Małgorzata Rozenek wielokrotnie podkreślała w mediach swoje konserwatywne poglądy. Nie dziwi zatem, ze jej dwaj starsi synowie dostąpili sakramentu chrztu. Zaskakujące jest jednak to, że celebrytka ni stąd, ni zowąd orzekła, że najmłodszej pociechy ochrzcić nie zamierza. Uważa bowiem, że aktualne poglądy głoszone przez kościół jej na to nie pozwalają. Jak brzmiało jej pełne uzasadnienie?
Ważna wiadomość dla katolików cierpiących na celiakię. Stolica Apostolska podjęła decyzję ws. przyjmowania komunii świętej w postaci chleba o niskiej zawartości glutenu w Kościele w Polsce. Informację tę przekazał po obradach Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski jej przewodniczący bp Piotr Greger. Na ten krok Watykanu czekało wiele osób.
Każdy wierny, co roku, w okresie Wielkiego Postu zobowiązany jest do troski w stosunku do swojej lokalnej parafii. Najlepiej, gdy tego typu troska przybiera formę wsparcia finansowego, o czym przypomina w swoim liście do wiernych, arcybiskup Stanisław Gądecki. Proboszczowie poznańskich parafii narzekają na wygórowane wymogi hierarchów kościelnych.
To już dziś. 22 lutego 2023 roku Kościół Katolicki obchodzi Środę Popielcową, która rozpoczyna czas Wielkiego Postu i przygotowań do Wielkanocy. Wielu wiernych ma w związku z tym uzasadnione wątpliwości dotyczące tego, co wolno tego dnia, a co jest absolutnie zabronione. Czy koniecznie musimy uczestniczyć dziś we mszy św.? Czy można skusić się na kawałek mięsa? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.
Kościół Katolicki dobitnie mówi o tym, że pomoc ubogim jest jednym z jego podstawowych zadań. W swoim katechizmie jednocześnie zaznacza, że niemożliwe jest utrzymanie bogactw i spełnianie tej posługi. Jak jednak sugeruje sonda uliczna przeprowadzona przez redakcję Goniec.pl, Polacy uważają, że katoliccy biskupi powszechnie łamią te zasady.
Głośno bijące dzwony kościelne potrafią uprzykrzyć życie niejednemu parafianinowi. Na uciążliwości związane z ich wybrzmiewaniem skarżyli się już m.in. mieszkańcy małopolskiego Strzeszyna, Dębicy czy Opola, a także poznańskich Jeżyc. Ci ostatni o swoje prawo do życia w spokoju postanowili nawet walczyć w inspektoracie środowiska. Po latach batalii ich prośby zostały w końcu wysłuchane, a proboszcz - zmuszony do wyciszenia dzwonów.
Popularny zwłaszcza wśród młodzieży TikTok, w ostatnim czasie zalewają profile zakładane przez księży. Jedno z bardziej znanych kont prowadzi na platformie ks. Sebastian Picur, który stara się w przystępny sposób rozwiewać wątpliwości obserwatorów dot. wiary. Ostatnio przed kapłanem stanęło niełatwe zadanie odpowiedzenia na pytania na temat opętania oraz egzorcyzmów. Jesteście ciekawi, co uważa duchowny z Krosna?
Wstrząsające sceny w jednym z kościołów w zachodniej części Niemiec. Podczas niedzielnej mszy świętej sprawujący ją 82-letni kapłan przyznał się przed wiernymi do przestępstw seksualnych, których dopuścił się 30 lat temu. - Byłem pewien, że ten czyn został mi wtedy darowany podczas rozmowy w diecezji. Wiem jednak, iż ofiara nadal cierpi - oznajmił. Zszokowani uczestnicy nabożeństwa nie mogli powstrzymać łez.
Kolejny konflikt między lokalnym Kościołem a jego członkami. Tym razem do buntu doszło przed budynkiem plebanii parafii św. Mikołaja w Bochni. Oburzeni protestujący przywieźli ze sobą taczkę z napisem "Jaki proboszcz taki wóz!" i chcieli na niej wywieźć kapłana. Wszystko przez jego działania, które, według parafian, zmierzają do uprzykrzenia życia członkom chłopięcego chóru.
Ksiądz Marcin Januszkiewicz, proboszcz parafii pod wezwaniem świętego Bartłomieja Apostoła w Topoli, wywołał burzę swoim wpisem na Twitterze. Kapłan poinformował, że od przyszłej niedzieli wierni w jego kościele będą przyjmowali komunię świętą klęcząc.
Biskup Krzysztof Włodarczyk zabrał głos na temat muzyki w kościele. W najnowszym liście odczytanym w bydgoskich parafiach dostało się młodym ludziom i żałobnikom. - Repertuar śpiewów i utworów musi być zgodny z wymaganiami stawianymi muzyce sakralnej, a nie schlebiać gustom — grzmiał duchowny.
W Tygodniku Powszechnym ukazała się rozmowa z proboszczem parafii pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła w Warszawie, księdzem Leszkiem Slipkiem. Padły szczere słowa o tzw. kolędzie, o tym, ile duchowni w naszym kraju zarabiają oraz jakie kwoty faktycznie można znaleźć "na tacy". Zdaniem duszpasterza kolorowo nie jest.
Proboszcz kościoła pod wezwaniem świętego Andrzeja Boboli w Lublinie ufundował aplikację na smartfony, która ma ułatwić wiernym korzystanie z posług kościoła. Program został pobrany więcej razy, niż parafia liczy wiernych.
