Rozmowy o pieniądzach nigdy nie należą do łatwych, a jeśli dodatkowo chodzi o debaty na temat zarobków, i to duchownych, niemalże pewne jest, że nie obędzie się bez kontrowersji. Wokół pensji kościelnych dostojników narosło już wiele legend, do czego swoją rękę przyłożyli też niektórzy lubiący luksus hierarchowie. Pytanie tylko, czy takie przypadki to już reguła, czy może tylko niechlubne wyjątki. Oto, na co mogą liczyć polscy kapłani.
Przed nami czwarta niedziela wielkanocna, zwana także Niedzielą Dobrego Pasterza. Z tej okazji Prymas Polski abp Wojciech Polak napisał do wiernych specjalny list z prośbą o modlitwę w szczególnej intencji. Jak sam przyznał, jest to konieczne, gdyż Kościół boryka się obecnie z bardzo poważnym problemem. Pogarszająca się stale sytuacja jest już więcej niż alarmująca.
Stanisław Dziwisz był jednym z najbliższych towarzyszy i współpracowników Jana Pawła II. Hierarcha zabrał na antenie Radia Maryja głos ws. “podważania autorytetu papieża”. Przekonywał, że choć w kraju nie ustają ataki, na świecie polska głowa Kościoła jest uznawana za wzór do naśladowania.
Kilka dni temu proboszcz parafii we wsi Adamowizna pod Warszawą został odwołany. Okazało się, że wobec ks. Mariusza B. prowadzone jest postępowanie wyjaśniające, a sprawa trafiła już nawet do Watykanu, gdzie podjęte zostaną dalsze kroki. O co chodzi?
Dziś (26.04) czeski kardynał Dominik Duka obchodzi 80. urodziny. Przepisy w takich okolicznościach są nieubłagalne - w związku z osiągnięciem tego wieku duchowny traci uprawnienia do udziału w konklawe. Co istotne, do końca roku prawo wyboru głowy Kościoła katolickiego straci kolejnych ośmiu hierarchów. Czy możemy liczyć, że papież Franciszek wyniesie do godności kardynalskiej któregoś z polskich arcybiskupów?
Debata na temat sytuacji w polskim Kościele Katolickim w kontekście grzechów samych księży trwa od wielu lat. Ubywający wierni w świątyniach to przykład tego, że stosunek Polaków do duchowieństwa bywa często krytyczny. Ostrych słów nie kryła rozmówczyni dziennikarza Gońca, która bezlitośnie uderzyła w polski kler.
Behemoth od dłuższego czasu był niesłyszalny. Zespół promował się ostatnio przede wszystkim swoją muzyką, ale to chyba znów się zmieni. Nergal na scenie Fryderyków skrytykował odważnie kościół, polski rząd i Boga. Znów zrobiło się głośno.
Całun Turyński od lat dzieli chrześcijan oraz ateistów. Niewyraźny obraz na lnianej tkaninie rodzi wiele kontrowersji. Wierzący twierdzą, że jest to kawałek płótna, którym owinięto ciało Jezusa Chrystusa. Drudzy prowadzą naukowe badania, w celu podważenia wiarygodności relikwii. Najnowsze wieści w sprawie są mocno zaskakujące. Jak twierdzą naukowcy, historyczną tkaninę podrobiono już w średniowieczu.
Odpływ wiernych z kościołów to fakt, z którym zmagają się duchowni na całym świecie. Na nietypowy pomysł wpadła jedna z austriackich parafii, która by zapobiec pustoszejącym murom świątyni, postanowiła za darmo... tatuować swoich parafian. Zainteresowanie niecodzienną możliwością przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów akcji.
Ksiądz Michał Woźnicki słynie z odważnego artykułowania nie tylko Słowa Bożego, ale także bezkompromisowej oceny zachowań wiernych. O tym, że wprost z ambony ofiarą jego bezlitosnych i obraźliwych komentarzy może stać się każdy, na własnej skórze przekonał się pewien uczestnik mszy. Przez kontrowersyjnego duchownego został oskarżony o szpiegostwo i wygnany z nabożeństwa. Jakie słowa padły spod ołtarza?
