Goniec.pl

ALBERTO PIZZOLI/AFP/East News

Stanisław Dziwisz modlił się przy ciele papieża Benedykta XVI. Najważniejsi Polacy żegnają papieża emeryta

4 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Benedykt XVI nie żyje. Cały świat żegna papieża emeryta. Wśród hierarchów Kościoła, którzy pojawili się w Watykanie, znajduje się Stanisław Dziwisz. - Szczególnie osobiście dziękuję mu za miłość do naszej ojczyzny - napisał w ostatnim oświadczeniu kardynał. Ważnych słów padło jednak więcej.

Kardynał Dziwisz modlił się przy ciele papieża Benedykta XVI

Pogrzeb Benedykta XVI odbędzie się w czwartek 5 stycznia. Ciało papieża emeryta spocznie w Grotach Watykańskich. Środa to ostatni dzień, gdy można pomodlić się przy ciele zmarłego.

W środę w Watykanie pojawił się kardynał Stanisław Dziwisz . Polski kardynał już przed godziną 13 skończył modlitwę w Bazylice Watykańskiej przy zwłokach papieża Benedykta XVI.

Kardynał Stanisław Dziwisz obecny był w wielu ważnych momentach kariery kościelnej Benedykta XVI, a wcześniej Josepha Ratzingera. W styczniu 2023 r. polski hierarcha pożegna byłą głowę Kościoła.

Po ogłoszeniu, że Benedykt XVI nie żyje kard. Stanisław Dziwisz wydał oficjalne oświadczenie. - Wyrażamy wdzięczność Bogu za dar tego wielkiego człowieka Kościoła, za jego pasterską i pokorną służbę, za bogactwo nauczania oraz świadectwo świętości, jakie nam zostawił - napisał dostojnik, który w przeszłości był prawą ręką papieża Jana Pawła II.

Kard. Stanisław Dziwisz wspominał słowa Benedykta XVI

W oficjalnym oświadczeniu wydanym jeszcze przed udaniem się do Watykanu, kard. Stanisław Dziwisz wspomniał jego prywatny charakter relacji z papieżem Benedyktem XVI .

- Mogę dziś powiedzieć, że darzył mnie przyjaźnią i poczytuję to sobie za wielki zaszczyt - wspominał kardynał Dziwisz modlący się w środę przy ciele papieża emeryta. Hierarcha dodawał, że Benedykt XVI oświadczył, że "Kraków Jana Pawła II jest moim Krakowem".

Ciało Benedykta XVI zostało wystawione publicznie. Fot. ALBERTO PIZZOLI/AFP/East News
Ciało Benedykta XVI zostało wystawione publicznie. Fot. ALBERTO PIZZOLI/AFP/East News

Nie tylko kardynał Stanisław Dziwisz, wszyscy żegnają Benedykta XVI

- Muszę powiedzieć, że przede wszystkim był to człowiek niezwykłej otwartości, ludzkiego ciepła. Potrafił też nawiązywać kontakt z rozmówcą i bardzo chętnie słuchał - mówił w rozmowie z Vatican News abp Wojciech Polak.

Prymas Polski opublikował na stronie Konferencji Episkopatu Polski oficjalne pożegnanie. - Z wielkim smutkiem, ale i z głęboką wiarą w życie wieczne przyjąłem informację o przejściu do Domu Ojca Benedykta XVI – papieża emeryta, jednego z najwybitniejszych następców św. Piotra ostatnich stuleci, człowieka głębokiej wiary, genialnego teologa, wieloletniego współpracownika św. Jana Pawła II, oddanego przyjaciela Polski i Polaków - czytamy.

Nie tylko ludzie Kościoła pogrążeni są w smutku. - Pragniemy wyrazić najszczersze kondolencje. Żegnamy wielkiego człowieka, wybitnego teologa, którego myśl inspirowała i wciąż inspiruje ludzi na całym świecie - napisał Piotr Ćwik w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy w specjalnej księdze kondolencyjnej wystawionej w Nuncjaturze Apostolskiej w Polsce.

- Świat poniósł dziś wielką stratę, lecz duchowa i intelektualna spuścizna Benedykta XVI pozostanie dla nas istotna na zawsze. Niech spoczywa w pokoju - napisał Mateusz Morawiecki w dniu śmierci papieża emeryta. Premier dodał, że "uczynił wiele gestów wskazujących na głęboką znajomość i szacunek dla Polski i polskiego Kościoła".

Pogrzeb Benedykta XVI: będzie tam nie tylko kard. Dziwisz

Pogrzeb Benedykta XVI ściągnie do Watykanu tłumy najważniejszych osób z całego świata. Nie zabraknie także polskiego akcentu. Nie tylko kardynał Stanisław Dziwisz stanie nieopodal trumny z ciałem papieża emeryta .

W polskiej delegacji znaleźć mają się także prezydent Andrzej Duda. Towarzyszyć mu będzie Mateusz Morawiecki. Pogrzeb Benedykta XVI rozpocznie się na placu św. Piotra o godzinie 9:30 w czwartek 5 stycznia.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, vatican news

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Takie słowa ludzie mówią bliskim tuż przed śmiercią. Ratownik zabrał głos
Czytaj więcej >

Wiadomości

Policja z całej Polski szuka tego mężczyzny. Oburzające, czego miał się dopuścić
Czytaj więcej >

Polska

Zatrważające znalezisko podczas prac budowlanych. Na miejscu zaroiło się od służb
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ofiarowała na pogrzeb babci wszystkie oszczędności. Ksiądz bezlitośnie zemścił się podczas mszy
Czytaj więcej >

Polska

Nadchodzi potężne załamanie pogody, zacznie się już za chwilę. Dwucyfrowy mróz i śnieżyce
Czytaj więcej >

Wiadomości

Chciała się wypisać z Kościoła, trudno uwierzyć, czym straszył ją ksiądz. Padły oburzające słowa
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]