowego skandalu. Służący w Wielkiej Brytanii kapłan został rozpoznany na nagich zdjęciach w kalendarzu dla gejów. Duchownego odwołano z zajmowanego stanowiska i ma zakaz pełnienia urzędów. Rzecznik archidiecezji częstochowskiej przekazał, że w sprawie wszczęto postępowanie kanoniczne.

panna młoda ksiądz
11.04.2024 09:58 Ksiądz nie wpuścił panny młodej do kościoła. Wszystko przez suknię

Większość panien młodych marzy o tym, by w dniu ślubu pójść do ołtarza w wyśnionej, białej sukni. Nie wszystkie wiedzą jednak, że na przeszkodzie może im stanąć ksiądz. Jedna z internautek opisała bardzo przykrą sytuację, która przydarzyła się w jej rodzinie. Niebywałe, jakich argumentów użył mający udzielać sakramentu kapłan.

Pierwsza komunia
04.04.2024 08:20 Pokazała, co przygotowała dziecku na komunię. Internauci grzmią

“Fakt” donosi o popularnym na TikToku nagraniu, w którym jedna z matek przygotowała dla swojego dziecka komunijną atrakcję w postaci piniaty, ozdobionej w hostię i krzyż. Prezent nie wszystkim przypadł do gustu, część internautów pisze o znieważaniu symboli religijnych. Nagranie ma już 2 miliony wyświetleń. 

Papież Jan Paweł II
03.04.2024 09:52 Zapytała dzieci o Jana Pawła II. Odpowiedź wywołała burzę

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r. Od śmierci jedynego polskiego papieża w historii, minęło już 19 lat. “Mamy nową generację, dla której JPII to czasy zamierzchłe” - pisze ksiądz Daniel Wachowiak. Duchowny podkreśla fatalny stan wiedzy wśród uczniów, dostrzega w tym jednak pewną szansę.  

Papież Jan Paweł II
02.04.2024 14:33 Testament Jana Pawła II. Nie wypełniono jego ostatniej woli?

Mija 19 lat od śmierci Jana Pawła II. Zgodnie z ostatnim życzeniem papieża, jego osobiste notatki z lat 1962-2003, tuż po śmierci miały zostać spalone. Dlaczego stało się inaczej?

Znicze
01.04.2024 13:22 Nie żyje biskup Zbigniew Tadeusz Kusy. Zmarł w Afryce

W Kaga-Bangoro (Republika Środkowoafrykańska), zmarł biskup Zbigniew Tadeusz Kusy. Pochodzący z Cieszyna franciszkanin odszedł w wielkanocną niedzielę, 31 marca. Miał 72 lata. Informacje o śmierci duchownego podały w poniedziałek służby prasowe diecezji bielsko-żywieckiej.

panna młoda
01.04.2024 08:43 Chciała wziąć ślub kościelny. Gdy zobaczyła wymagania księdza, zaniemówiła

Pani Magda chciała wziąć ślub kościelny. W głębi ducha snuła marzenia o pójściu do ołtarza w białej sukni, ale ksiądz szybko sprowadził ją na ziemię. Gdy kobieta dowiedziała się, jakie wymagania musi spełnić, aby przystąpić do sakramentu, początkowo nie mogła uwierzyć. Jej wyznanie spotkało się z żywą reakcją innych internautów, którzy poznali szokującą historię. 

Jan Paweł II
30.03.2024 12:33 Kontrowersje wokół testamentu Jana Pawła II. Miał jedną prośbę

Papież Jan Paweł II przez niemal 20 lat pisał testament, w którym pozostawił m.in. wytyczne dotyczące pochówku. Szczególnie jedno zdanie z jego zapisków i późniejsza decyzja z nim związana wywołały niemałe kontrowersje. Stawiano zarzuty wobec kardynała Dziwisza, bliskiego współpracownika Jana Pawła II.

papież Franciszek
30.03.2024 08:11 Papież Franciszek poważnie chory? Niepokój w Watykanie

W Wielki Piątek w rzymskim Koloseum odbyła się Droga Krzyżowa, w której nie uczestniczył papież Franciszek. O jego nieobecności biuro prasowe w Watykanie poinformowało w ostatniej chwili, tłumacząc to troską o zdrowie papieża. W ostatnim czasie coraz częściej podnoszony jest temat słabego stanu zdrowia Franciszka.

kościół msza św.
28.03.2024 08:16 Ksiądz nawet się nie krył. Wierni nie mogli uwierzyć w to, co słyszą

Wielkie poruszenie w sieci wywołało ostatnio nagranie z mszy św. w Świdniku (woj. lubelskie). Słychać na nim, jak prowadzący nabożeństwo ksiądz dość jasno wypowiada się na temat nadchodzących wyborów samorządowych. Kapłan nie kryje się ze swoimi poglądami i wskazuje, na jakich kandydatów przykładny katolik nigdy nie powinien głosować. Część komentujących krytykuje taką postawę, wskazując, że na ambonie nie ma miejsca na nachalną agitację wyborczą.