Goniec.pl

Pixabay/kisistvan77

Księża proszą i pomoc w opłaceniu rachunków za prąd i gaz. Potrzebują wsparcia kurii

1 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Jakub Franek

Wysokie ceny energii i gazu zmuszają najbiedniejsze polskie parafie do szukania pomocy. Odpowiadając na potrzebę, Archidiecezja Gnieźnieńska założyła fundusz ratunkowy. Już blisko 10% proboszczów złożyło wniosek, spodziewa się jednak, że będzie ich znacznie więcej.

Kryzys energetyczny uderza w księży

Ceny gazu i energii elektrycznej uderzają w polskie parafie. Najbiedniejsze wspólnoty mają problem z opłaceniem ogrzania kościołów i plebanii, zmuszając je do szukania pomocy w opłaceniu rachunków.

W związku z kryzysową sytuacją Archidiecezja Gnieźnieńska założyła fundusz ratunkowy, którego celem ma być pomoc proboszczom w rozliczaniu się z kosztów zapewnienia ciepła i energii elektrycznej w podległych im obiektach.

Jak wysoka jest pomoc z kurii?

Z 270 parafii, które obejmuje Archidiecezja Gnieźnieńska, aż 20 złożyło wnioski o pomoc w pierwszych dniach trwania projektu. Rzecznik archidiecezji, ksiądz Remigiusz Malewicz, mówi jednak, że administracja spodziewa się wielu więcej wniosków. Ile ma wynosić pomoc?

- Wysokość jednorazowego wsparcia z funduszu ratunkowego wynosi 5 tys. zł. Wnioskujące parafie systematycznie otrzymują pomoc. Wnioski dotyczą wsparcia przy opłacaniu rachunków za prąd, ale także kosztów zakupu węgla - informuje przedstawiciel kurii.

Jednocześnie zaznacza on, że parafie zostały poproszone o bardziej racjonalne korzystanie z ciepła i energii elektrycznej.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

źródło: money.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Majątek abp. Głódzia powala. Ukarany przez Watykan duchowny żyje w pałacu
Czytaj więcej >

Polska

Z trumny w zakładzie pogrzebowym nagle rozległ się kaszel. Niebywałe, co się stało
Czytaj więcej >

Polska

Śląskie: Tragedia na drodze, w osobówkę uderzył tir. 34-latka nie udało się uratować
Czytaj więcej >

Polska

Zuchwała kradzież po niedzielnej mszy. Złodziej nie miał żadnych skrupułów
Czytaj więcej >

Polska

Dusił własne dziecko, matka się przyglądała. Nowe, wstrząsające fakty w sprawie
Czytaj więcej >

Polska

Donald Tusk przeszedł na wcześniejszą emeryturę. W PiS zawrzało
Czytaj więcej >
Jakub Franek

Jestem studentem III roku prawa UMK. Szczególnie interesuję się technikami kryminalistycznymi i historią ich rozwoju. Jednocześnie mam słabość do starych filmów sensacyjnych i gier fabularnych. W chwilach wolnych zajmuję się sadem słuchając audiobooków.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]pl