O. Marcin Mogielski, który zasłynął odważnym kazaniem w obronie ofiar księży-pedofilów, po raz kolejny wywołał wstrząs. W Wielką Sobotę znany dominikanin poinformował nagle, że zmienia wyznanie i przechodzi do Kościoła ewangelicko-augsburskiego. - Moje ręce są za krótkie, a władza nade mną silna i skuteczna - napisał. Na jego decyzję zareagowali już inni znani duchowni, wyrażając zrozumienie, aczkolwiek też wielkie ubolewanie.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki udzielił wielkanocnego wywiadu Polskiej Agencji Prasowej. Hierarcha zaapelował w nim o pokój i w przejmujących słowach mówił o wojnie, która zawsze jest porażką cywilizacyjną. - Jeśli ludzie, a szczególnie rządzący państwami, odwracają się od Boga i Dekalogu, konsekwencją jest cierpienie, a bywa, że jest to cierpienie całych narodów - stwierdził.
Jagoda opowiedziała na Twitterze o swoich doświadczeniach ze spowiedzi. Kobieta, jako wierna katoliczka, postanowiła pójść do niej i przyznała się do jednego, niewielkiego zdawałoby się, grzechu. Trudno uwierzyć, jak nazwał ją ksiądz.
Wielkanoc tuż, tuż, ale zanim to nastąpi przed katolikami zwieńczenie trwającego 40 dni Wielkiego Postu. Dla wielu osób to czas poważnych postanowień i wyrzeczeń, co do których wciąż pojawia się mnóstwo wątpliwości i pytań. Czy można pójść na zabawę? Kiedy trzeba, a kiedy jedynie powinno się pójść do kościoła? Co z jedzeniem mięsa? Zarówno te, jak i pozostałe zagadnienia, wyjaśnił w rozmowie z “Faktem” o. Jan Maria Szewek.
Wczoraj (2.04) w kilkudziesięciu polskich miastach odbyły marsze papieskie. Podczas największego z nich, który przeszedł ulicami Warszawy, doszło do incydentu. 35-latek trzymał transparent z hasłami dotyczącymi krycia przez Jana Pawła II pedofilii w Kościele. Został słownie zaatakowany przez grupkę seniorów, a po zgłoszeniu przez 80-latka obrazy jego uczuć religijnych, mężczyzna został zatrzymany.
Wczoraj (2.04) miała miejsce 18. rocznica śmierci Jana Pawła II, w tym roku przeżywana w sposób szczególny w związku z narodowym sporem wokół papieża Polaka. W marcu o. Marcin Mogielski z Wrocławia odniósł się do kwestii pedofilii w Kościele oraz jej ukrywania. Teraz w wywiadzie dla Gazety Wyborczej dominikanin rozszerzył swoje stanowisko i wytłumaczył, jaki ma stosunek do Jana Pawła II.
Pierwsza komunia święto to wielka uroczystość kościelna, którą w Polsce i na świecie obchodzi wciąż tłum dzieci. Wydawało się, że niektóre mody już całkowicie zniknęły, ale okazało się, że nie - jedna z nich rozwinęła się w coś, co może zaniepokoić. Internauci są wzburzeni.
W niektórych niemieckich parafiach możliwa jest tzw. cicha spowiedź. Wierny przebywający w kościelnych murach może swoje grzechy wyznać w myślach, zamiast księdzu w konfesjonale. Do rewolucyjnej idei zdobywającej popularność za naszą zachodnią granicą odniósł się w rozmowie z Onetem polski ksiądz Rafał Główczyński. Padły krytyczne słowa.
To już nie pojedyncze przypadki, ale prawdziwa fala. Polacy coraz częściej decydują się na wypisanie z Kościoła katolickiego, będąc zawiedzionymi ostatnimi działaniami instytucji. Procedura ta nie należy do łatwych i jak się okazuje, także do zbyt przyjemnych. Przekonała się o tym boleśnie mieszkanka Bielsko-Białej, która informując księdza o swojej decyzji, usłyszała od niego wstrząsające słowa.