Metropolita częstochowski abp Wacław Depo nałożył karę suspensy na wzbudzającego liczne kontrowersje ks. Daniela Galusa, o czym poinformował w liście skierowanym do wiernych. Powodem ukarania krnąbrnego duchownego mają być publikowane przez niego "fałszywe oskarżenia i obelżywe sformułowania" publikowane w mediach społecznościowych. Na początku stycznia niepokorny duchowny zamieścił w serwisie YouTube szokujące wideo, w którym oskarżył swojego zwierzchnika m.in. o "kłamstwa i manipulacje".
Ksiądz wypowiedział się na temat kobiet, a jego szowinistyczna opinia wywołała oburzenie. - Jakieś tam Baby Jagi w podartych dżinsach - grzmiał duchowny. Duszpasterz uważający się, że wszechwiedzącego zaliczył sporą wpadkę. Swoją opinię opatrzył bowiem kadrem z niskobudżetowej produkcji o... prostytutce.
Policja, straż pożarna, poszukiwania i wyważanie drzwi. To nie opis filmu sensacyjnego tylko autentyczne wydarzenia z plebanii w Rokicinach Podhalańskich (pow. nowotarski) z czwartkowego poranka. Zaniepokojeni nieobecnością któregokolwiek z duchownych na porannej mszy, wierni podjęli tam akcję poszukiwawczą swoich księży. Potrzebna była interwencja służb, a całe zdarzenie zakończyło się dość nieoczekiwanie.
Jak co roku, wraz z okresem wizyt duszpasterskich, w domach Polaków powraca temat finansów polskiego kościoła. W ostatnich dniach sieć obiegły historie księży wymagających horrendalnych kwot, które powinny znajdować się w kopertach zbieranych po kolędzie. Zdaniem INNPoland, taki stan rzeczy ma miejsce przede wszystkim ze względu na coraz gorszą sytuację finansową polskich parafii.
Na mszę świętą wszedł pies. To bardzo niecodzienne zdarzenie miało miejsce w Parafii Matki Boskiej Bolesnej w Belo Horizonte, w Brazylii. Wesoły psiak postanowił pobawić się z kapłanami. Reakcja jednego z księży zwala z nóg.
Do zdarzenia doszło w Skarżysku-Kamiennej. Podczas nabożeństwa w lokalnej parafii niedaleko ołtarza pojawił się banner reklamowy LOTTO. Jak się okazało, organizujący loterie Totalizator Sportowy był sponsorem koncertu kolęd, który odbył się na mszy. W sprawie interweniowała kuria, zaś proboszcz parafii wystosował pismo z przeprosinami.
Dorota Szelągowska nie wstrzymała się, gdy pisała post, w którym otwarcie krytykowała Kościół Katolicki oraz osoby z nim związane mające jednocześnie bardziej progresywne poglądy. W komentarzach spadły na nią gromy.
Wizyty duszpasterskie w parafialnych domostwach, czyli tzw. kolęda to coroczna okazja dla duchownych, by zamienić kilka słów ze społecznością wiernych. Jak się okazuje, noworoczne wizyty księży u swoich parafian to także niespodziewane wydarzenia, które na długo zostają w pamięci zarówno domownika, jak i kapłana.
Benedykt XVI nie żyje. Cały świat żegna papieża emeryta. Wśród hierarchów Kościoła, którzy pojawili się w Watykanie, znajduje się Stanisław Dziwisz. - Szczególnie osobiście dziękuję mu za miłość do naszej ojczyzny - napisał w ostatnim oświadczeniu kardynał. Ważnych słów padło jednak więcej.
Choć emerytowany papież Benedykt XVI odszedł w sobotę 31 grudnia, nie kończy to procesu, jaki toczy się przeciwko niemu w niemieckim sądzie. Były Bisku Rzymu został oskarżony przez 38-letniego mężczyznę, który twierdzi, że Ratzinger, jeszcze jako arcybiskup Monachium, tuszował przypadki pedofilii wśród księży. Zmarłego w tej sprawie będzie reprezentowała wynajęta przez niego kancelaria prawna.
Rozpoczął się okres wizyt duszpasterskich. Jak co roku powraca pytanie, ile wypada dać do koperty. Z pomocą przyszedł proboszcz z Narwi (woj. podlaskie), któremu zamarzył się najwidoczniej dubel rządowego programu Rodzina 500+, takiej bowiem kwoty oczekuje od parafian.
Wysokie ceny energii i gazu zmuszają najbiedniejsze polskie parafie do szukania pomocy. Odpowiadając na potrzebę, Archidiecezja Gnieźnieńska założyła fundusz ratunkowy. Już blisko 10% proboszczów złożyło wniosek, spodziewa się jednak, że będzie ich znacznie więcej.
Piątek to dla katolików dzień postny. Przedostatni dzień roku byłby spod znaku zakazu jedzenia mięsa i ogólnego umiaru, gdyby nie decyzja odnośnie do dyspensy. Wierni będą mogli na całego świętować koniec roku w archidiecezjach: gnieźnieńskiej, katowickiej, wrocławskiej i warszawskiej.
Popularnemu w mediach społecznościowych księdzu Danielowi Wachowiakowi nie spodobał się pomysł zabierania dzieci do kościoła na odbywające się tam liturgie. Proboszcz Parafii pw. NMP Wniebowziętej w Piłce odniósł się krytycznie na swoim Twitterze do słów innego duchownego, biskupa Mariana Buczka, który kilka dni temu zachęcał, aby na msze św. zabierać już małe dzieci, mimo tego, że biegają i krzyczą w kościele.
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że Kodeks Prawa Kanonicznego określa tzw. listę świąt nakazanych, a więc dni, w których wierni mają obowiązek stawić się w kościele. Czy sylwester jest jednym z nich? Nie - o ile nie wypada w niedzielę.