Goniec.pl
Ksiądz uczący religii oskarża rodziców

Unsplash/@sebbistrauch

Ksiądz uczący religii oskarża rodziców. Bulwersujący wpis

9 Listopada 2022

Autor tekstu:

Piotr Szczurowski

Co absolutnie zrozumiałe, coraz mniej uczniów wyraża chęć uczęszczania na lekcje religii w szkołach. Młodzież obecnie zdecydowanie mniej "ciągnie" do kościoła, a rodzice znacznie częściej pozwalają pociechom podjąć samodzielną decyzję o wierze. To sprawia, że sale na lekcjach religii świecą pustkami.

Ksiądz oskarża rodziców o "zgorszenie" dzieci. Coraz rzadziej chcą chodzić na religię

Głos w sprawie "młodzieży odwracającej się od kościoła" postanowił zabrać ks. Janusz Chyła, który stwierdził w mediach społecznościowych, że "często przyczyną zgorszenia są rodzice". W swojej pokrętnej logice duchowny uznał, że najlepsza "reklamą" lekcji religii będzie atakowanie rodziców osób, które na nią nie uczęszczają.

ksiądz Pixabay

Święto Niepodległości. Kościół ogłosił ważną decyzję dla wiernych przed 11 listopada

CZYTAJ DALEJ

Ksiądz Janusz Chyła za pośrednictwem mediów społecznościowych zamieścił post, w którym stwierdził:  - Jezus: Niepodobna, żeby nie przyszły zgorszenia; lecz biada temu, przez którego przychodzą - to jednak nie ten fragment najmocniej wzburzył internautów.

- Niestety często przyczyną zgorszenia są rodzice, którzy przekazują treści sprzeczne z Ewangelią i nauczaniem Kościoła oraz wypisują dzieci z katechezy - czytamy dalej w na Twitterze duchownego. To właśnie te słowa sprawiły, że pojawiła się cała masa nieprzychylnych komentarzy, w których ludzie odnoszą się do posta księdza.

- Niestety często przyczyną zgorszenia są księża, którzy swoją postawą ukazują treści sprzeczne z Ewangelią i nauczaniem Kościoła oraz próbują na siłę wciskać dzieciom katechezę, a czasem nie tylko - napisał jeden z użytkowników, prawdopodobnie odnosząc się do głośnych przypadków pedofilii w kościele.

- W wielu przypadkach przyczyną zgorszenia jest kler. Co do religii to swojego syna wypisałem na jego prośbę w liceum, gdy katechetka zaczęła udowadniać, że szafa mebel ma duszę [...] - dodał inny użytkownik Twittera.

Przypomnijmy, że we wrześniu wystartowała akcja informująca o tym, w jaki sposób można wypisać się z religii w szkole. Na ulice kilku miast w Polsce wyjechały furgonetki z napisem "Żegnaj religio!".

Ksiądz oskarża rodziców o "zgorszenie" dzieci. W Polsce już prawie połowa uczniów nie chodzi na religię

To doskonała kampania, ponieważ trudno znaleźć sensowne uzasadnienie tego, że wszyscy składamy się na prowadzone w szkołach lekcje religii, które z edukacją mają niewiele wspólnego. Abstrakcją pozostaje również fakt, że w świeckich szkołach można... nie zdać przez ocenę z religii...

Jak wynika ze statystyk, w 2010 r. uczestnictwo w religii deklarowało 93 proc. uczniów, w 2016 r. wskaźnik ten spadł do 75 proc., W 2018 roku był on niższy o kolejne pięć punktów procentowych mniej, a w 2022 roku, według ostatniego badania CBOS "Polski pejzaż religijny - z dalekiego planu", na religię chodzi 54 proc. uczniów szkół średnich.

Nasz nowy dom - pani Żaneta i pan Marek z czwórką dzieci potrzebują pomocy.
(fot. Kala Kiełbasińska/Polsat)

"Nasz nowy dom". Uciekła od męża i wróciła do szkolnej miłości. Teraz nie mają, gdzie mieszkać z czwórką dzieci

Ekipa Katarzyny Dowbor i "Naszego nowego domu" dokonała kolejny raz istnego cudu. Prezenterka odwiedziła panią Żanetę i jej rodzinę. "Nasz nowy dom" - historia pani Żanety Pani Żaneta uciekła od męża z dwójką dzieci - Marcinem i Kasią. W domu działy się rzeczy, o których nikt nie chce pamiętać. Po jakimś czasie kobieta związała się ze swoją miłością z lat szkolnych – panem Markiem. Mają teraz czworo dzieci, pan Marek jest tatą dla wszystkich, żyją w końcu spokojnie i bezpiecznie. Brak im jednak własnego dachu nad głową. "Nasz nowy dom" - dom nie nadaje się do mieszkania Odziedziczony po dziadku domek nie nadaje się do zamieszkania, za mało w nim miejsca dla sześciu osób, poza tym brakuje łazienki, ogrzewania, dach jest stary a ściany dziurawe. Większość dochodów rodziny pochłania więc wynajem mieszkania. Pan Marek pracuje jako kierowca, stara się sam remontować dom, ale po prostu nie wystarcza mu pieniędzy. Dorastające dzieci  nie mają gdzie rozwijać swoich zainteresowań, rodzina marzy o swoim miejscu na ziemi. Z dobrą nowiną nadchodzi Katarzyna Dowbor. Remont zrealizuje ekipa Wiesława Nowobilskiego, a projektem zajmie się Maciej Pertkiewicz.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: CBOS

Tagi:

Piotr SzczurowskiAutor

Od najmłodszych lat zainteresowany głównie motoryzacją. Od kilkunastu lat codziennie sprawdzam co nowego w branży - od lat na bieżąco.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Boże Narodzenie bez jarmarków

Lifestyle

Boże Narodzenie 2022. Przerwa świąteczna od szkoły. Kiedy się zaczyna i jak długo potrwa?

Czytaj więcej >
Monety z PRL mogą być warte fortunę

Lifestyle

Monety z PRL mogą być warte fortunę. Sprawdź, czy masz je w domu

Czytaj więcej >
materiały prasowe

Lifestyle

Biedronka będzie rozdawać produkty za darmo. Zacznie się w poniedziałek

Czytaj więcej >
Niższe rachunki za ogrzewanie? To możliwe! Fot. pxhere.com

Lifestyle

Jeden prosty trik pomoże zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Mało osób wiedziało

Czytaj więcej >
Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Wyłoniono finałową 20-stkę słów. Dlaczego łymen reluje z sigmą i kto pytał?

Lifestyle

Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Wyłoniono finałową 20-stkę słów. Dlaczego łymen reluje z sigmą i kto pytał?

Czytaj więcej >
Wytłaczanki po jajkach: nie wyrzucaj ich, możesz ich użyć ponownie

Lifestyle

Wyrzucałeś wytłaczanki po jajkach? To wielki błąd, mogą być bardzo przydatne

Czytaj więcej >