Ida Nowakowska zabrała głos ws. propozycji wprowadzenia matury z religii do szkół. Celebrytka nie ma temu nic przeciwko, a wręcz podchodzi do tego entuzjastycznie. Uznała, że religia jest tak wszechobecna, że byłoby to bardzo pożyteczne.
Przekonania księży w stosunku do niektórych spraw nie zawsze porkywają się ze światopoglądem Polaków. Kontrowersje wzbudziła wypowiedź księdza Robert Wielądka, dyrektora Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin KEP. Z jego słów można wywnioskować, że małżeństwa osób bezdzietnych niekoniecznie są nieważne.
Jest reakcja polskiego Episkopatu w sprawie arcybiskupa Mariana Gołębiewskiego. Kościelny hierarcha był jednym z koncelebrujących mszę świętą w Gliwicach, pomimo zakazu uczestnictwa w jakichkolwiek nabożeństwa publicznych, nałożonego przez Watykan. Kara nałożona przez Stolicę Apostolską dotyczyła przypadków tuszowania pedofilii.
Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, po tym jak został zmuszony do opuszczenia archidiecezji gdańskiej, odnalazł swoje miejsce na ziemi na Podlasiu. Kontrowersyjny kapłan, łamiąc kościelne prawo, został sołtysem miejscowości Piaski i zrobił na tym złoty interes. Okazuje się bowiem, że jego zamiłowanie do luksusu znalazło wyraz w postawionej przez niego rezydencji, jakiej pozazdrościć mogą mu inni katoliccy dostojnicy. O tym, jak mieszka abp Głódź przekonacie się poniżej.
Obóz władzy i podległe mu media publiczne ruszyły z kontrofensywą ws. oskarżeń wobec Jana Pawła II o ukrywanie pedofilii wśród podległych mu księży. Szczególnie zaangażowana w obronę dobrego imienia papieża-Polaka okazała się być Telewizja Polska, która w czwartek wieczorem zrobiła swoim widzom nie lada niespodziankę. W ostatnim momencie władze TVP podjęły bowiem decyzję o zmianie ramówki na aż dwóch swoich kanałach i odwołaniu się do sentymentów Polaków. Efekt był piorunujący, bo przed ekranami zasiadły prawie 2 miliony naszych rodaków.
Marcin Mroczek jest dziś osobą bardzo religijną, ale nie zawsze tak było. Aktor zdradził, że kiedyś Kościół był w jego życiu na drugim planie. Do zmiany poglądów przyczyniło się wyjątkowe wydarzenie.
Aleksandra Żebrowska wyjaśniła, dlaczego nie chciała ochrzcić swoich dzieci. W rozmowie z magazynem "Elle" pod adresem Kościoła padło z jej strony wiele niepochlebnych słów. Nie chciała przyłączać swoich dzieci do takiej wspólnoty.
Znany na TikToku ksiądz Piotr Jarosiewicz zabrał głos w sprawie traktowania przez Kościół rozwodników. Duchowny, który z chęcią odpowiada na wszelkie pytania, również i tym razem nie wzbraniał się od zareagowania na wiadomość od jednej z obserwatorek, która po rozstaniu z mężem poczuła się wykluczona ze wspólnoty. Jego odpowiedź spotkała się z odzewem wielu użytkowników platformy, których kapłan mógł zaskoczyć swoją niecodzienną opinią. Jesteście ciekawi, co powiedział?
Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź pomimo zakazu brania udziału w publicznych nabożeństwach, nałożonego na niego przez Watykan, koncelebrował mszę świętą w Białymstoku. Zakaz spowodowany jest udziałem hierarchy w tuszowaniu nadużyć seksualnych w kościele. - To jest patologia - nie kryła swojego oburzenia jedna z parafianek w rozmowie z Gazetą Wyborczą.