Goniec.pl > Świat > Kolejny kapłan oskarżony o molestowanie. Tym razem papież nałożył ekskomunikę
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 17.12.2022 08:02

Kolejny kapłan oskarżony o molestowanie. Tym razem papież nałożył ekskomunikę

papież
Rex Features/East News

Przypadki nadużyć seksualnych w kościele katolickim to temat budzący dużo emocji. Regularnie pojawiające się doniesienia na temat księży przekraczających wszelkie granice, towarzyszą nam od lat. Trudno określić skalę zjawiska, ponieważ często się zdarza, że hierarchowie kościelni, nawet na najwyższych stanowiskach, tuszują tego typu przestępstwa. Tym razem radykalne działania zaprezentował papież Franciszek - słoweński jezuita, wobec którego pojawiły się oskarżenia o charakterze seksualnym, został ekskomunikowany.

Papież nakłada ekskomunikę na księdza oskarżonego o molestowanie

Ekskomunika to najwyższa kara kościelna, która może spotkać katolika. Potocznie nazywana "klątwą", polega na wykluczeniu z życia kościoła. Dla duchownego jest to najwyższy wymiar kary. Taki właśnie spadł na słoweńskiego jezuitę - teologa, artystę - mozaikarza, Marko Ivana Rupnika.

- Znany jezuita ze Słowenii ksiądz Marko Ivan Rupnik, mieszkający w Rzymie, został ekskomunikowany - ogłosił generał jezuitów Arturo Marcelino Sosa Abascal. Tym samym przełożony zakonu jezuitów potwierdził medialne doniesienia na temat kary dla popularnego duszpasterza. Jak wiadomo, papież Franciszek nałożył na mężczyznę "klątwę".

Ksiądz Arturo Sosa Abascal przyznał, że karę wymierzyła Dykasteria Nauki Wiary, która analizowała postawione mu zarzuty. Marko Ivan Rupnik został oskarżony przez kilka zakonnic o przemoc seksualną i psychologiczną. Mężczyzna jest znaną postacią w świecie duszpasterskim. Wielokrotnie podróżował po świecie zapraszany na różne sympozja teologiczne oraz jako spec z dziedziny sztuki mozaiki.

Zmowa milczenia

- Modlimy się za ofiary i współcierpimy z nimi z powodu krzywd, jakich doznały od jednego z naszych współbraci. Mamy nadzieję, że w miarę możliwości krzywdy zostaną naprawione, a ofiary otrzymają wszelką potrzebną pomoc - napisali jezuici.

W całej sprawie pojawiło się już wiele negatywnych komentarzy. Krytyce podlega w szczególności styl, w jakim hierarchowie jezuiccy informowali o mrocznej sprawie Rupnika. Potwierdzenie pojawiło się dopiero po wielu dniach wymówek i medialnych uników.

Watykaniści twierdzą, że sprawa Rupnika kolejny raz uwypukla słabości polityki Stolicy Apostolskiej. Nadużycia seksualne i wszelkie wykroczenia rzadko, jeśli w ogóle są karane, panuje zmowa milczenia, zwłaszcza gdy w grę wchodzą potężni i wpływowi księża.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

źródło: wp.pl